Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, snowzz είπε:

Ειναι το λιγοτερο γελοιο και ανευθυνο να ασχολειστε με το τι Ρεκορ εσπασε το Κατω Κολοκοτρωνίτσι και τι ρεκορ το Ανω και αν προλαβε να σπασει το ρεκορ για 0,001 οταν καιγεται η μιση Ελλαδα και μαλιστα σε πολλους διπλα στο σπιτι σας.

 

Αυτο ξαναγραψτο

Ψαχνουμε για ρεκορ μετα απο τοση δυσκολη ημερα απο θεμα πυρκαγιων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snowzz είπε:

Ειναι το λιγοτερο γελοιο και ανευθυνο να ασχολειστε με το τι Ρεκορ εσπασε το Κατω Κολοκοτρωνίτσι και τι ρεκορ το Ανω και αν προλαβε να σπασει το ρεκορ για 0,001 οταν καιγεται η μιση Ελλαδα και μαλιστα σε πολλους διπλα στο σπιτι σας.

 

ενταξει μην γινομαστε κακοι τωρα. τα ατομα που ασχολουνται με τα φαινομενα δεν θελουν ουτε να καιγεται τιποτα ουτε δεν τους νοιαζει. αλλα δεν μπορουν να κανουν και κατι για αυτο.
αυτοι που μπορουν ειναι ηδη εκει εξω.... 
κατι παρομοιο και τον χειμωνα. σχεδον ολοι ξετρελενομαστε με ρεκορ ψυχους/χιονιου και γινονται παραλληλα ζημιες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

ενταξει μην γινομαστε κακοι τωρα. τα ατομα που ασχολουνται με τα φαινομενα δεν θελουν ουτε να καιγεται τιποτα ουτε δεν τους νοιαζει. αλλα δεν μπορουν να κανουν και κατι για αυτο.
αυτοι που μπορουν ειναι ηδη εκει εξω.... 
κατι παρομοιο και τον χειμωνα. σχεδον ολοι ξετρελενομαστε με ρεκορ ψυχους/χιονιου και γινονται παραλληλα ζημιες.

Ουτε για το αν θα σπασει το ρεκορ μπορεις να κανεις κατι. Το θεμα ειναι με το τι ασχολεισαι και το που ειναι το μυαλο σου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι και 50 βαθμους να κανει δεν σημαινει οτι πρεπει να καιγονται τα παντα σε καθε κωλοετος και κωλοκαυσωνα.
το σκατοκρατος που δεν εχει περιβαλλοντικη πολιτικη καθολου, που δεν αναπτυσσει το δικτυο ηλεκτροδοτησης και την δασικη υπηρεσια+ πυροσβεστικη φταιει.
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

 

Αξιόπιστοι δεν είναι οι σταθμοί που είναι αεριζόμενοι? Αν θυμάμαι καλά το ένα 46 Άρι στην Αττική είναι από σταθμό σαν και αυτόν που έχουμε στην Λάρισα από ΕΑΑ . Είναι λάθος τοποθετημένος?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, snowzz είπε:

Ουτε για το αν θα σπασει το ρεκορ μπορεις να κανεις κατι. Το θεμα ειναι με το τι ασχολεισαι και το που ειναι το μυαλο σου.

