Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από Φθιώτιδα στο ύψος της Πελασγίας, ανεξέλεγκτη η κατάσταση νότια της Ιστιαίας.

20210807-164803.jpg

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Με όλο το σεβασμό, λέω τη γνώμη μου και αν υπάρχει αντίλογος, εδώ είμαι να απαντήσω. Αν υπάρχει διαφωνία ή είναι παράλογο αυτό που έγραψα,  να μου το επισημάνετε γιατί δεν το βλέπω. 

Ζητάω την ανοχή από τα υπόλοιπα παιδια μια τελευταία κουβέντα από εμένα γιατί είμαστε εκτός θέματος.Δεν έχω καμία διάθεση για αντίλογο μπορείς να πιστεύεις ότι θελεις αναφέρετο δικαίωμα σου,  σεβασου όμως την πίκρα την οργή και τον θυμό που έχουμε όλοι μας για αυτή την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στη χώρα μας υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα και στην πατρίδα μας μας που έχουν χάσει το βίος τους έχουν χάσει τα πάντα,προσπαθώντας να ωραιοποιηουμε καταστασεις σε κάθε ποστ μας το θεωρώ αν μη τι άλλο άδικο.

Φιλικά πάντα και σταματάω εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, teo_73 said:

Οι φλόγες είναι πλέον στους δρόμους που βρίσκονται στους πρόποδες του βουνού, στην άκρη του οικισμού, στις οδούς Φλωρίνης, Καστοριάς, Εδέσσης, Στρωμνίτσης, Δημ. Πολιορκητού, Κοζάνης, Ημαθίας, Ναούσης, σύμφωνα με όσα ανέφερε σε τηλεοπτικό σταθμό ο δήμαρχος Αχαρνών Σπύρος Βρεττός

IMG_20210807_065106.thumb.jpg.179e905d5f6085b37c2135ee52c0ca7a.jpg

Ρε παιδιά σόρρυ τώρα αλλά δεν μπορώ να μη το πω. 

 Στη φωτογραφία αυτή βλέπουμε σπίτια με αυλές με πράσινο η βλέπουμε ένα δάσος μέσα στο οποίο έχει σπίτια; 

Γιατί εγώ βλέπω ένα ωραιότατο πυκνό δάσος μέσα στο όποιος ανοίχτηκαν δρόμοι και χτίστηκαν σπίτια. 

Πώς δίνονται άδειες να πάνε να χτίσουν εκεί; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kανονικα στο Γενικο Πολεοδομικο Σχεδιο ειναι Κωστα..

Δεν ειναι απλα καποια σπιτια. Ειναι ολοκληρος ο οικισμος των Θρακομακεδονων..

Το οτι εχει βλαστηση δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να εχεις οικισμο..

Απειρα χωρια στην ελλαδα μεσα στα δαση ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Ρε παιδιά σόρρυ τώρα αλλά δεν μπορώ να μη το πω. 

 Στη φωτογραφία αυτή βλέπουμε σπίτια με αυλές με πράσινο η βλέπουμε ένα δάσος μέσα στο οποίο έχει σπίτια; 

Γιατί εγώ βλέπω ένα ωραιότατο πυκνό δάσος μέσα στο όποιος ανοίχτηκαν δρόμοι και χτίστηκαν σπίτια. 

Πώς δίνονται άδειες να πάνε να χτίσουν εκεί; 

πως δινονται αδειες αραγε εκει; ωραια απορια!!

γιατι δε ρωτας τα δασαρχεια και τις πολεοδομιικες υπηρεσιες που εφαρμοζουν οπως λεει ευστοχα γνωστος μου "κατά τσεπη" και οχι κατά γράμμα το νομο!!!!

Επεξεργάστηκε από olaficent
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, sarris said:

Kανονικα στο Γενικο Πολεοδομικο Σχεδιο ειναι Κωστα..

