Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα περασε στο Κανδηλι η φωτια? Απο τη δορυφορικη φαινεται στα ιδια μερη με χτες βορειοτερα αν δεν κανω λαθος

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαήλ λογικά μετά τα Τέμπη θα έχεις ήλιο, εδώ Λεπτοκαρυά έχουμε ηλιοφάνεια αλλά βλέπω την κάπνα που έχει καλύψει τον μισό Όλυμπο από την πλευρά της Θεσσαλίας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MeteoTirnavos είπε:

Μιχαήλ λογικά μετά τα Τέμπη θα έχεις ήλιο, εδώ Λεπτοκαρυά έχουμε ηλιοφάνεια αλλά βλέπω την κάπνα που έχει καλύψει τον μισό Όλυμπο από την πλευρά της Θεσσαλίας.

Χαχα το έγραψα Μετά σε edit μπαγασα. Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Έχει ήλιο εδώ πλεον.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα θερμά μου συλλυπητήρια για ότι έχει χάσει ο καθένας σε αυτή την βιβλική καταστροφή σε αυτή την στιγμή της θλίψης ο καθένας χρειάζεται στήριξη να μην τα κρατάτε μέσα σας αυτό μόνο αλλά προβλήματα θα φέρουν φωνάξτε βρίστε κλάψτε γενικά ξέσπαστε μόνο έτσι θα εκτονωθεί το ηφαίστειο μέσα σας.... 

Και μετά οργανωθείτε γιατί τα δύσκολα δεν πέρασαν είναι μπροστά. 

Όσοι είναι σε χαμηλά σπίτια σε λεκενες απορροής κάντε σχέδιο που θα βάλλεται το αμαξι την οικογένεια σας 

ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΑΙ ΟΙ ΠΛΥΜΜΗΡΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΌΤΙ ΧΕΙΡΌΤΕΡΟ ΈΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΣΡ ΑΘΉΝΑ ΚΑΙ ΕΎΒΟΙΑ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κραυγες αγωνιας απο κατοικους στο γερακι,στο πευκι...Η φωτια περασε τις Ροβιες στον ευβοικο και φτανει στο Πευκι που βλεπει Αιγαιο...7η μερα σερι που καιει εκ των οποιων τις 4 πρωτες με απνοια..

Αχρηστοι,παραιτηθειτε!!!Καψατε το πιο ομορφο μερος του νησιου...Ειστε χειροτεροι απο τους εμπρηστες...Δολοφονοι...Εγκληματιες...Δεν εχετε κανενα δικαιωμα να μας εκπροσωπειτε...Κανεις σας!!!

Οι φωτιες ειναι εθνικο ζητημα και οι πολιτικες προεκτασεις του ειναι απολυτως λογικες...Τα τελαυταια 40 χρονια ειστε ολοι συνενοχοι..Ολες οι κυβερνησεις...Δεν διαφερετε σε τιποτα απο τους εμπρηστες...ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Δεν αντεχω αλλο ρε παιδια..Δεν αντεχω...Ατιμωρησια καργα ομως...Η πολλη δημοκρατια βλαπτει...Αυτη ειναι η αληθεια κι ας ποναει..

Χιλια μπραβο μονο στους πυροσβεστες που αν και δεν επαρκουν...Δινουν μαχη ζωης!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολοι εμείς οι πυρόπληκτοι,το καμμενο δασος μας,τα καμμενα ζωα μας, συμπάσχουμε και σκύβουμε στο δράμα της αναστολής καλοκαιρινής αδειας σας κε Κολυδά.Ντρέπεται και η ντροπή  

 

FB_IMG_1628412231372.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ολοι εμείς οι πυρόπληκτοι,το καμμενο δασος μας,τα καμμενα ζωα μας, συμπάσχουμε και σκύβουμε στο δράμα της αναστολής καλοκαιρινής αδειας σας κε Κολυδά.Ντρέπεται και η ντροπή  

 

FB_IMG_1628412231372.jpg

ΘΑ ΒΡΙΣΩ ΤΏΡΑ!!! ...ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΟΠΗΚΑΝ ΤΑ ΜΠΑΝΑΚΙΑ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με την προφαση περιπολιων στα καμμενα της αττικης υπαρχουν κ....λοπαιδα που κανουν κανονικο πλιατσικο σε σπιτια που δεν καηκαν

