Jump to content
brit1981

Υψηλότερη θερμοκρασία επερχόμενου καύσωνα

Υψηλότερη θερμοκρασία επερχόμενου καύσωνα  

24 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Σε ποια από τις παρακάτω περιοχές (με ενδεικτικούς σταθμούς) πιστεύετε ότι θα σημειωθεί η υψηλότερη θερμοκρασία κατά τον επερχόμενο καύσωνα; Μπορείτε στα σχόλια να αναφέρετε και ποια θα είναι η υψηλότερη θερμοκρασία που θα σημειωθεί

    • Νότια Κρήτη - Μεσαρά (Πλώρα, Μοίρες, Γόρτυνα κλπ)
      0
    • Ανατολική Στερεά (Ελευσίνα, Κωπαΐδα, Λιβαδειά...)
      2
    • Θεσσαλική Πεδιάδα (Λάρισα, Καρδίτσα, Τρίκαλα...)
      9
    • Δυτική Στερεά - Ήπειρος (Αγρίνιο, Γαβαλού, Άρτα...)
      3
    • Πελοπόννησος - (Σπάρτη, Αρφαρά, Άργος, Ωλένη...)
      9
    • Βόρεια Ελλάδα (Σέρρες, Γιαννιτσά, Κιλκίς...)
      1
    • Νησιά Αιγαίου - Ιονίου
      0
    • Κάπου αλλού
      0

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 30/06/2021 at 08:59 μμ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, Μεσσήνιος said:

"Το κλίμα της Ελλάδος" αναφέρει πυρκαγιά που ξέσπασε στον Πάρνωνα ως αιτία αμφισβήτησης τη θερμοκρασία των 46 β. που σημειώθηκε στη Σπάρτη στις 24/08/1924. https://www.google.com/amp/s/www.news247.gr/kairos/48-vathmoi-stin-athina-ena-amfisvitisimo-rekor-thermokrasias.6631483.amp.html

Ναι οκ αλλά δεν ξέρουμε κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο. Που ήταν ο σταθμός, πόσο ήταν οι αναμενόμενες τιμές εκείνη την ημέρα, η απόσταση από τη φωτιά, ποιό ήταν το ερευνητικό πείραμα που το επαλήθευσε κτλ. Για να το αναφέρει όμως ίσως θα υπήρχε απόκλιση σημαντική πχ μια μέρα που η φυσιολογική θερμοκρασία αναμενόταν στους 34-35 κ έδειξε 46 τότε ναι το καταλαβαίνω. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα όμως ο Ζιάκο βάζει αυτογκόλ, μιλάμε για εντονότατο επεισόδιο καύσωνα στην περιοχή που έχει το μεγαλύτερο (για μερικούς) δυναμικό στην Ελλάδα να γράψει το απόλυτο ρεκόρ στην επικράτεια κ αναφέρεται σε μια φωτιά 20 χλμ μακριά. 

Σε κάθε περίπτωση επειδή έχω ένα διδακτορικό να βρίσκεται, σε επίπεδο junk academia ίσως χωράνε anecdotal αναφορές όπως αυτή για τη Σπάρτη,έτσι για τις εντυπώσεις. Αν θέλεις να μάθεις τι συμβαίνει θα πρέπει να έχεις κάνει έρευνα, πείραμα κ replicable συνθήκες ώστε να διαπιστώσεις πόσο μια φωτιά (κ με ποιο μέγεθος) σε μια ημέρα καύσωνα 20 χλμ μακριά θα μπορούσε ενδεχομένως να επηρεάσει (hint καθόλου) μια από τις ούτως ή άλλως θερμότερες περιοχές της επικράτειας, προσαρμοσμένη φυσικά στο κλίμα της Ελλάδας.

