Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

αν δεις χαμηλό με ισχυρο νοτιο ρευμα Αζόρες,δυτικά της ιρλανδίας και κίνιση δυτικά της ισλανδίας ετοιμάσου για την ανατροπή...όσο είναι ο γ@@@@ αντικυκλώνας δυτικά της Ισπανίας είμαστε στην κόλαση.

ΠΡΟΣΟΧΗ τα λεμε τα βλέπουμε αλλά το κράτος έχει καταλάβει οτι ενας από τους μεγαλύτεορους κυνδήνους θα είναι ενα γενικό black out απο την ευρύτατη χρήση των κλιματιστικων?

εδω το ρευμα πεφτει για λιγοτερα πραγματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Snowjunky είπε:

Πάμε για 10ημερο και βλέπουμε πως το κόβεται?

Το κοβουμε οτι εισαι σε περιοχη που 10 μερες θα χτυπαει 40 αρια χαχαχα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Αυριο Φέυγω από Αρτα. 

Μα γιατί κάτσε θα κάνεις και σάουνα 😆😜.ελα Καρδίτσα να καούμε παρέα 😂

Επεξεργάστηκε από Snowjunky
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Ρε παίδες εγώ που θα πάω διακοπές το ΠΣΚ στην Ιτέα, Γαλαξίδι... Τι.να κάνω? Να τις ακυρώσω? 

το γαλαξιδι καλοκαιρι αν εχει υγρασια απλα πεθαινεις!!!!!!με τον βορια θα φας ζεστη οπως ολη η χωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ανσαμπλ του τζίφου πάντως είναι πλήρως διχασμένα για το αν θα υπάρξει δεύτερο κύμα καύσωνα...μη πω τα περισσότερα δε βγάζουν δεύτερο κύμα..αλλά κύριο τζίφου και ευρωπαίου απλά δε σταματάνε το καύσωνα με τιποτα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τα ανσαμπλ του τζίφου πάντως είναι πλήρως διχασμένα για το αν θα υπάρξει δεύτερο κύμα καύσωνα...μη πω τα περισσότερα δε βγάζουν δεύτερο κύμα..αλλά κύριο τζίφου και ευρωπαίου απλά δε σταματάνε το καύσωνα με τιποτα

Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι τα σεναρια των κυρίων ειναι τα πιο πιθανα και τα ανσαμπλ θα συμφωνήσουν σιγα σιγα. 

Ειναι διαμορφωμενη ετσι η κυκλοφορία πλεον που θα μας καψει μεχρι το 1ο 10ημερο πιστευω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που έχει κλειδώσει είναι 6-7 μέρες με θερμοκρασίες στα 35-36 εδώ και 40-42 στις εσωτερικές πόλεις με προοπτική να κρατήσει και άλλο. Τρέλα.. Το μόνο "καλό" είναι ότι δεν βλέπω τις φοβερές υγρασίες που είχαμε την προηγούμενη φορά. Τα ρεκόρ μεγίστων θα εξαρτηθούν και από την άνεμο βέβαια. Αν βγάλει ΒΔ στην πεδιάδα θα καούμε όλοι, μπορεί να σπάσει το 47 των Τρικάλων με τόση συσσωρευμένη ζέστη τόσων ημερών μιας και την πιθανότητα ΒΔ την βγάζει στο τέλος του καύσωνα. Και εδώ πιστεύω 45άρι αφού ο ΒΔ εξουδετερώνει ουσιαστικά την επίδραση της θάλασσας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Εάν και αρκετά μακριά, σαν εικόνα είναι τρομακτική διότι, με τις ζέστες που θα έχουν προηγηθεί για μία σερί εβδομάδα, έαν βγει η παρακάτω εικόνα θα ήταν πραγματικά επικίνδυνη κατάσταση με +27 στις 2 τα ξημερώματα (+28 στη μισή Πελοπόννησο & Κρήτη) για ευπαθείς ομάδες και απίστευτη δυσφορία για τους υπόλοιπους.

ECG0-192.GIF?26-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς και ο μ.ο. του ευρωπαϊκού είναι σχεδόν ίδιος με το κύριο μέχρι τις 240 ώρες (σαν διάταξη)...δείτε παρακάτω εικόνα στα 850 από το μ.ο. στις 192 ώρες:

 

EDG0-192.GIF?26-12

και στις 240 ώρες ετοιμάζει να μας στείλει πάλι την Αφρική πάνω μας...

EDE1-240.GIF?26-12

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτό που έχει κλειδώσει είναι 6-7 μέρες με θερμοκρασίες στα 35-36 εδώ και 40-42 στις εσωτερικές πόλεις με προοπτική να κρατήσει και άλλο. Τρέλα.. Το μόνο "καλό" είναι ότι δεν βλέπω τις φοβερές υγρασίες που είχαμε την προηγούμενη φορά. Τα ρεκόρ μεγίστων θα εξαρτηθούν και από την άνεμο βέβαια. Αν βγάλει ΒΔ στην πεδιάδα θα καούμε όλοι, μπορεί να σπάσει το 47 των Τρικάλων με τόση συσσωρευμένη ζέστη τόσων ημερών μιας και την πιθανότητα ΒΔ την βγάζει στο τέλος του καύσωνα. Και εδώ πιστεύω 45άρι αφού ο ΒΔ εξουδετερώνει ουσιαστικά την επίδραση της θάλασσας..