μα ειναι δυνατον;  ποιος τους επετρεψε να ειναι εκει; κανενας ελεγχος στο ποιος μπαινει σε αυτες τις περιοχες;;

επιτρεπεται πλεον η προσβαση και σε μη κατοικους;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έφτασε 12 η ώρα και συνεχίζει και πέφτει στάχτη από τον ουρανό, είναι σαν ψείρες. 30 βαθμοί πλέον και ο ουρανός συνεχίζει να έχει αυτή την εικόνα. Δεν μπορώ να φανταστώ πως άντεξαν οι άνθρωποι σε άλλες περιοχές αυτή την κατάσταση, και ακόμη χειρότερη, για πάνω από μια μέρα.

20210808_120900.thumb.jpg.fc79d128dcdb6ed4a2e8ede5d63b6981.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κατι πρεπει να γινει με την ευβοια δεν γινεται να μην σβηνει με τοσες δυναμεις που αναφερουν και με τις δυναμεις του εξωτερικου εκει.
δεν ειναι λογικη αυτη η κατασταση πλεον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Michael είπε:

Τελικα Ελλαδα ειναι μονο η Αθηνα...Μολις τεθηκε υπο ελεγχο η φωτια στην Αττικη, σταματησαν ολα τα καναλια την live ενημερωση για τις φωτιες....και ειναι ανεξελεκτη σε Ευβοια και Πελοποννησο...Ντροπη..

Αλίμονο. Σώθηκαν οι βιλάρες τους, τι μας νοιάζει για τα υπόλοιπα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Αλίμονο. Σώθηκαν οι βιλάρες τους, τι μας νοιάζει για τα υπόλοιπα;

εγω το μονο που χαιρομαι ειναι οτι σωθηκε ο εθνικος δρυμος της παρνηθας.... τεραστιες εκτασεις ελατοδασους με μεγαλη πανιδα....
αλλα στην ευβοια εγινε οτι χειροτερο θα μπορουσε να γινει αφου ειναι σαν να καηκαν 5 παρνηθες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω βρισκόμαστε στην χειρότερη φάση από το πρωί εδώ στον Αλμυρό. Έχει χαθεί τελείως η Όθρυς στα δυτικά μας.

20210808_123308.thumb.jpg.42064e2c88238216393cbe2b3c4d278f.jpg

 

Εντωμεταξύ πριν λίγες μέρες εν μέσω καύσωνα με σχετικά χαμηλή ορατότητα...

20210802_171849.thumb.jpg.70de405ea18ca79ba96dfee5655c61d3.jpg.f0020fc8aa81f663d9f2c96f760f6c44.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, geornik said:

Τελικα περασε στο Κανδηλι η φωτια? Απο τη δορυφορικη φαινεται στα ιδια μερη με χτες βορειοτερα αν δεν κανω λαθος

Βαλε σκαι εχει μεγαλο μετωπο στο τρουπι!!

Νομιζω ολα τα μεσα πρεπει να ειναι εκει, τουλαχιστον να μην καει και η κεντρικη ευβοια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

την τελευταια δεκαετια ο απλος ελληνας πολιτης ζει υπο καθεστως διαρκους απειλης σε ολες τις εκφανσεις των βιοτικων του σχεσεων (οικονομια, υγεια, ασφαλεια) που συνοδευεται από αθλια διαχειριση των καθημερινων αναγκων του

αν αυτο απο απλη διαπιστωση μετατραπει σε κοινη πεποίθηση ολων μας τοτε ισως αλλαξει κατι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, όσο καλή μπορεί να είναι. 

Βρίσκομαι Αθήνα τόσες μέρες αλλά ΟΛΗ η οικογένεια μου βρίσκεται στην Ιστιαία. Είναι αναστατωμενος στεναχωρημενος και γενικά δεν μπορώ να σας περιγράψω τα συναισθήματα.

Από χθες οι δικοί μου έχουν πάει όλοι στα Καναταδικα (θάλασσα) και απλά περιμένουν. Με πήραν με κλάματα τηλέφωνο. 

