Jump to content
THUNDERSNOW1965

Αναφορές Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Εγώ αναρωτιέμαι πως γίνεται στου Ζωγράφου να έχετε ίδιες μέγιστες με αρκετά βόρεια-βα/κα προάστια όπως Μαρούσι, Αγ Παρασκευή, Χαλάνδρι. Δλδ οι διαφορές σας με το κέντρο είναι τεράστιες. Βέβαια είστε και 200μ. Αλλά και πάλι... Απ την άλλη σκέφτομαι ότι με μελτεμόκαιρο (καθαρή ΒΑ συνιστώσα), το γεγονός ότι μεσολαβούν οι λόφοι Τουρκοβουνίων και Λυκαβηττού παίζει σημαντικό ρόλο στο να έχει αρκετά υψηλότερες μέγιστες το κέντρο.

Ακριβως φιλε μου...αν δεν κανω λαθος εσυ ειχες γραψει και για τονσταθμο Πατησια με.τη μεγαλη 6οροφη οικοδομη που του κοβει βορια αλλα απο νοτο.ειναι ανοιχτος στην αυρα...

Ζωγραφου εχει μεγαλη υψομετρικη διαφορα συνορα με Γουδη στη γουβα της Κοκκινοπουλου μπορει να ειναι και 90-100 μ.υψομετρο οπως κεντρο....καμια σχεση με.εμενα π.χ. που ειμαι στα 180 μ (σκεψου χοντρικα πανω απο το υψος της Βιλας Ζωγραφου) σε 6ο οροφο 6η πολυκατοικια απο το βουνο και βεβαια ο Γιωργης και ενας αλλος.φιλος που εγραφε παλια μενουν τερμα Θεου στα 220 μ διπλα στο Αλσος Πανεπιστημιουπολης....

Φαντασου οτι κι εμενα μου φανηκαν πολλοι οι 4.5 βαθμοι.διαφορα σημερα με.Χαροκοπειο Πατησια....

31.9 σταματησα εγω 32.4 ο Γιωργης με επιφυλαξη για το αν τον αβαραει ηλιος.....36αρι καθαρο οι περιοχες που αναφερα πριν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα και να τσιμπάνε 1 βαθμό Χαροκόπειο και Πατήσια, είναι και πάλι μεγάλη διαφορά. Αλλά ναι, αυτοί είναι οι λόγοι πιστεύω. 1ον η υψομετρική διαφορά και 2ον και πιο σημαντικό το ότι βρίσκεστε ανατολικότερα από τον άξονα λόφων Τουρκοβουνίων - Λυκαβηττού που σίγουρα φοενιάζουν σε κάποιο βαθμό τις περιοχές δυτικά-νοτιοδυτικά τους με ΒΑ. Στο Πατησιοκύψελο το φοένιασμα ξεκινάει από το Λόφο Ελικώνος και προς τα κάτω. Το Γαλάτσι πχ άλλος Θεός.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μα εχουμε το Nefoskepis που γραφει απο τα.230 μ.παρακαλω του ΓαλατσοΚυψελου...

Δειτε υγρασιες.στα ταρταρα με τον Αι Μελτεμη !!!!

Παπαγου 24%...Ζωγραφου 27%...Βυρωνας 28%

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Εγώ αναρωτιέμαι πως γίνεται στου Ζωγράφου να έχετε ίδιες μέγιστες με αρκετά βόρεια-βα/κα προάστια όπως Μαρούσι, Αγ Παρασκευή, Χαλάνδρι. Δλδ οι διαφορές σας με το κέντρο είναι τεράστιες. Βέβαια είστε και 200μ. Αλλά και πάλι... Απ την άλλη σκέφτομαι ότι με μελτεμόκαιρο (καθαρή ΒΑ συνιστώσα), το γεγονός ότι μεσολαβούν οι λόφοι Τουρκοβουνίων και Λυκαβηττού παίζει σημαντικό ρόλο στο να έχει αρκετά υψηλότερες μέγιστες το κέντρο. Δηλαδή και 80-100μ να ήταν οι περιοχές από Ζωγράφου έως Αμπελόκηποι, πάλι πιο κάτω θα είχαν από το κέντρο γιατί είναι ανατολικά αυτής της λοφοσειράς.

Παίζει σημαντικό ρόλο το υψόμετρο και ότι έχω από πάνω μου 1000+ μέτρα βουνό αλλά το κυριότερο είναι ο ανατολικός προσανατολισμός όπου το μελτέμι έρχεται πολύ δροσερό.....

Σήμερα βέβαια ανέβηκε η θερμοκρασία από το μεσημέρι και μετά όπου το μελτέμι είναι ψιλοπεσμενο ....μέγιστη σήμερα 32.4 έγραψε ο σταθμός μου....

