Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Καλά το θυμασαι🤣. Το 2012 ήταν απίστευτο. Δεν είχε βροχες ούτε τον Ιούνιο.  Πρέπει να χε 45 σερί μέρες με 0μμ ακόμα και στα Γιάννενα . 70/90 μέρες πρέπει να χαν 25+ στα 850. Ένα τριήμερο θυμάμαι κάπου τον Αύγουστο μόνο με καταιγίδες και ας πούμε δροσιά.  Το 2007 είχε και 2-3 κακοκαιριες αναμεσα στα 46ριαχα χα. Φοβερα σάπιο με μηδενικα μμ πρέπει να ταν και το καλοκαίρι που χε κάνει τους 45.5 στη Λάρισα δεν θυμάμαι ποιο ήταν όμως. 

 

Το καλοκαίρι του 2012 πέρα ότι ήταν ο βασιλιάς της ζέστης, ξηρασία δεν είχε μόνο η Ελλάδα αλλά σχεδόν όλα τα Βαλκάνια, ήταν εντυπωσιακό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Το καλοκαίρι του 2000 είχε κάνει 45,4°C στην Λάρισα στον σταθμό του αεροδρομίου της ΕΜΥ θερμοκρασία ρεκόρ για την περιοχή μας, 2 ισχυροί καύσωνες είχε βγάλει τότε ο Ιούλιος

1ο κύμα

4/7/2000 41,4°C

5/7/2000 45,4°C (ρεκόρ)

6/7/2000 41,6°C

2ο κύμα

26/7/2000 42,0°C

27/7/2000 44,4°C

28/7/2000 40,0°C

 

Να το. Αυτόν τον εμετό έλεγα.  Εφιαλτικό καλοκαίρι και κείνο. Αυτά 2000, 2007, 2012 πρέπει να ναι τα χειρότερα και να δούμε το φετινό που θα μπει . Το εντυπωσιακό ηταν ότι το 2012 δεν είχε τον τεράστιο καύσωνα των υπόλοιπων και παρόλα αυτά τα έβαλε όλα κατω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Το 2008 μόλις μπήκα στο Πανεπιστήμιο και ήμουν όλο το καλοκαίρι διακοπές. .  Ο Αύγουστος ήταν ο ζεστός τοτε; Σαν να θυμάμαι ότι ψάχναμε κάτι σπίτια και έβραζε ο τόπος τον Αύγουστο αλλά πέραν τούτου ουδέν.Το 2010 θυμάμαι τον φοβερό Αύγουστο τότε,  άλλο έκτρωμα εκείνο, ατελείωτος μήνας 

Ναι ο Αύγουστος κυρίως αλλά ούτε ο Ιούλιος και ο Ιούνιος είχαν δροσιες καθόλου...καλά το 2010 ο Αύγουστος είναι ο δεύτερος χειρότερος καλοκαιρινός μήνας στην ιστορία μετά τον Ιούλιο του 2012

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, Xionoflorina said:

 Ο Αύγουστος ζεστός μήνας ειναι και τα τελευταία 15 χρόνια χειρότερος και απο τον Ιούλιο συνήθως. 

Επίσημα πλέον ο Αύγουστος είναι ο θερμότερος μήνας στο κέντρο της Αθήνας, όχι για τα 15 τελευταία χρόνια αλλά για όλη την επίσημη νεότερη χρονοσειρά 30 ετών, δηλαδή 1991-2020, σε ότι αφορά τις απλές μέσες μηνιαίες Τ. Πιο συγκεκριμένα ο Αύγουστος δίνει  μέση μέγιστη 34.3 και μέση ελάχιστη 24.4 για το κέντρο της Αθήνας ενώ ο Ιούλιος 34.3 μέση μέγιστη και 24.2 μέση ελάχιστη. Από την άλλη στη πολλαπλή μέση μηνιαία Τ που δίνει το ΕΑΑ ο Ιούλιος για το κέντρο της Αθήνας παραμένει ένα τσακ παραπάνω με 28.7 vs 28.5 του Αυγούστου. 