Η κατάσταση δεν μπορεί να περιγράφει απλά. Δεν μπορώ να το πιστέψω. Ενώ εκκενωνονται τα χωριά δεν φεύγουν οι κάτοικοι, κοβουν μονοι τους τα δέντρα απ τα σπίτια τους και τα χωράφια τους, μήπως και ανακόψουν τη φωτιά. Ουσιαστικά ο τι σπίτι σώθηκε σώθηκε απ τους ίδιους!!!!!!!!!!! 

Επεξεργάστηκε από marios_angelos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

εγω το μονο που χαιρομαι ειναι οτι σωθηκε ο εθνικος δρυμος της παρνηθας.... τεραστιες εκτασεις ελατοδασους με μεγαλη πανιδα....
αλλα στην ευβοια εγινε οτι χειροτερο θα μπορουσε να γινει αφου ειναι σαν να καηκαν 5 παρνηθες....

Εννοείται ότι χαίρομαι που σώθηκε ο εθνικός δρυμός, αλλά είναι επιεικέστατα απαράδεκτο να μην κάνουν ζωντανές αναμεταδόσεις ενημέρωσης ενώ μαίνονται από τις πιο καταστροφικές πυρκαγιές των τελευταίων δεκαετιών. Και καταλαβαίνω απολύτως την αγανάκτηση των ανθρώπων που δεν ζουν στην Αττική γιατί τους συμπεριφέρονται σαν να είναι ενός κατώτερου θεού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Εννοείται ότι χαίρομαι που σώθηκε ο εθνικός δρυμός, αλλά είναι επιεικέστατα απαράδεκτο να μην κάνουν ζωντανές αναμεταδόσεις ενημέρωσης ενώ μαίνονται από τις πιο καταστροφικές πυρκαγιές των τελευταίων δεκαετιών. Και καταλαβαίνω απολύτως την αγανάκτηση των ανθρώπων που δεν ζουν στην Αττική γιατί τους συμπεριφέρονται σαν να είναι ενός κατώτερου θεού.

εγω προσωπικα εχω πραγματικα διαλυθει τοσες μερες οσο για την αττικη τοσο για ολα τα δαση που καιγονται... και κυριως τα ορεινα δαση.... παντου στην ελλαδα...
οπως εχω ξαναπει οσο και αν καταλαβαινω πως μπορει να νιωθουν οι ανθρωποι που τα ζουν στα σπιτια τους αυτα, δεν μπορω πραγματικα να ξερω... απλα ευχομαι να τελειωνει αυτη η κατασταση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Αντώνης Χιόνης said:

Εννοείται ότι χαίρομαι που σώθηκε ο εθνικός δρυμός, αλλά είναι επιεικέστατα απαράδεκτο να μην κάνουν ζωντανές αναμεταδόσεις ενημέρωσης ενώ μαίνονται από τις πιο καταστροφικές πυρκαγιές των τελευταίων δεκαετιών. Και καταλαβαίνω απολύτως την αγανάκτηση των ανθρώπων που δεν ζουν στην Αττική γιατί τους συμπεριφέρονται σαν να είναι ενός κατώτερου θεού.

Ώρα 13:06 όλα τα κανάλια εκτός του Star δείχνουν φωτιές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, majunior είπε:

Ώρα 13:06 όλα τα κανάλια εκτός του Star δείχνουν φωτιές.

Αναφέρομαι στις νυχτερινές ώρες που διέκοψαν την αναμετάδοση ενώ τις προηγούμενες νύχτες είχαν ολονύχτιες εκπομπές για τις φωτιές στην Αττική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Αντώνης Χιόνης είπε:

Αναφέρομαι στις νυχτερινές ώρες που διέκοψαν την αναμετάδοση ενώ τις προηγούμενες νύχτες είχαν ολονύχτιες εκπομπές για τις φωτιές στην Αττική.

