Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Και δεν καταλαβαίνω κι αυτή τη ******** των δασολόγων που το δάσος το έχουν ιερό. 

 Μη τυχόν κοπεί ένα δέντρο , μη τυχόν χαθεί ένα στρέμμα δάσους. 

 

 Έπρεπε η πολιτεία συντεταγμένα να ζητάει από το δασαρχείο αποψίλωση περιοχών ώστε να γίνεται οργανωμένα και με ασφάλεια η δόμηση. 

 

 Κι δασολογοι είναι στον κόσμο τους. 

Μη τυχόν και κόψουμε ένα κλαρί απ' το δάσος. 

 Που να πας να τους ζητήσεις να κοπούν 1000 στρέμματα δάσος ώστε να χτιστεί ένας οικισμός. 

Τα κάνουν με λαμογιες στο τέλος και τα πασαλειφουν και ιδού τα αποτελέσματα

Αν και όπως είπε κάποιος άλλο μέλος του forum, είναι βασικά θέμα νόμων, αυτό με την κοπή των κλαδιών πρέπει να λυθεί άμεσα. 

Και αναφερέμενος στα υπόλοιπα που έγραψες, θα πω ότι καμιά φορά τα πράγματα με το δάσος, δεν είναι όπως φαίνεται. Πχ, στο Μάτι το 1949 και υπάρχουν φωτογραφίες για αυτό, δεν υπήρχε δάσος. Όποιος όμως έβλεπε φωτογραφίες πριν καεί, θα έλεγε σίγουρα ότι κάποιοι έκτισαν μέσα στο δάσος.

Mati-1949-2018-collage-741x486.jpg

https://www.mixanitouxronou.gr/kai-omos-to-mati-meta-ton-polemo-den-eiche-dasos-ti-deichnoyn-oi-aerofotografies-toy-ktimatologioy-pos-rymotomithike-i-periochi-ti-dekaetia-toy-30-kai-posa-aythaireta-echei/

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 βαθμοί τώρα στον Αλμυρό με έναν ασθενή ανατολικό. Η θέα προς την Εύβοια συνεχίζει να είναι τραγική και θλιβερή. Τι να πει κανείς πλέον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, olaficent είπε:

μετα απο τη συλληψη ενος που δηλωνε εθελοντης εχω αρχισει να πιστευω οτι στους εθελοντες εχουν παρεισφρυσει καποια καθικια

δεν δηλωνουν ονοματα; πως καταχωρουνται;

Ψυχικά άρρωστοι. Πυρομανεις. Δυστυχώς ζουν ανάμεσα μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, olaficent είπε:

μετα απο τη συλληψη ενος που δηλωνε εθελοντης εχω αρχισει να πιστευω οτι στους εθελοντες εχουν παρεισφρυσει καποια καθικια

δεν δηλωνουν ονοματα; πως καταχωρουνται;

Είναι συνήθης πρακτική. Έχει συμβεί πολλές φορές και στο παρελθόν, συμβαίνει και θα συμβαίνει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυο λογια για την παρνηθα..οσον αφορα τη φωτια στα σχετικα ορεινα της παρνηθας ειχαμε σχεδον το καλυτερο αποτελεσμα με μηδενικες απωλειες..κατι οι ανεμοι κατι τα αεροπλανα κατι η τυχη ναι ειχαμε και αυτην επιτελους..η φωτια εφτασε σχεδον μεχρι την κοψη φλαμπουριου και περιπου μεχρι τα 850μ υψομετρο..την ανηφορα ουσιαστικα που βλεπαμε και ειχε παρει χτες το βραδυ αλλα ειχε φρεναρει..το σημειο εκει ειναι εντονα ανηφορικο απ τα 500 μετρα πανω απ τους θρακομακεδονες μεχρι περιπου τα 1100 και την κορυφη φλαμπουρακι..ειμασταν τυχεροι γτ για οσους ξερουν το σημειο εκει ειναι πετρωδες με πολυ εντονα ανηφορικους βραχους και σχεδον καθολου η ελαχιστα δεντρα και χαμηλη βλαστηση..αν εκει ειχαμε αλλη γεομορφολογια με πευκοδασος στα χαμηλα και μετα ελατοδασος τωρα ισως μιλαγαμε για ολοκληρωτικη καταστροφη του εναπομειναντα δρυμου..τα ελατα σωθηκαν!!

