Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το "ενθαρρυντικό" για εδώ είναι ότι δεν δείχνει Δ-ΒΔ. Χωρίς Δ-ΒΔ δεν γίνεται τίποτα εδώ, όλες τι εποχές, ούτε χιόνι, ούτε καταιγίδες, ούτε καύσωνας. Και αποτυπώνεται και στις Τ https://www.meteociel.fr/tendances/54090/volos.htm

Μέχρι τις 30 του μήνα είναι κορδονιασμένα σχετικά μετά, υπάρχει αβεβαιότητα με το κύριο να είναι αν όχι το πιο θερμό, από τα πιο θερμά. Ότι θα φάμε ζέστη θα φάμε, αλλά τουλάχιστον μήπως μετριάσει την ένταση τουλάχιστον, γιατί η διάρκεια θα είναι μεγάλη όπως φαίνεται..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαινεται σαν να μην εχουμε πιασει ταβανι ακομα στο πρωτο κυμα καυσωνα που ειναι το σιγουρο. Απο το +25 θεσσαλονικη χθες,φτασαμε στο +29 σημερα. Καλα για μετα φαινεται να μην υπαρχει καν ταβανι,σε πολλες περιοχες τα 850 βγαινουν πανω απο το διαγραμμα,εκει υπαρχει πιθανατητα και για 35+ στα 850,αλλα ειναι μακρια πρεπει να περιμενουμε. Το πρωτο κυμα εχει κλειδωσει παντως το αλλο πσκ. Φαινοταν απο μερες πριν οτι ερχεται κατι ακραιο,μιας και στην αφρικη υπηρχαν αποκλισεις 10+ απο τα κλιματικα

image-thess_ensembles_mc-cached.jpg.9e6275541f2324001bf89b6e10d38dfb.jpg

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Το "ενθαρρυντικό" για εδώ είναι ότι δεν δείχνει Δ-ΒΔ. Χωρίς Δ-ΒΔ δεν γίνεται τίποτα εδώ, όλες τι εποχές, ούτε χιόνι, ούτε καταιγίδες, ούτε καύσωνας. Και αποτυπώνεται και στις Τ https://www.meteociel.fr/tendances/54090/volos.htm

Μέχρι τις 30 του μήνα είναι κορδονιασμένα σχετικά μετά, υπάρχει αβεβαιότητα με το κύριο να είναι αν όχι το πιο θερμό, από τα πιο θερμά. Ότι θα φάμε ζέστη θα φάμε, αλλά τουλάχιστον μήπως μετριάσει την ένταση τουλάχιστον, γιατί η διάρκεια θα είναι μεγάλη όπως φαίνεται..

Το θέμα Γιάννη είναι ότι αν έχουμε τέτοια 850άρια, τα βράδυα θα έχουμε τροπικές ελάχιστες.. ασχέτως μεγιστης

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το θέμα Γιάννη είναι ότι αν έχουμε τέτοια 859 άρια, τα βράδυα θα έχουμε τροπικές ελάχιστες.. ασχέτως μεγιστης

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μου. Τα μεσημέρια έχω τη δυνατότητα να είμαι σε χώρο με A/C συνέχεια, οπότε δεν με νοιάζει, αλλά τα βράδια είναι μαρτύριο να πρέπει να έχεις συνέχεια A/C για να κοιμηθείς ή να θες να βγεις για ένα ποτό να χαλαρώσεις και να ιδρώνεις ενώ δεν κάνεις τίποτα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά το 43αρι στις αρχές Ιουλίου... ότι και να δώ δεν νομίζω να καταρριφθεί αυτό το ρεκόρ! Αν έχουμε ξανά τετοιες τιμές απλά αλλάζω χώρα! 😩😩😩

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Μετά το 43αρι στις αρχές Ιουλίου... ότι και να δώ δεν νομίζω να καταρριφθεί αυτό το ρεκόρ! Αν έχουμε ξανά τετοιες τιμές απλά αλλάζω χώρα! 😩😩😩

Αν βγει λίβας το 43 διαλύεται στην κυριολεξία μπροστά σε αυτό που έρχεται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φημες λενε οτι μελη του weather club εθεαθησαν σε αλλα μηκη και πλατη του κοσμου για αγορα σπιτιου..Λογω κρισης..Κλιματικης και οχι μονο...Η νεα μας μελλοντικη γειτονια...Οσο αντεξει κι αυτη...

rupicpy6d140.jpgΤο ριχνω στη πλακα γιατι εαν το παρω στα σοβαρα θα πρεπει να αλλαξω χομπι...