Δεν ειναι απλα καποια σπιτια. Ειναι ολοκληρος ο οικισμος των Θρακομακεδονων..

Το οτι εχει βλαστηση δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να εχεις οικισμο..

Απειρα χωρια στην ελλαδα μεσα στα δαση ειναι

Τι θα πει είναι μες το πολεοδομικό σχέδιο. Δεν το καταλαβαίνω. 

 

Κάποιος κάποια στιγμή πρέπει να έβαλε υπογραφή και να είπε ότι αυτές οι πλαγιές με δάσος είναι πλέον μες το πολεοδομικό σχέδιο. 

 

Ποιος το έκανε αυτό; Από αυτόν ξεκινάει το κακό. 

 Τα δάση που καίγονται δεν είναι το πρόβλημα. 

 Αν έχετε ακούσει η συνολική δασική έκταση της Ελλάδας απ' το 1960 ως τώρα όσο και να μη το πιστεύουμε έχει αυξηθεί.  

 Τα δάση καίγονται και φτιάχνονται. 

 Το πρόβλημα είναι όταν καίγονται περιουσίες.  

 Ποιος υπογράφει ότι πλέον αυτές και οι άλλες και οι παραλλες οι πλαγιές είναι μέσα στο πολεοδομικό σχέδιο. Αυτό ρωτάω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διότι δεν είναι μια πλαγιά όπου δεν είχε δάσος και φτιάχτηκε το πράσινο ανάμεσα στα σπίτια . 

 Είναι το αντίστροφο. Δάσος και μέσα εκεί χωμένα σπίτια.  

 

Δεν έχω πάει ποτέ σ αυτές τις περιοχες. Κι αυτό το στιγμιότυπο της δορυφορικής δεν ξέρω από που είναι. 

Αλλά είδα από περιέργεια αυτή την Ιπποκράτειο Πολιτεία που λέτε συνεχώς και από περιέργεια μπήκα δορυφορική να δω που περίπου είναι.  Και είδα ακριβώς αυτό το πράγμα. 

 

 Δάσος καταδασος κανονικό και μέσα σπίτια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Τι θα πει είναι μες το πολεοδομικό σχέδιο. Δεν το καταλαβαίνω. 

 

Κάποιος κάποια στιγμή πρέπει να έβαλε υπογραφή και να είπε ότι αυτές οι πλαγιές με δάσος είναι πλέον μες το πολεοδομικό σχέδιο. 

 

Ποιος το έκανε αυτό; Από αυτόν ξεκινάει το κακό. 

 Τα δάση που καίγονται δεν είναι το πρόβλημα. 

 Αν έχετε ακούσει η συνολική δασική έκταση της Ελλάδας απ' το 1960 ως τώρα όσο και να μη το πιστεύουμε έχει αυξηθεί.  

 Τα δάση καίγονται και φτιάχνονται. 

 Το πρόβλημα είναι όταν καίγονται περιουσίες.  

 Ποιος υπογράφει ότι πλέον αυτές και οι άλλες και οι παραλλες οι πλαγιές είναι μέσα στο πολεοδομικό σχέδιο. Αυτό ρωτάω. 

Εχεις καθολου την πηγη σε αυτο που αναφερεις?Για τα δασικη εκταση της ελλαδος που  εχει αυξηθει απο 1960 και μετεπειτα

Διοτι απο αερολογιες χορτασαμε για να δικαιολογουμε αυτες τις καταστροφες που βιωνει αυτη την στιγμη η χωρα(και οχι μονο) απο οικολογικης, και οχι μονο αποψης

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχιζουμε λοιπον,λιγο πιο ηρεμοι ελπιζω...και με την ευχη αυριο να εχουμε παντου ελεγχομενα η και καθολου μετωπα.Ο Θεος να βαλει το χερι του,γιατι οπου το εβαλε ο ανθρωπος στη φυση απετυχε.

