Jump to content
Κώστας.

Αυτοσυστηθείτε όσοι και όσο θέλετε

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, TJohn είπε:

Επρεπε να ερθει η Μηδεια για να ανακαλυψω που πηγατε ολοι αφου εξαφανιστηκατε χαχαχ

Μεχρι πριν 2 χρονια εδινα αναφορες απο Γιαννενα οπου τελειωσα τις σπουδες. Πλεον ζω στην Καβαλα οπου ξεκινησα ειδικοτητα οποτε θα αναφερω αραια και που κ απο εδω. Καλως σας ξαναβρηκα!

Γιαννης

Καλως ηλθες φιλε Γιαννη και καλη παραμονη στο forum🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολλα τα νεα μελη ειτε "παλια " νεα μελη ειτε εντελως νεα😀...ενα γερο καλωσορισμα σε ολα τα παιδια γιατι ο καιρος μας ενωνει και η τρελλα μας ειναι μεγαλη.Εμεις απο το αντμιν γκρουπ και το μοντερειτ γρουπ κανουμε οτι μπορουμε για να γινει η συμβιωση μας οσο το δυνατον καλυτερη απ ολες τι αποψεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 14/2/2021 at 11:40 ΠΜ, TJohn είπε:

Επρεπε να ερθει η Μηδεια για να ανακαλυψω που πηγατε ολοι αφου εξαφανιστηκατε χαχαχ

Μεχρι πριν 2 χρονια εδινα αναφορες απο Γιαννενα οπου τελειωσα τις σπουδες. Πλεον ζω στην Καβαλα οπου ξεκινησα ειδικοτητα οποτε θα αναφερω αραια και που κ απο εδω. Καλως σας ξαναβρηκα!

Γιαννης

Έλα ρε Γιάννη χρόνια και ζαμανια! Κατακερματιστηκαμε πολύ η φάση από την Ήπειρο. Ακόμα θυμάμαι την υπέροχη συνάντηση στην μυσταγωγια με Γιαννιώτες και μη! Νομίζω ήσουν και εσύ ε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, [weathermaniac] said:

Έλα ρε Γιάννη χρόνια και ζαμανια! Κατακερματιστηκαμε πολύ η φάση από την Ήπειρο. Ακόμα θυμάμαι την υπέροχη συνάντηση στην μυσταγωγια με Γιαννιώτες και μη! Νομίζω ήσουν και εσύ ε?

Ναι ρε Μιχαηλ, δυνατη μαζωξη τοτε ειχαμε φαει καλα χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, TJohn είπε:

Ναι ρε Μιχαηλ, δυνατη μαζωξη τοτε ειχαμε φαει καλα χαχα

Χαχα έτσι! Καιρός, παρέα και καταπληκτικό φαγητό. Τι καλύτερο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/14/2021 at 11:40 AM, TJohn said:

Επρεπε να ερθει η Μηδεια για να ανακαλυψω που πηγατε ολοι αφου εξαφανιστηκατε χαχαχ

Μεχρι πριν 2 χρονια εδινα αναφορες απο Γιαννενα οπου τελειωσα τις σπουδες. Πλεον ζω στην Καβαλα οπου ξεκινησα ειδικοτητα οποτε θα αναφερω αραια και που κ απο εδω. Καλως σας ξαναβρηκα!

Γιαννης

Τι ειδικοτητα αν επιτρεπεται;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και από εμένα!!!

Εγώ είμαι ο βαγγελης 40 ετών ιδιωτικός υπάλληλος παντρεμένος με 2 παιδιά...

Απο 5 ετών τρελαμένος με τα χιονια θυμάμαι το εαυτό μου ατελείωτα ξενύχτια όταν χιονίζε!!

Αμυδρά θυμάμαι το 88 που έπεφταν τα δέντρα...

Αργότερα 5.2.1991 το πρώτο μου χιονι που θυμάμαι πολύ καλά το βιντεο είναι από εμένα εγω το ανέβασα 

μολις μετακόμισα περαια και ξεκίνησε 8.00 το πρωι με -2 και σε 40 λεπτα μας είχαν διωξει απο το σχολείο!!!

Έχω την εντύπωση η διατάξει αυτή ήταν νοτιοδοχιονο!!!

Αργότερα εμεινα για 2 χρόνια Καστοριά 1995 νε 1996 τέλος τότε είχα δει το πρώτο χιονι κάπου μέσα Οκτωβρίου είχα πάθει πλάκα!!

