Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Μπουτβαλ είπε:

Γυρισε χθες ενας φιλος απ τον Μαρμαρα (2ο ποδι) και το 37αρι που ειχε εκεινη την ωρα στη Λητη του φανηκε οαση δροσιας, οπως ειπε... 36 βαθμοι διπλα στη θαλασσα ειναι κολαση σε τετοιες συνθηκες μονο το βουνο προσφερει δροσια μη το ψαχνεις.

ναι απλά την άλλη πλευρά του ποδιού τη σώζει ότι είναι δάσος,γκρεμός,θάλασσα. επίσης στις καβουρότρυπες από τις 6.30 το απόγευμα  δεν έχει καν ήλιο κρύβεται πίσω από το βουνό. από τα νερά βέβαια καταλαβαίνεις ότι έχει ζέστη,ειδικά στο διάπορο από την πλευρά που κοιτάει βουρβουρού και είναι σαν κλειστός κόλπος το νερό ήταν χλιαρό προς ζεστό,μόνο στην τελευταία παραλία στις καβουρότρυπες (από αυτές που έβαλα,εκείνες με το ηλιοβασίλεμα) ήταν κάπως πιο δροσερή η θάλασσα επειδή είναι πιο ανοιχτά γενικότερα.

 

θεσσαλονίκη τώρα έχει 33,1 με 63% υγρασία. αίσθηση σαν 41

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι αντοχη εχουν τα.τζιτζικια... ουρλιαζουν ολο το 24ωρο και λογικο ειναι με τη ζεστη που τρωνε....

36.0 νταν Ζωγραφου επεσε επιτελους απο τα 38-39αρια....

Αντε να παει 30-31 να δροσισει😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South Athens είπε:

44.3 ανέβηκε ξανά μόλις τώρα ο Αυλώνας από τον Davis με τους ΝΔ να επιμένουν....Απίστευτο μιλάμε για 6.30 το απόγευμα...

Έχω την εντύπωση πως ο σταθμός τού Αυλώνα είναι vantage Vue. Δεν είμαι βέβαιος, οπότε διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κάτι ενδιαφέρον! Αν η Λίνδος η οποία βρίσκεται αυτή τη στιγμή στους 38 βαθμούς καταφέρει μέχρι τα μεσάνυχτα και δεν πέσει κάτω από 34 βαθμούς θα έχει ισοφαρίσει το Ευρωπαικό ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης θερμοκρασίας για τον Αύγουστο το οποίο επίσης είναι 34 στο Παλέρμο το 1999.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατώτερη των προγνώσεως η κατάσταση σήμερα κεντρική Μακεδονία … απλά υψηλές θερμοκρασίες με πολύ υγρασία και πολύ αυξημένη τη δυσφορία… ενώ περιμέναμε βορειοδυτικό ξηρό άνεμο και άνω των 40 βαθμούς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, quarantine said:

Έχω την εντύπωση πως ο σταθμός τού Αυλώνα είναι vantage Vue. Δεν είμαι βέβαιος, οπότε διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Αυτός ήταν του meteoclub o οποίος έχει πέσει από τη Μήδεια. Ο συγκεκριμένος δεν ξέρω αν είναι fan aspirated ή vue αλλά σε κάθε περίπτωση δεν παίζει ιδιαίτερα σημασία για σήμερα καθώς δεν είχε άπνοια όταν έκανε το 44.6 κάτι που εξαφανίζει στους vue τη πιθανότητα να τσιμπάει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Κατώτερη των προγνώσεως η κατάσταση σήμερα κεντρική Μακεδονία … απλά υψηλές θερμοκρασίες με πολύ υγρασία και πολύ αυξημένη τη δυσφορία… ενώ περιμέναμε βορειοδυτικό ξηρό άνεμο και άνω των 40 βαθμούς 

Γενικα αυτες τις μερες υπερτιμουν τη ζεστη στην κεντρικη Μακεδονια και μεχρι χτες και στη Θεσσαλια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλος θεος η Ανατολικη Ακτη....Σχινιας Νεα Μακρη Λουτσαρα Ραφηναρα...με.το ζορι 38.0...εχουμε και 2 φιλους εδω που δινουν αναφορες απο Λουτσα

Ζωγραφου αποφασισε να πεσει επιτελους....35.2 ηδη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, geornik said:

Η Μακρακωμη με το σημερινο 46,3c λογικα κατεχει το πανευρωπαικο ρεκορ για την τελευταια δεκαετια τουλαχιστον(?)

