Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Seventower είπε:

 

Ενώ ο Προθυπουργος μας έχει μιλήσει για της φοβερές δυνατότητες αναπτύξεις του Τατοΐου 

Κύριοι και κυρίες τίποτα δεν είναι τυχαίο απλώς κάποιοι είναι αυτοί που ξέρουν υπάρχουν αυτοί που εκτελούν αυτοί που καλύπτουν και αυτοί που ΠΡΟΔΊΔΟΥΝ όσια ιερά και την ίδια τους την μάνα για τα Γ....... Τα λεφτά. 

Νομίζω ότι η ανάπτυξη αφορά τις εγκαταστάσεις του Τατοίου. Ποιος ο λόγος να βάλεις φωτιά η οποία δεν ελέγχεται και μπορεί άνετα να κάψει αυτές τις εγκαταστάσεις;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Και ακόμα μια ερώτηση να κάνω; το ξέρετε ότι για κόψεις ένα δέντρο στον κήπο σου πρέπει να πάρεις άδεια από το δασαρχείου έρχεται πάει ποτέ να πάρετε; 

Ε σκέφτητε να το κάνετε σε ένα παρθένο δάσος.......... 

Μα δεν γίνεται χωρίς άδεια. Εκδίδεται άδεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, gakhun είπε:

Νομίζω ότι η ανάπτυξη αφορά τις εγκαταστάσεις του Τατοίου. Ποιος ο λόγος να βάλεις φωτιά η οποία δεν ελέγχεται και μπορεί άνετα να κάψει αυτές τις εγκαταστάσεις;

Λέγεται καθαρό πλάνο αναπτύξης όταν δεν μπορείς να κουνηθείς από τα δέντρα απλώς τα εξαφανίζεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Και ακόμα μια ερώτηση να κάνω; το ξέρετε ότι για κόψεις ένα δέντρο στον κήπο σου πρέπει να πάρεις άδεια από το δασαρχείου έρχεται πάει ποτέ να πάρετε; 

Ε σκέφτητε να το κάνετε σε ένα παρθένο δάσος.......... 

Έχω πολλές προσωπικές εμπειρίες με το δασαρχείο...απλά μη μπλέξεις ποτε...Αλλά δε φταίνε μονο αυτοι ειναι και οι νομοθεσίες περιεργες

Έχω πάει να πάρω άδεια για να κόψω ξυλα στο χωράφι μου και ήταν Ιούνιος και μου είπαν να πάω σε 4 μήνες...τέλη Οκτώβρη θα ναι ετοιμη.πήγα, ου εβγαλαν τη  άδεια...Αρχές νοεμβρη και μου λένε άδεια εχεις αλλα δε μπορείς να κόψεις γιατι τελείωσε η περίοδος ξυλεματος ...απίθανοι οι τυποι...

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Μα δεν γίνεται χωρίς άδεια. Εκδίδεται άδεια. 

Ναι τώρα γίνεται πολύ πιο εύκολα χωρίς διαδηλώσεις χωρίς προβλήματα από τους ντόπιους με γνώμονα πάντα την σωστή οικολογική πράσινη ανάπτυξη και όλοι είναι ευχαριστημένοι εκτός από αυτούς που κάηκαν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με πιανει ανακατεμα βλεποντας την καμερα στην αθηνων λαμιας... ανεβαινει παρνηθα,,,,,,,. δεν ξαναγραφω θα κοψω λιγο τουιτερ και γενικα οτιδηποτε μιλαει για αυτο που θα γινει απο εδω και περα.... δεν νιωθω καθολου καλα και θα αρρωστησω απο τη στενοχωρια

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Εκκενωση Θρακομακεδωνων,μεγαλο μετωπο λιγα χλμ ΒΑανατολικοτερα τους,και ο ανεμος ειναι ΒΑ.

 

Πως γίνεται να αλλάξει ο άνεμος τόσο γρήγορα? 

Από αύριο δεν έλεγαν ότι θα γύρναγε σε βόρειο ανατολικό? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καίγεται και η Λίμνη, ο κόσμος φεύγει με ferry boat για Αιδηψό. 