Σε μια χρονιά μεσα είχα δει 6 στρωσιδια!!!

Αργότερα θυμάμαι χιονιας μέσα γεναρη 1995 στην περαια δεν το έπιασε καν και στο κέντρο το έστρωσε απο τότε ανακάλυψα ότι υπάρχουν σε μερικές κακοκαιρίες τοπικοτητες!!!

Αργοτερα 1998 η 99 δεν θυμάμαι τότε είχαμε για αρκετές μέρες κρύο και είχε ρίξει χιονι 

Και είχαμε μια χιονοθυελα ξημερωμα 1 Φεβρουαρίου γύρω στις 6.00 το πρωι και βάλαμε πόντους!!

Φυσικα δεν είχα κοιμηθεί περπατούσα σε σκοτεινά  στενά να δω άσπρο ουρανό η αέρα αποτομο και μολις σταματήσει να δω ερχεται καιρος !!!

Φυσικα αλησμόνητο 2001 !!!

Αγαπημένο θυμάμαι τι κάθε στιγμή τότε προηγούμενη μέρα είχα ανακαλύψει σακη αρναουτογλου τον είχαν στις ειδήσεις έκτακτος ερτ3 βραδυνές σαββατου και άκουσα και είπα πωωωω τι έρχεται!!

Φυσικα καιρος για αγρότες τρελαμένος λαζανης καντερες kαι ζιακοπουλος δεν εχανα δελτίο και αγαπημένος χιονολατρης συγχωρεμένος σπυρος λιναρδος!!!

Αργοτερα 2005 νομίζω 5 μαρτιου  χιονι περαια !!! Αρκετούς πόντους και απο τότε ατελείωτα ξενύχτια με σύστημα Ποσειδώνα τότε το καλύτερο!!!!

Και φυσικά ατελειωτες φολες όπως αν θυμάμαι καλά 16 δεκεμβριου 2010 

Τοτε είχα πιστεψει θα έρθει το νέο 2001 !!

Αργοτερα είχα γραφτεί στο northemeteo γνώρισα τον Νίκο και τον Φωκίων 

Και λίγο μετα που εξαφανηστικαν καπως τα παιδιά είχα έρθει σε μια συνάντηση και θυμάμαι τον Βαγγέλη notios_polos  και ένα ακόμα παλικάρι τζελιλη 

Σε συνάντηση απο το άλλο forum  τότε πριν 2 χρονια στο ποσειδωνιο τεταρτη ήταν...

 

2 μερες πριν την σοφια βραδυ παρασκευεις είχα δει σακη αρναουτογλου κάπου 5 το απόγευμα είχε  πει θα εχουνε μια έξαρση το βραδυ αλλα οχι κάτι σημαντικό και 21.00 και μετα είχε γίνει χαμός αξέχαστο!!!

Και εδώ απο αρκετό καιρό δεν χάνω μέρα να μην δεν διαβάζω τις αναφορές απο ολα τα παιδιά απλά οι πιο πολύ γνωρίζεστε καλα και εγω διστάζω πολλές φορές να γράψω 

Φυσικα αναφορές ατάκες θετική αυρα απίστευτη!!

ο βαγγελης notios_polos  

Θυναμαι ατάκα βαγγελη χιονιας αριαδνη είχε γράψει κλειδωσα χιονια πεταξα κλειδί Θερμαϊκό κτλπ 

Γελάω παρα,πολυ βαγγελη εχεις απίστευτο χιούμορ!!!

Θα ήθελα κάποιες αναφορές καμια φορά και χιονιαδες που βλέπουμε σε κάποιες ώρες και απο το weathermaniac και για εμας θεσαλονικη  γιατί το παλικάρι γνωρίζει πολύ καλά!!

Συγνώμη αν σας κούρασα αυτά το vorios pollos το έκανε γιατί η τρελα που έχω διαπιστώσει απο τον βαγγελη στο forum που γράφει θυμίζει τον εαυτό μου και έχουμε και το ιδιο ονομα βαγγελιδες και η δυο και κάπως έτσι έκανε αυτό το ονομα vorios notios να στριμωχνουνε τους χιονιαδες ολους στην θεσσαλονικη χαχαχαχα .....

Το τελευταίο διάστημα ειμαι κάτοικος Συκεων...