εγω προσωπικα εχω αρχισει και συνειδητοποιω οτι η συγκεκριμενη χωρα δεν θα αλλαξει ΠΟΤΕ σε αυτο το κομματι.
ολοκληρα γ....... 14 χρονια περασαν απο το 2007 και βλεπουμε το ιδιο τροπαριο καθε ετος. εινα ιτεραστια συζητηση αλλα εγω πχ το 2015 και μετα που καηκε παλι ο υμηττος και εμεινε ξηρος τελειως, σκεφτομουν να βαλω φυτα σε αναδασωσεις που μεγαλωνω εγω ο ιδιος. πευκα/κυπαρισια κτλ.
δεν τα εχω βαλει ομως ακομα, 6 χρονια μετα, γιατι γνωριζω οτι θα καουν. και θα καιγονται ξανα και ξανα και ξανα.
πως ο κοσμος να νοιαστει οταν ξερει οτι παει χαμενη η οποια προσπαθεια; εγω ειχα φτασει σε σημειο να παθαινω πανικο και να ψυχοπλακονομαι για ολοκληρε βδομαδες οταν εβλεπα δαση να καιγονται... εχω αγαπη για την επιστημη της δασολογιας...
πλεον εχω φτασει στο σημειο να αλλαζω καναλι, να μην διαβαζω ειδησεις, να μη νβλεπω βιντεο κτλ γιατι ΞΕΡΩ πως ενω μπορουν να γινουν απειρα πραγματα για τα δαση μας, οι υπηρεσιες ειναι στελεχομενες απο τεμπελοχαναδες που εχουν μεινει στην εποχη ακομα του πρωτου συνταγματος και που τοτε τα δαση ειχαν απλα οικονομικη αξια και ΤΙΠΟΤΑ παραπανω.
με λιγα λογιαη αλλαγη δεν θα υπαρξει συντομα και δεν μπορει να κανει κανεις τιποτα. ( ΠΑΝΤΑ υπαρχουν εξαιρεσεις που ομως περιοριζονται απο γραφειοκρατια, βυσματα κτλ.... ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αξιόπιστοι δεν είναι οι σταθμοί που είναι αεριζόμενοι? Αν θυμάμαι καλά το ένα 46 Άρι στην Αττική είναι από σταθμό σαν και αυτόν που έχουμε στην Λάρισα από ΕΑΑ . Είναι λάθος τοποθετημένος?

Αξιοπιστία μόνο από το δίκτυο του Ε.Ε.Α. Μιχαήλ. ο κάθε ιδιώτης μπορεί να κάνει ότι θέλει με τον σταθμό που βάζει, επίσης δεν γνωρίζουμε αν συντηρείται ή είναι παρατημένος και ανεβάζει στοιχεία στο weatherlink ή να είναι τοποθετημένος σε καμιά τσιμεντένια επιφάνεια. Άσε που ο διπλανός σταθμός της Φιλοθέης εκείνος του ΕΕΑ στο Ψυχικό έγραψε 43,8°C 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ πολυ κριμα οι εικονες απο τη φωτια....ακομα λιγοτερο πρασινο Αττικη ας ελπισουμε να μη θρηνηαουμε περιουσιες και ανθρωπινες ζωες...

Δεν εχω ορεξη για θερμοκρασιες κ αναφορες...μολις συνειδητοποιησα οτι ειναι μολις 3 Αυγουστου αυτο.το κτηνος θανσυνεχιστει μεχρι 13 Αυγουστου με λιγες ωρες διαλειμμα ενω ηδη εχει διαρκεσει 8 βασανιστικες ημερες....

Τι να λεμε τωρα....τι ζουμε ρε παιδια...

Αντε να κανω αναφορα 43.1 ταβανι για εδω και 40.2 τωρα.....ψηνεται ο τοπος εξω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

40.8 το λιμάνι, ανέβηκε και με νοτιά μάλιστα. Τι γίνεται;

Ξηραίνεται η ατμόσφαιρα Γιάννη και ανεβαίνει η θερμοκρασία παρά την θαλάσσια αύρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρατηρώ μεγάλες διαφορές στις ανώτατες θερμοκρασίες σήμερα τουλάχιστον για την περιοχή που είμαι κεντρική Μακεδονία εδώ έχω τριανταπέντε με δροσερό βόρεια παραδίπλα μερικά χιλιόμετρα σαράντα βαθμούς πιστεύω έτσι είναι σε πολλές περιοχές βόρεια Ελλάδα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ακομα 40.6.
πολλες ωρες το κρατησε τελικα... λογικα σε 1-1μιση ωρα θα σφυριξει ληξη το 40αρι και λογικα( ελπιζω) δεν θα το ξαναδουμε για χρονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

