Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά και ο σύντροφος μου που μένει στα χαμηλά του Μενιδίου αναφέρει οτι βλέπει ξεκάθαρα τις φλόγες πλέον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία!! Αν δεν υπάρχουν συμφέροντα από πίσω με ανεμογεννήτριες και ΣΤΕ, τότε...ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΌΤΕΡΑ.

Χωρίς δόλο, καίγεται ολόκληρο το πράσινο της Αττικης και όχι μονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Ρε συ Τεο υπάρχει ελπίδα να σταματήσουν τελιως προς το βράδυ? 

Πάει προς παρνηθα η φωτιά ****** 

Οχι.Και το λεω με δεδομενο τι εχει μπροστα της με αυτη τη φορα του ανεμου.Δυστυχως,θα ειναι αλλη μια μακαβρια νυχτα και στο μονο που ελπιζουμε ειναι να μην υπαρχουν 1) νεκροι και 2) απωλειες περιουσιων. Δε θελω καν να αναφερθω σε φυση και ζωακια. Οποιος με ξερει καλα με νοιωθει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Θοδωρή εσυ που ισως ξερεις καλυτερα 

Τι θα γινει πιστευεις ειλικρινά πες μου. 

Καποιος που να εχει γνωσεις για παρνηθα με τα τωρινα δεδομενα σε ανεμο , τι θα γινει? Θα ανεβει πανω? 

Εχω απελπιστει εχω αγαπησει το ελατοδασος και τη φυση εκει σαν να ζω διπλα.

Κατι θετικο δεν υπαρχει?

Μαλακιες γραφω. Μακάρι να έχουμε ένα θαύμα 

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι απίστευτο αυτό στην ζουγκλοκάμερα. Το μεσημέρι έβλεπα την Πάρνηθα και τις εστίες που ήταν σε αυτήν, αλλά ανατολικότερα. Και τώρα βλέπουμε στην κυριολεξία να τρέχει προς την ανάποδη κατά μήκος του βουνού [το μέτωπο έχει από άκρη σε άκρη πολύ διαφορετικό υψόμετρο] και τρώει μαζικά το δάσος.. τρομακτικό.. Δεν θα ήθελα να έβλεπα κάτι τέτοιο και στα δικά μου βουνά.. Σίγουρα θλίβομαι για τα δάση, αλλά είναι ακόμα χειρότερα αν πήγαινες μικρός σε αυτά συχνά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Οχι.Και το λεω με δεδομενο τι εχει μπροστα της με αυτη τη φορα του ανεμου.Δυστυχως,θα ειναι αλλη μια μακαβρια νυχτα και στο μονο που ελπιζουμε ειναι να μην υπαρχουν 1) νεκροι και 2) απωλειες περιουσιων. Δε θελω καν να αναφερθω σε φυση και ζωακια. Οποιος με ξερει καλα με νοιωθει.

Με τόσους ασθενείς άνεμους

Δεν γίνεται να την προλάβουν νωρίς το πρωί τουλάχιστον? 

Διότι το βράδυ λένε ότι θα πέσουν σημαντικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Φοβάμαι να το πω αλλά ή εικόνα φαίνεται λίγο καλύτερη από την ζουγκλοκαμερα αυτή την στιγμή. Οι φωτιές έχουν πέσει λιγο

Μακάρι να μην κανω λάθος. 

Δες μια σε παρακαλώ και εσυ 

Δεν καταλαβαίνω . Εχει πολυ καπνο .

Προτιμω να καψειπρος τα κατω παρα να παει πανω στο βουνο . Ελπιζω η πυροσβεστική να ειναι ετοιμη να αναχαιτίσει πανω στο βουνο με οχήματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Θοδωρή εσυ που ισως ξερεις καλυτερα 

Τι θα γινει πιστευεις ειλικρινά πες μου. 

Καποιος που να εχει γνωσεις για παρνηθα με τα τωρινα δεδομενα σε ανεμο , τι θα γινει? Θα ανεβει πανω? 

Εχω απελπιστει εχω αγαπησει το ελατοδασος και τη φυση εκει σαν να ζω διπλα.

Κατι θετικο δεν υπαρχει?

Ο ανεμος ειναι ενα μεγαλο ερωτηματικο Οδυσσεα.Δε ξερει κανεις αυτη τη στιγμη αν θα ειναι τις επομενες ωρες ΒΑ,Α,η τοπικα και ΒΔ.Αυτος θα κρινει τα παντα,οπου και αν κινηθει ομως εχει πολυ καυσιμη υλη μπροστα του. Τα εναερια στοπ,η περιοχη δυσβατη, καταλαβαινεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Δεν καταλαβαίνω . Εχει πολυ καπνο .

