Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφιαλτική η φετινή κυκλοφορία, και είναι άγνωστο το πότε θα σταματήσει.

Εάν πατήσει κανείς να δει ensembles σε Αγγλία, Δ. Ευρώπη, Βόρεια Ισπανία κλπ θα δει μέχρι και 7-8 βαθμούς κάτω από τα κλιματικά όσο πάει το μάτι, και φυσικά βροχές.

Τι να πω, απλώς δεν μας θέλει φέτος, κρίμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι άνεμοι πάντως δεν φαίνονται να είναι "ευνοϊκοί" για ακραίες Τ. Ίσως τη Δευτέρα μόνο. Εδώ πιστεύω θα την βγάλουμε σχετικά πιο εύκολα λόγω της αύρας που δείχνει. Η διάρκεια θα είναι το πρόβλημα κυρίως για τις εσωτερικές πόλεις που θα είναι μονίμως κοντά ή και πάνω απ' τους 40. Με τα σημερινά βέβαια, γιατί αύριο μπορεί να δείχνουν 47αρια πάλι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, brit1981 είπε:

Εφιαλτική η φετινή κυκλοφορία, και είναι άγνωστο το πότε θα σταματήσει.

Εάν πατήσει κανείς να δει ensembles σε Αγγλία, Δ. Ευρώπη, Βόρεια Ισπανία κλπ θα δει μέχρι και 7-8 βαθμούς κάτω από τα κλιματικά όσο πάει το μάτι, και φυσικά βροχές.

Τι να πω, απλώς δεν μας θέλει φέτος, κρίμα.

E λογικά κάποια στιγμή θα αλλάξει αυτη η κυκλοφορία αλλά το ερώτημα είναι το πως θα αλλάξει...γιατί με τόσες βροχές εκεί στην δυτικοκεντρικη ευρώπη και συνεχόμενα χαμηλά μπορεί να έρθει κάποια στιγμή κανένας αντικυκλώνας δυνατός αλλά να καπελώσει όλη την ευρώπη κι έτσι για εμάς πάλι να είναι αλλαγή χωρίς ουσία..... το θέμα είναι να αλλάξει η κυκλοφορία και να αλλάξει ιδανικά για εμάς με πτώση της θερμοκρασίας και βροχές .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Tolisk20 said:

Το βαζω εδω μιας και σχετικο με τον επερχομενο καυσωνα..το μετακινουν οι mod οπου αυτοι κρινουν σωστο

 

https://www.zougla.gr/greece/article/i-a8ina-ine-i-proti-evropaiki-poli-pou-8a-diorisi-ipef8ino-antimetopisis-ipsilon-8ermokrasion

Πολύ ενδιαφέρον. Ειδικά η παραδοχή οτι η Αθήνα είναι η θερμότερη πόλη στην Ηπειρωτική Ευρώπη. Κάτι που είναι σαφέστατο αν δούμε τις μέσες ετήσιες θερμοκρασίες τα τελευταία 10 χρόνια, όπου τοπικά τα νότια προάστια κοντεύουν 20.5C .

Kατά τα άλλα κλάιν. Αμερικανιές χωρίς αντίκρυσμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, geornik said:

Πληρης υποβαθμιση του καυσωνα και απο τον ευρωπαιο

Πάντως από το yr η Ελευσίνα ακόμα κρατάει τα 43άρια

https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-8133883/Greece/Attica/Attica/Elefsina

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξαναλεω βημα βημα.να.φυγει το ακραιο....εχουμε ΚΛΑΨΕΙ κυριολεκτικα.για μιση μοιρα αεροχειμαρρου και ενα τραφ στη Γροιλανδια που μας.στερησε επικους χιονιαδες με μετρα ως τις βαρκες....πολλες.φορες....στις 24 ωρες πριν και στο nowcast ακομα...

