Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Δεν θα σχολιάσω πρωινά τρεξίματα...τι να σχολιάσω έτσι κι αλλιώς, η φάση είναι no comments...

Απλά θα πω ότι εάν βγούν αυτά που δείχνουν τα ensambles των μοντέλων τώρα ίσως πάμε για το θερμότερο δίμηνο ever...

Υ.Γ. Παρακαλώ πολύ μην πει κάποιος, ούτε για αστείο, μετά από αυτή την παρατεταμένη περίοδο τσουρουφλίσματος ότι το φετινό καλοκαίρι ήταν νορμαλ απλά λίγο ζεστο και τέτοια...θερμή παράκληση!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή η εβδομάδα θα είναι το ποθούμενο όταν φτάσει η επόμενη...τα κεντροβορεια μπορεί να φλερτάρουν με ρεκόρ την άλλη εβδομάδα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε μπορω να διαννοηθω οτι στα μοντελα τουλαχιστον φαινεται καυσωνας 2 εβδομαδων. Μου φαινεται και ειναι εξωφρενικο. Τι εχει παει ΤΟΣΟ στραβα; Μπορεις καποιος να κανει μια αναλυση ωστε να καταλαβουμε και οι υπολοιποι γιατι τετοια εμμονη με καυσωνικες συνθηκες; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, snowzz είπε:

Δε μπορω να διαννοηθω οτι στα μοντελα τουλαχιστον φαινεται καυσωνας 2 εβδομαδων. Μου φαινεται και ειναι εξωφρενικο. Τι εχει παει ΤΟΣΟ στραβα; Μπορεις καποιος να κανει μια αναλυση ωστε να καταλαβουμε και οι υπολοιποι γιατι τετοια εμμονη με καυσωνικες συνθηκες; 

E κάποια στιγμή θα γινόταν. Όπως έγινε το 2017 απ' την ανάποδη με μία βδομάδα ολικούς παγετούς ακόμη και σε πεδινές πόλεις έτσι συμβαίνει τώρα το ανάποδο. Αν κάτσουν σωστά οι εμποδισμοί αυτό συμβαίνει, δίπλα στην Αφρική είμαστε. Βάλε και την γενικότερη θέρμανση του κλίματος και η Αφρική πετάει μεγαλύτερα τέρατα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολο αυτο θα σπασει εκκωφαντικα  καποια στιγμη ισως μεσα στο σεπτεμβρη..υπομονη εγω πιστευω απο τριτη και μετα και απο δυτικα θα υπαρξει εν μερη αλλαγη...

Ετσι για την ελπιδα απλα να θυμισω οτι για χθες τα μοντελα δεν εβλεπαν πουθενα 1 μερα πριν την βροχοασταθεια στα βορειοδυτικα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Ολο αυτο θα σπασει εκκωφαντικα  καποια στιγμη ισως μεσα στο σεπτεμβρη

Αυτό δεν το ξέρουμε, δεν προκύπτει από κάπου. Είναι 1,5 μήνα μετά. Γνώμη μου είναι να κοιτάμε τον καιρό όπως έρχεται και για 5 το πολύ μέρες μπροστά το Χειμώνα και 10 το καλοκαίρι. Όλα τα υπόλοιπα είναι άλματα λογικής και ευχολόγια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Πάμε για τεράστιο κάψιμο.

Δεν πέφτει ποτέ η θερμοκρασία .

25-30 στα 850 όσο μάτι.

Ιστορικά πράγματα.

Η λύση είναι να μετακομίσουμε την περίοδο του καύσωνα σε κανένα ορεινό χωριό (το μόνο κακό είναι ότι θα υπάρξει κίνδυνος πυρκαγιάς) ή κάπου δροσερά πχ σε καμιά Ουγγαρία πχ που δε βρέχει τόσο όσο στη Γερμανία ή το Βέλγιο. Φυσικά προτιμώ τον καύσωνα από τις πλημμύρες όσο κι αν σιχαίνομαι το καύσωνα! Το κακό είναι ότι ή καύσωνα θα έχεις ή πλημμύρες αυτό δεν είναι ζωή αλλά μαρτύριο! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά αυτό με τη Θεσσαλονίκη αν γίνει νομίζω θα είναι ρεκόρ για μέσα στην πόλη σωστά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Ολο αυτο θα σπασει εκκωφαντικα  καποια στιγμη ισως μεσα στο σεπτεμβρη..υπομονη εγω πιστευω απο τριτη και μετα και απο δυτικα θα υπαρξει εν μερη αλλαγη...

Ετσι για την ελπιδα απλα να θυμισω οτι για χθες τα μοντελα δεν εβλεπαν πουθενα 1 μερα πριν την βροχοασταθεια στα βορειοδυτικα..