 

Επεξεργάστηκε από Vorios polos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλώς ήλθατε όλοι παίδες!! Παλιοί και νέοι !! Από όλη τη χώρα !! Που μάλλον φέρατε και γούρι και είχαμε έναν πολύ δυνατό πανελλαδικό χιόνια μετά από παρά πολλά χρόνια !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Καλώς ήλθατε όλοι παίδες!! Παλιοί και νέοι !! Από όλη τη χώρα !! Που μάλλον φέρατε και γούρι και είχαμε έναν πολύ δυνατό πανελλαδικό χιόνια μετά από παρά πολλά χρόνια !!!

ενταξει δεν ηταν και πολλα απο το 2017 και την αριαδνη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέτρος απο Πειραιά, χιονοκυματολάτρης 😛

Θα έχετε δει τα βιντεο στο facebook και την σελίδα αντίστοιχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 21/2/2021 at 10:01 ΜΜ, PetranPireotis είπε:

Πέτρος απο Πειραιά, χιονοκυματολάτρης 😛

Θα έχετε δει τα βιντεο στο facebook και την σελίδα αντίστοιχα.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε!! Ναι ναι το είδαμε το βιντεάκι φανταστικό φίλε...πολλά μπράβο....υπέροχο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Από Πειραιά εν ετει 1983 ένιωσα για πρώτη φορά τη μαγεία του χιονιού ειδικά όταν πέφτει και ζωγραφίζει με το δικό του μαγικό τρόπο το τοπίο. Ακολούθησε ο Μάρτης του 87 το 1992 και πιο έντονα η δεκαετία του 2000 με αποκορύφωμα το χιονια του 2008.η Μήδεια μας ξύπνησε μνήμες του παρελθόντος και λίγο έλειψε να μείνει για όλη την Αττική η καλύτερη χιονοκακοκαιρια. Πάντως από θέμα χιονόπτωση ήταν μυθική. Από το 2008 μένω Δραπετσώνα. Η Πάρνηθα το χειμώνα αποτελεί εβδομαδιαία βάση για εκδρομή ιδιαίτερα τους χειμερινούς μήνες. Ελπίζω για το υπόλοιπο του χειμώνα να έχουμε άλλο ένα γύρο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι ο Γιώργος από Γιάννενα.  Ασχολούμαι 10 χρόνια με τον καιρό. 

Σας ευχαριστώ για την αποδοχή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ 2 είπε:

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι ο Γιώργος από Γιάννενα.  Ασχολούμαι 10 χρόνια με τον καιρό. 

Σας ευχαριστώ για την αποδοχή 

Καλησπερα και καλως ηλθες φιλε Γιωργο! Καλη παραμονη στο φορουμ🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 16/7/2021 at 10:52 ΜΜ, ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ 2 είπε:

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι ο Γιώργος από Γιάννενα.  Ασχολούμαι 10 χρόνια με τον καιρό. 

Σας ευχαριστώ για την αποδοχή 

Καλωσηρθες συνονοματε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στη παρέα,

Για μελέτη καιρικών δεδομένων μπορείτε να δείτε μετρήσεις και από ένα δίκτυο σταθμών που έχουμε εγκαταστήσει, και τα data του είναι προσβάσιμα στον παρακάτω σύνδεσμο: https://temperature.gr/

Προς το παρών εμφανίζονται μόνο 11 σταθμοί στην Ελλάδα, αλλά σύντομα θα βάλουμε και άλλους σταθμούς. Εύχομαι και ελπίζω να σας βοηθήσουν στην μελέτη των διάφορων φαινομένων 🙂

Να πω την αλήθεια παλαιότερα δεν πολυασχολούμουν με τον καιρό και την ανάλυση του, αλλά το τελευταίο καιρό με έχει μαγέψει και αρχίζει να γίνεται hobby 🙂

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 20/10/2021 at 8:06 ΜΜ, Zisis είπε:

Καλησπέρα στη παρέα,

Για μελέτη καιρικών δεδομένων μπορείτε να δείτε μετρήσεις και από ένα δίκτυο σταθμών που έχουμε εγκαταστήσει, και τα data του είναι προσβάσιμα στον παρακάτω σύνδεσμο: https://temperature.gr/

Προς το παρών εμφανίζονται μόνο 11 σταθμοί στην Ελλάδα, αλλά σύντομα θα βάλουμε και άλλους σταθμούς. Εύχομαι και ελπίζω να σας βοηθήσουν στην μελέτη των διάφορων φαινομένων 🙂

Να πω την αλήθεια παλαιότερα δεν πολυασχολούμουν με τον καιρό και την ανάλυση του, αλλά το τελευταίο καιρό με έχει μαγέψει και αρχίζει να γίνεται hobby 🙂

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε! Πολύ ωραία δουλειά με τους σταθμούς! Και πολύ ωραίο και μαγικό χόμπι είναι να ξέρεις αυτό του καιρού και της παρατήρησής του... θα κολλήσεις.....!!!