Όχι 47.3 είναι στο Montoro της Ισπανίας το 2017.

Πανευρωπαϊκό ρεκόρ μόνο για σήμερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, geornik said:

Απο το 2018 κ μετα...🤣

Ούτε! 47.3 στο Ευρωπαικό Καζακστάν και 46.8 στην Alvega της Πορτογαλλίας είχε το 2018. 

Από το 2019 και μετά! 🤣

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ξεκόλλησε ο σταθμός των τρικάλων, 43.7 η μέγιστη, δεν πιάσαμε πάνω από 44 όπως έλεγα και χθες, βέβαια ελάχιστη σημασία έχουν όλα αυτά, απαραίτητο είναι να φύγει αυτό το έκτρωμα και να πάμε σε θερμοκρασίες φυσιολογικές για τον άνθρωπο 35 το πολύ

Επεξεργάστηκε από chrisk7
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξυ ο 12αρης τζιφος βγαζει τρομερα ακραιο κ επικινδυνο σεναριο για Παρασκευη με 26-27c και σφοδρους δυτικους Αττικη .

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τριχες ειναι αυτα τα ρεκορ....Τριτη Τεταρτη Σπαρτη Λαρισα και Μακρακωμαρα θα παιξουν καλη μπαλιτσα....αφου μας εσκισε που μας εσκισε ας γραψει το 50αρι να το χουμε βραβειο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, kouvanos said:

Τριχες ειναι αυτα τα ρεκορ....Τριτη Τεταρτη Σπαρτη Λαρισα και Μακρακωμαρα θα παιξουν καλη μπαλιτσα....αφου μας εσκισε που μας εσκισε ας γραψει το 50αρι να το χουμε βραβειο

Νομίζω Μακρακώμη και Λάρισα σήμερα ήταν το μαξ τους, ενδεχομένως και Σπάρτη. Αν σκάσει Δ τότε άλλες περιοχές θα πάνε για μεγάλα νούμερα. Οι παραδοσιακές του σκληρού καταβάτη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με μεγαλη συγκινηση αναφερω οτι πεσαμε ηδη 33.2....ειναι μεγαλη διαφορα 6.4 βαθμους κατω απο τη μεγιστη....

Αλλους 2-3 βαθμους πτωση να αρχισουμε δειλα δειλα να ξεμυταμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25.8 με 41.4 η γνωστη για τη ζεστη της Λευκωσια.....της ριχνουμε στα αυτια εδω και 10 ημερες....

Ψαχνω σταθμους Αιγυπτου Τυνησιας και Ιρακ για να συγκριθουμε 😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και όμως η θερμοκρασία πέφτει κατακόρυφα πλέον. Μόλις 37 βαθμοί τώρα Λάρισα. Δεν νομίζω ότι τις επόμενες θα χτυπήσουμε κάτι μεγαλύτερο από ότι σήμερα, αφού από εδώ και πέρα από τα 850αρια που πέφτουν, και οι νεφώσεις αυξάνονται.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Νομίζω Μακρακώμη και Λάρισα σήμερα ήταν το μαξ τους, ενδεχομένως και Σπάρτη. Αν σκάσει Δ τότε άλλες περιοχές θα πάνε για μεγάλα νούμερα. Οι παραδοσιακές του σκληρού καταβάτη. 

Η Σπαρτη νομιζω οτι τελικα χανει οριακα τα 45αρια λογω των 200μ υψομετρου της...αν ηταν εστω 100μ θα εβλεπε τακτικα 45c αντι για αυτα τα 44,5 κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 minutes ago, kouvanos said:

Αλλος θεος η Ανατολικη Ακτη....Σχινιας Νεα Μακρη Λουτσαρα Ραφηναρα...με.το ζορι 38.0...εχουμε και 2 φιλους εδω που δινουν αναφορες απο Λουτσα

Ζωγραφου αποφασισε να πεσει επιτελους....35.2 ηδη

Βραυρωνα το μεσημέρι χειρότερα από χτες λόγω νότια ίσως

Αγία Παρασκευή τώρα δεν έχω ξανανιώσει τόση δυσφορία 3 χρονιά που μένω εδώ 

Στους 35 ακόμα βάσει σταθμού στο Deere 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...