Προτιμω να καψειπρος τα κατω παρα να παει πανω στο βουνο . Ελπιζω η πυροσβεστική να ειναι ετοιμη να αναχαιτίσει πανω στο βουνο με οχήματα

Μακάρι φίλε μου μακάρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Με τόσους ασθενείς άνεμους

Δεν γίνεται να την προλάβουν νωρίς το πρωί τουλάχιστον? 

Διότι το βράδυ λένε ότι θα πέσουν σημαντικα

Ναι Σπυρο οι ανεμοι θα πεσουν αλλα θα εχουμε εστω και 2-3 bf εκει.Το λιγοτερο...Εκτος των αλλων η πυρκαγια δημιουργει και το δικο της μικροκλιμα οπως γνωριζεις. 

Με ανησυχει το δυσβατο της περιοχης και οτι το μετωπο ειναι μεγαλο.Ειναι αρκετα μεγαλο.Πως θα σβησει ολο αυτο απο μονο του? Μακαρι,ολοι το ευχομαστε αλλα πως?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, teo_73 είπε:

Ναι Σπυρο οι ανεμοι θα πεσουν αλλα θα εχουμε εστω και 2-3 bf εκει.Το λιγοτερο...Εκτος των αλλων η πυρκαγια δημιουργει και το δικο της μικροκλιμα οπως γνωριζεις. 

Με ανησυχει το δυσβατο της περιοχης και οτι το μετωπο ειναι μεγαλο.Ειναι αρκετα μεγαλο.Πως θα σβησει ολο αυτο απο μονο του? Μακαρι,ολοι το ευχομαστε αλλα πως?

στειλε τους κυπριους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Οι εκτάσεις που κάηκαν βάσει Συντάγματος  και όχι νόμου κηρύσσονται αναδασωτέες. Επομένως και να καεί το δάσος δίπλα, δε μπορεί να κτίσεις. Επίσης αν καεί και καταστραφεί το Τατόι, δηλ οι κτηριακές εγκαταστάσεις, δε θα μπορεσεις να τις εκμεταλλευτείς οικονομικά, γιατί πολύ απλά δεν θα υπαρχουν.

https://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-121/

Επειδή με χεις σκάσει και μου πέτας τους νόμους και ψηφισματα του κράτους και το σύνταγμα ΜΑΣ λες και δεν τα ξέρω σου θυμίζω έχω ορκιστεί στο σύνταγμα μας και το υπηρετώ 30 χρόνια τώρα . ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΊΣΩ ΌΤΙ Η ΜΙΣΉ ΕΛΛΆΔΑ ΚΑΙ ΔΕΙ Η ΜΙΣΉ ΑΘΉΝΑ ΕΧΕΙ ΚΤΙΣΘΕΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΜΜΈΝΑ;;;;; χάριν τις αναπτύξης 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.zougla.gr/livecamera/article/zontana-i-kinisi-sto-17o-xiliometro-a8inon-lamias

ηταν πιο πανω πριν το κυριο μετωπο. δεν ξερω βεβαια αν δεν φαινεται λογω καπνου κατι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

https://www.zougla.gr/livecamera/article/zontana-i-kinisi-sto-17o-xiliometro-a8inon-lamias

ηταν πιο πανω πριν το κυριο μετωπο. δεν ξερω βεβαια αν δεν φαινεται λογω καπνου κατι

Έχει πιάσει ποιο ψηλά 

Απλα έχει πέσει ο άνεμος αυτή την ώρα 

Μόνο με επίγειες πολλές δυνάμεις μπορεί να την ανακόψουν αυτή την στιγμή 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Έχει πιάσει ποιο ψηλά 

Απλα έχει πέσει ο άνεμος αυτή την ώρα 

Μόνο με επίγειες πολλές δυνάμεις μπορεί να την ανακόψουν αυτή την στιγμή 

 

διασπαται το μετωπο. ειναι η καλυτερη ευκαιρια να την ελεγξουν. το πανω μερος μπορει να ελεγχθει πριν ανεβει..........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

@Seventower και @gakhun  τα υπολοιπα σε p.m παιδες. Εδω μονο ενημερωση για τις πυρκαγιες και αναφορες καιρικου ενδιαφεροντως.

Σορρυ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Νομίζω ναι. Φρενάρε η πορεία προς τα πανω

πραγματικα το μονο που μπορει να μο υφτιαξει τη διαθεση. θα αρχιζω να φωναζω απο ευτυχια αν δεν καει πανω......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...