Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι και αλλιώς αυτήν την περίοδο είχαμε ποτέ καταιγίδες; Δεν λέω αν τύχει μια φορά στα 10 χρόνια αλλά γενικά την περίοδο από περίπου 20/07 έως περίπου 20/08 μια ζωή ήλιο και ζέστη θυμάμαι. Καταιγίδες από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη τώρα .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Έτσι και αλλιώς αυτήν την περίοδο είχαμε ποτέ καταιγίδες; Δεν λέω αν τύχει μια φορά στα 10 χρόνια αλλά γενικά την περίοδο από περίπου 20/07 έως περίπου 20/08 μια ζωή ήλιο και ζέστη θυμάμαι. Καταιγίδες από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη τώρα .

Όντως σπανίζει, αλλά δεν υπάρχει κάποιος λόγος ώστε να μην υπάρχουν λίμνες. Αν θέλει η κυκλοφορία να σου φέρει βροχές, θα στις φέρει όποτε γουστάρει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τεράστιες αλλαγές σε όλες τις μεταβλητές από τον χαζοτζίφο επιτέλους! Βέβαια, να δούμε αν αυτό βγει σε καλό, όπως στο τζεμ.

 

εντωμεταξύ η διαταραχή του Σαββάτου έχει υποβιβαστεί σημαντικά.. δυστυχώς..

 

οριστικό τέλος της ενδιάμεσης λίμνης τζούρας και από τζίφο... τα δύσκολα έρχονται... 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Καλημέρα, πιστεύω ότι μπορει τελικά να είναι μικρότερη η άνοδος στα 850 από αυτή που φαινόνταν μέχρι εχθές. Πάλι ζέστη μεγάλη θα είναι αλλά όχι καύσωνας.

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=0&date=2021-07-22&model=gfs&member=ENS&bw=1

Ούτε η περασμένη βδομάδα δεν είχε καύσωνα τώρα μη λέμε τρελές! Και ναι τέλη Ιουλίου και αρχές Αυγούστου βγάζει ευκολότερα μεγάλο καύσωνα και πιο δυνατό από ότι μέσα Ιουλίου! Ο Αύγουστος έχει εξίσου ισχυρή δυναμική στους καύσωνες τόσο σε ένταση όσο και σε διάρκεια με τον Ιούλιο (άντε ελάχιστα πιο κάτω)!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Έτσι και αλλιώς αυτήν την περίοδο είχαμε ποτέ καταιγίδες; Δεν λέω αν τύχει μια φορά στα 10 χρόνια αλλά γενικά την περίοδο από περίπου 20/07 έως περίπου 20/08 μια ζωή ήλιο και ζέστη θυμάμαι. Καταιγίδες από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη τώρα .

Πέρσυ δεν ειχε 5-8/8 εκείνη τη λίμνη με τις καταιγίδες σε όλη τη χώρα και στην Εύβοια. Ειναι λάθος αυτό που λες , 1-10 και ειδικά εκεί του Σωτηρος στα Βόρεια πολλές φορές κανει τις μεγαλύτερες καταιγίδες της χρονιάς, όποιος ειναι απο Βόρεια επιβεβαιώνει.  Εκεί που χει πάντα ήλιο είναι 10-20 τον Δεκαπένταυγουστο.  

Πάντως το μονο σίγουρο είναι ότι +26 στα 850 για 15 μερες σερί δεν κάνει ποτέ σε φυσιολογικά καλοκαιρια όπως στον φετινό ξερασμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Xionoflorina είπε:

Πέρσυ δεν ειχε 5-8/8 εκείνη τη λίμνη με τις καταιγίδες σε όλη τη χώρα και στην Εύβοια. Ειναι λάθος αυτό που λες , 1-10 και ειδικά εκεί του Σωτηρος στα Βόρεια πολλές φορές κανει τις μεγαλύτερες καταιγίδες της χρονιάς, όποιος ειναι απο Βόρεια επιβεβαιώνει.  Εκεί που χει πάντα ήλιο είναι 10-20 τον Δεκαπένταυγουστο.  

