Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το μόνο που φοβάμαι είναι οι διακοπές ρεύματος....μακάρι να μην γίνει καμία πουθενά.....και αν γίνει να είναι πολύ μικρής διάρκειας...αν πάμε σε μεγάλες διακοπές και σε χρονική διάρκεια και σε έκταση περιοχών ειτε πληθυσμιακά είτε γεωγραφικά τότε θα εχουμε προβλήματα τεράστια....μέσα σε λίγα λεπτά από την διακοπή ρεύματος η θερμοκρασίες εντός σπιτιών με τα ντουβάρια να βράζουν και τον εξωτερικό αέρα να κοχλάζει θα ανέβουν σε υψηλά επίπεδα.....

ας ελπίσουμε οι αρμόδιες αρχές να ετοιμαστούν για παν ενδεχόμενο.....μόνο αν είναι πλήρως προετοιμασμένοι οι αρμόδιοι φορείς θα αποφευχθούν τα χειρότερα όσον αφορά τις διακοπές ρεύματος  γιατί αυτές είναι το κύριο ζητούμενο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, geornik said:

Ο διαβοητος καυσωνας τον Ιουλιο 1987 στο Θησειο...για πιθανες συγκρισεις...7 συνεχομενες μερες ανω των 40c αλλά μεχρι 42,8c

Screenshot_20210725-230254_Messenger.jpg

Πολύ κοντά να σπάσει το σερί των 7 ημερών το Θησείο με αυτό το έπος που έρχεται. Εφόσον φυσικά κάτσουν σωστά οι άνεμοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Ευτυχώς φίλε μου που έχει τα 400 μ. υψόμετρο και είναι και αναστροφικό το μέρος, οπότε σώζεται κάπως η κατάσταση. Αύγουστο λογικά θα είμαι και εγώ κάτω να πιούμε κανένα καφέ!

Ναι Αντουαν.Θα μιλησουμε να κανονισουμε,ευκαιρια να γνωριστουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το yr.no την 2/8 σημαδεύει με ΒΔ και εδώ και 46, χαχαχα. Δεν παίζει να βγει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον το ελπίζω να μην βγει..

Στο άλλο άκρο το GFS που δεν δίνει καν καύσωνα εδώ με μέγιστη στους 37 στις 2/8 και γενικά μέχρι 34-35 τις άλλες μέρες και 27-28 ελάχιστες που ναι μεν είναι ψηλά αλλά δεν δίνει πολύ υψηλές υγρασίες..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για την Αττική το yr δίνει πρώτη φορά κορυφή τους 45 βαθμούς στην Μάνδρα για 2/8...

1650445086_Screenshot2021-07-25at11_50_57PM.thumb.png.294683dd1ad76f2e103fae34f3e853eb.png

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, geornik said:

Ελευσινα ποσο βγαζει?

Ακόμα 43 το ίδιο με το μεσημέρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

Το απόλυτο για εδώ είναι το 44.7 του 2007 ή υπάρχει και παραπάνω;

46.2 Αγχίαλος 1973

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν λίγες μέρες στις πλημμύρες της κεντροδυτικής ευρώπης είχα πει ότι δεν μπορεί να μείνει για πολύ αυτή η κυκλοφορία και θα αλλάξει τουλάχιστον για τις συγκεκριμένες περιοχές που δέχτηκαν τις πλημμύρες ..γιατί πολύ απλά θα έχουμε πολύ μεγαλύτερες καταστροφές και υπέθεσα ότι οι έως τότε καταστροφές ήταν το ανώτατο όριο που θα μπορούσε να φτάσει..... ο καιρός και η φύση με διέψευσαν κατηγορηματικά και μάλιστα πολύ γρήγορα...νέες πλημμύρες στο Βέλγιο είδα σήμερα στην τηλεόραση .....και ακριβώς η ίδια κυκλοφορία να συνεχίζεται σχεδόν επ αορίστου.... λογικά θα βλέπουμε εικόνες με συνέχιση πλημμυρών στην κεντροβορειδυτική ευρώπη και εικόνες επικύνδινου καύσωνα στην νότια-νοτιοανατολική και τη χώρα μας......δεν ξέρω μέχρι πότε μπορεί να αντέξει αυτη η κυκλοφορία....γιατί πλέον θα μιλάμε για πρωτόγνωρες καταστάσεις πανευρωπαικά.... ας ελπίσουμε και ας ευχηθούμε όμως όσο γίνεται πιο σύντομα να αλλάξει αυτό....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 minutes ago, geornik said:

Ελευσινα ποσο βγαζει?