Η πιο μεγαλη καταστροφη εχει γινει στη διαδρομη απο τατοι για ιπποκρατειο μεσω κατσιμιδιου δεν εχω πληρη εικονα μακαρι να χει σωθει κατι κυριως προς ιπποκρατειο..

20180218_113452-1.jpg

15277195Master.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, olaficent είπε:

μετα απο τη συλληψη ενος που δηλωνε εθελοντης εχω αρχισει να πιστευω οτι στους εθελοντες εχουν παρεισφρυσει καποια καθικια

δεν δηλωνουν ονοματα; πως καταχωρουνται;

...και στο παρελθόν έχει συμβεί αυτό και νομίζω όχι μία φορά. Αυτό δεν αναιρεί το σημαντικό ρόλο των εθελοντών. Βέβαια με ευκαιρία αυτά που συμβαίνουν, δε ξέρω, αλλά λογικά θα υπάρχει κάποιο μητρώο εθελοντών και αν όχι θα πρέπει να δημιουργηθεί και να γίνεται σοβαρός έλεγχος, για να μην παρουσιάζεται σε κάθε φωτιά ο κάθε ψυχάκιας ως εθελοντής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Limnostorm είπε:

Είναι συνήθης πρακτική. Έχει συμβεί πολλές φορές και στο παρελθόν, συμβαίνει και θα συμβαίνει...

τοτε υπαρχει μεγαλο θεμα !!! δηλ δεν καταχωρουνται με πληρη στοιχεια ; πως γινεται αν γνωριζει καποιος

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επειδη υπαρχουν πλεον πολλοι τρελοι και παρανοϊκοι μακαρι να γινει ανακριτικη ερευνα με αφορμη τη συλληψη αυτου του ...ιδιού!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Τραγικα τα πράγματα στην Αρκαδία!! Πριν λίγο η φωτιά έφτασε λίγο έξω από το χωριό Ίσαρη Μεγαλόπολης κ πλέον απειλεί όλο τον ορεινό όγκο του Λυκαίου!! Θεός φυλάξει

Όλη η Αρκαδία από ότι φαίνεται είναι σε τραγική κατάσταση. Από όλες τις πλευρές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Tolisk20 said:

Δυο λογια για την παρνηθα..οσον αφορα τη φωτια στα σχετικα ορεινα της παρνηθας ειχαμε σχεδον το καλυτερο αποτελεσμα με μηδενικες απωλειες..κατι οι ανεμοι κατι τα αεροπλανα κατι η τυχη ναι ειχαμε και αυτην επιτελους..η φωτια εφτασε σχεδον μεχρι την κοψη φλαμπουριου και περιπου μεχρι τα 850μ υψομετρο..την ανηφορα ουσιαστικα που βλεπαμε και ειχε παρει χτες το βραδυ αλλα ειχε φρεναρει..το σημειο εκει ειναι εντονα ανηφορικο απ τα 500 μετρα πανω απ τους θρακομακεδονες μεχρι περιπου τα 1100 και την κορυφη φλαμπουρακι..ειμασταν τυχεροι γτ για οσους ξερουν το σημειο εκει ειναι πετρωδες με πολυ εντονα ανηφορικους βραχους και σχεδον καθολου η ελαχιστα δεντρα και χαμηλη βλαστηση..αν εκει ειχαμε αλλη γεομορφολογια με πευκοδασος στα χαμηλα και μετα ελατοδασος τωρα ισως μιλαγαμε για ολοκληρωτικη καταστροφη του εναπομειναντα δρυμου..τα ελατα σωθηκαν!!

Η πιο μεγαλη καταστροφη εχει γινει στη διαδρομη απο τατοι για ιπποκρατειο μεσω κατσιμιδιου δεν εχω πληρη εικονα μακαρι να χει σωθει κατι κυριως προς ιπποκρατειο..

Το ίδιο συμβαίνει και  βορειότερα. Από το ύψος που είναι το Κατσιμίδι και πάνω η βλάστηση γίνεται πιο θαμνώδης. Από λάκκα Τσαούση και πιο ψηλά (προς Ξηροβούνι) είναι βράχια και σκοίνα.

Στην Ιπποκράτειο και στη βόρεια πλευρά του Κατσιμιδίου φαινόντουσαν κάποια άθικτα κομμάτια δάσους στις μεσημεριανές μεταδόσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα Σε όλους.

