Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Έβλεπα στην ΕΡΤ εικονες απο την πλατεια Βαρυπομπης και κυριολεκτικα διπλα στην φωτια δεν υπηρχε ουτε ενα πυροσβεστικο... Μονο αστυνομια... Τραγικα παραγματα και μακαρι να ηρεμησει η κατασταση...

Εντάξει αυτό δεν λέει κάτι. Μπορεί η φωτιά να πηγαίνει προς άλλη κατεύθυνση, να μην απαιτούνται δυνάμεις εκεί. Οι πυροσβέστες  είναι οι μόνοι που δεν φταίνε και δεν τα ξύνουν. Αλλού είναι το πρόβλημα κάθε χρονιά..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33.6 για 2η σερι ημερα ιδια καρμπον μεγιστη η Παρνηθα στα 1230 μ

40.8 ιδια καρμπον μεγιστη και η Ιπποκρατειος

39.9 Ζωγραφου τωρα σε σταδιακη καμψη με ενα καυτο μελτεμι που ξεκινησε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακή και η διαφορά μεταξύ Φαλήρου - ΣΕΦ (33,4) και Αλίμου (42,3), μόλις λίγα χιλιόμετρα νοτιοανατολικά του ΣΕΦ.

image.png.6a888fe811e2b994123cf9171e3c3061.png

Πριν λίγη ώρα και το Παλαιό Φάληρο είχε 42 βαθμούς, αλλά επηρεάζεται από την αύρα όπως φαίνεται (37,6 τώρα).

 

Επεξεργάστηκε από Troizinios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Ιδιώτες συντηρούν και τους σταθμούς του ΕΑΑ εντωμεταξύ και μάλιστα έχουμε δει παροιμοιώδης τιμές που δεν είχαν καμία επαφή με την πραγματικότητα όπως ο δικός σας στην Λάρισα το 2017. Καταλαβαίνω οτι προσπαθείς να βγάλεις επιχείρημα για να αμφισβητήσεις άλλη μια φορά τους θερμότερους σταθμούς της Αττικής (θυμησέ μου στον προηγούμενο καύσωνα 5 του ΕΑΑ στην Αττική δεν αμφισβήτησες?) αλλά είναι σημαντικό να καταλάβεις οτι η Αττική δεν είναι Λάρισα. Το τι έκανε το Ψυχικό σε σχέση με τη Φιλοθέη δεν έχει καμία σημασία ειδικά όταν μιλάμε για έναν σταθμό δίπλα από τα Τουρκοβούνια όπως αυτός της Φιλοθέης. Το τι κάνει ακόμα και ένας σταθμός σε διπλανές περιοχές δεν έχει σημασία πολλές φορές στην Αττική.

Για πες μου τους 5;;; σταθμούς του ΕΕΑ να τους μάθω και εγώ, μόνο για τον σταθμό στο Χαροκόπειο είχα προβληματισμό τον ίδιο με τον Θοδωρή (@teo_73) που πήγε ο άνθρωπος με τα όργανα του και μέτρησε χαμηλότερη θερμοκρασία από το σταθμό. Λοιπόν περιμένω να μου πεις τους 5 σταθμούς του Ε.Ε.Α. αλλιώς θα απευθυνθώ στους moderator, δεν γίνεται λες έτσι απλά ψέματα και να περνάνε στο ντούκου.

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Ιδιώτες συντηρούν και τους σταθμούς του ΕΑΑ εντωμεταξύ και μάλιστα έχουμε δει παροιμοιώδης τιμές που δεν είχαν καμία επαφή με την πραγματικότητα όπως ο δικός σας στην Λάρισα το 2017. Καταλαβαίνω οτι προσπαθείς να βγάλεις επιχείρημα για να αμφισβητήσεις άλλη μια φορά τους θερμότερους σταθμούς της Αττικής (θυμησέ μου στον προηγούμενο καύσωνα 5 του ΕΑΑ στην Αττική δεν αμφισβήτησες?) αλλά είναι σημαντικό να καταλάβεις οτι η Αττική δεν είναι Λάρισα. Το τι έκανε το Ψυχικό σε σχέση με τη Φιλοθέη δεν έχει καμία σημασία ειδικά όταν μιλάμε για έναν σταθμό δίπλα από τα Τουρκοβούνια όπως αυτός της Φιλοθέης. Το τι κάνει ακόμα και ένας σταθμός σε διπλανές περιοχές δεν έχει σημασία πολλές φορές στην Αττική.