Πάντως το μονο σίγουρο είναι ότι +26 στα 850 για 15 μερες σερί δεν κάνει ποτέ σε φυσιολογικά καλοκαιρια όπως στον φετινό ξερασμα

Δηλαδή μας λες ότι αρχές Αυγούστου έχει περισσότερη δροσιά απ,ότι μέσα Αυγούστου? Το ότι πέρσι έκανε καταιγίδα και τα έτη 2007,2009 δε σημαίνει ότι κάθε χρόνο 5-8/8 έχει καταιγίδα! Ο Αύγουστος φίλε Σωτήρη είναι εξίσου μεγάλη δυναμική στους καύσωνες με τον Ιούλιο ενώ είναι και ο πιο ξηρός μήνας του έτους! Καμία σχέση δεν έχει με τον Ιούνιο θερμοκρασιακά ο Αύγουστος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μόνη ελπίδα που είχε απομείνει ήταν το τζεμ με δυνατές καταιγίδες. Πλέον μόνο καύσωνας παντού...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Δηλαδή μας λες ότι αρχές Αυγούστου έχει περισσότερη δροσιά απ,ότι μέσα Αυγούστου? Το ότι πέρσι έκανε καταιγίδα και τα έτη 2007,2009 δε σημαίνει ότι κάθε χρόνο 5-8/8 έχει καταιγίδα! Ο Αύγουστος φίλε Σωτήρη είναι εξίσου μεγάλη δυναμική στους καύσωνες με τον Ιούλιο ενώ είναι και ο πιο ξηρός μήνας του έτους! Καμία σχέση δεν έχει με τον Ιούνιο θερμοκρασιακά ο Αύγουστος!

Όχι λέω ότι απο όσο ξέρω δεν έχουμε μετακομίσει στο Σουδάν ακόμα. Ο Αύγουστος ζεστός μήνας ειναι και τα τελευταία 15 χρόνια χειρότερος και απο τον Ιούλιο συνήθως.  Αλλά ακόμα και έτσι 15 σερί μέρες με +26 στα 850 ειναι τραγικό  πότε είχε Η Ελλάδα  25/7-τουλαχιστον 10/8 15μερο σερί καύσωνα;;; Ούτε το 2007 δεν τα κανε αυτά, 300 ώρες σερί κάτω από +25 δεν παει

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Non stop βρασιμο που λεν και στο χωριο μου.Ισως οτι χειροτερο,σε αναλογια ζεστης-χρονικης διαρκειας,τα τελευταια 20 τουλαχιστον χρονια.Ισως κανω λαθος,ας μας πουν και τα παιδια που το χουν με τα  ιστορικα στοιχεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Πέρσυ δεν ειχε 5-8/8 εκείνη τη λίμνη με τις καταιγίδες σε όλη τη χώρα και στην Εύβοια. Ειναι λάθος αυτό που λες , 1-10 και ειδικά εκεί του Σωτηρος στα Βόρεια πολλές φορές κανει τις μεγαλύτερες καταιγίδες της χρονιάς, όποιος ειναι απο Βόρεια επιβεβαιώνει.  Εκεί που χει πάντα ήλιο είναι 10-20 τον Δεκαπένταυγουστο.  

Πάντως το μονο σίγουρο είναι ότι +26 στα 850 για 15 μερες σερί δεν κάνει ποτέ σε φυσιολογικά καλοκαιρια όπως στον φετινό ξερασμα

Σωτήρη πέρα από το 1-10 διάστημα που λες και το 15Αυγουστο της Παναγίας επειδή είμαι κάθε χρόνο εκείνη την περίοδο στο χωριό μου, ορεινά Γρεβενών περιοχή Βασιλίτσας πάντα καταιγίδα έβγαζε, σπάνια δεν έκανε κάτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Non stop βρασιμο που λεν και στο χωριο μου.Ισως οτι χειροτερο,σε αναλογια ζεστης-χρονικης διαρκειας,τα τελευταια 20 τουλαχιστον χρονια.Ισως κανω λαθος,ας μας πουν και τα παιδια που το χουν με τα  ιστορικα στοιχεια.

