Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Σε πάρθενα δαση είναι είναι . Περίπτωση να εξαπλωθεί πιστεύω δεν υπάρχει με την φορά των ανέμων που θα έχουμε. Εντύπωση μου κάνει ότι λένε δεν πετάνε αεροπλάνα γιατί δεν έχουν ορατότητα  . Στο πισω μέρος της φωτιάς ( ΒΑ ) όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες σου δεν βλέπω κανένα θέμα . Όντως δεν πετάνε; Έχεις εικόνα; 

Δεν γνωρίζω φίλε...! Είναι τεράστιο το μέτωπο... μιλάμε  ασύλληπτη καταστροφή! Τεράστιο κομμάτι των όμορφοτερων δασών της βόρειας Εύβοιας! Κ όλα αυτά με άπνοια...😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την Ευβοια την εχουν βαλει στο ματι τα τελευταια χρονια...για γνωστους λογους...αλλα πιστευα οτι θα περιοριστουν σε συγκεκριμενα σημεια ενδιαφεροντος...αυτοι εχουν βαλθει να την καψουν ολοκληρη

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 hours ago, snowzz said:

Στα τελη του Ιουνιου, οταν ειχαμε τον προηγουμενο καυσωνα, ειχα παει μια βολτα στο ρεμα Χαλανδριου. Οπως περπατουσα ειδα εναν πυλωνα ο οποιος εκανε θορυβο και εβγαζε μικρες σπιθες. Εκτος λοιπον του οτι οι ανθρωποι που μενουν εκει γυρω δεν ειχαν ενδιαφερθει καν (γιατι ρωτησα, και μου ειπαν ... "ε αυτο γινεται καμια ωρα τωρα"), οταν καλεσα την ΔΕΗ να τους αναφερω το θεμα, με ρωτησαν αν "εαν εχει παρει καποιο δεντρο φωτια απο τον πυλωνα" και τους λεω .. οχι ακομα, αλλα πιθανοτατα θα γινουμε παραναλωμα μετα απο λιγη ωρα αν συνεχιστει. Η απαντηση λοιπον ηταν "θα ενημερωσουμε ενα συνεργειο, οταν μπορει να ερθει να το τσεκαρει" . Και επειδη λοιπον ημουν σε αδεια εκεινη τη μερα, καθισα περιπου 1,5 ωρα και περιμενα να δω αν θα περασει κανεις. Στο διαστημα αυτο, ειχα παρει αλλες 2 φορες την ΔΕΗ. Ε λοιπον, δεν περασε κανεις. Δεν ενδιαφερθηκε κανεις. Δεν ασχοληθηκε κανεις. Μετα απο 1.5 ωρα πηρα την πυροσβεστικη, η οποια ηρθε ΑΜΕΣΑ. 

Αρα λοιπον, ζουμε σε μια χωρα μπαλαχο προφανως αλλα και εμεις οι ΙΔΙΟΙ ειμαστε για κλαμματα. Δε γινεται ο γειτονας να σου λεει "ε γινεται καμια ωρα τωρα αυτο", μπροστα απο το σπιτι του και η ΔΕΗ να απανταει 3-4 φορες σε τηλεφωνο .. "θα ενημερωσουμε να περασουν να το ελεγξουν.. ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ".

Περιττω να πω πως μολις ηρθε η πυροσβεστικη, ειχε παρει φωτια το δεντρο που ακουμπαγε πανω στον πυλωνα.

Φιλακια

Οι μετασχηματιστές της ΔΕΗ είναι αρκετά πολύπλοκα μηχανήματα μηχανολογικά και απαιτούν μια εκτεταμένη συντήρηση η οποία περιλαμβάνει και αλλαγές των λαδιών που περιέχονται μέσα σε αυτούς.Οι περισσότεροι είναι κατασκευής 70-80 και σε μεγάλο ποσοστό χωρίς την ελάχιστη συντήρηση και μάλιστα η όποια συντήρηση γίνεται μετά από βλάβη.Μετά από όλα αυτά μην απορούμε με όλα αυτά που συμβαίνουν.Η ερώτηση που πρέπει να γίνει είναι : Έπρεπε όλοι οι μετασχηματιστές να βρίσκονται σε κάποιο μητρώο και να γίνονται οι συντηρήσεις ανά τακτά διαστήματα από τα τοπικά γραφεία του ΔΕΔΗΕ;;

Το ίδιο ισχύει και για τις γέφυρες σε μεγαλύτερο βαθμό!

 

Επεξεργάστηκε από billias7815
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, billias7815 είπε:

Έπρεπε όλοι οι μετασχηματιστές να βρίσκονται σε κάποιο μητρώο και να γίνονται οι συντηρήσεις ανά τακτά διαστήματα από τα τοπικά γραφεία του ΔΕΔΗΕ;;

Το ίδιο ισχύει και για τις γέφυρες σε μεγαλύτερο βαθμό!

