Jump to content
THUNDERSNOW1965

Αναφορές Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mελίσσια 23,4 - 33,5οC σήμερα, με τον ΒΒΑ πλέον να κυριαρχεί και σε καμία από τις 3 συνεχόμενες ημέρες να μπορέσει να ρίξει σταγόνα (άπατο υετικά πήγε το Ευρωπαϊκό).....Xόχλια 16-28οC σήμερα, με υψηλές τιμές υγρασίας.....

ΥΓ Γιώργο μου Χελμέ, αναφέρω συγκριτικά για την περιοχή μου κατά βάση και οι 2 μόλις ημέρες με 37-38άρια, δεν συνιστά φυσικά καύσωνα....σίγουρα είχε ζέστη ο Ιούλιος αρκετά παραπάνω από πέρσι, που ήταν γενικά δροσερός, όμως με Ιούνιο λίγο κάτω και Ιούλιο σίγουρα πάνω, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, έχουμε βιώσει πολλά χειρότερα.....έκανε ένα ισχυρό κύμα ζέστης, με συνεχόμενες υψηλές θερμοκρασίες, αλλά για μένα μόνο η υγρασίες ήταν φέτος οι άξιες αναφοράς....από κει και πέρα τα πράγματα είναι όπως τα βιώνει ο καθένας, κοιμάται ή είναι ξύπνιος!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαμοθρακη σημερα το πρωι..Καλησπερα σας...Για τα καιρικα δεν εχω να πω τιποτα...Με εξαιρεση τη Μηδεια η χειροτερη σεζον καιρικα που θυμαμαι απο Σεπτεμβρη μεχρι και τωρα...

219076468_10159740481143385_984939313897917437_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηλιουπολη  25.6 c ελαχιστη  34.4c  μεγιστη  32.3c  τωρα 

εδω ο δικος μου davis https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/9509ebe436924ecfa6514297a75fbeaf/wide

και του αστεροσκοπειου  στο δημαρχιο ηλιουπολης http://penteli.meteo.gr/stations/ilioupoli/?CFID=addd766f-7610-4ab7-9a9e-5e8c39969b4f&CFTOKEN=0

οπως και να το κανουμε οι davis ειναι αξιοποιστοι (παντα με σωστη συντηρηση)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31.3 και 68% υγρασια...Δεν καθεσαι εξω ουτε γι αστειο...Μεσα και κλιματισμος στους 20 βαθμους!!!Δεν παλευεται...Πολυ δυσκολο καλοκαιρι και μαλλον εχουμε πολυ μελλον...Κολλαω ολοκληρος και δεν κανω τιποτα...

Αναθεματο για καλοκαιρι..Να μην ξαναρθεις....Ψοφα ρε..πεθανε...Τι δεν καταλαβαινεις...Να φυγεις ρε,να πας αλλου...

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όντως από τα χειρότερα Καλοκαίρια των τελευταίων ετών με πολύ μικρή επίδραση του μελτεμιού. Η όλη φάση θυμίζει Καλοκαίρια δυτικής Ελλάδας. Άλλες χρονιές λυσσομανούσε ο βοριάς στην Αθήνα, καμιά σχέση με το φετινό αίσχος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Μεσσήνιος είπε:

Όντως από τα χειρότερα Καλοκαίρια των τελευταίων ετών με πολύ μικρή επίδραση του μελτεμιού. Η όλη φάση θυμίζει Καλοκαίρια δυτικής Ελλάδας. Άλλες χρονιές λυσσομανούσε ο βοριάς στην Αθήνα, καμιά σχέση με το φετινό αίσχος.

Τα ιδια φωναζα κι εγω και γκρινιαζα...βεβαια μετα το 12ημερο μου Πυργο.σκληραγωγηθηκα κ.δεν με.ενοχλει τοσο...

Σχινιας.υπεροχη θαλασσα ξεφυγα λιγο.σημερα.27 διπλα.στο κυμα ενω εχει αρχισει μελτεμης....προβατακια.στη θαλασσα στα ανοιχτα του Ευβοικου....

Αντε να μπει το βραδυ κ στο λεκανοπεδιο...

Ζωγραφου 25.1 με 33.8 σημερα το βραδυ θα σας πω εντυπωσεις απο το.βορινο μπαλκονι....μακαρι να ζησουμε.εστω 4-5 μερες.φυσιολογικα με.αερακι πριν ερθει το.ΤΕΡΑΣ σε μια βδομαδα ακριβως....ο.Τζιφος το δειχνει ιδιο κ απαραλλαχτο απο.τις 300+++ ωρες κ πλεον επεσε στις 160

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Όντως από τα χειρότερα Καλοκαίρια των τελευταίων ετών με πολύ μικρή επίδραση του μελτεμιού. Η όλη φάση θυμίζει Καλοκαίρια δυτικής Ελλάδας. Άλλες χρονιές λυσσομανούσε ο βοριάς στην Αθήνα, καμιά σχέση με το φετινό αίσχος.

