Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάμε στα 12αρια. με βάση τα τρεξίματα έχουν κλειδώσει οι αποκοπές. Οπότε από εδώ και πέρα όταν λέω κακό τρέξιμο εννοώ αυτό που δεν κλειδώνει τελείως την λίμνη. ¨ομως ένα κακό σημερινό τρέξιμο είναι πολύ καλύτερο από τα αντίστοιχα χθεσινά κακά. Οπότε κακό το ούκμο. μέτριο το αικον. βλέπουμε για τζίφο.

 

 

σαφώς χειρότερος από πριν ο τζίφος σε αυτόν τον τομέα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάλι βλέπω ότι πάει ολο και πιο πίσω η έλευση της λίμνης κοντά μας και της όποιας δροσιάς μπορεί να φέρει....βλέπω να μένει δυτικά μας και να τρώμε πολυήμερο καύσωνα περιποιημένο ........μέσα σε μια μέρα ζέστανε τόσο που θα φέρει και άλλο καύσωνα από Τρίτη και μετά.. ένα από τα χειρότερα καλοκαίρια εξελίσσεται και ακόμα δεν πιάσαμε καν τα μέσα Ιούλη που παραδοσιακά ξεκινάνε οι μεγάλοι καύσωνες και οι μεγάλες παρατεταμένες περίοδοι μεγάλων πολύ μεγάλων ζεστών....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Εγώ πάλι βλέπω ότι πάει ολο και πιο πίσω η έλευση της λίμνης κοντά μας και της όποιας δροσιάς μπορεί να φέρει....βλέπω να μένει δυτικά μας και να τρώμε πολυήμερο καύσωνα περιποιημένο ........μέσα σε μια μέρα ζέστανε τόσο που θα φέρει και άλλο καύσωνα από Τρίτη και μετά.. ένα από τα χειρότερα καλοκαίρια εξελίσσεται και ακόμα δεν πιάσαμε καν τα μέσα Ιούλη που παραδοσιακά ξεκινάνε οι μεγάλοι καύσωνες και οι μεγάλες παρατεταμένες περίοδοι μεγάλων πολύ μεγάλων ζεστών....

μα η λίμνη είναι για παρασκευή και έπειτα, δεν νομίζω να υπήρξε κάποια σοβαρή μετακίνηση. Ενώ γενικά σε σχέση με κάτι τέτοια που έβγαζε  ο τζίφος είμαστε καλύτερα

gfs-0-312.png?12

 

είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα  Σώτο. Νομίζω τα καλύτερα έρχονται, λίγη υπομονή

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

μα η λίμνη είναι για παρασκευή και έπειτα, δεν νομίζω να υπήρξε κάποια σοβαρή μετακίνηση. Ενώ γενικά σε σχέση με κάτι τέτοια που έβγαζε  ο τζίφος είμαστε καλύτερα

gfs-0-312.png?12

 

είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα  Σώτο. Νομίζω τα καλύτερα έρχονται, λίγη υπομονή

Απλά παρατήρησα ότι η υποψήφια λίμνη που μιλάμε στα μοντέλα όλο και πιο πίσω χρονικά πάει....όλο και πέραν των 144-168 ωρών μας πλησιάζει.. αυτό λέω... ας ελπίσουμε να μην πάει άλλο πίσω χρονικά και να έρθει αν γίνεται και πιο συντομα πάνω μας να μας επηρεάσει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για παράδειγμα στο προχτεεσινό 12αρι του icon  η λίμνη στις 180 ώρες μας επηρέαζε από τα βορειοδυτικά(για τις 15 του μήνα).....

icon-0-180.png?12

Και σήμερα στο 12άρι πάλι με το ζόρι μας επηρεάζει στα βορειοδυτικά πάλι στις 180 ώρες(πήγαμε για τις 17 του μήνα!!)...ζησε Μάη δηλαδή....

icon-0-180.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα δειχνουν οτι παμε σε 3ημερο καυσωνακο μετα την Τεταρτη.Να θυμισω απλα οτι αυτες τις 2 μερες εχουμε επιστρεψει απλα στα κλιματικα και οχι σε ολη τη χωρα.Προσωπικα φοβαμαι για μεγαλο θερμο επεισοδιο μετα τις 20 Ιουλιου και ως τα τελη του μηνα τουλαχιστον.

Η β.δ ευρωπη συνεχιζει ανελεητα σε σχετικα ψυχρο μοτιβο εδω και πολλους μηνες,με μικρα διαλλειματα.

Εχω την ελπιδα ομως οτι καποια στιγμη η κυκλοφορια θα γυρισει για αρκετους μηνες και ισως ζησουμε εναν δυνατο χειμωνα με πολλα και συχνα χιονια κυριως στα κεντροβορεια και σε ολα τα βουνα μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ολα δειχνουν οτι παμε σε 3ημερο καυσωνακο μετα την Τεταρτη.Να θυμισω απλα οτι αυτες τις 2 μερες εχουμε επιστρεψει απλα στα κλιματικα και οχι σε ολη τη χωρα.Προσωπικα φοβαμαι για μεγαλο θερμο επεισοδιο μετα τις 20 Ιουλιου και ως τα τελη του μηνα τουλαχιστον.