Υπάρχουν όλα σε μητρώο. Είχα δουλέψει στον ΔΕΔΔΗΕ στα πλαίσια της πρακτικής μου στο Πανεπιστήμιο και όλα υπάρχουν σε χάρτες. Όλοι οι μετασχηματιστές μέσης τάσης, όλες οι γέφυρες, αποζεύκτες, κτλ. Το θέμα είναι ότι είναι εκατοντάδες, μετά είναι και η έλλειψη προσωπικού ως συνήθως και επίσης το ότι πολλές φορές δεν ακολουθούνται οι κανόνες ασφαλείας τοποθέτησης για εξοικονόμηση κόστους. Καλώδια μέσα από δάση, πάνω από εθνικές οδούς, κτλ τα οποία δεν επιτρέπονται κανονικά. Τέλος πάντων, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται και ο κόσμος είτε λόγω άγνοιας είτε μέσα στην απόγνωσή του επιδίδεται σε λαϊκά δικαστήρια χωρίς να γνωρίζει τι συμβαίνει από μέσα. Το ίδιο και με την πυροσβεστική. Ο καθένας θέλει 2 οχήματα έξω απ' την πόρτα του, ε αυτό δεν γίνεται. Η υποστελέχωση είναι πολιτικό θέμα, το ξέρουμε όλοι αυτό, δεν φταίνε σε τίποτα οι πυροσβέστες. Ακούς σε άλλες χώρες με παρόμοια οικονομία (π.χ. Πορτογαλία) να πηγαίνουν στις φωτιές 2000 και 3000 πυροσβέστες και εδώ με το ζόρι 400-500. Ε η Πυροσβεστική θα έπρεπε να είναι προτεραιότητα σε μία χώρα όπως η Ελλάδα, αλλά τίποτα φυσικά..Τέλος πάντως, τι να λέμε, τα ξέρουμε όλοι αυτά και ποτέ δεν γίνεται τίποτα. Μετά από κάθε μεγάλη φωτιά ακούμε ότι δεν θα ξανασυμβούν τέτοια και πάντα συμβαίνουν γιατί τίποτα δεν αλλάζει ΠΟΤΕ.

Στα καιρικά πιάσαμε ήδη τους 32..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερή ζέστη και στις Κυκλάδες....Σέριφος τωρα περιμένοντας το καράβι να φύγει για Σίφνο και Μήλο...

 

IMG_20210804_093946.jpg

IMG_20210804_093938.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξυπνησα και ηδη νιωθω σκατα. 

Και κυριως γιατι δεν μπορω να κανω και τιποτα.

Τραγικη κατασταση....

Μια ευχη δινω μονο στους υπεύθυνους. Οτι χειροτερο να εχουν. Τιποτα λιγοτερο.

Δεν εχω να δωσω αναφορες. Τι αναφορες να δωσω οτι ψηνεται ο τοπος ? Οτι εχει ηλιο? Σιγα ...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο χωριό Κουρκουλοί τώρα! Ο φίλος μου έχει μεταφέρει την οικογένεια του στον καμπο κ φυλάει το σπίτι του!

 

 

10BB9F41-AA26-45F3-9ADA-B5F858C09B25.jpeg

BFF869E0-5C38-4DA6-90F7-695ADE9E004A.jpeg

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Από τις φωτιές μέχρι και εγώ είδα σε εφιάλτη ότι καίγεται το σπίτι μου.. ευτυχώς εδώ δεν κινδυνεύουμε όμως από κάτι τέτοιο.

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Στο χωριό Κουρκουλοί τώρα! Ο φίλος μου έχει μεταφέρει την οικογένεια του στον καμπο κ φυλάει το σπίτι του!

 

 

10BB9F41-AA26-45F3-9ADA-B5F858C09B25.jpeg

BFF869E0-5C38-4DA6-90F7-695ADE9E004A.jpeg

Απο την φωτο φαινονται δυσκολα τα πραγματα και εκει... ας ελπισουμε στο καλυτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια από τις θερμότερες ημέρες λοιπόν στη σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας η χθεσινή. Παρακάτω μπορείτε να βρείτε συγκεντρωμένες όλες τις αξιόπιστες μέγιστες θερμοκρασίες άνω των 45 βαθμών που σημειώθηκαν από όλα τα δίκτυα (Ε.Μ.Υ/Ε.Α.Α/Ι.Μ.Σ κτλ)