Αν φυσούσε λίβας πάντως εχθές και δεν ξεπερνούσαμε το 45.5 του 17 θα είχα πεισθεί και εγώ 1000% ότι εκείνη η μέτρηση ότι θα ήταν λανθασμένη.  Καθώς δεν γίνεται να έχουμε και λίβα και μεγαλύτερα 850αρια και να έχουμε χαμηλότερη μέγιστη [οκ έβγαλε νεφώσεις μετά, αλλά βγήκαν αρκετά αργά]. Τώρα βέβαια δεν είμαι σίγουρος, μιας και το 2017 φυσούσε για περισσότερες ώρες λίβας, ενώ εχθές ξεκίνησε μετά τις 3-4,  και γενικά ήταν ασθενής.

Τώρα πάμε να δούμε αν την Πέμπτη αλλάξει αυτό, μιας και ανεβαίνουν πάλι τα 850αρια, και φαίνεται να βγάζει δυνατό λίβα, μιας και περνάει διαταραχή από τα βόρεια που δημιουργεί γενικευμένο δυτικό ρεύμα. Ωστόσο έχει λίγα τρεξίματα ακόμα μέχρι να αλλάξει αυτό, και ελπίζω να έρθει λίγο πιο νότια η διαταραχή, μπας και κάνει κάποια καταιγίδα, αντί να σπάσουμε κανένα ρεκόρ, που στην τελική σαν καιρόφιλο δεν με πολυενδιαφέρει. Λίγη καταιγίδα ζητάω ο καημένος, κάθε μέρα ονειρεύομαι καταιγίδες. Εχθές στο όνειρο κηνυγούσα ανεμοστρόβιλο μέσα στην Νέα Υόρκη.. 😂χαχαχαχα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και Μεσσηνία παιδιά έχουμε φωτιά προς Κορώνη και σε ένα βουνό κοντά στην Πύλο που δεν είχε καεί ποτέ και είναι ζούγκλα από βλάστηση. Κρίμα τρέμουμε για τίποτα χειρότερο...Ας ευχηθούμε ό,τι καλύτερο και για Αθήνα και για κάθε μέρος της Ελλάδας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42,5 απολυτη μεγιστη στον Αλιμο και πεφτουμε. 41,3 ηδη τωρα. 
 

εις το επανιδείν.

Ευχες να σβησουν γρηγορα οι φωτιες. Βεβαια το κυριο συστατικο για σοβαρες πυρκαγιες ειναι ο ανεμος και οχι τα 43αρια.

πιο υπουλες ειναι αλλες μερες με 34-35β και μελτεμια 6-7 μποφορ.

θα κλεισω λεγοντας οτι τα ειδαμε ολα φετος στην Αττικη, απο χιονιά μέχρι ακραίο καύσωνα.

λειπουν οι βροχες αλλα πονταρουμε σε εξισσοροπηση απο τη φυση soon

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ηταν πολυ πιθανο σημερα με αυτες τις συνθηκες να ειχαμε φωτια...δυστυχως επιασε σε σημειο με πυκνη βλαστηση και λογω της μεγαλης ξηρασιας που εχει προηγηθει τα πραγματα ειναι δυσκολα....

και οι επομενες ημερες ειναι πολυ κρισιμες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, MeteoTirnavos said:

Για πες μου τους 5;;; σταθμούς του ΕΕΑ να τους μάθω και εγώ, μόνο για τον σταθμό στο Χαροκόπειο είχα προβληματισμό τον ίδιο με τον Θοδωρή (teo73) που πήγε ο άνθρωπος με τα όργανα του και μέτρησε χαμηλότερη θερμοκρασία από το σταθμό. Λοιπόν περιμένω να μου πεις τους 5 σταθμούς αλλιώς θα απευθυνθώ στους moderator, δεν γίνεται λες έτσι απλά ψέματα και να περνάνε στο ντούκου.