Από τις 3 το μεσημέρι ήμουν Ερμού Μοναστηράκι Θησείο και γύρισα τώρα ..  

Τεράστια διαφορά με το σπίτι μου....έφυγα με τον αέρα στα 40χλμ/ώρα με 30 βαθμους και αίσθηση 28 και πήγα κάτω και κάηκα από τη ζέστη με σχεδόν άπνοια...

 

Screenshot_2021-07-26-18-59-06-371_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Εδω Ζωγραφου χαλαρα μελτεματα οπως αναμενοταν αλλωστε....

Ναι ανεβηκε η μεγιστη απο 29κατι στους 31.7 αλλα με βορια σταθερα στα 45-50 χλμ και ριπες στα 55 ειμαστε μια χαρα....υγρασια ακομα χαμηλοτερα σημερα 25 και 27% αρια παρακαλω !!!!! 

Ο Γιωργης ειδα μεγιστη 32.4 αλλα μηπως τον βαραει ο ηλιος....εμενα τον αισθητηρα στο δυτικο μπαλκονι τον ξεχασα στον ηλιο και γραφει 54 τωρα 😀😀😀😀

Ναι Γιώργη μόλις έπεσε ο αέρας κάποια στιγμή τσίμπησε προς τα πάνω ...ο άλλος αισθητήρας που έχω έγραψε μέγιστη 31.5

Επίσης μπορείς να συμβουλεύεσαι και αυτόν το σταθμό ίσως στο ψηλότερο σημείο του Δήμου μας 

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZOGRA14

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωωωωωω τι λουκουμι ειναι.αυτο ρε Γιωργη;;;; ανω ανω πιο ανω δεν παει Ζωγραφου !!!! Ειναι μες στην Πανεπιστημιουπολη στη γεφυρα της Περιφερειακης Υμηττου;;;; εκει το δειχνει ο χαρτης !!!! Ξερουμε.η μπορουμε.να μαθουμε υψομετρο;;;

Για σημερα π.χ. εβαλε.κατω τον ψηλο (300 μ) σταθμο στου Παπαγου.....30.3 μεγιστη !!!!! Και ηδη 28.0 !!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Εγώ αναρωτιέμαι πως γίνεται στου Ζωγράφου να έχετε ίδιες μέγιστες με αρκετά βόρεια-βα/κα προάστια όπως Μαρούσι, Αγ Παρασκευή, Χαλάνδρι. Δλδ οι διαφορές σας με το κέντρο είναι τεράστιες. Βέβαια είστε και 200μ. Αλλά και πάλι... Απ την άλλη σκέφτομαι ότι με μελτεμόκαιρο (καθαρή ΒΑ συνιστώσα), το γεγονός ότι μεσολαβούν οι λόφοι Τουρκοβουνίων και Λυκαβηττού παίζει σημαντικό ρόλο στο να έχει αρκετά υψηλότερες μέγιστες το κέντρο. Δηλαδή και 80-100μ να ήταν οι περιοχές από Ζωγράφου έως Αμπελόκηποι, πάλι πιο κάτω θα είχαν από το κέντρο γιατί είναι ανατολικά αυτής της λοφοσειράς.

και εδω το ιδιο γινεται που ειμαστε και πιο νοτια. πχ στη μηδεια βαρεσαμε ελαχιστη -1.9 και μεγιστη 0.1 ( δηλαδη με το ζορι θετικα. ολικο παγετο σχεδοναπο μεσανυχτα δευτερασ μεχρι ξημερωμα τεταρτης). ενω το κεντρο και τα πεδινα του λεκανοπεδιου ειχαν θετικες σε μεγαλο μερος της μηδειας.

Ειναι το βουνο και το μικροκλιμα του που βοηθαει στις Τ

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Πωωωωωω τι λουκουμι ειναι.αυτο ρε Γιωργη;;;; ανω ανω πιο ανω δεν παει Ζωγραφου !!!! Ειναι μες στην Πανεπιστημιουπολη στη γεφυρα της Περιφερειακης Υμηττου;;;; εκει το δειχνει ο χαρτης !!!! Ξερουμε.η μπορουμε.να μαθουμε υψομετρο;;;

Για σημερα π.χ. εβαλε.κατω τον ψηλο (300 μ) σταθμο στου Παπαγου.....30.3 μεγιστη !!!!! Και ηδη 28.0 !!!! 

Φίλε θεωρώ ότι  είναι επί της οδού Κρήτης και ακριβώς πίσω από την πολυκατοικία που είναι ο σταθμός είναι η Φιλοσοφική ....υψόμετρο 225μ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν άντεξα και άνοιξα πάλι κλιματιστικά ....όχι λόγω ζέστης αλλά λόγω κακής ψυχολογιας από αυτά που έρχονται....θέλω να μείνω εδώ μέσα και να ξαναβγω τα ξημερώματα της 4ης Αυγούστου που φεύγω για Μήλο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

και να ξαναβγω τα ξημερώματα της 4ης Αυγούστου που φεύγω για Μήλο.....