Στον Καναδα πανω απο 400 νεκροι απο τις ζεστες..Στην δυτικη Ευρωπη πανω απο 200 νεκροι απο πλυμμηρες...

Στην Κινα οι χειροτερες πλυμμηρες στη συγχρονη εποχη και για οσο υπαρχουν σταθμοι και μετρησεις..

Τα δικα μας τα βλεπετε..Εχω να δω καταιγιδα σοβαρη απο το πρωτο 15νθημερο του δεκεμβρη...Στις 11 Ιουνιου που εκανε καλη καταιγιδα στο κεντρο,εγω ημουν Ασπροπυργο...Αν εχεις τυχη διαβαινε που λενε...

Αυτο που ερχεται ειναι επικινδυνο....Θελει προσοχη...Βλεπω να σπανε αρκετα ρεκορ αλλα το ζητουμενο ειναι η ψυχικη κουραση μας και ακομα τα χειροτερα ειναι μπροστα μας..Μονο υπομονη...Και ο θεος βοηθος..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

καύσωνας 46 πλας Και συννεφιά αμέσως μετά!!!

Modele GFS - Carte prévisions

 

36αρια μέσα στα άγρια μεσάνυχτα είναι αυτό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν κοιταω χαρτες το καλοκαιρι . Καπου ειδε το ματι μου για καυσωνα και λεω ας μπω να δω. ΤΙ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ αυτα? Δεν με βλεπω να αντεχω. Καποια ελίδα υπαρχει να το αποφυγουμε ολο αυτο η κλειδωσε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, elkithro είπε:

Δεν κοιταω χαρτες το καλοκαιρι . Καπου ειδε το ματι μου για καυσωνα και λεω ας μπω να δω. ΤΙ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ αυτα? Δεν με βλεπω να αντεχω. Καποια ελίδα υπαρχει να το αποφυγουμε ολο αυτο η κλειδωσε?

Κλείδωσε δυστυχώς. Ο ισχυρότερος καύσωνας του φετινού και όχι μόνο καλοκαιριού. Παλεύουμε να μετριάσουμε την διάρκεια. Άλλα η δυτική Μακεδονία θα χτυπήσει μέχρι και 30 Άρι στα 850 το επόμενο ΣΚ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, elkithro είπε:

Δεν κοιταω χαρτες το καλοκαιρι . Καπου ειδε το ματι μου για καυσωνα και λεω ας μπω να δω. ΤΙ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ αυτα? Δεν με βλεπω να αντεχω. Καποια ελίδα υπαρχει να το αποφυγουμε ολο αυτο η κλειδωσε?

Τον κλαιγανε....δε γλιτωνουμε πρωτη χρονια φετος οηγα πηρα ανεμιστήρα εδω γρεβενα ανετα 40 αρια συνεχομενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σωπάστε και έπεσε 2 βαθμούς ο τζιφος ευτυχως ....άμα χάνει απο 1 βαθμο καθε μερα καλα θα πάμε χαχαχ...Όπως στα κρύα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παρά τις βελτιώσεις, πάλι υπερκαύσωνας όσο πάει το μάτι.. έστω να βγει το αικον.. έστω... τι να πεις ρε φίλε..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 270 η αττικη αν εβγαινε ο χαρτης πιστευω θα εσπαγε ρεκορ

Ξέρουμε το ρεκόρ στη αθηνα σε Ελευσίνα  , νέα Φιλαδέλφεια με τι θερμοκρασιες στα 850 ηρθε;;

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Το 0 στο του τζιφου είναι το νέο χειρότερο τρέξιμο μέχρι στιγμής! Αισχος!!!

 

07-52-13-204-7GR.gif

Έχουμε νέκρους με το 00 Άρι. Και οι ανώμαλοι κρυφογελανε τώρα.. υπάρχουν μάζόχες που τους αρέσουν οι καταστάσεις αυτές. Ελπίζω να χρειαστεί να δουλέψουν εκείνη την ώρα, γιατί παραλίες δεν είμαστε όλοι. Αν και η θαλασσα θα φτάνει και αυτή πλέον θερμοκρασίες ρεκόρ..

Ακριβως. 

Οσοι χαίρονται ελπιζω να δουλευουν σε πόλεις να το χαρουν οπως πρεπει. 

