Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έριξα μια ματιά να δω τι γίνεται στην απέναντι όχθη του Ατλαντικού . Συνεχιζετε το Σοκ και δέος αυτή την φορά στις  κεντροβόρειες ΗΠΑ  και έχει και μεγάλη συνέχεια μέχρι να ξεθυμανει. 

Στα δικά μας, ας χαρούμε τώρα με καμία συννεφιά , καμια σταγόνα και την δροσιά του μελτεμιού απο την Πέμπτη και βλέπουμε . Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν μεγάλες προσδοκίες το καλοκαίρι.Παντα χάλια είναι , λίγο ή πολύ δεν έχει μεγάλη σημασία . 

SmartSelect_20210718-232034_Samsung Internet.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Σε γενικες γραμμες ηταν μια τυπικη καλοκαιρινη μερα ασταθειας με καποια φαινομενα σε καθαρα τοπικο επιπεδο λιγο πιο εντονα..Τα τρομολαγνικα σεναρια τυπου"ερχεται η ψυχρη λιμνη που χτυπησε την Γερμανια στην Ελλαδα" και αλλες τετοιες αηδιες διαψευστηκαν παταγωδως και καλυτερα φυσικα..

Κατι ομως πρεπει να γινει με αυτα τα σαιτ και οχι μονο...Εχουν ξεφυγει πλεον..Σπερνουν τον πανικο ανευ λογου και αιτιας...Αναθεμα κι αν ξερουν τι ειναι ψυχρη λιμνη η ασταθεια...Και βγαζουν και πορισματα περι επικινδυνοτητας!!!

Καλο βραδυ παιδες μου...

κάποια στιγμή πρέπει να συζητήσουμε σοβαρά το θέμα αυτό.....δυστυχώς στην Ελλάδα δεν ξέρω αν παράσαμε τις κόκκινες γραμμές και αξίζει ποινικής αξιολόγησης με το ερώτημα της "διασποράς ψευδών ειδήσεων",δεν γράφω περισσότερα καθώς βαρέθηκα στην Ελλάδα να καταγγελει ο ένας τον άλλον ,αλλά όπως πάει μόνο το καιρό δεν λένε,θεωρώ ότι σίγουρα θα δοθεί νέα ευκαιρία για να ανοίξουμε το θέμα.Προσοχή ακόμα και η ΕΜΥ με την τακτική του βγαλε ΄ενα εκτακτο καλου κακού έχει ξεφύγει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά τις 26 Ιουλίου δίνει φοβερή κάψιμο... & ίσως πάμε για τον πιο θερμό Ιούλιο των τελευταίων ετών... τουλάχιστον στην Χαλκίδα! 
 

30.2c δίνει ο γειτονικός σταθμός μέχρι στιγμής...σαν μέσο όρο για τον μήνα Ιούλιο! 

BFF6DE6C-4296-4270-A0EE-61CF51822E7A.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, geornik είπε:

Ακομα και να βγει το σεναριο του τζιφου ειναι μελτεμοκαυσωνας με 40-41c οροφη...

Μετά από έναν Ιούλιο που έχει δώσει σαν χαμηλότερη μέγιστη μέχρι στιγμής 33c...!!! Πολύ κουραστική η φετινή παρατεταμένη ζέστη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 6αρι δείχνει περίπου πως μπορούμε να  γλυτώσουμε το ολοκαύτωμα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, geornik είπε:

Ακομα και να βγει το σεναριο του τζιφου ειναι μελτεμοκαυσωνας με 40-41c οροφη...

Θέλω να δω το Αρφαρά αν επικρατήσει ΒΑ θα γράψει πολύ ψηλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Μεσσήνιος said:

Θέλω να δω το Αρφαρά αν επικρατήσει ΒΑ θα γράψει πολύ ψηλά.

Σόρρυ αλλά το σωστό πιο είναι? ΤΑ Αρφαρά ή ΤΟ Αρφαρά? Επί χρόνια ΤΑ Αρφαρά λέω. Νομίζω εσύ μας είχες πει οτι σωστό είναι ΤΑ Αρφαρά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολλές μέρες με βαρεμάρα αναμένονται δυστυχώς. 10 ημερο χωρίς κανένα καιρικό ενδιαφέρον μπροστά μας... Θα είμαι και μέσα οπότε πρακτικά δεν έχω να ασχοληθώ με τίποτα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Τελικά πάει να επιβεβαιωθεί ο τζίφος που εδώ και 2 ημέρες τουλαχιστον μόνος του έβλεπε μεγάλο καύσωνα στα τέλη του μήνα....σήμερα γύρισε και ο ευρωπαίος προς αυτη την εξέλιξη....αλλά λίγο πολύ και τα άλλα μοντέλα όσο τρέχουν μερικά βλέπε ικον.....κρίμα....πάμε για το χειρότερο καλοκαίρι των τελευταιων ετών.....🤬

Το έτρεμα εξαρχής αυτό το σενάριο για φέτος μετά το σχετικά δροσερό καλοκαίρι 2020. Το μόνο καλό έως τώρα είναι που δεν έκανε τα εκτρώματα των ετών 2007, 2012 & 2017. Δροσερό καλοκαίρι με ελαφρύ αεράκι, ηλιοφάνεια με λίγα συννεφάκια, χαμηλά ποσοστά υγρασίας, μέγιστες Τ 25-28οC και ελάχιστες Τ 14-17οC πότε ακριβώς θα δούμε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South Athens είπε:

Σόρρυ αλλά το σωστό πιο είναι? ΤΑ Αρφαρά ή ΤΟ Αρφαρά? Επί χρόνια ΤΑ Αρφαρά λέω. Νομίζω εσύ μας είχες πει οτι σωστό είναι ΤΑ Αρφαρά.

