Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρητορικη ερωτηση....αν σε ημερα που πιανει μεγιστη 39.2 μας βγαζει το λαδι να πεσει και εχει ακομα 20.30 36.2 ολοκληρους βαθμους τοτε αν ερθει οντως το 47-48αρι επιφανειας μεσοβδομαδα τοτε τι θα αππγινουμε;;; 43αρι μεσανυχτα και 39 ελαχιστη;;;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36.8 η μέση ημερήσια θερμοκρασία στη Λίνδο...έχουμε ξεφύγει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Yakutia said:

αυτός ο καύσωνας πήρε όνομα απ το Αστεροσκοπείο?

Εγώ Λάκη τον λέω πάντως 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κουράγιο αδέλφια από τα βόρεια ,κάθε απόγευμα πάω και τρέχω στην καλαμαριά....σήμερα ήταν η πιο ευχάριστη μέρα...με αύρα και θερμοκρασία από 33 μέχρι 31 βαθμούς.....τα ηπειρωτικά βόρεια που κυμάνθηκαν από 38 μέχρι 41 βαθμούς....είχαν όλα υγρασία κάτω από 20 τοις εκατό!

Στην αττική αλλά και θεσσαλία  βλέπω δυστηχώς υγρασίες που τσιμπανε σιγά σιγά...και μπορεί  να κάνουν πιο ανυπόφορες...τις επόμονες μέρες....δεν εχω δεί χάρτες με ανέμους ενα μελτεμάκι τώρα θα ήταν ευεργετικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφού καλησπερίσω την παρέα να αναφέρω εδώ για τους λάτρεις των στατιστικών ότι ο Ιούλιος του 2012 παρέμεινε (και άνετα) στην κορυφή..

Τότε η Σπάρτη είχε κλείσει αν δεν κάνω λάθος με 38,3 και η Γαβαλού με 38,1, νούμερα πραγματικά τρομακτικά και ίσως ακατάρριπτα..Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, aspyriris είπε:

Αφού καλησπερίσω την παρέα να αναφέρω εδώ για τους λάτρεις των στατιστικών ότι ο Ιούλιος του 2012 παρέμεινε (και άνετα) στην κορυφή..

Τότε η Σπάρτη είχε κλείσει αν δεν κάνω λάθος με 38,3 και η Γαβαλού με 38,1, νούμερα πραγματικά τρομακτικά και ίσως ακατάρριπτα..Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια..

Καλωσήρθες φίλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, aspyriris είπε:

Αφού καλησπερίσω την παρέα να αναφέρω εδώ για τους λάτρεις των στατιστικών ότι ο Ιούλιος του 2012 παρέμεινε (και άνετα) στην κορυφή..

Τότε η Σπάρτη είχε κλείσει αν δεν κάνω λάθος με 38,3 και η Γαβαλού με 38,1, νούμερα πραγματικά τρομακτικά και ίσως ακατάρριπτα..Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια..

Kαλησπερα Αγγελε.Καλως ξαναβρεθηκαμε και καλες αναφορες απο την ομορφη Ιθακη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Πως και Ζωγράφου έχει υψηλότερη θερμοκρασία από Ίλιον; Συνήθως το αντίθετο συμβαίνει. Εδώ 34.3 τώρα

32.7 έχω γω και 39% υγρασία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι 10 μεγαλύτερες σημερινές μέγιστες από το δίκτυο του Ε.Ε.Α.

1. Αρφαρά Μεσσηνίας 44,6°C

2. Μοίρες Ηρακλείου 43,5°C

3. Σπάρτη 43,4°C

4. Σίβα Ηρακλείου 43,3°C

5. Θήβα 43,1°C

6. Στυλίδα Φθιώτιδας 42,9°C

7. Πλώρα Ηρακλείου 42,7°C

8. Πλατανούλια Τυρνάβου 42,1°C

9. Γόρτυνα Ηρακλείου, Γυναικόκαστρο Κιλκίς 41,8°C 

10. Ελασσόνα, Λέσβος-Αγία Παρασκευή 41,7°C  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 minutes ago, aspyriris said:

Αφού καλησπερίσω την παρέα να αναφέρω εδώ για τους λάτρεις των στατιστικών ότι ο Ιούλιος του 2012 παρέμεινε (και άνετα) στην κορυφή..

Τότε η Σπάρτη είχε κλείσει αν δεν κάνω λάθος με 38,3 και η Γαβαλού με 38,1, νούμερα πραγματικά τρομακτικά και ίσως ακατάρριπτα..Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια..