Και δεν μπορουμε να ειμαστε μια φορα.τυχεροι σε τετοια καυσωναρα;;;;;

Εννοειται οτι και το 24 πολυ ειναι που γραφει ο φιλος απο πανω....και διαρκεια....

Αλλα αλλο 24-25 και αλλο.28-29-30....αλλο τοπικα 40-41.και αλλο γενικευμενα 43αρια και τοπικα 47-48...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

 

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Εγω παντως απο οτι βλεπω στα ενσεμπλς ειναι οτι το πικ του καυσωνα θα ειναι 1 με 3 του μηνος(για αττικη μιλαω παντα)

Απο εκει κει μετεπειτα τα σεναρια ειναι  ανοιχτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, kouvanos said:

Ξαναλεω βημα βημα.να.φυγει το ακραιο....εχουμε ΚΛΑΨΕΙ κυριολεκτικα.για μιση μοιρα αεροχειμαρρου και ενα τραφ στη Γροιλανδια που μας.στερησε επικους χιονιαδες με μετρα ως τις βαρκες....πολλες.φορες....στις 24 ωρες πριν και στο nowcast ακομα...

Και δεν μπορουμε να ειμαστε μια φορα.τυχεροι σε τετοια καυσωναρα;;;;;

Εννοειται οτι και το 24 πολυ ειναι που γραφει ο φιλος απο πανω....και διαρκεια....

Αλλα αλλο 24-25 και αλλο.28-29-30....αλλο τοπικα 40-41.και αλλο γενικευμενα 43αρια και τοπικα 47-48...

Καλά κοίτα, είναι νωρίς ακόμα. Αναφέρει κ ο φίλος πάνω οτι μιλάμε για 1-2 τρεξίματα. Αύριο τα 45+ μπορούν άνετα να επιστρέψουν. Είναι πολλές οι μέρες με τέτοια κυκλοφορία. Θα δούμε και άλλες αλλαγές. Το που θα κάτσει είναι σχεδόν λότο με τέτοια επιμονή στη ζέστη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλος η διάρκεια υποβαθμίστηκε τωρα θα πάει ανάποδα θα πέσει πολυ αυριο μεθαύριο και μετα θα επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα κλασσικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Galanto said:

Τέλος η διάρκεια υποβαθμίστηκε τωρα θα πάει ανάποδα θα πέσει πολυ αυριο μεθαύριο και μετα θα επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα κλασσικα

Για τη βόρεια Ελλάδα μπορεί. Για εμάς στη νότια η διάρκεια επιμένει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Πάντως από το yr η Ελευσίνα ακόμα κρατάει τα 43άρια

https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-8133883/Greece/Attica/Attica/Elefsina

Ε δεν ειναι σοβαρος καυσωνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, geornik said:

Ε δεν ειναι σοβαρος καυσωνας

Έχουμε πάθει μια ανοσία βλέπω. Συνηθίσαμε τα 45 φεύγα από τα μοντέλα και τα 43άρια τα έχουμε απλά χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

Έχουμε πάθει μια ανοσία βλέπω. Συνηθίσαμε τα 45 φεύγα από τα μοντέλα και τα 43άρια τα έχουμε απλά χαχαχα

Ηλπιζα για 45αρια...τελος παντων παμε γι'άλλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Για τη βόρεια Ελλάδα μπορεί. Για εμάς στη νότια η διάρκεια επιμένει...

Εμείς την εχουμε πατήσει ξεκαθαρα ...Αλλά λέω για το δευτρο κύμα που υποβαθμίστηκε αρκετα. Εδώ γρεβενα πεμπτη εως τριτη ειμαι πανω απο τον συν 28 όλες τι ημέρες και Σαββατοκύριακοδευτερα συν 30...τι να λέμε τ ρα παμε για ρεκόρ σταθμού ολοταχώς αφου βγαζει και δυτικούς βορειοδυτικους ανέμους 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, geornik said:

Ηλπιζα για 45αρια...τελος παντων παμε γι'άλλα

Its never over until the fat lady sings.