κάτσε να σου πω που δουλεύω αν είναι να ρθεις να με απαγάγεις και να βρεθώ και γω στη Μήλο 🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

κάτσε να σου πω που δουλεύω αν είναι να ρθεις να με απαγάγεις και να βρεθώ και γω στη Μήλο 🤣🤣

Έχω μεγάλο αμάξι με μπαγκαζιερα ....θα σε φυγαδεψω😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! 34άρι και σήμερα η μέγιστη ακριβώς η ίδια με τη χτεσινή αλλά με σαφώς πιο αυξημένη την υγρασία η αίσθηση δυσφορίας έπιασε τους 40 βαθμούς(μέγιστο heat index)...... κι ενώ μπορεί να πέσαμε τώρα στους 25 βαθμούς το ζήτημα είναι όμως ότι δεν φυσάει καθόλου ώστε να μπει στα σπίτια αυτή η δροσιά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Δεν άντεξα και άνοιξα πάλι κλιματιστικά ....όχι λόγω ζέστης αλλά λόγω κακής ψυχολογιας από αυτά που έρχονται....θέλω να μείνω εδώ μέσα και να ξαναβγω τα ξημερώματα της 4ης Αυγούστου που φεύγω για Μήλο.....

Φυλαξε δυναμεις Γιωργηηηηηη ζαχαρη τη.βγαλαμε.σημερα.κ τωρα βραδακι μια χαρα εγω θα κλεισω κ.ανεμιστηρα με.ενοχλει....

26.5 τωρα ακριβως μεσανυχτα αλλα με υπεροχο βοριαδακι και 22% υγρασια !!!!!! 

Και αυριο χαλαρα θα ειμαστε....απο Τετερτη αρχιζουν τα.δυσκολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ω ρε τι κανει το δασος και το εξτρα υψομετροοοοοο

Παπαγου 300 μ στους 22.2 τωρα.....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

26.4 ο πιο.ψηλος.σταθμος.εδω Ζωγραφου στα 225 μετρα...

Αυτο το +4 ειναι εντυπωσιακο οσο και σπανιο....το καταγραφουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδη δυστυχως ουτε φετος θα παιξει Νησι (μετα απο 13 σερι σεζον Μυκονο) αυτα τα ξεσπασματα θυελλωδους ΒΒΑ μεσα στη νυχτα τα λατρευω γιατι εκτος απο φυσικο κλιματιστικο θυμιζουν εντονα νησι μες.στα μπετα της Αθηνας....

25.7 μεν η θερμοκρασια αλλα με.40αρες ριπες μες.στα μαυρα.μεσανυχτα....δωσε ρε....δωσε και στεγνωσε μας απτη μουχλα.....25% υγρασια !!!!!!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα 30.9 στην Καλλιθεα ηδη...Τα ιδια και Ασπροπυργο...Τα δυσκολα ερχονται σιγα σιγα...Σκεφτομαι να σκαω ετσι στη δουλεια μεχρι την Παρασκευη..Η λετε να χω θεμα...Και χω και συναντηση με πελατες...

Lets-Get-Naked-Darling-4.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30άρι ήδη σε Αγ. Παρασκευή αλλά το λιμάνι στους 28. Το κακό είναι ότι το 30άρι θα το πιάνουμε κάθε μέρα μπαμ μπαμ από νωρίς αλλά το καλό είναι ότι οι υγρασίες δεν θα είναι "θανατηφόρες". Πιστεύω εδώ θα την παλέψουμε καλύτερα από την εντύπωση που δίνουν οι χάρτες βλέποντας τα 25+ στα 850. Σίγουρα θα έχει ζέστη αρκετή αλλά η αύρα και η χαμηλή υγρασία θα βοηθήσουν..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυο τρια κλικ πιο ζεστα σημερα....βεβαια μελτεμαρος παντα παρων απο τα ξημερωματα...

25.8 η ελαχιστη αλλα με 35αρες ριπες δεν περιμενα τιποτα καλυτερο....

31.9 τωρα ειμαστε 2 και 3 βαθμους πανω σε σχεση με αλλες ημερες....

Ομως με ΒΒΑ στα 40 χλμ και υγρασια στα 25-30% δεν του φαινεται καν !!!!

30.1 μολις τωρα ο πιο ψηλος σταθμος του Ζωγραφου !!!!! Εντυπωσιακο 2 βαθμοι διαφορα λογω προσανατολιασμου υψομετρου και δασους !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...