Όσο για Zιακό κτλ. Χμμ ξέρεις το στρατευμένο academia συνήθως έτσι λειτουργεί κ επίσης είναι σχεδόν πάντα σε επίπεδο junk.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, geornik said:

Υπαρχει γενικοτερα μια "προκαταληψη" οτι οι υψηλοτερες θερμοκρασιες εχουν ενα ταβανι γυρω στους 45c κ αυτες παρατηρουνται μονο σε περικλειστες απο βουνά πεδιάδες...ετσι παντα αμφισβητουνται ή υπαρχει σχεδόν μεταφυσική αμφιβολία για τις τιμες ανω των 45c ειδικα απο σταθμούς που "κατι δεν μας καθεται καλα" η πχ ειναι σε παραθαλασσιες περιοχες...φυσικα αυτη η αντιληψη ειναι εντελώς λαθος κ υπαρχουν πλεον κ εκτος Ελευσίνας αρκετοι ακομα κ παραθαλασσιοι σταθμοι που φημιζονται για τις πολυ υψηλες τους θερμοκρασιες...παραθαλασσιο μερος δεν σημαινει αυρα σωνει και καλά...μια χαρά λιβας μπορει να το πιανει κ μαλιστα χειροτερος και απο καμπους...

Νομίζω αυτή η προκατάληψη έχει σπάσει εδώ και χρόνια. Πλέον έχουμε ικανή γνώση παγκοσμίως για να ξέρουμε οτι το φαινόμενο φόεν είναι ίσως ο πιο ισχυρός παράγοντας για την επίτευξη Τ ρεκόρ. Όπως γνωρίζουμε καλά οτι αυτό το φαινόμενο μπορεί να αφορά περιοχές ακόμα κ δίπλα στη θάλασσα. Το πρόβλημα είναι γενικευμένο σε ότι αφορά τα θερμά ρεκόρ. Πραγματικά δεν γνωρίζω ούτε ένα θερμό ρεκόρ να μην αμφισβητείται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Η διαφορά όμως είναι οτι ειδικά για το ρεκόρ της Αθήνας πως έχουμε 2 περιοχές την ίδια μέρα σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους να σημειώνουν το ίδιο ρεκόρ. Αυτό απαιτεί τρομερά επιχειρήματα για να χτυπηθεί ουσιαστικά. 

Σε κάθε περίπτωση η Ελευσίνα έχει αμέτρητες φορές δείξει πάνω από 44-45 (ξεχνάω πόσες βασικά) και είναι πλέον σχεδόν common knowledge στον μέσο Έλληνα καιρόφιλο οτι είναι μια περιοχή με εξαιρετικό δυναμικό στις ζέστες. Ενώ πιο πρόσφατα έχουμε δει και το Τατόι να δείχνει το δυναμικό του. Όλοι αυτοί οι παράγοντες απλά δυσκολεύουν αρκετά εκείνους που επι τούτου θα προσπαθήσουν να αμφισβητήσουν το ρεκόρ. Το οποίο ούτως ή άλλως θα αμφισβητηθεί. Είναι εξάλλου η νόρμα είπαμε για τα θερμά ρεκόρ. 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 6/27/2021 at 12:32 AM, MeteoTirnavos said:

5η μέρα καύσωνα και οι 10 μεγαλύτερες μέγιστες από το δίκτυο του Ε.Ε.Α  ήταν

1. Αρφαρά Μεσσηνίας 42,9°C

2. Αγία Τριάδα Φθιώτιδας 42,2°C

3. Στυλίδα Φθιώτιδας 41,8°C

4. Τρίκαλα 41,7°C

5. Δένδρα Τυρνάβου 41,4°C

6. Πλατανούλια Τυρνάβου 41,4°C

7. Ασπρόπυργος Αττικής 41,3°C

8. Θήβα 41,3°C 

9. Τραγάνα Φθιώτιδας 41,3°C

10. Κορδελιό Θεσσαλονίκης 41,2°C

Μέγιστες T από το δίκτυο της Ε.Μ.Υ. 26/6/2021

1. Λαμία 42.8°C

2. Ελευσίνα 41.6°C

3. Νέα Φιλαδέλφεια 41.4°C

4. Λάρισα 40.8°C

5. Ολυμπιακό Κολυμβητήριο 40.5°C

6. ΟΑΚΑ 40.3°C

7. Κάτω Τιθορέα 40.1°C

Μέγιστες Τ Αττικής 26/6/2021

1. Σχινιάς ΕΜΥ 42°C (δεν έδωσε δέκατα η ΕΜΥ)