Εύχομαι να τους χιλιάσετε τους σταθμούς..!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαιρετώ ολα τα Παιδιά με αγάπη.η γλυκιά μας η παναγιά όλους να σας σκεπάζει.με λένε Νίκο κ ειμαι 42 χρονών,τουμπιωτης είμαι ομως παντρεύτηκα κ τα τελευταία περιπου 10 χρόνια μένω στο Κορδελιό Θεσσαλονίκης.παιδάκια ακόμη δεν εχω..έτσι ήθελε ο Θεός.μεγάλη η αγάπη για το χιόνι απο μικρο παιδί,οπως ολοι βέβαια..κ η ΑΕΚΑΡΑ.ο μπαμπάς μου ο συγχωρεμένος είχε καταγωγή απο το Κορωπί Αττικής(απο τον παππού μου),κ η μαμά μου απο το Δρέπανο Κοζάνης.να είστε ολοι καλά παιδιά! θα προσπαθήσω να συμμετέχω κ να μαθαίνω απο ολους σας.συγχωρέστε με εαν καπου κάνω λάθος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρόνια πολλά και καλά, με υγεία. Ονομάζομαι Γιάννης, 50 ετών, αθέατο αλλά φανατικό μέλος της παρέας από το 2011. Νοσηλευτής, λάτρης του καιρού, υποψήφιος διδάκτορας στο ΕΚΠΑ με αντικείμενο τη συσχέτιση της εποχικότητας και των μετεωρολογικών παραμέτρων με την ψυχική υγεία.

Χρόνος ελεύθερος ελάχιστος, σπάνια θα μπαίνω να γράφω, αλλά όπως έκανα και τα δέκα προηγούμενα χρόνια θα σας παρακολουθώ καθημερινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, SnowNurse είπε:

Χρόνια πολλά και καλά, με υγεία. Ονομάζομαι Γιάννης, 50 ετών, αθέατο αλλά φανατικό μέλος της παρέας από το 2011. Νοσηλευτής, λάτρης του καιρού, υποψήφιος διδάκτορας στο ΕΚΠΑ με αντικείμενο τη συσχέτιση της εποχικότητας και των μετεωρολογικών παραμέτρων με την ψυχική υγεία.

Χρόνος ελεύθερος ελάχιστος, σπάνια θα μπαίνω να γράφω, αλλά όπως έκανα και τα δέκα προηγούμενα χρόνια θα σας παρακολουθώ καθημερινά.

Καλωσηρθες φιλε.Μπορείς να συμπεριλάβεις κι εμας στο διδακτορικό σου ως "Συσχέτιση της φάπας των καιρικων μοντέλων με τη ψυχική υγεία των χιονολάτρων"..🤣🤣

Χρόνια πολλά,να σαι καλα και να συμμετεχεις όποτε μπορείς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλωσηρθες φιλε.Μπορείς να συμπεριλάβεις κι εμας στο διδακτορικό σου ως "Συσχέτιση της φάπας των καιρικων μοντέλων με τη ψυχική υγεία των χιονολάτρων"..🤣🤣

 Χρόνια πολλά,να σαι καλα και να συμμετεχεις όποτε μπορείς.

Ευχαριστώ Γιώργο για την αποδοχή. Δυστυχώς τα μοντέλα τα τελευταία χρόνια παίζουν με την υγεία μας... Μου δίνεις αφορμή για μεταδιδακτορική έρευνα!! Όταν με το καλό ολοκληρώσω τη διατριβή, θα ήταν για εμένα μεγάλη χαρά και τιμή να την αναρτήσω και  στο forum.

Πραγματικά όμως, εμείς οι ίδιοι είμαστε αντικείμενο έρευνας, άνθρωποι μεσήλικες με παιδική αγάπη για μια νιφάδα...