Το 2012 ηταν μέχρι στιγμης χειρότερο ακόμα και απο το φετινό.  Τότε δεν ειχε καν δροσιες/βροχές 1-20 Ιουνίου (απο 10 ξεκινησαν 38ρια) και Ιούλιο δεν ειχε καν βδομάδα σαν αυτή.  Δυτικά και βόρεια σαν μέτρο σύγκρισης προς κάθε τι εφιαλτικό το 2012 έχουμε Όχι το 2007. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Σωτήρη πέρα από το 1-10 διάστημα που λες και το 15Αυγουστο της Παναγίας επειδή είμαι κάθε χρόνο εκείνη την περίοδο στο χωριό μου, ορεινά Γρεβενών περιοχή Βασιλίτσας πάντα καταιγίδα έβγαζε, σπάνια δεν έκανε κάτι.

Έτσι  ναι αλλά αυτές είναι οι ορεινές μπόρες οι κλασσικές.  Εγώ λέω για γενικευμένη αστάθεια πεδινά παραθαλάσσια,  να φτάνει μέχρι Πελοπόννησο. Φέτος βέβαια δεν ξέρω καν αν θα κάνει και αυτά,  η προοπτική είναι τραγικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο λόγος που θεωρώ ότι μέχρι στιγμής το φετινό καλοκαίρι είναι καλύτερο από το 12 είναι ότι τουλάχιστον έχει το καιρικό ενδιαφέρον. Το 2012 το θυμάμαι ως το χειρότερο από ενδιαφέρον παρόλο που ήμουν μικρός.

Θυμάμαι πόσο απελπισμένος ήμουν. Και όταν μετά από καιρό ήρθαν καταιγίδες ήταν μουφές...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο λόγος που θεωρώ ότι μέχρι στιγμής το φετινό καλοκαίρι είναι καλύτερο από το 12 είναι ότι τουλάχιστον έχει το καιρικό ενδιαφέρον. Το 2012 το θυμάμαι ως το χειρότερο από ενδιαφέρον παρόλο που ήμουν μικρός

Καλά το θυμασαι🤣. Το 2012 ήταν απίστευτο. Δεν είχε βροχες ούτε τον Ιούνιο.  Πρέπει να χε 45 σερί μέρες με 0μμ ακόμα και στα Γιάννενα . 70/90 μέρες πρέπει να χαν 25+ στα 850. Ένα τριήμερο θυμάμαι κάπου τον Αύγουστο μόνο με καταιγίδες και ας πούμε δροσιά.  Το 2007 είχε και 2-3 κακοκαιριες αναμεσα στα 46ριαχα χα. Φοβερα σάπιο με μηδενικα μμ πρέπει να ταν και το καλοκαίρι που χε κάνει τους 45.5 στη Λάρισα δεν θυμάμαι ποιο ήταν όμως. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Καλά το θυμασαι🤣. Το 2012 ήταν απίστευτο. Δεν είχε βροχες ούτε τον Ιούνιο.  Πρέπει να χε 45 σερί μέρες με 0μμ ακόμα και στα Γιάννενα . 70/90 μέρες πρέπει να χαν 25+ στα 850. Ένα τριήμερο θυμάμαι κάπου τον Αύγουστο μόνο με καταιγίδες και ας πούμε δροσιά.  Το 2007 είχε και 2-3 κακοκαιριες αναμεσα στα 46ριαχα χα. Φοβερα σάπιο με μηδενικα μμ πρέπει να ταν και το καλοκαίρι που χε κάνει τους 45.5 στη Λάρισα δεν θυμάμαι ποιο ήταν όμως. 