2. Μάνδρα ΙΜΣ 41.8°C

3. Ελευσίνα ΕΜΥ 41.6°C

4. Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ 41.4°C

5. Ασπρόπυργος ΕΑΑ 41.3°C

6. Ολυμπιακό Κολυμβητήριο ΕΜΥ 40.5°C

7. Ψυχικό ΕΑΑ 40.4°C

8. ΣΚΑ ΕΑΑ 40.4°C

9. ΟΑΚΑ ΕΜΥ 40.3°C

10. Μενίδι ΙΜΣ 40.3°C

11.  Βλυχάδα ΕΑΑ 40.2°C

12. Θησείο ΕΑΑ 40.0°C

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο τους σταθμους της ΕΜΥ απο 46 κ πανω εχω δει στα αρχεια του tutiempo σε Ελευσινα, Λαμια κ νομιζω κ Αγχιαλο...στην Ελευσινα 46 ειδα το 1977 και 2007

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 minutes ago, geornik said:

Απο τους σταθμους της ΕΜΥ απο 46 κ πανω εχω δει στα αρχεια του tutiempo σε Ελευσινα, Λαμια κ νομιζω κ Αγχιαλο...στην Ελευσινα 46 ειδα το 1977 και 2007

Βάζω όσες φορές έχω βρει από 45+ στην Ελευσίνα. Για 44+ είναι πάρα πολλές οπότε δεν έχει νόημα.

19/7/73 46.4

10/7/77 48.0

23/7/87 45.0

27/7/87 45.2

3/7/88 45.0

24/6/07 45.8

26/6/07 45.6

27/6/07 45.0

25/7/07 45.2

και από ΕΑΑ 30/6/17 45.3 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, South Athens είπε:

Ναι οκ αλλά δεν ξέρουμε κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο. Που ήταν ο σταθμός, πόσο ήταν οι αναμενόμενες τιμές εκείνη την ημέρα, η απόσταση από τη φωτιά, ποιό ήταν το ερευνητικό πείραμα που το επαλήθευσε κτλ. Για να το αναφέρει όμως ίσως θα υπήρχε απόκλιση σημαντική πχ μια μέρα που η φυσιολογική θερμοκρασία αναμενόταν στους 34-35 κ έδειξε 46 τότε ναι το καταλαβαίνω. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα όμως ο Ζιάκο βάζει αυτογκόλ, μιλάμε για εντονότατο επεισόδιο καύσωνα στην περιοχή που έχει το μεγαλύτερο (για μερικούς) δυναμικό στην Ελλάδα να γράψει το απόλυτο ρεκόρ στην επικράτεια κ αναφέρεται σε μια φωτιά 20 χλμ μακριά. 

Σε κάθε περίπτωση επειδή έχω ένα διδακτορικό να βρίσκεται, σε επίπεδο junk academia ίσως χωράνε anecdotal αναφορές όπως αυτή για τη Σπάρτη,έτσι για τις εντυπώσεις. Αν θέλεις να μάθεις τι συμβαίνει θα πρέπει να έχεις κάνει έρευνα, πείραμα κ replicable συνθήκες ώστε να διαπιστώσεις πόσο μια φωτιά (κ με ποιο μέγεθος) σε μια ημέρα καύσωνα 20 χλμ μακριά θα μπορούσε ενδεχομένως να επηρεάσει (hint καθόλου) μια από τις ούτως ή άλλως θερμότερες περιοχές της επικράτειας, προσαρμοσμένη φυσικά στο κλίμα της Ελλάδας.

Όσο για Zιακό κτλ. Χμμ ξέρεις το στρατευμένο academia συνήθως έτσι λειτουργεί κ επίσης είναι σχεδόν πάντα σε επίπεδο junk.