Σωστά 38.3 η Σπάρτη, αήττητο ρεκόρ στον Ελλαδικό χώρο ακόμα και σήμερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα απο παραλια βλυχαδας Μαλεσινας-θεολογου..31 βαθμοι...Το κοκκινο νωριτερα ειχε 33 οταν φυγαμε και στην εθνικη στο υψος του Μαρτινου εφτασε 36...Θ ακολουθησει φωτο για το γουρι....Εντος ολιγου..Στην υγεια σας αδερφια....!!!

20210731_221016.jpg

20210731_221446.jpg

20210731_221918.jpg

20210731_221915.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλησπερα απο παραλια βλυχαδας Μαλεσινας-θεολογου..31 βαθμοι...Το κοκκινο νωριτερα ειχε 33 οταν φυγαμε και στην εθνικη στο υψος του Μαρτινου εφτασε 36...Θ ακολουθησει φωτο για το γουρι....Εντος ολιγου..Στην υγεια σας αδερφια....!!!

 

Πάλι καλά που έφαγα φιλαράκι, γιατί τώρα θα με είχες σκοτώσεις με τα φαγητά. Μου  τρέχουν τα σάλια ας. Καλά να περνάς😀

 

Εγώ είμαι νέους όρους.. έχει ζέστη και εγώ κάνω ζικ Ζακ για να αποφύγω τον αμασκο πληθυσμό....

Στην επιστροφή συνάντησαμε ομίχλη! Τρελη υγρασία! 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! 40,4 βαθμοί σήμερα εδώ στο Μακροχώρι η μέγιστη ευτυχώς χωρίς πολύ υγρασία με την μέγιστη αίσθηση δυσφορίας στους 45........καλύτερα από τα 50+ τα χτεσινά....στους 28 σχεδόν είμαστε ακόμα τώρα με την αίσθηση στους 29......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωρα 23.00.....31 εγω και οι γυρω σταθμοι οπου και να κοιταξω....απνοια και σιχαμα εξω

Ενα μερος που αξιζει για βολτα κοντινο ειναι τσ ψηλα του Παπαγου

26.5 !!!!!! ηδη και μιλαει το δασος.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υποθέτω λάθος αλλά δίνει 49.8 η ΕΜΥ για το Άστρος σήμερα.

Είναι και ΣΚ οπότε μάλλον κανείς δεν ασχολήθηκε να το δει. Αν και η περιγραφή του ogimet αναφέρει τον σταθμό του Άστρους επανδρωμένο και έχει επικοινωνηθεί και για κάποιο λόγο στο WMO. Ενώ και από την επίσημη λίστα της ΕΜΥ αναφέρεται ως κύριος κλιματολογικός σταθμός...

http://www.hnms.gr/emy/el/services/components/CombinedMetList.pdf

https://www.ogimet.com/cgi-bin/decomet?ind=16655&ano=2021&mes=07&day=31&hora=18&min=00&single=yes&lang=en

https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynext?lang=en&state=Eur&rank=100&ano=2021&mes=07&day=31&hora=19&Send=send

Προφανώς λάθος αλλά ξέρω γω, με τις σημερινές Τ που έδειξε η Πελοπόννησος ίσως χρειάζεται να ρωτήσουμε την ΕΜΥ για επιβεβαίωση.

1396429820_Screenshot2021-07-31at10_58_49PM.png.77e2f978a8d647fb23d8369cbc09f162.png1094022152_Screenshot2021-07-31at11_15_35PM.png.577e43a8dcd37fa9f2b583d7554b861b.png

 

1637365505_Screenshot2021-07-31at11_19_02PM.thumb.png.71267ef62f8a7084f2749c36cfdc1df0.png

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Υποθέτω λάθος αλλά δίνει 49.8 η ΕΜΥ για το Άστρος σήμερα.

Είναι και ΣΚ οπότε μάλλον κανείς δεν ασχολήθηκε να το δει. Αν και η περιγραφή του ogimet αναφέρει τον σταθμό του Άστρους επανδρωμένο και έχει επικοινωνηθεί και για κάποιο λόγο στο WMO. Ενώ και από την επίσημη λίστα της ΕΜΥ αναφέρεται ως κύριος κλιματολογικός σταθμός...

http://www.hnms.gr/emy/el/services/components/CombinedMetList.pdf

Προφανώς λάθος αλλά ξέρω γω, με τις σημερινές Τ που έδειξε η Πελοπόννησος ίσως χρειάζεται να ρωτήσουμε την ΕΜΥ για επιβεβαίωση.

 

 

 

Προφανως ειναι λαθος,δε χρειαζεται ψαξιμο.Βρηκα κι εναν αλλον στο Αστρος που εδωσε 38,8 μεγιστη 

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IASTROS2

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5η σερί μέρα με μέση θερμοκρασία 24ωρου πάνω από 30 βαθμούς και δεύτερη σερί μέρα μεση θερμοκρασία 34 βαθμους...φρίκη ατελείωτη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...