Είχα τονίσει 2 μέρες πριν, ότι με τέτοια 500αρια που είχαμε εχθές ήταν αδύνατο να μην βγουν αστάθειες, ασχέτως το τι έδιναν τα μοντέλα. Θα δεις πως και σήμερα τοπικά θα υπάρχουν καταιγίδες, αλλά λιγότερο γενικευμένες από ότι εχθές. Βέβαια από το Σάββατο τελειώνουν τα ψέμματα, αφού δεν θα έχουμε ούτε αυτά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Καλά αυτό με τη Θεσσαλονίκη αν γίνει νομίζω θα είναι ρεκόρ για μέσα στην πόλη σωστά?

Για κέντρο έτσι φαίνεται. Αλλά το ρεκόρ μέγιστης της Μίκρας είναι 44c από το 2007, εκείνο θα παίξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην παρέα!! Η ζέστη θα παλευτεί, οπως και να έχει. Με θάλασσα, κλιματισμό κτλ. Το θέμα είναι ΜΕΤΑ τον καύσωνα. Φοβάμαι μήν έρθει κανας δυνατός ΒΔ και καούν τα δάση απο άκρη σε άκρη. Αυτή είναι η μεγάλη ανησυχία μου. Οπως δλδ το 2007. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Galanto είπε:

Με τόσα μνμτα στη σειρά αισθάνθηκα @WEATHER-FUN στη τοποθεσία γρεβενα 😂😂

Εσυ ετοιμασου για τον χειμωνα υπομονη θα φευγει ο αυγουστος ενα 20ημερο θελουμε να γινουν τα βραδια ανεκτα τουλαχιστον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Είχα τονίσει 2 μέρες πριν, ότι με τέτοια 500αρια που είχαμε εχθές ήταν αδύνατο να μην βγουν αστάθειες, ασχέτως το τι έδιναν τα μοντέλα. Θα δεις πως και σήμερα τοπικά θα υπάρχουν καταιγίδες, αλλά λιγότερο γενικευμένες από ότι εχθές. Βέβαια από το Σάββατο τελειώνουν τα ψέμματα, αφού δεν θα έχουμε ούτε αυτά..

Μιχαηλ ψοφιες και οι ασταθειες αστα να παμε που θα την βγαλεις την αλλη εβδομαδα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μιχαηλ ψοφιες και οι ασταθειες αστα να παμε που θα την βγαλεις την αλλη εβδομαδα?

θα την βγάλω στην λάρισα, μόλις προχθές εμβολιασμένος μάλιστα χαχαχαχα. και θα κάνω πτυχιακή εργασία, αν με βοηθήσιε το ρεύμα και δεν κοπεί από κανένα μπλάκ αουτ. καμία βόλτα με το ποδήλατο στις 11-12 το βράδυ, μιας και τότε υπολογίζω ότι θα πέφτει κάτω από τους 33-35 βαθμούς από Δευτέρα.. Από σήμερα μέχρι Κυριακή θα είμαι Μεσάγκαλα.

 

αντίθετα βήματα από τζίφο... Φυσικά. Δεν θα τελειώσει ποτέ ο καύσωνας... μπορεί να βγει καλό το αποτέλεσμα, αλλά η μέση λύση τζίφου ευρωπαίου είναι ο απόλυτος εφιάλτης..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

E κάποια στιγμή θα γινόταν. Όπως έγινε το 2017 απ' την ανάποδη με μία βδομάδα ολικούς παγετούς ακόμη και σε πεδινές πόλεις έτσι συμβαίνει τώρα το ανάποδο. Αν κάτσουν σωστά οι εμποδισμοί αυτό συμβαίνει, δίπλα στην Αφρική είμαστε. Βάλε και την γενικότερη θέρμανση του κλίματος και η Αφρική πετάει μεγαλύτερα τέρατα..

Κοινώς αν οι συνθήκες το επιτρέψουν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εσυ ετοιμασου για τον χειμωνα υπομονη θα φευγει ο αυγουστος ενα 20ημερο θελουμε να γινουν τα βραδια ανεκτα τουλαχιστον..

Παντα ετοιμος...Μόνο μη χαλάνε τελέυταια στιγμη και απογοητεύομαι ξερεις χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτό δεν το ξέρουμε, δεν προκύπτει από κάπου. Είναι 1,5 μήνα μετά. Γνώμη μου είναι να κοιτάμε τον καιρό όπως έρχεται και για 5 το πολύ μέρες μπροστά το Χειμώνα και 10 το καλοκαίρι. Όλα τα υπόλοιπα είναι άλματα λογικής και ευχολόγια..

Συμφωνω δεν τεκμηριωνετε ουτε προβλεπετε ..στην λογικη της εξισοροπησης πατω..ευχολογια απ την πλευρα μου δεν ειναι γτ δεν θελω να συμβει..ουτε αυτο που συμβαινει τωρα αλλα ουτε και τ αντιθετο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45.4 από ΕΜΥ.

Το 45.5 από ΕΑΑ το 2017 δεν στέκει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...