Ο Ζιακόπουλος στην ερμηνεία που προσπαθεί να δώσει φαίνεται ότι "πιθανολογεί" χρησιμοποιεί τις λέξεις "μάλλον", "κατά τη γνώμη μου" κλπ. Αναφέρεται για πιθανή θέρμανση της αέριας μάζας στην αφετηρία της ("αν προηγήθηκε θέρμανση της αέριας μάζας στην αφετηρία της...") κλπ...

Προσωπικά εξακολουθώ να μην μπορώ να αποδεχτώ ένας επιστήμονας σε αυτό το επίπεδο που τον ξέρουμε τόσα χρόνια και μας έχει βοηθήσει πολύ με τη μετάδοση της γνώσης του, να αρνείται να δεχτεί την πραγματικότητα και να προσπαθεί να υποστηρίξει τη γνώμη του με επιχειρήματα τύπου junk academy. 

Τέλος πάντων προσωπική αυτή η άποψη, όμως θα με ενδιέφερε πολύ να άκουγα από έναν επιστήμονα και την αντίθετη πλευρά, δηλαδή γιατί δε θα μπορούσε η πυρκαγιά (αν είχε ξεσπάσει τις επίμαχες ώρες) να επηρεάσει τη μέγιστη της Ελευσίνας αν το πεδίο των ανέμων ήταν ευνοϊκό προς μια τέτοια κατεύθυνση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Ο Ζιακόπουλος στην ερμηνεία που προσπαθεί να δώσει φαίνεται ότι "πιθανολογεί" χρησιμοποιεί τις λέξεις "μάλλον", "κατά τη γνώμη μου" κλπ. Αναφέρεται για πιθανή θέρμανση της αέριας μάζας στην αφετηρία της ("αν προηγήθηκε θέρμανση της αέριας μάζας στην αφετηρία της...") κλπ...

Προσωπικά εξακολουθώ να μην μπορώ να αποδεχτώ ένας επιστήμονας σε αυτό το επίπεδο που τον ξέρουμε τόσα χρόνια και μας έχει βοηθήσει πολύ με τη μετάδοση της γνώσης του, να αρνείται να δεχτεί την πραγματικότητα και να προσπαθεί να υποστηρίξει τη γνώμη του με επιχειρήματα τύπου junk academy. 

Κοίτα, αυτό το περιθώριο έχει ώστε να αμφισβητήσει. Απλά το να ''πιθανολογήσει'' και να ''εκτιμήσει'' χωρίς όμως να προσφέρει πραγματική έρευνα. Γνωρίζοντας μάλιστα πόσο απήχηση έχει είναι πιο εύκολο να περάσει τη γνώμη του ως θέσφατο σε άτομα που δεν γνωρίζουν. Εμείς όμως που ξέρουμε κ κάτι λίγο από έρευνα γνωρίζουμε οτι ένας subject matter expert σε θέματα αποκλίσεων μετεωρολογικών σταθμών (όχι δλδ ένας μετεωρολόγος) με χρόνια εμπειρίας κ έρευνας θα μπορούσε να έχει βαρύνουσα σημασία στην academia. 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, geornik said:

Πεμπτη τεραστιο ενδιαφέρον αν βγει το αικον η ο ευρωπαιος...

Σε συνάρτηση πάντα όμως με τους ανέμους. Θα είναι το πιο σημαντικό στοιχείο για το αν και ποιές περιοχές μπορεί να γράψουν τις μεγαλύτερες Τ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, South Athens είπε:

Κοίτα, αυτό το περιθώριο έχει ώστε να αμφισβητήσει. Απλά το να ''πιθανολογήσει'' και να ''εκτιμήσει'' χωρίς όμως να προσφέρει πραγματική έρευνα. Γνωρίζοντας μάλιστα πόσο απήχηση έχει είναι πιο εύκολο να περάσει τη γνώμη του ως θέσφατο σε άτομα που δεν γνωρίζουν. Εμείς όμως που ξέρουμε κ κάτι λίγο από έρευνα γνωρίζουμε οτι ένας subject matter expert σε θέματα αποκλίσεων μετεωρολογικών σταθμών (όχι δλδ ένας μετεωρολόγος) με χρόνια εμπειρίας κ έρευνας θα μπορούσε να έχει βαρύνουσα σημασία στην academia. 