Πρώτη μέρα άδειας  από Αθήνα για Καβάλα-Λήμνο μέ παράκαμψη με μέσω μάγουλας ερυθρών Θήβας! Λόγω της πυρκαγιάς

Μέχρι τη Θήβα ο καπνός από Εύβοια ήταν αποπνικτικός..μετά τον αλμυρό είδα το πραγματικό μέγεθος της ζημιάς απέναντι..

η Εύβοια απλά καταστράφηκε,ΤΕΛΟΣ.για να σωθεί το Τατόι τη Τρίτη αφέθηκε το νησί με 250 πυροσβεστεσ Και ελάχιστα αεροπλάνα.με 4πλασιο όγκο πρασίνου και χώρις  δρόμους να τέμνουν τις περιοχές ήταν αδύνατο αν ξέφευγε το πράγμα να μαζευτεί μετά. Σε 60 χρόνια τα ξαναλέμε για αυτό το μέρος ,αν ζούμε 

και ένα ασήμαντο..έπεσε το σίχαμα της ζέστης απ άκρη σ άκρη (μόνο κάμπο Λάρισας είδα στο αμάξι 35-36) αλλά ποιος χέστηκε.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πόσο τυχαίες είναι οι τελευταίες πυρκαγιές; – Τι αναζητά το P-8 Poseidon από την Κρήτη μέχρι την Βόρεια Εύβοια;

πηγή: https://www.viadiplomacy.gr/poso-tychaies-einai-oi-teleytaies-pyrkagies-ti-anazita-to-p-8-poseidon-apo-tin-kriti-mechri-tin-voreia-eyvoia/

(2 σημεία)

image.png.28f394cb34d95cd1443a6aedba64ff2d.png

 

    

image.png.bd4a83736ac3b4ad08fc00cb6ea03195.png

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, olaficent είπε:

για ποιο λογο διεγραφησαν τα περι άρθρου 48 του Συντ;

Τον λόγο θα τον βρεις στον τρόπο που σου απάντησε ο φίλος ORESIVIOS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Δυο λογια για την παρνηθα..οσον αφορα τη φωτια στα σχετικα ορεινα της παρνηθας ειχαμε σχεδον το καλυτερο αποτελεσμα με μηδενικες απωλειες..κατι οι ανεμοι κατι τα αεροπλανα κατι η τυχη ναι ειχαμε και αυτην επιτελους..η φωτια εφτασε σχεδον μεχρι την κοψη φλαμπουριου και περιπου μεχρι τα 850μ υψομετρο..την ανηφορα ουσιαστικα που βλεπαμε και ειχε παρει χτες το βραδυ αλλα ειχε φρεναρει..το σημειο εκει ειναι εντονα ανηφορικο απ τα 500 μετρα πανω απ τους θρακομακεδονες μεχρι περιπου τα 1100 και την κορυφη φλαμπουρακι..ειμασταν τυχεροι γτ για οσους ξερουν το σημειο εκει ειναι πετρωδες με πολυ εντονα ανηφορικους βραχους και σχεδον καθολου η ελαχιστα δεντρα και χαμηλη βλαστηση..αν εκει ειχαμε αλλη γεομορφολογια με πευκοδασος στα χαμηλα και μετα ελατοδασος τωρα ισως μιλαγαμε για ολοκληρωτικη καταστροφη του εναπομειναντα δρυμου..τα ελατα σωθηκαν!!

Η πιο μεγαλη καταστροφη εχει γινει στη διαδρομη απο τατοι για ιπποκρατειο μεσω κατσιμιδιου δεν εχω πληρη εικονα μακαρι να χει σωθει κατι κυριως προς ιπποκρατειο..

20180218_113452-1.jpg

15277195Master.jpg

Ευχαριστώ πολυ για την ενημέρωση...

Το μονο θετικο πλεον για την αττικη οτι πρόλαβαν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, olaficent είπε:

για ποιο λογο διεγραφησαν τα περι άρθρου 48 του Συντ;

Γιατί το οποίο ποστ μπορεί να προκαλέσει εκτροπή σε πολιτικές συζητήσεις μπαίνει σε απόκρυψη.τιποτα δεν διαγράφεται .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, oldboy332 είπε:

Βασίλη,  έχει περάσει το Γαλατάκι ; Έχει μια χαράδρα λίγο νοτιοτερα ( ουσιαστικά ξεκινάει η  κορυφή από εκεί) που είναι δύσκολο η φωτιά να τη περάσει. Γενικά έχει όλο γκρεμούς νοτιότερα  . Νομίζω πιο πιθανό είναι να πάρει πάλι την ανηφόρα από εκεί το βράδυ που θα κόψει ο αέρας  .Δεν βλέπω τίποτα από εδώ με την κάπνα που έχουμε.

