Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα εναερια μεσα ειδικα τα αεροπλανα χρειαζονται αρκετο χρονο ωστε να πανε στην θαλασσα για ανεφοδιασμο....δυστυχως υπαρχουν πληροφοριες και για εγκλωβισμενους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, gthomasandros είπε:

τα εναερια μεσα ειδικα τα αεροπλανα χρειαζονται αρκετο χρονο ωστε να πανε στην θαλασσα για ανεφοδιασμο....δυστυχως υπαρχουν πληροφοριες και για εγκλωβισμενους.

εχουν στειλει αλλου τα εναερια ομως? εδω και ωρες δεν βλεπω/ακουω να περνανε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, george-kozanh είπε:

Lagadas Desert

Min = > 16.8°C  | Max => 47.1°C 

30°C diurnal range Temp. Απίστευτο!!!

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να είναι ρεαλιστική τιμή.. Μου φαίνεται υπερβολικό για τις συνθήκες σήμερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να είναι ρεαλιστική τιμή.. Μου φαίνεται υπερβολικό για τις συνθήκες σήμερα

ξερουμε τι Τ εχει στα 840 εκει γυρω οπως και στις γυρω περιοχες απο οπου ερχοταν ο ανεμος;
δεν γνωριζω τα μερη αλλα ακραιο το βρισκω και εγω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να είναι ρεαλιστική τιμή.. Μου φαίνεται υπερβολικό για τις συνθήκες σήμερα

Αμέσως μπήκα και τσέκαρα. Αναφέρει κανονικές τιμές όλες τις υπόλοιπες μέρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πονάει η ψυχή μου ....κλαίω μέσα μου για τον τελευταίο μεγάλο πνεύμονα της πρωτεύουσας ...μια φανταστική περιοχή καταπράσινη με τρομερό δάσος καταστρέφεται βασανιστικά.....σας μιλάω αληθινά κλαίω μόνος μου γιατί ξέρω πως αν δεν περιοριστεί  μέχρι το βραδυ θα μιλάμε αύριο για βιβλική καταστροφή .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

ξερουμε τι Τ εχει στα 840 εκει γυρω οπως και στις γυρω περιοχες απο οπου ερχοταν ο ανεμος;
δεν γνωριζω τα μερη αλλα ακραιο το βρισκω και εγω

Ένα ταπεινό 27ααρι στα 850... 20 βαθμοί διαφορά και ας έχει λίβα μου φαίνεται μη ρεαλιστικό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.meteo.gr/camerasmain.cfm
συγγνωμη τωρα πριν καμια ωρα ειχε πολυ καλυτερη εικονα.
τι κανουν την αφηνουν να καψει; μην κρυβομαστε  τωρα ας μιλησουμε ειλικρινα. ειναι αυτο οργανομενη διαχειρηση σε ημερα ΧΩΡΙΣ σοβαρο ανεμο; δηλαδη τι θα βλεπαμε με ανεμο 5bf+??? 
δεν παμε καλα ... και δεν λεω για τους πυροσβεστες που ειναι στην πρωτη γραμμη. λεω για αυτους που δινουν εντολες και οργανωνουν ( τι οργανωνουν... μπαχαλο το βλεπω...). 
ναι πευκα ειναι ευφλεκτα ιδιως με ξηρασια. αλλα ειπαμε ρε παιδια εκει που παει καλυτερα την αφηνουν? πως χειροτερεψε δηλαδη παλι με απουσια ανεμου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Ένα ταπεινό 27ααρι στα 850... 20 βαθμοί διαφορά και ας έχει λίβα μου φαίνεται μη ρεαλιστικό

Eίναι καθαρό φόεν δες υγρασίες...7%

Αληθές είναι απλά πολύ πολύ τοπικό παιδιά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Frostfang8 said:

εχουν στειλει αλλου τα εναερια ομως? εδω και ωρες δεν βλεπω/ακουω να περνανε

Πρώτη φορά βλέπω η αστυνομία να προσπαθήσει να σβήσει τη φωτιά. Δε βλέπουμε πουθενά πυροσβεστικά οχήματα. Σόρρυ που χαλάμε και το νήμα με τις αναφορές αλλά γίνονται απίστευτα πράγματα. Ο ΣΚΑΙ βρισκεται live μεσα στο tatoi club και δεν υπάρχει ούτε ενα πυροσβεστικό όχημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πονάει η ψυχή μου ....κλαίω μέσα μου για τον τελευταίο μεγάλο πνεύμονα της πρωτεύουσας ...μια φανταστική περιοχή καταπράσινη με τρομερό δάσος καταστρέφεται βασανιστικά.....σας μιλάω αληθινά κλαίω μόνος μου γιατί ξέρω πως αν δεν περιοριστεί  μέχρι το βραδυ θα μιλάμε αύριο για βιβλική καταστροφή .....