Οκ φίλε μου, αυτή είναι η άποψή σου. Δεν με βρίσκει σύμφωνο, όμως μικρή σημασία έχει. Πάμε παρακάτω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως κοιτώντας ξανά τον καύσωνα της επόμενης εβδομάδας αν τελικά επικρατήσουν Β/ΒΔ άνεμοι σε συνήθεις περιοχές τότε ίσως δούμε εντυπωσιακές Τ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή σε αυτό το θέμα βλέπω ότι έχετε συγκεντρωθεί όλοι οι hardcore καυσωνολάτρες  🤣 (το άνοιξα εγώ εντωμεταξύ που σιχαίνομαι απόλυτα τη ζέστη 😛  )

Ξέρει κανείς να μου πει πιο είναι το ρεκόρ υψηλότερης ΕΛΑΧΙΣΤΗΣ στην Ελλάδα μέχρι σήμερα; Και σε ποιο σταθμό της χώρας;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, brit1981 said:

Επειδή σε αυτό το θέμα βλέπω ότι έχετε συγκεντρωθεί όλοι οι hardcore καυσωνολάτρες  🤣 (το άνοιξα εγώ εντωμεταξύ που σιχαίνομαι απόλυτα τη ζέστη 😛  )

Ξέρει κανείς να μου πει πιο είναι το ρεκόρ υψηλότερης ΕΛΑΧΙΣΤΗΣ στην Ελλάδα μέχρι σήμερα; Και σε ποιο σταθμό της χώρας;

37.0C Κύθηρα EMY στις 3 και 4/7/1998.

Πανευρωπαϊκό ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης επίσης. 

2 στα 2 για την Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε τέτοιους καύσωνες το πάνω χέρι το έχει η Θεσσαλία και ειδικά η περιοχή των Τρικάλων που και σήμερα είχε 41,4 ενώ η Πολίχνη είχε μόνο 34 (ελάχιστη 21).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, South Athens είπε:

37.0C Κύθηρα EMY στις 3 και 4/7/1998.

Πανευρωπαϊκό ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης επίσης. 

2 στα 2 για την Ελλάδα.

Αν είναι δυνατόν, φρικιαστικό νούμερο, δεν το περίμενα με τίποτα.

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, South Athens είπε:

37.0C Κύθηρα EMY στις 3 και 4/7/1998.

Πανευρωπαϊκό ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης επίσης. 

2 στα 2 για την Ελλάδα.

Νομιζω οτι μπορει και να πηδαγα απο κανα μπαλκονι αν το βιωνα αυτο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, South Athens είπε:

37.0C Κύθηρα EMY στις 3 και 4/7/1998.

Πανευρωπαϊκό ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης επίσης. 

2 στα 2 για την Ελλάδα.

Τότε θυμάμαι ήμουν μέσα στη θάλασσα στην Καλαμάτα και φύσαγε καυτός αέρας πάνω στο νερό. Μου είχε κάνει εντύπωση που παρόλο που ήμουν μέσα στο νερό, ερχόταν ο αέρας ζεστός σαν από φούρνο! Νομίζω η Καλαμάτα πρέπει να είχε γράψει κοντά στους 45 τότε με άνεμο ΒΑ.

Τους πολύ μεγάλους καύσωνες Καλαμάτα τους έχει κάνει με ΒΑ. Αυτός ο άνεμος θεωρώ μπορεί να δώσει το μέγιστο στο Αρφαρά. Δεν έχει κάνει ακόμα κάτι ακραίο, μια μικρή γεύση όμως της δυναμικής του ΒΑ την έχουμε δει στα χρόνια λειτουργίας του σταθμού των Αρφαρών.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, WEATHER-FUN said:

Σε τέτοιους καύσωνες το πάνω χέρι το έχει η Θεσσαλία και ειδικά η περιοχή των Τρικάλων που και σήμερα είχε 41,4 ενώ η Πολίχνη είχε μόνο 34 (ελάχιστη 21).