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Εχεις καθολου την πηγη σε αυτο που αναφερεις?Για τα δασικη εκταση της ελλαδος που  εχει αυξηθει απο 1960 και μετεπειτα

Διοτι απο αερολογιες χορτασαμε για να δικαιολογουμε αυτες τις καταστροφες που βιωνει αυτη την στιγμη η χωρα(και οχι μονο) απο οικολογικης και οχι μονο αποψης

Βασικα εχει πραγματι αυξηθει .

Οχι απαραιτητα δασους. Δασολιβαδικες πχ κτλ.

Αλλα εχουν αυξηθεί παραδοξως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Κώστας. είπε:

Η να το ρωτήσω αλλιώς. Η Ιπποκράτειος Πολιτεία υπήρχε το 1970;

Ιπποκρατειο Πολιτεια θυμαμαι πρωτοπηγα το 1989-1990 που εψαχνε να αγορασει οικοπεδο ενας θειος μου...απειροελαχιστα σπιτια τοτε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολη η βορεια αττικη ετσι ειναι..

Δες στο google maps πως ειναι Διονυσος, Εκαλη, Ροδοπολη κτλ..

Μεσα στο δασος.

Αλλα ειναι κανονικοι οικισμοι με πολεοδομικους κανονισμους που σου επιτρεπουν να χτισεις κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Spartan said:

Εχεις καθολου την πηγη σε αυτο που αναφερεις?Για τα δασικη εκταση της ελλαδος που  εχει αυξηθει απο 1960 και μετεπειτα

Διοτι απο αερολογιες χορτασαμε για να δικαιολογουμε αυτες τις καταστροφες που βιωνει αυτη την στιγμη η χωρα(και οχι μονο) απο οικολογικης και οχι μονο αποψης

Έχω . Δεν το λέω στον αέρα. Έχει αυξηθεί. Βαριέμαι τώρα να τα ψάχνω. Αλλά έτσι είναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Κώστας. είπε:

Έχω . Δεν το λέω στον αέρα. Έχει αυξηθεί. Βαριέμαι τώρα να τα ψάχνω. Αλλά έτσι είναι 

Πραγματικα μου κανει εντυπωση αυτο μετα απο τοσες καταστροφες  που εχουν βιωση τα δαση αυτης της χωρας

Αυτο πως εξηγειται?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Βασικα εχει πραγματι αυξηθει .

Οχι απαραιτητα δασους. Δασολιβαδικες πχ κτλ.

Αλλα εχουν αυξηθεί παραδοξως

Σοβαρα?

Πραγματικα δεν το ειχα διαβασει πουθενα αυτο μεχρι στιγμης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Σοβαρα?

Πραγματικα δεν το ειχα διαβασει πουθενα αυτο μεχρι στιγμης

Εχει επιστημονικη βιβλιογραφία. 

Το σωστο θα ηταν να ρωτησουμε, ποσες απο τις δασικες εκτασεις που εχουμε, καλύπτονται πραγματικά απο δασικη βλαστιση και οχι ξετοχορτα και θαμνους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, sarris said:

Ολη η βορεια αττικη ετσι ειναι..

Δες στο google maps πως ειναι Διονυσος, Εκαλη, Ροδοπολη κτλ..

Μεσα στο δασος.

Αλλα ειναι κανονικοι οικισμοι με πολεοδομικους κανονισμους που σου επιτρεπουν να χτισεις κτλ

Ναι. Δεν λέω εγώ ότι είναι παράνομα. 

 Απλά δεν καταλαβαίνω τη λογική με την οποία κάποιος μια μέρα αποφασίζει και βαφτίζει νόμιμο και ονομάζει ένα μέρος ''οικισμο'' με τόσο ελαφρά τη καρδία. 

Ο Νέος Βουτζάς διαβάζω ιδρύθηκε το 1955.

 

 Τι είναι 60 χρόνια μπροστά στη ζωή ενός δάσους; Τίποτα.  Η ζωή του δάσους δεν μετράει με τα δικά μας μέτρα με τις δικές μας ζωές.   