Προσωπικα ειμαι λιγοτερο απαισιόδοξος και πιστευω οτι λογω ανεμου δεν θα μας καψει οσο φαίνεται. 

Το σιγουρο ειναι τα 38αρια παντου με ελαχιστες 30αρια στα κεντρικα και νοτια ηπειρωτικά. 

40αρια θα ειναι καθαρα θεμα ανεμου. Απλα εχει τη δυνατότητα να βγαζει για ενα 10ημερο 40αρια σε περιοχες που ο ανεμος θα το επιτρέψει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκει που θα ειμαι απο παρασκευη δε φαινεται κατι σοβαρο μεχρι στιγμης.

1177507777_Screenshot_20210724-140448_SamsungInternet.thumb.jpg.5450edf871a024d81a0d99cbbf220a8c.jpg

Ουτε και θεσσαλονικη βεβαια,περα απο τις ελαχιστες που θα ανεβουν αρκετα. Αλλα μεσα στις πολεις το να εχει περισσοτερη ζεστη τα βραδια ειναι και το λογικο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Ακριβως. 

Οσοι χαίρονται ελπιζω να δουλευουν σε πόλεις να το χαρουν οπως πρεπει. 

Προσωπικα ειμαι λιγοτερο απαισιόδοξος και πιστευω οτι λογω ανεμου δεν θα μας καψει οσο φαίνεται. 

Το σιγουρο ειναι τα 38αρια παντου με ελαχιστες 30αρια στα κεντρικα και νοτια ηπειρωτικά. 

40αρια θα ειναι καθαρα θεμα ανεμου. Απλα εχει τη δυνατότητα να βγαζει για ενα 10ημερο 40αρια σε περιοχες που ο ανεμος θα το επιτρέψει.

Οδυσσεά, στην Λάρισα, νομίζω ότι ακόμα και με ανατολικό "δροσερό" ρεύμα θα έχουμε 40αρια. αν όμως χτυπήσει λίβας, κάτι που συνήθως συμβαίνει στο τέλος των θερμών εισβολών, θα ξεπεράσουμε τους 45 με ευκολία, αν έχουμε 30αρι+ στα 850.. Τουλάχιστον μακάρι μετά η όποια πτώση να συνοδευτεί με βροχές και καταιγίδες, όχι μόνο για το ενδιαφέρον, αλλά μπας και σβήσουν τα τσιμέντα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Οδυσσεά, στην Λάρισα, νομίζω ότι ακόμα και με ανατολικό "δροσερό" ρεύμα θα έχουμε 40αρια. αν όμως χτυπήσει λίβας, κάτι που συνήθως συμβαίνει στο τέλος των θερμών εισβολών, θα ξεπεράσουμε τους 45 με ευκολία, αν έχουμε 30αρι+ στα 850.. Τουλάχιστον μακάρι μετά η όποια πτώση να συνοδευτεί με βροχές και καταιγίδες, όχι μόνο για το ενδιαφέρον, αλλά μπας και σβήσουν τα τσιμέντα!

δυσκολο να υπαρξει σοβαρη λιμνη ακομα και μετα το περας του εκτρωματος.
τουλαχιστον στα ορεινα κυριως θα υπαρξει πιστευω μερικη ασταθεια αλλα τιποτα παραπανω.

και κοιτοντας χαρτες καταλαβαινω οτι ο αυγουστος θα κινηθει μαλλον σε κολλημενη κυκλοφορια με τις οποιες λιμνες να αφορουν καθαρα υπερδυτικη ευρωπη , εξου και την αηδια που θα ζουμε.

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τεταρτη-Πεμπτη μελτεμοκαυσωνας στην Αττικη με μεγιστες στους 39c γενικα την Τεταρτη με πιθανα 40αρια σε σταθμους οπως Καλλιθεα, Σαλαμινα , Θησειο και πιθανως 41c την Πεμπτη στους ιδιους σταθμους...απο Παρασκευη ενεργοποιειται σαπια αυρα και οι υψηλοτερες θερμοκρασιες θα καταγραφονται σε κεντροβορεια Αττικη(και πανω απο 43c τοπικα λογικα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 βαθμους δινει το meteo στην πρεβεζα την πεμπτη.

https://www.meteo.gr/cf.cfm?city_id=6

Αν ξαναλειτουργησει ο σταθμος του Ε.Α.Α με τον καυσωνα εκει το heat index βλεπω να φτανει στους 60 με 65 βαθμους.52 βαθμους ειχε γραψει τις μερες που δεν ειχε καυσωνα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...