Είμαι σοκαρισμενος και βαθιά θλιμμένος... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια πειτε μου οτι θα προλαβουν πειτε μου κατι αισιοδοξο . πραγματικα με εχουν πιασει τα κλαμματα δεν ξερω πλεον τι να πω δεν θελω να παει πανω στην παρνηθα

σκατα.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Ναι τώρα γίνεται πολύ πιο εύκολα χωρίς διαδηλώσεις χωρίς προβλήματα από τους ντόπιους με γνώμονα πάντα την σωστή οικολογική πράσινη ανάπτυξη και όλοι είναι ευχαριστημένοι εκτός από αυτούς που κάηκαν 

Οι "ντόπιοι" φωνάζουν και για τις ανεμογεννήτριες στη Μακρόνησο, χωρίς να υπάρχει δέντρο στη Μακρόνησο και χωρίς να μένει άνθρωπος στη Μακρόνησο. Επομένως είτε έχει καεί είτε  δεν έχει καεί ένα δάσος , θα φωνάζουν. Η νομοθεσία όμως είναι ξεκάθαρη. Επιτρέπεται η  εγκατάσταση ανεμογεννητριών σε δασικές και σε αναδασωτέες εκτάσεις. Ως εκ τούτου, δεν βλέπω καμιά σύνδεση με τις πυρκαγιές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται ότι έχει αρχίσει να ανεβαίνει στην Πάρνηθα και από ΣΚΑΙ που βλέπω τώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

παιδια πειτε μου οτι θα προλαβουν πειτε μου κατι αισιοδοξο . πραγματικα με εχουν πιασει τα κλαμματα δεν ξερω πλεον τι να πω δεν θελω να παει πανω στην παρνηθα

σκατα.png

Έπιασε την ανηφορα η φωτιά 

Καταστροφή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Οι "ντόπιοι" φωνάζουν και για τις ανεμογεννήτριες στη Μακρόνησο, χωρίς να υπάρχει δέντρο στη Μακρόνησο και χωρίς να μένει άνθρωπος στη Μακρόνησο. Επομένως είτε έχει καεί είτε  δεν έχει καεί ένα δάσος , θα φωνάζουν. Η νομοθεσία όμως είναι ξεκάθαρη. Επιτρέπεται η  εγκατάσταση ανεμογεννητριών σε δασικές και σε αναδασωτέες εκτάσεις. Ως εκ τούτου, δεν βλέπω καμιά σύνδεση με τις πυρκαγιές.

ΟΚ αυτός που δεν θέλει να δει δεν βλέπει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Το άρθρο που παραθέτω είναι του Φεβρουαρίου δε λέω τίποτα άλλο 

https://www.google.com/amp/s/www.in.gr/2021/02/09/economy/oikonomikes-eidiseis/magnitis-tatoi-gia-ependyseis-sxedio-anaplasis/amp/

Οι εκτάσεις που κάηκαν βάσει Συντάγματος  και όχι νόμου κηρύσσονται αναδασωτέες. Επομένως και να καεί το δάσος δίπλα, δε μπορεί να κτίσεις. Επίσης αν καεί και καταστραφεί το Τατόι, δηλ οι κτηριακές εγκαταστάσεις, δε θα μπορεσεις να τις εκμεταλλευτείς οικονομικά, γιατί πολύ απλά δεν θα υπαρχουν.

https://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-121/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Πως γίνεται να αλλάξει ο άνεμος τόσο γρήγορα? 

Από αύριο δεν έλεγαν ότι θα γύρναγε σε βόρειο ανατολικό? 

Στον νομο ναι Σπυρο η προβλεψη ηταν για τουλαχιστον απ τα ξημερωματα.Καμια φορα αλλαζουν γρηγοροτερα η αργοτερα ομως. Εδω εχω ποτε ΝΔ και ποτε ΒΔ ακομα.Επεσε παντως η ενταση τους.

Το θεμα ομως δεν ειναι τι κανει εδω αλλου ειναι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Στον νομο ναι Σπυρο η προβλεψη ηταν για τουλαχιστον απ τα ξημερωματα.Καμια φορα αλλαζουν γρηγοροτερα η αργοτερα ομως. Εδω εχω ποτε ΝΔ και ποτε ΒΔ ακομα.Επεσε παντως η ενταση τους.

Το θεμα ομως δεν ειναι τι κανει εδω αλλου ειναι...

Ρε συ Τεο υπάρχει ελπίδα να σταματήσουν τελειως προς το βράδυ? 

Πάει προς παρνηθα η φωτιά ****** 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, teo_73 είπε:

Στον νομο ναι Σπυρο η προβλεψη ηταν για τουλαχιστον απ τα ξημερωματα.Καμια φορα αλλαζουν γρηγοροτερα η αργοτερα ομως. Εδω εχω ποτε ΝΔ και ποτε ΒΔ ακομα.Επεσε παντως η ενταση τους.

Το θεμα ομως δεν ειναι τι κανει εδω αλλου ειναι...

Θοδωρή εσυ που ισως ξερεις καλυτερα 

Τι θα γινει πιστευεις ειλικρινά πες μου. 

Καποιος που να εχει γνωσεις για παρνηθα με τα τωρινα δεδομενα σε ανεμο , τι θα γινει? Θα ανεβει πανω? 

Εχω απελπιστει εχω αγαπησει το ελατοδασος και τη φυση εκει σαν να ζω διπλα.

Κατι θετικο δεν υπαρχει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...