Και για τα Πατήσια θυμάμαι είχες πει και για Μάνδρα (οκ δεν είναι του ΕΑΑ) και όλους φυσικά τους θερμούς αυτόματους της Αττικής από ΕΜΥ. Παραστατικά το είπα το 5. Μπορεί και 10 να ήταν αν βάλω μέσα και όσα έχεις πει για ''θερμοκαζανάκια''' της ΕΜΥ κτλ. Γενικά παρατηρώ οτι γίνεσαι εριστικός και είρων πάντα σε ότι αφορά τους θερμούς σταθμούς της Αττικής. Ευλόγως αναρωτιέμαι γιατί? Καταλήγω οτι έχεις κάποιο θέμα με τη ζέστη της Αττικής. Δε ξέρω, ίσως δεν μπορείς να αντέξεις οτι στην Αθήνα κάνει περισσότερο ζέστη από τη Λάρισα πολλές φορές.

Επίσης να σου θυμίσω οτι η συμπεριφορά σου απέναντι μου ήταν αισχρή επιεικώς. Με είχες κατηγορήσει οτι έχω διπλούς λογαριασμούς στο φόρουμ και διάφορα άλλα τέτοια. Δηλαδή κάπου όπα με τη συμπεριφορά σου.

Αν φυσικά πέφτω έξω συγχώρεσε με. 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Για πες μου τους 5;;; σταθμούς του ΕΕΑ να τους μάθω και εγώ, μόνο για τον σταθμό στο Χαροκόπειο είχα προβληματισμό τον ίδιο με τον Θοδωρή (@teo_73) που πήγε ο άνθρωπος με τα όργανα του και μέτρησε χαμηλότερη θερμοκρασία από το σταθμό. Λοιπόν περιμένω να μου πεις τους 5 σταθμούς του Ε.Ε.Α. αλλιώς θα απευθυνθώ στους moderator, δεν γίνεται λες έτσι απλά ψέματα και να περνάνε στο ντούκου.

γενικα δεν καταλαβαινω γιατι φταινε τα ατομα που παρακολουθοθν σταθμους και οχι ο φορεας που τους δειαχειριζεται. γενικοτερα οχι απ οεσενα αλλα απο πολλα ατομα βλεπω μια πληρη απαξιωση των σταθμων της ΕΜΥ.
εμενα προσωπικα ειτε ΕΜΥ ειτε ΕΑΑ δεν μ κανουν διαφορα. ελαχιστη. και η αληθεια ειναι οτι το λεκανοπεδιο της αττικης εχει μορφολογια περιεργη και κανει σε αποσταση και μερικων εκατοντάδων μετρων διαφορες. Δες λυκαβηττο, δες λοφο φιλοπαππου, δες τουρκοβουνια, δες τους 3 ορεινους ογκους γυρω ( Υμηττο/Πεντελη/Παρνηθα/) δες το ποικιλο ορος.
τα ρευματα, οι ταχυτητες των ανεμων, απο που προερχονται, απο που περνανε αλλαζουν πολυ τις τοπικες συνθηκες. εδω η ηλιουπολη που μενω εχει σταθμο στα καναρια ενος συντοπιτη απο εδω στο φορουμ και εναν στο δημαρχειο και μπορει να εχουν και 1 βαθμο διαφορα ολοκληρο αφου το δημαρχειο ειναι λιγο πιο ψηλα και επιρρεαζεται λιγακι παραπανω απο το βουνο ( ρευματα/νεφη σε κακοκαιριες κτλ). εχει τυχει στο δημαρχειο να εχει και 5-6μμ παραπανω απο νεφικο που ηταν στ οβουνο και επιρρεαζε οριακα την ηλιουπολη πχ.
 

δεν καταλαβαινω γιατι να το κανουμε τοσο θεμα ιδιως για τους καυσωνες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

δυστυχως πολυ δυσκολη η κατασταση στην φωτια που καιει ανεξελεγκα....

Η εικόνα από τις κάμερες της Πεντέλης μοιάζει καλύτερη, δεν ισχύει αυτό δηλαδή?