Βλέπεις συγχρόνως την φωτογραφία από την Ιστιαία και τρελαίνεσαι. Εχει συμβεί όλο αυτό από μια φωτιά ;;;;; Φοβερή καταστροφή ρε ******  .

Ετσι οπως το βλεπω πρεπει να εχει περασει. Φαινονταν περιπου στα ιχθυοτροφεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Tolisk20 είπε:

Δυο λογια για την παρνηθα..οσον αφορα τη φωτια στα σχετικα ορεινα της παρνηθας ειχαμε σχεδον το καλυτερο αποτελεσμα με μηδενικες απωλειες..κατι οι ανεμοι κατι τα αεροπλανα κατι η τυχη ναι ειχαμε και αυτην επιτελους..η φωτια εφτασε σχεδον μεχρι την κοψη φλαμπουριου και περιπου μεχρι τα 850μ υψομετρο..την ανηφορα ουσιαστικα που βλεπαμε και ειχε παρει χτες το βραδυ αλλα ειχε φρεναρει..το σημειο εκει ειναι εντονα ανηφορικο απ τα 500 μετρα πανω απ τους θρακομακεδονες μεχρι περιπου τα 1100 και την κορυφη φλαμπουρακι..ειμασταν τυχεροι γτ για οσους ξερουν το σημειο εκει ειναι πετρωδες με πολυ εντονα ανηφορικους βραχους και σχεδον καθολου η ελαχιστα δεντρα και χαμηλη βλαστηση..αν εκει ειχαμε αλλη γεομορφολογια με πευκοδασος στα χαμηλα και μετα ελατοδασος τωρα ισως μιλαγαμε για ολοκληρωτικη καταστροφη του εναπομειναντα δρυμου..τα ελατα σωθηκαν!!

Η πιο μεγαλη καταστροφη εχει γινει στη διαδρομη απο τατοι για ιπποκρατειο μεσω κατσιμιδιου δεν εχω πληρη εικονα μακαρι να χει σωθει κατι κυριως προς ιπποκρατειο..

20180218_113452-1.jpg

15277195Master.jpg

  προς φλαμπουρι πανω απ την καστοριας..η χουνη ευτυχως εμεινε ανεπαφη

FB_IMG_1628364315081.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αυτη ειναι η "γειτονια" μου. 

 

IMG_20210806_081054.jpg

IMG_20210806_081234.jpg

IMG_20210806_080940.jpg

τα βλεπω και κλαιω πραγματικα με λυγμους.
δεν ειναι δυνατο να εγινε αυτο . δεν εμεινε τιποτα απολυτως.
οτ ιχειροτερο πραγματικα στους μπασταρδους . να παθους οτι ανίατο υπαρχει να μην αναπαραχθει ο καρκινοχαρακτηρας τους. δεν μπορω πλεον ψυχολογικα αλλο να ξερω τι εχει γινει εχω τρελαθει
πρωτα το 2015 ο υμηττος που περασα την εφηβεια μου σκαρφαλωνοντας τον. μετα το ματι και η νεα μακρη ( που περα απο τα θυματα που δεν εχω λογια ακομα και τωρα) περναγα ολα τα καλοκαιρια της ζωης μου 2 βδομαδες καθε χρονο σχεδον.
πλεον παει και το δασος που πηγαινα εκδρομες και περναγα για να παω πανω στην παρνηθα.
ευχομαι απλα να ειστε καλα στην υγεια σας και κουραγιο.... δεν ξερω τι να πω. φοβαμαι και να λεω πολλα γιατι ο κοσμος εχει περασει πολλα και ειναι δυσκολο να πω κατι οταν δεν τα εχω ζησει... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://twitter.com/epitropiKL/status/1424073370698665988

Προφανως δεν υιοθετούμε τα "λαϊκά δικαστήρια" . Το ανάρτησα για να δείξω ότι δε σταματούν να βάζουν νέες εστίες.

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...