 Μέσα σε 60 χρόνια το δάσος θα καει.  Θες ότι θα καει από ακραίο καύσωνα!  Θες ότι θα κάει από αμέλεια; Θες ότι θα καει από κατάλοιπα ανθρωπίνων δραστηριοτήτων; Θες ότι θα καει απο καλώδια της ΔΕΗ;

 

Πάντως θα καει.  

 Το δάσος κάνει αυτό που πάντα έκανε. Κι εμείς κοιτάμε τους οικισμούς και τα χωριά που χτίζουμε να καίγονται, ο ανθρωπινος κόπος να καταστρέφεται, ΑΝΘΡΩΠΟΙ να καίγονται όπως στο Μάτι και οργιζομαστε και φωνάζουμε και πονάμε.

 

Θα μου πεις που θα πάει να χτίσει ο κόσμος τοτε .

 

 Για μένα θα επρεπε αυτός που αποφασίζει ότι ιδρύεται οικισμός κάπου κι αυτή η περιοχή είναι πλέον εντός πολεοδομικού σχεδίου να έπρεπε τη περιοχή να την αποψιλώνουν. Να γινόταν κρανίου τόπος με ούτε ένα δέντρο μέσα. Και μετά χώρισε οικόπεδα και δώσε να χτίσουν. Κι ο καθένας στην αυλή του ας βάλει μετά ότι φυτά θέλει. 

 

Αλλά όχι έτσι χύμα. Άιντε αυτό μπήκε στο σχέδιο. Μπείτε αβερτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ασυλληπτη καταστροφη σε Ευβοια Αττικη που συνεχιζει να καιει του καλου καιρου....η χειροτερη ατμοαφαιρα του 10ημερου στο λεκανοπεδιο θολουρα κ φουλ καπνιλα....στο μπαλκονι ριχνω νερο ανα 2ωρο και σε ακριβως 2 ωρες το *στρωνει* σταχτη και καφτρες....

Και ειναι κριμα διπλο γιατι ειναι η 1η ευχαριστη ημερα μετα απο τοσες πολλες...

26.6 με 33.3 εγραψε και ο Γιωργης και ο Βυρωνας.....7, 8 και 10 ολοκληρους βαθμους κατω σε σχεση με προηγουμενες ημερες....

Ελαχιστη 26.5 ειχαμε να δουμε απο 10 Ιουλιου και αμφιβαλλω αν θα ξαναδουμε πριν το Σεπτςμβριο με αυτα που φαινονται στα μοντελα....

Κι ομως τετοια ημερα κλειστα τα παντα σαν τα ποντικια μεσα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καίγεται όλο το Τελεθριο. Αυτό που φοβόμασταν τόσες μέρες. Έχει πάει μήνυμα για εκκένωση σε όλα τα χωριά, έστω προληπτικά, Καματριαδες Γαλατσαδες Μονοκαρυα Μηλιές Βουτάς.............

Το μέτωπο είναι τεράστιο, και δεν χρειάζεται καν να πω "και σε λίγο νυχτώνει" διότι και μερα που είναι, ΤΑ ΕΝΑΕΡΙΑ ΜΕΣΑ ΑΓΝΟΟΥΝΤΑΙ!!!!! ΓΑΜΩΤΟ!!!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, Κώστας. said:

Διότι δεν είναι μια πλαγιά όπου δεν είχε δάσος και φτιάχτηκε το πράσινο ανάμεσα στα σπίτια . 

 Είναι το αντίστροφο. Δάσος και μέσα εκεί χωμένα σπίτια.  

 

Δεν έχω πάει ποτέ σ αυτές τις περιοχες. Κι αυτό το στιγμιότυπο της δορυφορικής δεν ξέρω από που είναι. 

Αλλά είδα από περιέργεια αυτή την Ιπποκράτειο Πολιτεία που λέτε συνεχώς και από περιέργεια μπήκα δορυφορική να δω που περίπου είναι.  Και είδα ακριβώς αυτό το πράγμα. 