Το Αρφαρά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Το Αρφαρά!

46 χρονη υπάλληλος μου παντως που εκει γεννηθηκε και μεγαλωσε,"Τα Αρφαρά" το λεει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

46 χρονη υπάλληλος μου παντως που εκει γεννηθηκε και μεγαλωσε,"Τα Αρφαρά" το λεει

Χαχαχα

Μίλησα με ξαδερφάκι μου που έχει μεγαλώσει εκεί και μου είπε ότι είναι λίγο αμφιλεγόμενο! Πιο σωστό μου είπε είναι "το Αρφαρά"!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Χαχαχα

Μίλησα με ξαδερφάκι μου που έχει μεγαλώσει εκεί και μου είπε ότι είναι λίγο αμφιλεγόμενο! Πιο σωστό μου είπε είναι "το Αρφαρά"!!

 

Μάλλον το λέμε με το "τα" γιατί μας πάει περισσότερο από το "το" επειδή η λέξη Αρφαρά έχει πολλά άλφα, και τελειώνει σε άλφα και μας ταιριάζει ο πληθυντικός. Χαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λοιπόν κατ αρχήν μετά από ένα διήμερο αστάθειας...με ηλεκτρικά...αναπτύξεις....ακόμα και ομίχλες...το  μερος μου το άνω βόιο(ορεινή περιοχή μεταξυ βορειας πινδου και γράμμου- δυτικα της κοζάνης ) επιασε το ιλιγγιώδες ποσό των ......1.8 mm! τα ιδια και η βασιλίτσα που είναι δίπλα μας.....αυτο ηθελε προσπαθεια αλλά το καταφέραμε.Οσον αφορά τον καύσωνα φένεται τριήμερος και κυρίως στα δυτικά....αλλά ρε παιδιά είναι ακόμα μακριά.....σε τετοιες ωρες τον χειμωνα βλεπαμε τα -15 να πιανουν αττική και τελικά.....δεν πιάναν οθτε ρουμανία..ηρεμία ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Μεσσήνιος είπε:

Χαχαχα

Μίλησα με ξαδερφάκι μου που έχει μεγαλώσει εκεί και μου είπε ότι είναι λίγο αμφιλεγόμενο! Πιο σωστό μου είπε είναι "το Αρφαρά"!!

 

Στο χωριο του πατερα μου παραδιπλα ολο τα Αρφαρα το ακουγα αλλα ισως ηταν τ' Αρφαρά πχ παω στ' Αρφαρα, ειναι απ'τ' Αρφαρα...ισως ειναι γενική δηλαδη του Αρφαρά...αυτο παιζει σε πολλά χωρια( η γενική)

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, bardaris είπε:

λοιπόν κατ αρχήν μετά από ένα διήμερο αστάθειας...με ηλεκτρικά...αναπτύξεις....ακόμα και ομίχλες...το  μερος μου το άνω βόιο(ορεινή περιοχή μεταξυ βορειας πινδου και γράμμου- δυτικα της κοζάνης ) επιασε το ιλιγγιώδες ποσό των ......1.8 mm! τα ιδια και η βασιλίτσα που είναι δίπλα μας.....αυτο ηθελε προσπαθεια αλλά το καταφέραμε.Οσον αφορά τον καύσωνα φένεται τριήμερος και κυρίως στα δυτικά....αλλά ρε παιδιά είναι ακόμα μακριά.....σε τετοιες ωρες τον χειμωνα βλεπαμε τα -15 να πιανουν αττική και τελικά.....δεν πιάναν οθτε ρουμανία..ηρεμία ...

Είναι λογικό αυτό που έγινε και στη λίμνη το Σεπτέμβριο του 2016 το ίδιο έγινε είχαν πολύ χαμηλότερα ποσοστά αυτού απο οτι το εσωτερικό της δυτικής Μακεδονίας....μακάρι να ναι τρεις μέρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, bardaris είπε:

λοιπόν κατ αρχήν μετά από ένα διήμερο αστάθειας...με ηλεκτρικά...αναπτύξεις....ακόμα και ομίχλες...το  μερος μου το άνω βόιο(ορεινή περιοχή μεταξυ βορειας πινδου και γράμμου- δυτικα της κοζάνης ) επιασε το ιλιγγιώδες ποσό των ......1.8 mm! τα ιδια και η βασιλίτσα που είναι δίπλα μας.....αυτο ηθελε προσπαθεια αλλά το καταφέραμε.Οσον αφορά τον καύσωνα φένεται τριήμερος και κυρίως στα δυτικά....αλλά ρε παιδιά είναι ακόμα μακριά.....σε τετοιες ωρες τον χειμωνα βλεπαμε τα -15 να πιανουν αττική και τελικά.....δεν πιάναν οθτε ρουμανία..ηρεμία ...

Εχε πίστη... Άπιστε θωμα😅😁😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...