Μόλις έδωσε το 45άρι και στην Ελευσίνα 2/8 το yr...

 

726636147_Screenshot2021-07-26at12_35_12AM.thumb.png.85e70783e7ffeb501e3201f8f419335e.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Τρομερο....μπραβο ρε Νικητα....οχι οτι τοτε δεν ειχε μπετα το κεντρο της Αθηνας που ειναι οι μετρησεις απλα τοτε Παρνηθα Πεντελη Υμηττος ηταν δαση πυκνα και παρθενα....ο.τι μπορει.να λεει.αυτο.για.τα προαστεια....επισης ναι.ειναι τερας 7 σερι ημερες πανω απο 40 αλλα.δειτε και ελαχιστες 28 - 28.5 φουλ....φοβαμαι μηπως το ξεπερασουμε και σε διαρκεια και σε μεγιστες αλλα και σε ελαχιστες

Το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα και εγώ...με 7 μέρες σερί 40+ και πολλές μέρες κοντά 42 η ελάχιστη έπεφτε κάθε νύχτα 28 δηλαδή βουτιά 13-14 βαθμούς την νύχτα...σε αντίστοιχο καύσωνα σήμερα η διαφορά αυτή θα ήταν στους 10-12 με ότι συνεπάγεται αυτό (πολυήμερα 30αρια ελαχιστες)...θα ήθελα να υπάρχει ένας simulator που να μπορεί να βάλει τις ίδιες καιρικές συνθήκες για μια συγκεκριμένη περίσταση και να μπορούσαμε να δούμε πως θα συμπεριφερθεί επιφανειακά η Τ πχ πως θα ταν αν ερχόταν ο καυσωνας του 1987 σημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα και εγώ...με 7 μέρες σερί 40+ και πολλές μέρες κοντά 42 η ελάχιστη έπεφτε κάθε νύχτα 28 δηλαδή βουτιά 13-14 βαθμούς την νύχτα...σε αντίστοιχο καύσωνα σήμερα η διαφορά αυτή θα ήταν στους 10-12 με ότι συνεπάγεται αυτό (πολυήμερα 30αρια ελαχιστες)...θα ήθελα να υπάρχει ένας simulator που να μπορεί να βάλει τις ίδιες καιρικές συνθήκες για μια συγκεκριμένη περίσταση και να μπορούσαμε να δούμε πως θα συμπεριφερθεί επιφανειακά η Τ πχ πως θα ταν αν ερχόταν ο καυσωνας του 1987 σημερα

Μια ευκολη κ απλη προσαρμογη που κανω εγω ειναι οτι π.χ. στον πολυημερο καυσωνα Ιουνιου Ιουλιου φετος οπου το λεκανοπεδιο.δεν ειχε.τετοια τερατα θερμοκρασιες αλλα.ειχε 38-39-40 επι 7ημερο (δηλαδη πολυ πιο light μεγιστες) περιοχες κεντρου και δυτικων προαστειων δεν επεφταν με.τιποτα κατω απο 28-28.5....εδω Ζωγραφου με.μεγιστη απολυτη 38.8 η 39.3 δεν θυμαμαι αλλα πολλες.ημερες με 37-37.5 οι ελαχιστες επεφταν με το ζορι 27 τα ξημερωματα

Συμπερασμα....σε ενδεχομενο 7ημερο καυσωνα με πραγματικες μεγιστες 41-43 στα περισσοτερα του λεκανοπεδιου (αφηνω εκτος Ελευσινες Φιλαδελφειες φοεν η τοπικες αυρες) ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα δουμε ελαχιστες 30++ και το μονο ερωτημα ειναι ποσο ψηλα....32αρι;; 33αρι;;; 35αρι ελαχιστη ;;;; δυστυχως θα το μαθουμε αν και μακαρι να αλλαξει κατι εστω και τελευταια στιγμη !!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, thesprotos said:

Ρε παίδες εγώ που θα πάω διακοπές το ΠΣΚ στην Ιτέα, Γαλαξίδι... Τι.να κάνω? Να τις ακυρώσω? 