38.1 είχαν σήμερα τα Τρίκαλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Μπήκα να δω τα αρχεία για τον καύσωνα αυτόν και έπαθα συγκοπή!

Τρομερά νούμερα στα 850!

3 Ιουλίου του 1998, 6μμ εκτεταμένο +28 σε όλη τη Νότια Ελλάδα και Ανατολική Θεσσαλία

CFSR_1_1998070318_2.png

 

Και τη νύχτα της 4ης Ιουλίου 

Κύθηρα, Χανιά και γύρω περιοχές με +30 στα 850

CFSR_1_1998070406_2.png

 

Απορώ πως δεν είδαμε κανένα 50αρι τότε, χαχαχα

Δεν το θυμάμαι καθόλου αυτόν τον καύσωνα, νομίζω εκείνο το καλοκαίρι ήμουν στη Μόσχα (ευτυχώς δηλαδή)

Επεξεργάστηκε από brit1981
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ τα Κύθηρα εκείνη τη μέρα είχαν δείξει μέγιστη κοντά στους 44-45 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστες T από το δίκτυο της Ε.Μ.Υ. 27/6/2021

1. Καλαμάτα 39.4°C

2. Γαύδος 38.4°C

3.Κ. Τιθορέα  38.1°C

4. Ολυμπιακό Κολυμβητήριο 37.8°C

5. Νέα Φιλαδέλφεια 37.6°C

Μέγιστες Τ Αττικής 27/6/2021

1. Θησείο ΕΑΑ 38.3°C 

2. Μάνδρα ΙΜΣ 37.8°C

3. Ολυμπιακό Κολυμβητήριο ΕΜΥ 37.8°C

4. Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ 37.6°C

 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστες από ΕΑΑ χθές

 

Screenshot 2021-06-28 at 10.35.17 AM.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι 10 μεγαλύτερες μέγιστες από το δίκτυο του Ε.Ε.Α. για 27/06/2021 ήταν

1. Αρφαρά Μεσσηνίας 41,4°C

2. Πλώρα Ηρακλείου 40,3°C

3. Σπάρτη 40,2°C

4. Λίνδος Ρόδου 39,8°C 

5.  Γόρτυνα Ηρακλείου 39,7°C

6. Σαμαριά-Φαράγγι 38,9°C 

7. Γαβαλού Αιτ/νιας 38,9°C 

8. Κρανίδι Αργολίδας 38,9°C

9. Αγγελόκαστρο Αιτ/νιας 38,5°C

10. Πλατανούλια Τυρνάβου 38,4°C

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να δούμε Τετάρτη - Πέμπτη τι θα γίνει. Αρφαρά νομίζω δε θα προλάβουν πολλά πράγματα, θα τα νικήσει η αύρα νωρίς όπως φαίνεται. Σπάρτη ίσως παίξει πιο δυνατά. 

Να δούμε το χωριό Κατσαρού τι θα μπορέσει να κάνει που δεν είναι τόσο εκτεθειμένο σε θαλάσσια αύρα από νότια όσο το Αρφαρά. 

Να και ένα αρχείο με καταγραφές από Κατσαρού πέρυσι τέλη Ιουλίου. 29 και 31/07 φαίνεται η δυναμική των Αρφαρών με ΒΑ σε σύγκριση με Κατσαρού.

Υ.Γ.: Ο θερμομετρικός σταθμός είναι στα 2 μ. από το έδαφος μέσα στο χωριό σε χωράφι, μακριά από κάθε επίδραση αστικής θερμονησίδας, που έτσι και αλλιώς είναι πολύ μικρή στα χωριά.

IMG-20200727-113640.jpg

IMG-20210622-181404.jpg

katsarou 27.07.2020 - 01.08.2020-1.txt

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...