Μέγιστες θερμοκρασίες Ελλάδας 03/08/2021

Λαγκαδάς Ε.Α.Α 47.1 °C

Άργος (Πυργέλα) Ε.Μ.Υ 46.3 °C

Μακρακώμη Ε.Α.Α 46.2°C

Φιλοθέη Weatherlink Davis Fan Aspirated 46.1°C

 Αρφαρά E.A.A 46.1°C

Στυλίδα Ε.Α.Α 45.9°C

Κρανίδι E.A.A 45.8°C

Σπάρτη  E.A.A 45.7°C

Άργος Ε.Α.Α 45.6°C

Λαμία Ε.Μ.Υ 45.4°C

Νέα Φιλαδέλφεια Ε.Μ.Υ 45.3°C

Σίβα Ε.Α.Α 45.3°C

Μοίρες Ε.Α.Α 45.2°C

Άγιοι Θεόδωροι Ε.Α.Α 45.1°C

Άστρος Ε.Μ.Υ 45.0°C

Μέγαρα Ε.Μ.Υ 45.0°C

Κάτω Τιθορέα Ε.Μ.Υ 45.0°C

*η λίστα ενδεχομένως να τροποποιηθεί μόλις επιτρέψουν online διάφοροι σταθμοί του Ε.Α.Α

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ορισμός της χαρμολυπης....

Χαρά γιατί φτάνω στον προορισμό των διακοπών μου και λύπη για όλο αυτό το κακο που συμβαίνει γύρω μας καιρικά και όχι μόνο....

IMG_20210804_105118.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρέπει να έπαιξαν ρόλο πολύ συγκεκριμένοι παράγοντες στον Λαγκαδά, καθώς είχε αρκετά μεγαλύτερη θερμοκρασία από γειτονικούς σταθμούς:

image.png.ce80e1f8aa59ff78933e23daa13259ea.png

Προσωπικά θεωρώ τη μέτρηση αμφίβολη, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο οσα ειδα και ακουσα αυτη ειναι χονδρικα η καμμενη περιοχή.Η ταβερνα του φιλου "Αγ.Μερκουριος" σωθηκε.Λιγο πιο κατω ομως,απο την ταβερνα "Λεωνιδας" και προς Βαρυμπομπη εχουν καει περιουσιες. 

 

Screenshot_2021-08-04-10-48-58-352_com.google.earth.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ο ορισμός της χαρμολυπης....

Χαρά γιατί φτάνω στον προορισμό των διακοπών μου και λύπη για όλο αυτό το κακο που συμβαίνει γύρω μας καιρικά και όχι μόνο....

IMG_20210804_105118.jpg

Ποζαρεις για το next top weather club model??...Σε μανατζαρω και πας για πρωτια...Καλες διακοπες ομορφο αγορι..Αμα αφηνες και μουσακι ιδιος ο Λακης Κομνηνος στην ταινια"εκεινο το καλοκαιρι"..greek kamaki....

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα κι από εμένα.... λυπάμαι πάρα πολύ για τις πυρκαγιές.... για τα δάση που καίγονται, για τους ανθρώπους και τις περιουσίες τους που κινδυνεύουν... πρέπει δηλαδή κάθε χρόνο να έχουμε τα ίδια... ΚΡΙΜΑ... μου έκανε κι εμένα εντύπωση το πως σε μια μέρα χωρίς πολλά μποφορ, εξαπλώθηκε έτσι αυτή η φωτιά, αλλά δε θέλω να πω περισσότερα... για ακόμη μια μέρα επίσης δε ξέρω πως τη λες αυτή την ατμόφαιρα... ειδικά χθες βράδυ δεν ήταν να είσαι έξω ούτε για αστείο, ενώ είχαμε κι εκ νέου διακοπή ρεύματος για κανα δίωρο.... τουλάχιστον τραγικό όλο αυτό....

.. και για να δώσω τώρα την αναφορά μου...... 43.3℃ η μέγιστη χθες στη Χρυσούπολη Περιστερίου....

.. σήμερα... ελάχιστη 31.4 °C (2ο συνεχόμενο βράδυ με Τ>30℃) και αυτή την ώρα στους 37.9℃....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3-4 βαθμούς κάτω σήμερα σε σχέση με χθές ωστόσο και πάλι καύσωνας με 37 βαθμούς εδώ και εκτιμώ ότι θα χτυπήσουμε 38-39 πάλι !  Ακραία πράγματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 minutes ago, Troizinios said:

Πρέπει να έπαιξαν ρόλο πολύ συγκεκριμένοι παράγοντες στον Λαγκαδά, καθώς είχε αρκετά μεγαλύτερη θερμοκρασία από γειτονικούς σταθμούς:

image.png.ce80e1f8aa59ff78933e23daa13259ea.png

Προσωπικά θεωρώ τη μέτρηση αμφίβολη, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Επειδή γνωρίζω την περιοχή δεν υπάρχει περίπτωση ο Λαγκαδας κάτω από αυτές τις συνθήκες να είχε 7 βαθμούς πάνω από την Λητη. Είναι αδύνατον. "Εξωαγωνιστικος" παράγοντας επηρέασε τον σταθμό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...