αν βοηθαει και στο λεω με μαθηματικη ακριβεια,

αρχικα δεν θα χτιστει. ειναι συνταγματικα κατοχηρομενο αυτο ( α.117 παρ3 στο συνταγμα, οτ ικαιγεται κυρισσεται αναδασωτεο αμεσως και δεν αποχαρακτηριζεται)
μετα, ειναι χαλεπιος πευκη. και ωριμης ηλικιας το δασος. ( 15 ετη+). θα ξαναβγαλει ΠΟΛΥ πυκνο δασος μεσα σε 10 ετη. αλλα ΠΡΕΠΕΙ να το αραιωσουν.... και να βγαλουν τα σκατοκαλωδια της ΔΕΗ απο τετοιες εκτασεις. μετα να δω τι θα φταιει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλέον καίγονται σπίτια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Αμέσως μπήκα και τσέκαρα. Αναφέρει κανονικές τιμές όλες τις υπόλοιπες μέρες

τι να σου πω φίλε πραγματικά δεν ξέρω. Μου φαίνεται υπερβολή. Οι υγρασίες οι σχετικές είναι λογικό να είναι χαμηλές. Όσο υψηλότερη η θερμοκρασία σε μια ατμόσφαιρα με απόλυτη υγρασία ίδια με μια άλλη περιοχή, τόσο χαμηλότερη η σχετική υγρασία.  Δηλαδή μην κοιτάς μόνο αυτόν τον δείκτη,, δεν είναι ο καταλληλότερος. Εξ ορισμού, αν δεις πως βγαίνει ο τύπος της σχετικής υγρασίας θα δεις, ότι είναι λίγο φτιαχτή, που απλά είναι χρήσιμος δείκτης για το πόσο κοντά είμαστε στο να γίνει συμπύκνωση υδρατμών. Πάντως αν μιλήσουμε για απόλυτες τιμές υγρασίας, το καλοκαίρι πάντα θα έχει μεγαλύτερες απόλυτες τιμές από ότι τον χειμώνα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Θεος να βαλει το χερι του....εχουμε το φιλο on the med και το φιλο bakounin απο Θρακομακεδονες....ελπιζω να ειναι καλα...κ το snowman πουβευτυχως λειπει διακοπες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

τι να σου πω φίλε πραγματικά δεν ξέρω. Οι υγρασίες οι σχετικές είναι λογικό να είναι χαμηλές. Όσο υψηλότερη η θερμοκρασία σε μια ατμόσφαιρα με απόλυτη υγρασία ίδια με μια άλλη περιοχή, τόσο χαμηλότερη η σχετική υγρασία.  Δηλαδή μην κοιτάς μόνο αυτόν τον δείκτη,, δεν είναι ο καταλληλότερος. Εκ ορισμός, αν βγεις πως βγαίνει ο τύπος της σχετικής υγρασίας θα δεις, ότι είναι λίγο φτιαχτή, που απλά είναι χρήσιμος δείκτης για το πόσο κοντά είμαστε στο να γίνει συμπύκνωση υδρατμών. Πάντως αν μιλήσουμε για απόλυτες τιμές υγρασίας, το καλοκαίρι πάντα θα έχει μεγαλύτερες απόλυτες τιμές από ότι τον χειμώνα.

Κοίτα έχει πάει ήδη 7 παρά. Δεν μπορεί να ''ψήνεται'' στον ήλιο με κορύφωση τώρα. Η λογική λέει οτι μιλάμε για πολύ πολύ τοπικό φοένιασμα που το πιάνει καλά τώρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια εχει καποιος επισημη ενημερωση/εκδοχη για το ποσα αεροσκαφη/ελικοπτερα βρισκονται και συνδραμουν στη περιοχη?

Απο γνωστο στους Θρακομακεδονες μου λεει οτι εχει να δει το Ρωσικο πανω απο 2ωρο και βλεπει μονο ελαχιστα ελικοπτερα και οχι σινουκ.

Τωρα αμα ισχυουν τα παραπανω, μιλαμε για φοβερα εκτρωματα και εγκληματα.

Επεξεργάστηκε από snowzz
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snowzz είπε:

Παιδια εχει καποιος επισημη ενημερωση/εκδοχη για το ποσα αεροσκαφη/ελικοπτερα βρισκονται και συνδραμουν στη περιοχη?

Απο γνωστο στους Θρακομακεδονες μου λεει οτι το Ρωσικο εχει να δει το Ρωσικο πανω απο 2ωρο και βλεπει μονο ελαχιστα ελικοπτερα και οχι σινουκ.

δεν νομιζω να υπαρχει επισημη ενημερωση. η πυροσβεστικη λεει μονο οταν ξεκιναει η προσπαθεια κατασβεσης και δεν ξερω εν τελη αν οσα λεγανε ηταν αληθεια. οτι δω απο ζωντανη μεταδωση εως βιντεο δεν βλεπω σοβαρες πυροσβεστικες δυναμεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω τώρα στο MEGA ένα σπίτι που μέσα στην αυλή έχει πυλώνα (υπερ)υψηλής τάσης. Ε εντάξει, ούτε στη Μιανμάρ δεν γίνονται αυτά..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μια ατμόσφαιρα κολαστήρια, με θερμοκρασίες ακόμα στους 38-40 και έναν κίτρινο ουρανό με μυρωδιά καμένου. Αντώνη αγάπη μου έλα πάρε με από δω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South Athens είπε:

Κοίτα έχει πάει ήδη 7 παρά. Δεν μπορεί να ''ψήνεται'' στον ήλιο με κορύφωση τώρα. Η λογική λέει οτι μιλάμε για πολύ πολύ τοπικό φοένιασμα που το πιάνει καλά τώρα. 

Αυτό είναι το όντως παράξενο της υπόθεσης. Αν και γενικά είναι χρήσιμο να ξερουμε ότι σε μια περιοχή που δεν επηρεάζεται από παράξενους ανέμους, και δεν έχουμε θερμή ή ψυχρή εισβολή, τότε το καλοκαίρι η μέγιστη συμβαίνει περίπου 17-17.30 το απόγευμα, και είναι θέμα καθαρά ισοζύγιου ακτινοβολίας. Κατά τα άλλα ας περιμένουμε να δούμε αν υπάρξει κάποια αλλαγή, ή κάποιο νέο από εκεί, και θα δούμε αν μπορούμε να το δεχτούμε ότι όντως είναι αληθινό. Προς το παρόν είμαι σκεπτικός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...