Η β.δ ευρωπη συνεχιζει ανελεητα σε σχετικα ψυχρο μοτιβο εδω και πολλους μηνες,με μικρα διαλλειματα.

Εχω την ελπιδα ομως οτι καποια στιγμη η κυκλοφορια θα γυρισει για αρκετους μηνες και ισως ζησουμε εναν δυνατο χειμωνα με πολλα και συχνα χιονια κυριως στα κεντροβορεια και σε ολα τα βουνα μας.

Μακάρι να γυρίσει 15-20/12 η κυκλοφορία κι όχι νωρίτερα (για ευνόητους λόγους).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Μακάρι να γυρίσει 15-20/12 η κυκλοφορία κι όχι νωρίτερα (για ευνόητους λόγους).

Δηλαδή εσύ θέλεις ξηρασία και ζέστη μέχρι τέλος Δεκεμβρίου? Έλεος.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν τρελάθηκα με τα πρωινά. Η λίμνη παίρνει πολύ βόρεια πορεία. Ας ελπίσουμε να βρεθεί νοτιότερα και σε δεύτερο βαθμό να αυξηθεί το Cape. με 500 και κάτω δεν κάνουμε σοβαρή δουλειά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα τα μοντέλα συμφωνούν για έλευση λίμνης στα 500 από τα βορειοδυτικά το επόμενο Σαβ/κο και έτσι πιο δροσερών αερίων μαζών σταδιακά μετά το κάψιμο που θα χουμε από Τρίτη έως Παρασκευή τουλάχιστον......μακάρι να συνοδευτούν και με κάποιες καταιγίδες να πάρουμε ουσιαστική ανάσα δροσιάς....

Πολύ καλό το τζεμ...

GEMOPEU12_162_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Philip είπε:

Η νέα κανονικότητα συνεχίζεται

 

image.thumb.png.73b929c8bbcecebc84be52ff76174437.png

ανασα δεν εχουν παρει. πραγματικα ακραιο το τι συμβαινει φετος στην Δ-ΒΔ αμερικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιωμένα τα 12αρια και βελτιώνεται τώρα σημαντικά ως προς το κλείσιμο της λίμνης στο 18αρι ο τζιφος.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Μετα τον καύσωνα... Λιμναρα από δυτικά το επόμενο Σκ

Και το καλό είναι ότι θα έχει διάρκεια. Ωστόσο πρέπει να πάει λίγο νοτιότερα για να έχουμε φαινόμενα σε μεγάλο μέρος της χώρας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλο και χειρότερα κυλάει το πράμα! Κάπως πέφτει μετά τις 17/7 η θερμοκρασία βέβαια αλλά με βροχές! Μακάρι να έχει σερί 30αρια με ηλιοφάνεια και ευχάριστη δροσιά όλο το τέλος Ιουλίου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν και ο τζίφος παραμένει βόρεια αξίζει να πούμε πως μοτελικά πάμε πολύ δυνατά γενικά. Απλά θέλω ήδη από το ΣΚ καταιγιδάρες για δικούς μου λόγους χεχεχε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα ! Μετά από πολλούς μήνες ομολογώ ότι θα ρίξω μια ματιά στα επόμενα τρεξίματα . Μετά το χαμηλό που έβγαλε πέρσι στις αρχές Αυγούστου έχουμε λίγο περισσότερο το νου μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καλημέρα ! Μετά από πολλούς μήνες ομολογώ ότι θα ρίξω μια ματιά στα επόμενα τρεξίματα . Μετά το χαμηλό που έβγαλε πέρσι στις αρχές Αυγούστου έχουμε λίγο περισσότερο το νου μας.

Να τα παρακολουθείς Μητσο.Φαντάζουν άκρως απειλητικά τέτοια διαγράμματα υετού για την Κούλα.🤣 

 

 

IMG_20210712_110032.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Να τα παρακολουθείς Μητσο.Φαντάζουν άκρως απειλητικά τέτοια διαγράμματα υετού για την Κούλα.🤣 

 

 

IMG_20210712_110032.jpg

Καλημέρα !Λες να το έδειχνε ; Στις 19 θα είμαι στα Ανατολικά παράλια της Εύβοιας οπότε δεν με αφορά η Αττική 😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαλαρός μελτεμοκαύσωνας Τετάρτη-Πέμπτη στην Αττική...πιθανά 39άρια σε επιρρεπείς στο θερμό μελτέμι περιοχές...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καλημέρα !Λες να το έδειχνε ; Στις 19 θα είμαι στα Ανατολικά παράλια της Εύβοιας οπότε δεν με αφορά η Αττική 😋

Ομπρέλα ☔ να πάρεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...