Η Δυτική Ελλάδα για να έχει ζέστη χρειάζεται το μελτέμι κάτι που λείπει γενικά φέτος, προς το παρών σε κλασικές περιοχές στην ζέστη όπως είναι η Θεσσαλία, Κεντρική Στερεά και Ανατολική Πελοπόννησο παρατηρούνται οι μεγαλύτερες μέσες μέγιστες. Από αύριο που μπαίνει δυνατό μελτέμι θα δροσίσει αρκετά καλά την Ανατολική Στερεά-Εύβοια-Αττική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρεβεζα άλλη μια μέρα με δυτικό άνεμο που κρατάει την Τ χαμηλά ισχύει πως το μελτέμι εδώ μας καίει για αυτό και ο Αύγουστος τα τελευταία χρόνια στην Πρέβεζα ήταν τουλάχιστον 1 βαθμό θερμότερος από τον Ιούλιο αφού είχαμε πολύ μελτεματους...σημερινή διακύμανση 29.9-23.1 πολύ ψηλή η ελάχιστη για τα δεδομένα της περιοχής και τις ψηλές υγρασίες...τώρα 27.5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Mελίσσια 23,4 - 33,5οC σήμερα, με τον ΒΒΑ πλέον να κυριαρχεί και σε καμία από τις 3 συνεχόμενες ημέρες να μπορέσει να ρίξει σταγόνα (άπατο υετικά πήγε το Ευρωπαϊκό).....Xόχλια 16-28οC σήμερα, με υψηλές τιμές υγρασίας.....

ΥΓ Γιώργο μου Χελμέ, αναφέρω συγκριτικά για την περιοχή μου κατά βάση και οι 2 μόλις ημέρες με 37-38άρια, δεν συνιστά φυσικά καύσωνα....σίγουρα είχε ζέστη ο Ιούλιος αρκετά παραπάνω από πέρσι, που ήταν γενικά δροσερός, όμως με Ιούνιο λίγο κάτω και Ιούλιο σίγουρα πάνω, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, έχουμε βιώσει πολλά χειρότερα.....έκανε ένα ισχυρό κύμα ζέστης, με συνεχόμενες υψηλές θερμοκρασίες, αλλά για μένα μόνο η υγρασίες ήταν φέτος οι άξιες αναφοράς....από κει και πέρα τα πράγματα είναι όπως τα βιώνει ο καθένας, κοιμάται ή είναι ξύπνιος!!

Η παντελής έλλειψη μελτεμιου Κώστα έχει δημιουργήσει στο λεκανοπέδιο ένα φρικτό κοκτέιλ ζέστης και υγρασίας που όμοιο του δεν θυμάμαι πολλά χρόνια τώρα. ....μου φαίνεται αδιανόητο 8 το βράδυ να έχω 73% υγρασία ....κάθομαι στο μπαλκόνι δεν κουνιέται φύλλο και σταζω ...θυμίζει Κέρκυρα η φάση στην Αθήνα φέτος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Για κατεβείτε λίγο από τα ορεινά-ημιορεινά όπου έχετε μάθει με άλλα στάνταρ, ελάτε εδώ στις γούβες των πόλεων να δούμε τι άποψη θα έχετε για το φετινό και για το κάθε καλοκαίρι.

Δεν χρειαζεται να γενικευουμε.Οταν φτανει εδω στα "βουνα" η Τ στους 40 μιλαμε για κατι πραγματικα ακραιο.Οταν οι μερες με μεγιστες κατω των 30 ειναι μετρημενες στα δαχτυλα ενος χεριου,μιλαμε παλι για ενα πολυ ζεστο καλοκαιρι.Απο κει και περα,θα βγουν τα νουμερα και θα δουμε ποσο ζεστο ειναι το καλοκαιρι,οποτε οι "προσωπικες αισθησεις" θα περισσευουν,οπως παντα αλλωστε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βγηκα λιγο μπαλκονι αλλα δεν....29 βαθμοι και 74% υγρασια...Ξανα μεσα...Η μονη λυση ειναι η παρακατω...Μην το παρακανουμε ομως..

unnamed.jpgκαλο βραδυ παιδες...Και υπομονη..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 minutes ago, MeteoTirnavos said:

Η Δυτική Ελλάδα για να έχει ζέστη χρειάζεται το μελτέμι κάτι που λείπει γενικά φέτος, προς το παρών σε κλασικές περιοχές στην ζέστη όπως είναι η Θεσσαλία, Κεντρική Στερεά και Ανατολική Πελοπόννησο παρατηρούνται οι μεγαλύτερες μέσες μέγιστες. Από αύριο που μπαίνει δυνατό μελτέμι θα δροσίσει αρκετά καλά την Ανατολική Στερεά-Εύβοια-Αττική.