 

 Δάσος καταδασος κανονικό και μέσα σπίτια 

Οι Θρακομακεδόνες δημιουργήθηκαν με πολεοδομικό σχέδιο μετά τον πόλεμο. Τότε δεν υπήρχε καθόλου δάσος στην περιοχή. Έγινε αναδάσωση αλλά την περισσότερη δουλειά την έκανε η φύση. Επειδή ήταν αποκομμένη περιοχή τα οικόπεδα δεν ήταν δημοφιλή και πέρασαν δεκαετίες μέχρι να πυκνώσει η δόμηση. Το δάσος είχε ήδη καταλάβει τα νόμιμα οικόπεδα.

Η Ιπποκράτειος ήταν αυθαίρετη αλλά νομιμοποιήθηκε με προεδρικό διάταγμα στο τέλος της δεκαετίας του ´70.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Κώστας. είπε:

Ναι. Δεν λέω εγώ ότι είναι παράνομα. 

 Απλά δεν καταλαβαίνω τη λογική με την οποία κάποιος μια μέρα αποφασίζει και βαφτίζει νόμιμο και ονομάζει ένα μέρος ''οικισμο'' με τόσο ελαφρά τη καρδία. 

Ο Νέος Βουτζάς διαβάζω ιδρύθηκε το 1955.

 

 Τι είναι 60 χρόνια μπροστά στη ζωή ενός δάσους; Τίποτα.  Η ζωή του δάσους δεν μετράει με τα δικά μας μέτρα με τις δικές μας ζωές.   

 Μέσα σε 60 χρόνια το δάσος θα καει.  Θες ότι θα καει από ακραίο καύσωνα!  Θες ότι θα κάει από αμέλεια; Θες ότι θα καει από κατάλοιπα ανθρωπίνων δραστηριοτήτων; Θες ότι θα καει απο καλώδια της ΔΕΗ;

 

Πάντως θα καει.  

 Το δάσος κάνει αυτό που πάντα έκανε. Κι εμείς κοιτάμε τους οικισμούς και τα χωριά που χτίζουμε να καίγονται, ο ανθρωπινος κόπος να καταστρέφεται, ΑΝΘΡΩΠΟΙ να καίγονται όπως στο Μάτι και οργιζομαστε και φωνάζουμε και πονάμε.

 

Θα μου πεις που θα πάει να χτίσει ο κόσμος τοτε .

 

 Για μένα θα επρεπε αυτός που αποφασίζει ότι ιδρύεται οικισμός κάπου κι αυτή η περιοχή είναι πλέον εντός πολεοδομικού σχεδίου να έπρεπε τη περιοχή να την αποψιλώνουν. Να γινόταν κρανίου τόπος με ούτε ένα δέντρο μέσα. Και μετά χώρισε οικόπεδα και δώσε να χτίσουν. Κι ο καθένας στην αυλή του ας βάλει μετά ότι φυτά θέλει. 

 

Αλλά όχι έτσι χύμα. Άιντε αυτό μπήκε στο σχέδιο. Μπείτε αβερτα.

Σοβαρα λες ανοιχτα οτι θλδεν θεωρεις αξιας τα δαση? 

Συγγνωμη αλλα δεν ξερω τι να πω. Ειμαι τελειως σε αντίθετη αποψη . Θα συμφωνουσα Να μην υπαρχουν γενικά οικοσμοι σε δαση διπλα. Αλλα οχι και να καταστρέφουμε για να χτισουμε. 

Και οχι εμεις περαστικοί ειμαστε στον κοσμο . Ειτε θελουμε να το δεχτουμε ειτε οχι. 

Μην μπεις στον κοπο για απαντηση . Δεν θα συμφωνήσω ούτε θελω να ακουω οτι τα δαση είναι ασημαντα.

Καλη συνέχεια

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...