Νομίζω το ταβάνι θα είναι 44-45°C

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Νομίζω το ταβάνι θα είναι 44-45°C

Για εδώ ή και για Λάρισα-Καρδίτσα-Τρίκαλα; Λίγο μου φαίνεται το 44-45 στις εσωτερικές πόλεις αν βγάλει λίβα και με 28+ στα 850 και με δεδομένη την συσσωρευμένη ζέστη τόσων ημερών. Δεν είμαι βέβαια και 100% γνώστης απλά σαν αίσθηση 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Για εδώ ή και για Λάρισα-Καρδίτσα-Τρίκαλα; Λίγο μου φαίνεται το 44-45 στις εσωτερικές πόλεις αν βγάλει λίβα και με 28+ στα 850 και με δεδομένη την συσσωρευμένη ζέστη τόσων ημερών. Δεν είμαι βέβαια και 100% γνώστης απλά σαν αίσθηση 😛

Εν τω μεταξύ φθάσαμε να λέμε λίγο το 44-45°C 😂 τραγικό τουλάχιστον

Κοίτα γενικά ότι βλέπεις θερμοκρασίες στα 850hp να υπολογίζεις άλλους +15 βαθμούς στην επιφάνεια, αν και δεν είναι τόσο απλό είναι κοντά στην πραγματικότητα. 

Το κακό είναι ότι ποτέ δεν θα μάθουμε πόσο φθάσαμε ψηλά στα 850, ραδιοβολίσεις μόνο στην Αθήνα γίνονται.

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά ναι δεν είναι λίγο το 44-45, αυτό έλλειπε αλλά σκέφτομαι ότι το 47 των Τρικάλων με τι θερμοκρασία στα 850 είχε γίνει; 28 ή παραπάνω; Ε αν βάλεις και τον λίβα και την τόση ζέστη μπορεί να πλησιάσει πάλι στα 47 ή να τα ξεπεράσει ή 46άρι στη Λάρισα για παράδειγμα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω το +15 από 850 στην επιφάνεια είναι σε φυσιολογικές συνθήκες. Με λίβα ανεβαίνει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Καλά ναι δεν είναι λίγο το 44-45, αυτό έλλειπε αλλά σκέφτομαι ότι το 47 των Τρικάλων με τι θερμοκρασία στα 850 είχε γίνει; 28 ή παραπάνω; Ε αν βάλεις και τον λίβα και την τόση ζέστη μπορεί να πλησιάσει πάλι στα 47 ή να τα ξεπεράσει ή 46άρι στη Λάρισα για παράδειγμα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω το +15 από 850 στην επιφάνεια είναι σε φυσιολογικές συνθήκες. Με λίβα ανεβαίνει..

 

 

Screenshot_20210726-115255_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15-7GR.GIF

Με αυτό έβγαλε 41 εδώ με ΒΔ. Τώρα θα έχουμε και παραπάνω και επί μέρες ζέστη φουλ. Με ΒΔ δεν θα βγάλει 44-45; Γι' αυτό λέω ότι αν βγάλει τόσο ο Βόλος τότε οι εσωτερικές πάνε για 46-47. Θα δούμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α εχει και 2ο κυμα 2ημερο ακομα.πιο βαρβατο και βαρβαρο μεχρι να φυγει οριστικα το ΣΙΧΑΜΑ απο Δευτερα 9 Αυγουστου.....με τις υγειες μας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια δεν μπορω να κρυψω το οτι επαθα λιγο πανικο και φρικαρα οταν ειδα οτι τα +28 σουλατσαρουν μχρ ιΚΑΙ τις 5 αυγουστου.
ο χριστος και η παναγια.  τι σκατα επαθε το σιχαμα και μας φτυνει ετσι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απλα πραγματα. ομορφιες. που να παει στο διαολο η κωλοεποχη. προσπαθησα να βαλω gif  αλαλ δεν λειτουργει υποθετω

animaod1.gif

 

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Κρήτη τι παίζει; Υπαρχει κανεις απο κει κατω; Δεν με νοιάζουν κάτι χωρια στην ενδοχώρα που δεν τα βρισκεις ούτε στο χάρτη.  Για τα παράλια πάνω Ηράκλειο Ρέθυμνο Χερσόνησο κλπ λεω, φυσαει εκει περα,αναπνέεις; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πω τις έβγαλε το 6αρι για την Δευτέρα,ξημερώματα με +28-29 στα 850hpa.Αν βγάλει κανένα Λίβα εκείνη την μέρα βλέπω να σπάνε ρεκόρ στη Λαμία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...