Σε κάθε περίπτωση ο Αύγουστος που παραδοσιακά ήταν θερμότερος μήνας για τη ΝΔ ηπειρωτική χώρα, πλέον δείχνει τα δόντια και σε ολόκληρη την υπόλοιπη Ελλάδα με τρανταχτό παράδειγμα το κέντρο της Αθήνας από τα επίσημα κλιματικά.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, MeteoTirnavos said:

Το καλοκαίρι του 2012 πέρα ότι ήταν ο βασιλιάς της ζέστης, ξηρασία δεν είχε μόνο η Ελλάδα αλλά σχεδόν όλα τα Βαλκάνια, ήταν εντυπωσιακό. 

Πραγματικά. Με το ανίκητο μέχρι σήμερα 36.9C μέση μέγιστη Ιουλίου για το κέντρο της Αθήνας.

Η δε Σπάρτη μέση μέγιστη όλου του καλοκαιρινού τριμήνου από 1 Ιουνίου μέχρι 31 Αυγούστου έδωσε το εξωπραγματικό 37.02C για τα Ελληνικά δεδομένα.

Τι να λέμε το 2012 είναι πραγματικά άπιαστο για την επιμονή του στη ζέστη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

Πέρσυ δεν ειχε 5-8/8 εκείνη τη λίμνη με τις καταιγίδες σε όλη τη χώρα και στην Εύβοια. Ειναι λάθος αυτό που λες , 1-10 και ειδικά εκεί του Σωτηρος στα Βόρεια πολλές φορές κανει τις μεγαλύτερες καταιγίδες της χρονιάς, όποιος ειναι απο Βόρεια επιβεβαιώνει.  Εκεί που χει πάντα ήλιο είναι 10-20 τον Δεκαπένταυγουστο.  

Πάντως το μονο σίγουρο είναι ότι +26 στα 850 για 15 μερες σερί δεν κάνει ποτέ σε φυσιολογικά καλοκαιρια όπως στον φετινό ξερασμα

ναι λέω αν είναι το σύνηθες και όχι αν θα κάνει μία φορά. Και μιλάω για πόλεις, όχι στα βουνά που εκεί είναι λογικό να βγαίνουν καταιγίδες ανά πάσα στιγμή. 20/7-20/8 είναι πάντα το μεγαλύτερο πήξιμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για πρωτη φορά φέτος πλέον δεν έχω να περιμένω τίποτα απολύτως καιρικά όσο πάει το μάτι και τρελένομαι. @sakis13 πως αντέχεις ρε φίλε. Το ίδιο τρελοκαταιγιδάκιας με εμένα, με την διαφορά ότι εσύ έχεις να δεις καταιγίδα και εγώ δεν ξέρω από πότε, και εγώ παραπονιέμαι, που έχουν περάσει 5 μέρες. Δεν ξέρω πως θα άντεχα, πως θα την πάλευα, αν ήμουν καταιγιδάκιας, και έμενα νότιότερα από την Λαμία... [και αν όχι Πελοπόννησο που βλέπει πράγματα, ανατολικότερα ή σε κανένα νησί..]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ιουλιος συχνα βγαινει ψυχροτερος απο τον Αυγουστο λογω του οτι το α δεκαημερο πολλες φορες ακομα δεν εχουν σφιξει οι ζεστες...κατα μ.ο. νομιζω χοντρικα γυρω στις 10 Ιουλιου αρχιζει το ψησιμο διαρκειας μεχρι τελη Αυγουστου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2006 ο Ιουλιος ειχε συνεχομενο ψυχρο μελτεμι...θυμαμαι στις Κυκλαδες παραπονουνταν οι ξενοδοχοι για το λιγο σχετικα κοσμο κ τις ακυρωσεις λογω του καιρου...ο Αυγουστος ομως πηρε το αιμα του πισω με ψησιμο διαρκειας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εφιάλτης για να βλέπουμε εφιάλτες την νύχτα το 18 Άρι...

Θέλω να κοιμηθώ και να σηκωθώ σε 10 μέρες....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εφιάλτης για να βλέπουμε εφιάλτες την νύχτα το 18 Άρι...

Θέλω να κοιμηθώ και να σηκωθώ σε 10 μέρες....