 

Έτσι ακριβώς. Οταν δρόσισε που λες τον Αύγουστο λογικά θα ήταν οι μούφες καταιγίδες που θυμάμαι, και πιο πριν τίποτα. Αυτά για Λάρισα μιας και τότε ήμουν Γυμνάσιο προς λύκειο. Το 45.5 στην Λάρισα έγινε τον ίδιο μήνα της Μέδουσας που είχαμε μέγιστη 17 βαθμούς να θυμάμαι καλά, Ιουλιο του 2017.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ στα Γιάννενα πάντως, με τους ανθρώπους που έχω μιλήσει, έχουν ήδη κουραστεί από την ζέστη. Οι μέρες με αστάθεια σε σχέση με τα γνωστά των Ιωαννίνων είναι ελάχιστες, λιγότερες και από την Λάρισα, μακράν κιόλας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ αν και φαίνεται ψήσιμο διάρκειας τις επόμενες μέρες το 2012 είναι η προσωποποίηση του εφιάλτη σε καλοκαίρι...ο φετινός Ιούλιος κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξει μέσα στους τοπ 5 όλων των εποχών και στην ανώτερη ατμόσφαιρα αλλά το 2012 ήταν μια μόνιμη κατάσταση όλο το καλοκαιρινό τρίμηνο δεν έχει αντίπαλο πραγματικά με το 2007 να ακολουθεί και το 2021 ως τώρα να μην ειναι καν κοντά λόγω Ιουνίου...παραθέτω Τ στα 850hpa για Αθήνα Ιούνιο-22 Ιουλίου

               2021       2012

Ιούνιος   14.97      17.63(ρεκόρ από 1981)

Ιούλιος   18.55      19.93(ως 22/7)

Μεση μεγιστη Σπάρτη Ιουλιος 2012--->38,3

Επίσης ένα ξεχασμένο καλοκαίρι που ήταν πολύ θερμό αλλά δεν το θυμάται ο κόσμος γιατί δεν είχε ακραίο καύσωνα ήταν του 2008

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έτσι ακριβώς. Οταν δρόσισε που λες τον Αύγουστο λογικά θα ήταν οι μούφες καταιγίδες που θυμάμαι, και πιο πριν τίποτα. Αυτά για Λάρισα μιας και τότε ήμουν Γυμνάσιο προς λύκειο. Το 45.5 στην Λάρισα έγινε τον ίδιο μήνα της Μέδουσας που είχαμε μέγιστη 17 βαθμούς να θυμάμαι καλά, Ιουλιο του 2017.

Όχι αυτό το 45.5, είχε κάνει και ένα άλλο 45.5 δεν θυμάμαι χρόνια 2000; 2001; κάπου εκεί. Εκείνο το καλοκαίρι είχε πάλι 5μμ το τρίμηνο και κάνα 7-8 μέρες με 40+ στη Λάρισα. Αυτά τα 3 μαζί με 2007 κ 2012 νομίζω ειναι τα χειρότερα καλοκαίρια της εκατονταετιας.

Αναγκαστικά τις επόμενες μέρες σε αναδρομές θα τις περάσουμε, αφού οι χαρτες ειναι νεκροι😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Xionoflorina είπε:

Όχι αυτό το 45.5, είχε κάνει και ένα άλλο 45.5 δεν θυμάμαι χρόνια 2000; 2001; κάπου εκεί. Εκείνο το καλοκαίρι είχε πάλι 5μμ το τρίμηνο και κάνα 7-8 μέρες με 40+ στη Λάρισα. Αυτά τα 3 μαζί με 2007 κ 2012 νομίζω ειναι τα χειρότερα καλοκαίρια της εκατονταετιας.

Αναγκαστικά τις επόμενες μέρες σε αναδρομές θα τις περάσουμε, αφού οι χαρτες ειναι νεκροι😄

Α δεν έχω ιδέα. Πριν πάω πανεπιστήμιο, από ημερομηνίες γιοκ, δεν θυμάμαι τίποτα καθώς απλά ζούσα την στιγμή. Ναι έτσι. και εγώ πλέον κοιτάω παλιές φώτο με καταιγίδες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ στα Γιάννενα πάντως, με τους ανθρώπους που έχω μιλήσει, έχουν ήδη κουραστεί από την ζέστη.

Κι εδώ στο Πύργο μια απ' τα ίδια Μιχαήλ.. τους λέω για τα της άλλης εβδομάδας και μου λενε "τι;; πάλιι;;;" Και η γιαγιά μου αναστενάζει "Ωωχχ μανούλα μου! Έχει βαλθεί να μας ξεκάνει φέτος.."