Βασικά και περιοχές της Δυτικής Ελλάδας όπως Αιτωλοακαρνανία είναι κλασικές στη ζέστη περιοχές σε βάθος χρόνου. Σύμφωνα με το ορισμό της ΕΜΥ οι κλασικές στη ζέστη περιοχές στη χώρα είναι :

Η υψηλότερη μέση μέγιστη μηνιαία θερμοκρασία ισούται με 34,2°C και παρατηρείται τον Ιούλιο στις πεδιάδες της κεντρικής Μακεδονίας, Θεσσαλία, Αγρίνιο, Κωπαΐδα, στην πεδιάδα του Άργους, στο Τυμπάκι και στο λεκανοπέδιο Αττικής

http://climatlas.hnms.gr/sdi/   (Το κλίμα της Ελλάδας, σελ.4).

Πιο συγκεκριμένα για την Αττική σύμφωνα και πλέον με τη νέα χρονοσειρά 1991-2020, το κέντρο της Αθήνας ξεπερνάει και τον Ιούλιο αλλά και τον Αύγουστο τους 34.2 φτάνωντας τους 34.3 στον Stevenson Screen του Θησείου. 

http://magazine.noa.gr/archives/4446

Αντίστοιχα περιοχές του κεντρικού λεκανοπεδίου όπως η Νέα Φιλαδέλφεια προσεγγίζουν τους 35 για την ίδια περίοδο.

Κοιτώντας ως σήμερα τον Ιούλιο για την Αττική τουλάχιστον, στην κορυφή των μέσων μέγιστων βλέπω Χαροκόπειο ΕΑΑ και Ν.Φιλαδέλφεια ΕΜΥ με μέση μέγιστη τους 36.2 ενώ η Σπάρτη ΕΑΑ βρίσκεται στην κορυφή της επικράτειας με 37.1.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Βασικά και περιοχές της Δυτικής Ελλάδας όπως Αιτωλοακαρνανία είναι κλασικές στη ζέστη περιοχές σε βάθος χρόνου. Σύμφωνα με το ορισμό της ΕΜΥ οι κλασικές στη ζέστη περιοχές στη χώρα είναι :

Η υψηλότερη μέση μέγιστη μηνιαία θερμοκρασία ισούται με 34,2°C και παρατηρείται τον Ιούλιο στις πεδιάδες της κεντρικής Μακεδονίας, Θεσσαλία, Αγρίνιο, Κωπαΐδα, στην πεδιάδα του Άργους, στο Τυμπάκι και στο λεκανοπέδιο Αττικής

http://climatlas.hnms.gr/sdi/   (Το κλίμα της Ελλάδας, σελ.4).

Πιο συγκεκριμένα για την Αττική σύμφωνα και πλέον με τη νέα χρονοσειρά 1991-2020, το κέντρο της Αθήνας ξεπερνάει και τον Ιούλιο αλλά και τον Αύγουστο τους 34.2 φτάνωντας τους 34.3 στον Stevenson Screen του Θησείου. 

http://magazine.noa.gr/archives/4446

Αντίστοιχα περιοχές του κεντρικού λεκανοπεδίου όπως η Νέα Φιλαδέλφεια προσεγγίζουν τους 35 για την ίδια περίοδο.

Κοιτώντας ως σήμερα τον Ιούλιο για την Αττική τουλάχιστον, στην κορυφή των μέσων μέγιστων βλέπω Χαροκόπειο ΕΑΑ και Ν.Φιλαδέλφεια ΕΜΥ με μέση μέγιστη τους 36.2 ενώ η Σπάρτη ΕΑΑ βρίσκεται στην κορυφή της επικράτειας με 37.1.

Ναι τα ξέρω όλα αυτά αφού έχω τρέλα με την κλιματολογία (όπως και με την ακρίβεια των σταθμών), απλά μιλάω για το μέχρις στιγμής καλοκαίρι δηλαδή από Ιούνιο μέχρι και σήμερα. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα κάνω μια ανάλυση για τις μέγιστες στην περίοδο του καλοκαιριού με σταθμούς από ομοιογενές δίκτυο (ο σταθμός που θα επιλεγεί θα είναι ο DAVIS VP2 FAN) και όχι διαφορετικών τύπων σταθμών. Ήδη έχω μια καλή εικόνα αφού ανά διαστήματα καταγράφω τις μέγιστες θερμοκρασίες ανά την επικράτεια και ξέρω λίγο πολύ ποιες περιοχές είναι δυνατές σε κάθε περιφέρεια. 