Ειδικά για την Αττική αυτό έχει απόλυτη ισχύ εμπειρικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως δεν μπορώ να σκέφτομαι ότι θα έχει έξω 45 πλας και θα δουλεύει ο μπαμπάς μου με το μηχανάκι μέσα στην λαίλαπα. Θα υποφέρει κανονικά. Ναι μεν οι καταιγίδες είναι ενοχλητικές για την δουλειά του, αλλά έχει εμένα να τον ενημερώνω, να του πω κάθισε για μισή ώρα στα αυγά σου, και συνέχισε μετά. Ενώ την ζέστη, ότι και να κάνει δεν την παλεύει, πόσο μάλλον τα επικίνδυνα νούμερα αυτά, και για τόσες μέρες.. Οπότε μακάρι να υποβαθμιστεί όσο γίνεται περισσότερο αυτή η βλακεία. Αν θέλει τρελά νούμερα ας τα κάνει μια μέρα. Αλλά εδώ θα ψοφήσουμε με συνεχόμενα 40αρια...  Και όλα αυτά τα λέω εγώ που είμαι από αυτούς που αντέχουν την ζέστη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Για τη βόρεια Ελλάδα μπορεί. Για εμάς στη νότια η διάρκεια επιμένει...

Που?Αφου αυτο αρχιζει και διαφαινεται και στα ενσεμπλς σταδιακα

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω αρχιζω να πιστευω, οτι αυτα που δειχνουν τα τρομομοντελα δεν θα γινουν τελικα

Αντε να τελιωνουμε και με τις κασανδρες που περιμενουν τα απιστευτα ρεκορ για να μας βαφτισουν και ερημο γκομπη στο τελος

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάποιες αλλαγές που έκανε ο τζιφος στο 18 Άρι μου άρεσαν.

Να αυτή την απλή διαταξουλα που έβγαλε τρελά πράγματα στις 216 ώρες στην Βουλγαρία θέλω. Κατακλυσμιαίο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καλημεραα...Ξανααλλαξε προς το χειρότερο ο τζιφος....Ένα κλικ ακομα να κανει και θα γίνει σαν τα προχθεσινά παλι ..ελεος

Θα ξαναλλαξει μετά, αρχίζει να κάνει πολύ διαφορετικά τρεξίματα και δίνει για εμένα ελπίδες για λίμνη στις 5 του μήνα έστω και πρόσκαιρη, όπως και το ουκμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κοιτάξτε κατ αρχήν τις δύο μέρες τις έχουμε μπροστά μας ,αμέσως μετά......φαίνεται ένα μικρό διάλειμα και μετά η κορύφωση.....η σκέψη που κάνω είναι ότι όπως και στις ψυχρές εισβολές έτσι και στις θερμές δύσκολο σε μια Μεσόγειο ο καιρός να κρατήσει το ίδιο tempo για τόσες μέρες ελπίζω το Σάββατο Κυριακή να βλέπουμε άλλους χάρτες....χμμ πάντως αυτοί οι χάρτες για την ώρα δεν δείχνουν τπτ....όσον αφορά την ανατροπή..μην τσιμπατε από το κατέβασμα της Βουλγαρίας κλπ.....δεν βγαίνει......εγώ παρακολουθώ βόρειο Αντλαντικό ,Αμερική.....το μόνο αισιόδοξο είναι η μετακίνηση του Αντικυκλώνα των Αζορών δυτικότερα.....Τώρα εάν έχουμε σκάψιμο στην Κεντρική Ευρώπη και άνοδο των θερμών μαζών προς Ιταλία...και με μετά Κεντρική Ευρώπη....τότε θα έχουμε πανυγίρι εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 μέρες με 850 στα +25 ή και λίγο παραπάνω. Εντάξει θα είναι κουραστικό αλλά όχι και ακραίο, για εδώ τουλάχιστον..

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...