"... εαν ερχόσασταν 5 ημέρες νωρίτερα, δε θα στεκόσασταν εδώ.. ούτε για ύπνο! Πήγαινε ο ιδρώτας σύννεφο!".....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Winterlove είπε:

Κι εδώ στο Πύργο μια απ' τα ίδια Μιχαήλ.. τους λέω για τα της άλλης εβδομάδας και μου λενε "τι;; πάλιι;;;" Και η γιαγιά μου αναστενάζει "Ωωχχ μανούλα μου! Έχει βαλθεί να μας ξεκάνει φέτος.."

"... εαν ερχόσασταν 5 ημέρες νωρίτερα, δε θα στεκόσασταν εδώ.. ούτε για ύπνο! Πήγαινε ο ιδρώτας σύννεφο!".....

Ακριβώς!! Αυτά τους έλεγα.. ότι τώρα ξεκινάνε τα δύσκολα.. Η ΔΕΗ πάει να γίνει πλούσια.. χαχαχα και εδώ μιλάμε για μεγάλες ζέστες έως καύσωνες ή και ποιος ξέρει πόσο θα είναι το πικ, μέχρι 5 Αυγούστου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Εντωμεταξύ αν και φαίνεται ψήσιμο διάρκειας τις επόμενες μέρες το 2012 είναι η προσωποποίηση του εφιάλτη σε καλοκαίρι...ο φετινός Ιούλιος κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξει μέσα στους τοπ 5 όλων των εποχών και στην ανώτερη ατμόσφαιρα αλλά το 2012 ήταν μια μόνιμη κατάσταση όλο το καλοκαιρινό τρίμηνο δεν έχει αντίπαλο πραγματικά με το 2007 να ακολουθεί και το 2021 ως τώρα να μην ειναι καν κοντά λόγω Ιουνίου...παραθέτω Τ στα 850hpa για Αθήνα Ιούνιο-22 Ιουλίου

               2021       2012

Ιούνιος   14.97      17.63(ρεκόρ από 1981)

Ιούλιος   18.55      19.93(ως 22/7)

Μεση μεγιστη Σπάρτη Ιουλιος 2012--->38,3

Επίσης ένα ξεχασμένο καλοκαίρι που ήταν πολύ θερμό αλλά δεν το θυμάται ο κόσμος γιατί δεν είχε ακραίο καύσωνα ήταν του 2008

Το 2008 μόλις μπήκα στο Πανεπιστήμιο και ήμουν όλο το καλοκαίρι διακοπές. .  Ο Αύγουστος ήταν ο ζεστός τοτε; Σαν να θυμάμαι ότι ψάχναμε κάτι σπίτια και έβραζε ο τόπος τον Αύγουστο αλλά πέραν τούτου ουδέν.Το 2010 θυμάμαι τον φοβερό Αύγουστο τότε,  άλλο έκτρωμα εκείνο, ατελείωτος μήνας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Όχι αυτό το 45.5, είχε κάνει και ένα άλλο 45.5 δεν θυμάμαι χρόνια 2000; 2001; κάπου εκεί. Εκείνο το καλοκαίρι είχε πάλι 5μμ το τρίμηνο και κάνα 7-8 μέρες με 40+ στη Λάρισα. Αυτά τα 3 μαζί με 2007 κ 2012 νομίζω ειναι τα χειρότερα καλοκαίρια της εκατονταετιας.

Αναγκαστικά τις επόμενες μέρες σε αναδρομές θα τις περάσουμε, αφού οι χαρτες ειναι νεκροι😄

Το καλοκαίρι του 2000 είχε κάνει 45,4°C στην Λάρισα στον σταθμό του αεροδρομίου της ΕΜΥ θερμοκρασία ρεκόρ για την περιοχή μας, 2 ισχυροί καύσωνες είχε βγάλει τότε ο Ιούλιος

1ο κύμα

4/7/2000 41,4°C

5/7/2000 45,4°C (ρεκόρ)

6/7/2000 41,6°C

2ο κύμα

26/7/2000 42,0°C

27/7/2000 44,4°C

28/7/2000 40,0°C

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δραματικά χειρότερο το ευρωπαικό..

.ECG0-192.GIF?22-0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...