Ελπίζω η νέα χρονιά να μας φέρει συγκινήσεις του παρελθόντος, όπως αυτή που έζησα τον Δεκέμβριο του 2001 στην Καρδίτσα, το 1979;1980; παραμονή πρωτοχρονιάς στην Αθήνα, τον Μάρτιο του 1987, τη δεκαετία του 2000, με αποκορύφωμα τη χιονοκαταιγίδα το βράδυ της Τσικνοπέμπτης του 2004.

Υγεία να έχουμε και στην πρώτη συνάντηση που θα κανονίσετε θα παρευρεθώ να γνωριστούμε και από κοντά. Εύχομαι, οι  όποιες πληγές σου δημιούργησαν οι πυρκαγιές του καλοκαιριού να επουλωθούν το συντομότερο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλως ηλθες Γιαννη   @SnowNurse   Πολυ ενδιαφερων φαινεται η μελετη,και εαν υπαρχει καποιο πορισμα πανω σε αυτη,μη διστασεις να το μοιραστεις μαζι μας. Θα ερευνηθει η συσχετιση της εποχικότητας και των μετεωρολογικών παραμέτρων σε ψυχικα ασθενεις,η και στον υγιη πληθυσμο? 

Παντως ενα μικρο παραδειγμα υγειους πληθυσμου ειναι ο κυριος  απο πανω μου με το κοκκινο σηματακι που σε καλωσορισε και ειναι μια χαρα (η ετσι δειχνει τελος παντων😋)  Η μετεωρολογικη παραμετρος που τον επηρεαζει λεγεται -4 στα 850hpa. Κολλαει σα τη βδελλα στο τζαμι και περιμενει πως και πως να δει νιφαδα.Επειδη πολλες φορες δε τη βλεπει τελικα,πεφτει σε καταθλιψη επι μερες και αντε να τον συνεφερουμε μετα.😎

Ενω εμεις εδω κατω εχουμε το κεφαλακι μας ησυχο,μιας και το -9 μας αγγιζει 1 φορα τα 2 χρονια και αν😇

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, SnowNurse είπε:

Υγεία να έχουμε και στην πρώτη συνάντηση που θα κανονίσετε θα παρευρεθώ να γνωριστούμε και από κοντά. Εύχομαι, οι  όποιες πληγές σου δημιούργησαν οι πυρκαγιές του καλοκαιριού να επουλωθούν το συντομότερο...

Με μεγαλη μας χαρα αδερφε.Σ'ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Καλως ηλθες Γιαννη   @SnowNurse   Πολυ ενδιαφερων φαινεται η μελετη,και εαν υπαρχει καποιο πορισμα πανω σε αυτη,μη διστασεις να το μοιραστεις μαζι μας. Θα ερευνηθει η συσχετιση της εποχικότητας και των μετεωρολογικών παραμέτρων σε ψυχικα ασθενεις,η και στον υγιη πληθυσμο? 

Παντως ενα μικρο παραδειγμα υγειους πληθυσμου ειναι ο κυριος  απο πανω μου με το κοκκινο σηματακι που σε καλωσορισε και ειναι μια χαρα (η ετσι δειχνει τελος παντων😋)  Η μετεωρολογικη παραμετρος που τον επηρεαζει λεγεται -4 στα 850hpa. Κολλαει σα τη βδελλα στο τζαμι και περιμενει πως και πως να δει νιφαδα.Επειδη πολλες φορες δε τη βλεπει τελικα,πεφτει σε καταθλιψη επι μερες και αντε να τον συνεφερουμε μετα.😎

Ενω εμεις εδω κατω εχουμε το κεφαλακι μας ησυχο,μιας και το -9 μας αγγιζει 1 φορα τα 2 χρονια και αν😇

 

Καλώς σε βρήκα Θοδωρή!

Η μελέτη αφορά αρχικά στην συσχέτιση σε ψυχικά ασθενείς, σε δεύτερη φάση θα δούμε και την τυχόν επίδραση στον υγιή πληθυσμό. Σε ευχαριστώ που μου δίνεται η δυνατότητα να μοιραστώ τα αποτελέσματα της έρευνας με τα παιδιά του forum.

Που να δεις τη δική μου κατάθλιψη, από τα ΒΔ προάστεια που έμενα για 40 χρόνια, με την ετήσια εγγυημένη "πέτσα", βρέθηκα από το 2010 στη χιονοδιώκτρια Νίκαια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...