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οταν φτανει εδω στα "βουνα" η Τ στους 40 μιλαμε για κατι πραγματικα ακραιο.Οταν οι μερες με μεγιστες κατω των 30 ειναι μετρημενες στα δαχτυλα ενος χεριου,μιλαμε παλι για ενα πολυ ζεστο καλοκαιρι.

Αυτό ακριβώς. Όσο ζεστό θεωρείται ένα καλοκαίρι στο κέντρο της Αθήνας με μέγιστες 35-36 τις περισσότερες ημέρες, εξίσου ζεστό θεωρείται με μέγιστες 32-33 στα 400μ της Αττικής, με μέγιστες 30-31 στα 600μ της Αττικής κ.ο.κ.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Η παντελής έλλειψη μελτεμιου Κώστα έχει δημιουργήσει στο λεκανοπέδιο ένα φρικτό κοκτέιλ ζέστης και υγρασίας που όμοιο του δεν θυμάμαι πολλά χρόνια τώρα. ....μου φαίνεται αδιανόητο 8 το βράδυ να έχω 73% υγρασία ....κάθομαι στο μπαλκόνι δεν κουνιέται φύλλο καινσταζω ...θυμίζει Κέρκυρα η φάση στην Αθήνα φέτος 

Ε όχι και παντελής έλλειψη μελτεμιού....υπήρξαν αρκετές ημέρες με μελτέμι....για δες πίσω αναφορές....χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν πολλές όπως τα προηγούμενα χρόνια, που ξεπέρασαν κάθε προσδοκία.....αλλά το φρικτο της υγρασίας, προήλθε κυρίως από τις αστάθειες του Ιουνίου και τις βροχές ή καταιγίδες που είχαμε τοπικά, αλλά και γενικά αλλού.....γι αυτό άλλωστε είχα πει καλύτερα Μάη οι καταιγίδες, παρά Ιούνη.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βασικά οι όποιες μελτεμάτες μέρες στην Αττική ως τώρα είναι ελάχιστες σε σχέση με τις υπολοιπες μέρες του Ιουλίου, με τις υγρασίες να ξεφεύγουν για αρκετές μέρες Παναττικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμη πιο ζεστή ήταν η σημερινή ημέρα στο Πύργο, παρ' ότι και σήμερα είχαμε αεράκο, κατα κύριο λογο δυτικό.... 22.1°C ελάχιστη και 32.2°C μέγιστη ο σταθμός...

Στη Χρυσούπολη Περιστερίου..  26.3°C ελάχιστη... μέγιστη 35.7°C και στους 28.7°C αυτή την ώρα με 67% υγρασία... ζέστη ρε παιδιά... μας έφαγε φέτος... άντε να δούμε κι αυτό το μελτεμάκι τις αμέσως επόμενες ημέρες... σε αυτό σας ζηλεύω.... ταράτσα θα την άραζα προς το βραδάκι για την αγαπημένη μου δουλειά..  να με κοπανάει ο άνεμος χαχαχα😅....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωχ σημερα δεν παλευεται απλα....στα μπετα...

Το πιο βαθυ σκοταδι ειναι λιγο πριν την αυγη...

Λιγες ωρες λοιπον πριν μπουκαρει ο Μελτεμης τον οποιο ηδη χαιρετισα στον Ευβοικο το λεκανοπεδιο ζει ενα απο τα πιο.αθλια βραδια του κυριως σε αισθηση και οχι τοσο.Τ....

Ζωγραφου 27.8 τετοια ωρα και 80% υγρασια !!!!! Αισθηση απεριγραπτη ιδρωνουν και οι τοιχοι φυματικοι θα γινουμε !!!! Heat index 31 εγω το αισθανομαι 35φευγα....

Κοιταω κ το Γιωργη ψηλοτερα 27.2 με 72% υγρασια....

Υπομονη.....μες στη νυχτα θα ερθει σαν κλεφτης ο Μελτεμης.....δωσε μας.ανασες 2-3 ημερες πριν το επομενο καψιμο !!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Φέτος είναι το χειρότερο καλοκαίρι μακράν εδώ και πολλά χρόνια ....

..... και δεν έχει ούτε μεδουσάκι😅

... συμφωνώ κι επαυξάνω !!! ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 20/7/2021 at 8:53 ΠΜ, sakis13 είπε:

54mm στην Ευκαρπια του Κιλκις χθες...Και γω εχω 54 τους τελευταιους 5 μηνες...Η στραβος ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε...🤔

Τυχεροί είστε εσείς εκεί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μία απ'τις χειρότερες νύχτες του φετινού καλοκαιριού για το λεκανοπέδιο. 28 βαθμοί αυτή την ώρα στο Ίλιον, με 57% υγρασία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...