😱😭. Προλαβαίνεις να κλείσεις μια βδομάδα Λονδινο. Μόνο για εκεί θα είμαστε. Εφιαλτικο 10μερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Xionoflorina είπε:

😱😭. Προλαβαίνεις να κλείσεις μια βδομάδα Λονδινο. Μόνο για εκεί θα είμαστε. Εφιαλτικο 10μερο

Κοίτα εδώ!!! Πλησιάζει!

01-50-06-234-7GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κοίτα εδώ!!! Πλησιάζει!

01-50-06-234-7GR.gif

Δεν θα είμαι εκεί. Τετάρτη- Τρίτη 3/8 απουσιάζω διακοπές οπότε δεν θα δω το έκτρωμα αυτό. Το θέμα ειναι ότι και όταν γυρίσω πάλι τα ίδια θα έχει,  φαίνεται ατέλειωτη κατάσταση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Δεν θα είμαι εκεί. Τετάρτη- Τρίτη 3/8 απουσιάζω διακοπές οπότε δεν θα δω το έκτρωμα αυτό. Το θέμα ειναι ότι και όταν γυρίσω πάλι τα ίδια θα έχει,  φαίνεται ατέλειωτη κατάσταση 

Και εγώ επιστρέφω Λάρισα. Όχι για καλό βέβαια, αφού θα φάω καλά πάλι.. έχω απορία μετά από τόσο καυτό διάστημα σε τι θα μας βγει. Το cfs πλέον εκτός τελείως που έδινε δροσερό Ιούλιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,

Χωρίς σχόλιο, νομίζω αρκουν οι παρακάτω εικόνες να περιγραψουν το καιρικό μελλον της επόμενης εβδομάδας (ελπιζω οχι παραπανω) της χώρας μας.

Diagramme GEFS

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

και ευρωπαικο

ECE1-144.GIF?23-12

ECG0-240.GIF?23-12

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καύσωνα για τα ανατολικά τουλάχιστον δεν το λες, με μέσο όρο στα 850 κάτω από 25 αλλά σίγουρα θα είναι υπερβολικά κουραστικό. Επί μέρες σιγο-βράσιμο καθημερινό. Προσωπικά θα προτιμούσα 3-4 μέρες με 28άρια στα 850 και μετά να επιστρέψει στα κανονικά, παρά αυτό..

Υ.Γ. Το μεγάλο πρόβλημα είναι η ζέστη το βράδυ. Άντε πες το μεσημέρι το περιμένεις, το ξέρουμε ότι κάθε χρόνο λίγο ως πολύ τα μεσημέρια θα έχει πάντα ζέστη, στην Ελλάδα είμαστε. Αλλά κάτι 30άρια στις 11 το βράδυ είναι απελπισία..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που το καλοκαίρι του 2012 φαινόταν εξωφρενικά ακραίο, που είχε 20+ στα 850 επί βδομάδες, πλέον έχει γίνει μια συνηθισμένη πραγματικότητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν μπορώ τρελαίνομαι. Δεν γίνεται σχεδόν αρχικές συνθήκες, το αικον να κάνει βήματα, και ο τζίφος να κάνει τα αντίθετα βήματα ενώ είναι ήδη τα άκρα!! Δεν βγάζει κανένα νόημα πλέον. Ότι δεν είναι λογικό συμβαίνει με τα μοντέλα..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαχαχα τι τρεξιμο εκανε ο τζιφος ας ελπίσουμε να αλλάξει.. συν 31 εβγαλε σε εμένα στα 850..απίθανα πράγματα 

Τιναφτορε

 

198-7GR.gif

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλαχιστον 10 μερες στο +8,οταν τωρα που υποτιθεται οτι εχει δροσια ειμαστε απλα στο -2.Μιλαμε για εκτρωμα που μου το φυλαγε να συμπεσει με τις μερες διακοπων μου,ωστε να μην ξεκουραστω καθολου,αφου θα σιχτιριζω απο το πρωι ως το βραδυ.Δεν εχω λογια,πολλα νευρα μετα απο μια εξοντωτικη ψυχολογικα χρονια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Καλη ψυχολογικη δυναμη ευχομαι

Ενα απο τα χειροτερα καλοκαιρια  που θυμαμαι μεχρι στιγμης

Και μετα σου λενε δεν υπαρχει κλιματικη αλλαγη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...