Γιατι  να τις ακυρωσεις; μια χαρα θα ειναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Μια ευκολη κ απλη προσαρμογη που κανω εγω ειναι οτι π.χ. στον πολυημερο καυσωνα Ιουνιου Ιουλιου φετος οπου το λεκανοπεδιο.δεν ειχε.τετοια τερατα θερμοκρασιες αλλα.ειχε 38-39-40 επι 7ημερο (δηλαδη πολυ πιο light μεγιστες) περιοχες κεντρου και δυτικων προαστειων δεν επεφταν με.τιποτα κατω απο 28-28.5....εδω Ζωγραφου με.μεγιστη απολυτη 38.8 η 39.3 δεν θυμαμαι αλλα πολλες.ημερες με 37-37.5 οι ελαχιστες επεφταν με το ζορι 27 τα ξημερωματα

Συμπερασμα....σε ενδεχομενο 7ημερο καυσωνα με πραγματικες μεγιστες 41-43 στα περισσοτερα του λεκανοπεδιου (αφηνω εκτος Ελευσινες Φιλαδελφειες φοεν η τοπικες αυρες) ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα δουμε ελαχιστες 30++ και το μονο ερωτημα ειναι ποσο ψηλα....32αρι;; 33αρι;;; 35αρι ελαχιστη ;;;; δυστυχως θα το μαθουμε αν και μακαρι να αλλαξει κατι εστω και τελευταια στιγμη !!!!!

Έτσι ακριβώς ειναι πλέον η κατάσταση δυστυχώς...το απόλυτο ρεκόρ ελάχιστης στο Θησείο πόσο είναι?...νομίζω στον καύσωνα του 2000 εγινε πρέπει να ναι κοντά 32

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, KapelosG said:

Έτσι ακριβώς ειναι πλέον η κατάσταση δυστυχώς...το απόλυτο ρεκόρ ελάχιστης στο Θησείο πόσο είναι?...νομίζω στον καύσωνα του 2000 εγινε πρέπει να ναι κοντά 32

Κάπου εκεί είναι, δεν το έχω πρόχειρο αλλά μπορώ να το βρω. Το απόλυτο ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης όμως στην Αττική με αυτές τις συνθήκες δεν θα τις γράψει το κέντρο...95% θα τις γράψει ο Πειραιάς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ρε παίδες εγώ που θα πάω διακοπές το ΠΣΚ στην Ιτέα, Γαλαξίδι... Τι.να κάνω? Να τις ακυρώσω? 

Πας καλά????

Χειρότερο μέρος από τα παραθαλάσσια της Ηπείρου δεν θα βρεις το επόμενο ΠΣΚ ...οπότε Γιάννη πολύ καλύτερα θα είσαι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος παει να χωσει λιμνη στις αζορες αν γίνει τιποτα τετοιο μας βλεπω με καύσωνα μεχρι το 15 αυγουστο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Έτσι ακριβώς ειναι πλέον η κατάσταση δυστυχώς...το απόλυτο ρεκόρ ελάχιστης στο Θησείο πόσο είναι?...νομίζω στον καύσωνα του 2000 εγινε πρέπει να ναι κοντά 32

31,2c στις 6.7.2000...

30,1c στις 27.6.2007

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α εχει κανει και 31.2....οκ....δικο μου προσωπικο ρεκορ στο Χαλανδρι στο πατρικο 29.2 το ξημερωμα.εκεινο το εφιαλτικο 27.6.2007.....ΧΩΡΙΣ ΑΙΡΚΟ μεχρι τοτε μπηκαν 3 ολοκαινουργια μηχανηματα μες.στη βδομαδα θυμαμαι....λεει ο πατερας μου παει το κλιμα.Αφρικη γιναμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Galanto είπε:

Ο τζιφος παει να χωσει λιμνη στις αζορες αν γίνει τιποτα τετοιο μας βλεπω με καύσωνα μεχρι το 15 αυγουστο

αν δεις χαμηλό με ισχυρο νοτιο ρευμα Αζόρες,δυτικά της ιρλανδίας και κίνιση δυτικά της ισλανδίας ετοιμάσου για την ανατροπή...όσο είναι ο γ@@@@ αντικυκλώνας δυτικά της Ισπανίας είμαστε στην κόλαση.

ΠΡΟΣΟΧΗ τα λεμε τα βλέπουμε αλλά το κράτος έχει καταλάβει οτι ενας από τους μεγαλύτεορους κυνδήνους θα είναι ενα γενικό black out απο την ευρύτατη χρήση των κλιματιστικων?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...