μα κερδιζουν τηλεθεαση οι καργιοληδες, αφου 5 εκ. κοσμος επιρρεαζεται αμεσα απο αυτο... ξερουν τι κανουν... μην επεκταθω γιατι εχω πολλα καντηλια για την κωλοφαρα αυτη των καναλιων
εχω σταματησει πλεον να βλεπω τηλεοραση. και ειλικρινα ευχομαι να χρεοκοπησουν τα βρωμοκαναλα που οτι κανουν το κανουν παντα σε συννενοηση με τους χορηγους και για τον κιτρινισμο και την προκληση εντυπωσεων.
δεν θα γνωρισουμε ποτε πραγματικη δημοσιογραφια στην ελλαδα, σε προτυπα εξωτερικου. 
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω παλι δεν ξερω κανεναν που να βλεπει τηλεοραση. Αντε μονο γιαγιαδες παππουδες..

Ειδικα στις ηλικιες κατω των 40 πραγματικα δεν ξερω ουτε εναν.

Για ποιο λογο να δεις τηλεοραση οταν εχεις το ιντερνετ??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sarris είπε:

Εγω παλι δεν ξερω κανεναν που να βλεπει τηλεοραση. Αντε μονο γιαγιαδες παππουδες..

Ειδικα στις ηλικιες κατω των 40 πραγματικα δεν ξερω ουτε εναν.

Για ποιο λογο να δεις τηλεοραση οταν εχεις το ιντερνετ??

ουτε ειδησεις ιντερνετ στην ελλαδα.
μακρυα πραγματικα. οι τιτλοι, ο τροπος γραφης, η απουσια επιστημονικοτητας και σοβαροτητας τοσο στο κειμενο οσο και στους τιτλους ειναι για γελια και αποσκοπουν στα κλικ μονο.
πιο καλα και αντικειμενικα θα μαθεις για τις πυρκαγιες απο τις πηγες του εξωτερικου ή απο ατομα που το ζουν πραγματι.
εχω αρχισει πλεον και σιχενομαι απιστευτα πολυ την ελληνικη νοοτροπια σε πολλα πραγματα. στην ειδησεογραφία,  στους εργοδοτες και οτι συνεπαγεται αυτο, στην εκπαιδευση που την ζω σαν ανθρωπος που δεν ειχα βοηθεια πουθενα για να βρω εν τελη τι πραγματικα θελω και τωρα που το καταλαβαινω εχω ηδη κανει λαθη, στο περιβαλλον που τα δαση ειναι απλα για πεταμα και για χωραφια και για τουριστικη ομορφια και χεστηκαν για τους ανθρωπους που ζουν διπλα σε αυτα  και απο αυτα. καλα δε για δασαρχεια, υπευθυνους που δινουν εντολες σε πυροσβεστικη και δασαρχεια κτλ μην επεκταθω.... να εχουμε νομικα πλαισια και να ψαχνουν να τα παρακαμψουν με λαδωματα κτλ....
το λεω συνεχεια και δεν το εχω κανει λογω προσωπικων θεματων αλλα σαν ατομο που αγαπω την επιστημη της δασολογιας νομιζω το εξωτερικο πλεον ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είχα γράψει και χθες ότι όταν η κατάσταση στο live ρεπορτάζ δεν είναι αρκετά δραματική, βάζουν ενδιάμεσα πλάνα από εντυπωσιακές φλόγες άλλων ωρών και σημείων. Πριν μία ώρα ο Alpha είχε μια ευτραφή ξανθιά κυρία που έκανε ρεπορτάζ στα Βασιλικά, σε ένα επάρχιακό δρόμο στα 100 μέτρα από τις φλόγες. Μικρής έντασης φωτιά σε σχέση με ό,τι έχουμε δει. Είχαν λαμπαδιάσει 3-4 πεύκα στην άκρη της ασφάλτου. Έκανε πίσω της μια ρίψη ένα ελικόπτερο και η φωτιά μειώθηκε 90%. Εκείνη τη στιγμή η ρεπόρτερ άρχισε να παίρνει δηλώσεις από έναν εθελοντή. Στη διάρκεια της συνομιλίας έβαζαν το πλάνο με τη φωτιά ακριβώς πριν 2 λεπτά, πριν τη ρήψη! Όταν έδειχνε τον εθελοντή να μιλά live, φαινόταν ότι η φωτιά στο ίδιο σημείο είχε σβήσει όμως! Το έκαναν 2-3 φορές αυτό μέχρι που τελείωσε η συνομιλία τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...