ακομα 40.6.
πολλες ωρες το κρατησε τελικα... λογικα σε 1-1μιση ωρα θα σφυριξει ληξη το 40αρι και λογικα( ελπιζω) δεν θα το ξαναδουμε για χρονια

Δυστυχως φιλε μου θα το ξαναδουμε αυριο μεθαυριο.ισως Παρασκευη και απο βδομαδα Τριτη Τεταρτη Πεμπτη....ασε ειναι δραμα η κατασταση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πέσαμε κάτω από 40. παρόλα αυτά μόνο δροσερή δεν την λες την αύρα... έχουμε και τοπικές νεφώσεις, όπως αναμενόταν, αύριο θα έχουμε αρκετά περισσότερες.

 

39.1 μέγιστη στα Γιάνεννα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, MeteoTirnavos said:

Αξιοπιστία μόνο από το δίκτυο του Ε.Ε.Α. Μιχαήλ. ο κάθε ιδιώτης μπορεί να κάνει ότι θέλει με τον σταθμό που βάζει, επίσης δεν γνωρίζουμε αν συντηρείται ή είναι παρατημένος και ανεβάζει στοιχεία στο weatherlink ή να είναι τοποθετημένος σε καμιά τσιμεντένια επιφάνεια. Άσε που ο διπλανός σταθμός της Φιλοθέης εκείνος του ΕΕΑ στο Ψυχικό έγραψε 43,8°C 

Ιδιώτες συντηρούν και τους σταθμούς του ΕΑΑ εντωμεταξύ και μάλιστα έχουμε δει παροιμοιώδης τιμές που δεν είχαν καμία επαφή με την πραγματικότητα όπως ο δικός σας στην Λάρισα το 2017. Καταλαβαίνω οτι προσπαθείς να βγάλεις επιχείρημα για να αμφισβητήσεις άλλη μια φορά τους θερμότερους σταθμούς της Αττικής (θυμησέ μου στον προηγούμενο καύσωνα 5 του ΕΑΑ στην Αττική δεν αμφισβήτησες?) αλλά είναι σημαντικό να καταλάβεις οτι η Αττική δεν είναι Λάρισα. Το τι έκανε το Ψυχικό σε σχέση με τη Φιλοθέη δεν έχει καμία σημασία ειδικά όταν μιλάμε για έναν σταθμό δίπλα από τα Τουρκοβούνια όπως αυτός της Φιλοθέης. Το τι κάνει ακόμα και ένας σταθμός σε διπλανές περιοχές δεν έχει σημασία πολλές φορές στην Αττική.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οχι αλλες φωτιες ρε π...στη μου...Κομπος στο λαιμο οι εικονες...Μακαρι να την μαζεψουν αμεσα...Μακαρι..Δεν εχω να γραψω κατι αλλο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έβλεπα στην ΕΡΤ εικονες απο την πλατεια Βαρυπομπης και κυριολεκτικα διπλα στην φωτια δεν υπηρχε ουτε ενα πυροσβεστικο... Μονο αστυνομια... Τραγικα παραγματα και μακαρι να ηρεμησει η κατασταση...

 

Στα του καιρου επεσε η ζεστη 38,3C τωρα στην Αγια Παρασκευη

Επεξεργάστηκε από Santa snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καιγονται σπιτια μεσα στην βαρυμπομπη αυτη την στιγμη

Τραγικοι για ακομα μια φορα οι πολιτικοι αυτης της χωρας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Santa snow είπε:

Έβλεπα στην ΕΡΤ εικονες απο την πλατεια Βαρυπομπης και κυριολεκτικα διπλα στην φωτια δεν υπηρχε ουτε ενα πυροσβεστικο... Μονο αστυνομια... Τραγικα παραγματα και μακαρι να ηρεμησει η κατασταση...

 

Στα του καιρου επεσε η ζεστη 38,3C τωρα στην Αγια Παρασκευη

Εγω πιστευω οτι θελουν να τα καψουν ολα

Ειναι δυνατον τωρα να μην υπαρχει ουτε ενα πυροσβεστικο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...