 

σόρυ. είχε κολλήσει η κάμερα στον υπολογιστή μου αρκετή ώρα πριν που φαινόταν καλύτερα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Η εικόνα από τις κάμερες της Πεντέλης μοιάζει καλύτερη, δεν ισχύει αυτό δηλαδή?

απλα μειωθηκε η περιμετρος που καιγεται αλλα το μετωπο που εμεινε δεν εχει ελεγχθει... δεν ξερω γιατι  αφου δεν υπαρχει ανεμος ικανος να το μετακινει ανετα...
τι να πω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως θα βγω απ' τα ρούχα μου. Σε όποιο βίντεο έχω δει απ' την φωτιά δεν φυσάει καθόλου σχεδόν, πως έχει ξεφύγει έτσι; Τώρα λένε για εκκένωση και Θρακομακεδόνες. Απλά και μόνο απ' την ακραία ζέστη φεύγει τόσο εύκολα η φωτιά; 350 πυροσβέστες και 10 αεροπλάνα/ελικόπτερα είναι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

<iframe width="641" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/uG8rx6bsSJ4" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Εγώ πάντως θα βγω απ' τα ρούχα μου. Σε όποιο βίντεο έχω δει απ' την φωτιά δεν φυσάει καθόλου σχεδόν, πως έχει ξεφύγει έτσι; Τώρα λένε για εκκένωση και Θρακομακεδόνες. Απλά και μόνο απ' την ακραία ζέστη φεύγει τόσο εύκολα η φωτιά; 350 πυροσβέστες και 10 αεροπλάνα/ελικόπτερα είναι..

δεν εχω ιδεα πραγματικα. εγω δεν ακουω ελικοπτερα και αεροπλανα .
και με απουσια ανεμου εχει ξεφυγει λενε....
ισως το οτι ειναι τελειως ξερο το εδαφος. αλλα δεν θα επρεπε να αρκει αυτο. και το τραγικο ειναι οτι εχει σπιτια κιολας...( αν και προσωπικα... θεωρω ανεκτιμητο το δασος....)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, yiannis_volos said:

Εγώ πάντως θα βγω απ' τα ρούχα μου. Σε όποιο βίντεο έχω δει απ' την φωτιά δεν φυσάει καθόλου σχεδόν, πως έχει ξεφύγει έτσι; Τώρα λένε για εκκένωση και Θρακομακεδόνες. Απλά και μόνο απ' την ακραία ζέστη φεύγει τόσο εύκολα η φωτιά; 350 πυροσβέστες και 10 αεροπλάνα/ελικόπτερα είναι..

εχει εκει πολυ ψηλα δεντρα κυριως πευκα που καιγονται πολυ ευκολα και δημιουργουν τεραστιες φλογες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

απλα μειωθηκε η περιμετρος που καιγεται αλλα το μετωπο που εμεινε δεν εχει ελεγχθει... δεν ξερω γιατι  αφου δεν υπαρχει ανεμος ικανος να το μετακινει ανετα...
τι να πω...

Οκ. Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Όπως το είπες, η περίμετρος έχει ελεγχθεί γιατί δεν έχει πολύ αέρα. Αν όμως έχει μεγάλη καύσιμη ύλη η πυρκαγια έστω και περιορισμένη θα είναι τέρας και χρειάζεται πολύ περισσότερο νερό για να σβήσει. Πάλι καλά που δεν είναι παρασκευή σήμερα, γιατί αν έβγαινε τέτοια φωτιά τότε, δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γινόταν...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης τώρα με τη φωτιά παρατηρήστε τις Τ στις όμορες περιοχές. Δεν βλέπω να έχουν επηρεαστεί προς το θερμότερο καθόλου, αντίθετα ο σταθμός της Βαρυμπόμπης έπεσε 1 βαθμό με το που ξεκίνησε η φωτιά. Είναι ιδανική μέρα για να καταρρίψουμε και τον ισχυρισμό οτι το Τατόι επηρεάστηκε δήθεν από τη φωτιά το 1977 όταν σημείωσε τους 48 βαθμούς.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με πολυ μεγαλη ευκολια μπαινουν φωτιες σε κατοικημενες περιοχες φετος...Και ειδικα στην Αττικη..Συμπτωση επαναλαμβανομενη παυει να ειναι συμπτωση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...