Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Με πολυ μεγαλη ευκολια μπαινουν φωτιες σε κατοικημενες περιοχες φετος...Και ειδικα στην Αττικη..Συμπτωση επαναλαμβανομενη παυει να ειναι συμπτωση...

Καλά βέβαια να πούμε ότι χτίζονται και σπίτια μέσα στο δάσος. Αυτά σε κανονικές χώρες δεν γίνονται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκκένωση Θρακομακεδόνες επίσημα λένε ΣΚΑΙ

Όσοι είστε στην περιοχή εκκενώστε!

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Καλά βέβαια να πούμε ότι χτίζονται και σπίτια μέσα στο δάσος. Αυτά σε κανονικές χώρες δεν γίνονται..

Και εκεί που καίνε αυτή την στιγμή 

Ξανά θα ξαναχτίσουν

Ελλας το μεγαλείο σου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από την εμπειρία μου στις φωτιές και λόγω δουλειάς αλλά και σαν παθων από την μεγάλη φωτιά που κατέκαψε Λαυριο και Σούνιο στα μέσα της δεκαετίας του '90 θα σας πω ότι ναι μεν ο άνεμος είναι καθοριστικοτατος για την έκβαση της πυρκαγιας αλλά και αυτό το άτιμο το πεύκο αποτελεί από μόνο του εύφλεκτο υλικό λόγω ρετσινιού ....επίσης μπροστά μου έχω δει άπειρες φορές να σκανε κουκουνάρια σε απόσταση 100μ από την εστία και να μπαίνει καινούρια εστία ...γενικά οι φωτιές στα πευκοδάση είναι οι δυσκολότερες και οι πιο επικυνδυνες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Με πολυ μεγαλη ευκολια μπαινουν φωτιες σε κατοικημενες περιοχες φετος...Και ειδικα στην Αττικη..Συμπτωση επαναλαμβανομενη παυει να ειναι συμπτωση...

Σάκη 9/10 φωτιές μπαίνουν από αμέλεια .....και σου μιλάω με αριθμούς που γνωρίζω ότι ισχυουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι ομως εφτασε στο ολυμπιακο χωριο.Δεν το πιστευω.Φιλε  @on the mend αν μας διαβαζεις κανε μια αναφορα.Ελπιζω να μην κινδυνευετε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Σάκη 9/10 φωτιές μπαίνουν από αμέλεια .....και σου μιλάω με αριθμούς που γνωρίζω ότι ισχυουν

αμελεια να πω οτι καποιος εχει πολλα στο μυαλο του και ξεχασε κατι.
αμελεια ΔΕΝ ειναι οταν περναει με το αμαξι ριχνει το τσιγαρο. ΔΕΝ ειναι οταν ψηνουν με καρβουνα σε ανοιχτη ψησταρια σε δασος διπλα και δεν προσεχουν. και ΔΕΝ ειναι αμελεια το δικτυο της ΔΕΗ που χαλαει και βγαζει σπιθες ενω το ιδιο εχει ξανασυμβει και ΔΕΝ αλλαξε τιποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Καλά βέβαια να πούμε ότι χτίζονται και σπίτια μέσα στο δάσος.

Μεγάλο θέμα συζήτησης αυτό αλλά ας μην το αναλύσουμε εδώ. Ας μείνουμε στις αναφορές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

https://www.facebook.com/watch/?v=356615645906065

Τώρα φαίνεται να έχει αυξηθεί ο αέρας δυστυχώς..

τοση ωρα βλεπω στην ζωντανη μεταδωση που εβαλες. ΔΕΝ ΡΙΧΝΟΥΝ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παίδες ! Κρίνα πολύ κρίμα για τις φωτιές ας ευχηθούμε να μην έχουμε τα χειρότερα να λάβει τέλος πολύ γρήγορα.. 

εδω στο Μακροχωρι στον κάμπο της Ημαθίας πιάσαμε 40 βαθμούς και 45,6 μέγιστο heat index … από χτες καλύτερα ….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναφέρεται εγκλωβισμένος Αστυνομικός και κάτοικοι από τον ΣΚΑΙ.

Ρε σεις είναι αξιόπιστοι εκεί στον ΣΚΑΙ? Έχω ακούσει τέρατα εδώ και τόση ώρα. Δε μπορώ να το πιστέψω οτι εκκενώνονται τόσες πολλές περιοχές. Τόσο χάλια είναι?

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

τοση ωρα βλεπω στην ζωντανη μεταδωση που εβαλες. ΔΕΝ ΡΙΧΝΟΥΝ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ

Και εγώ αυτό βλέπω. Πριν ένα λεπτό πέρασε αεροπλάνο και πριν λίγο ένα σινούκ, άλλα δεν είδα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά έχετε δει και ακούσει κανα canadair?  Είναι όλα στη Μεσσηνία; 

Τους έχει ξεφύγει για τα καλά και σε 1 ώρα πλησιάζει το βράδυ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ πάντως, τώρα που άνοιξα για δευτερόλεπτα το παράθυρο, μύρισε καμένο, προφανώς απ τη φωτιά, φέρνει ο βοριάς την καψίλα. Βέβαια, ευτυχώς που δεν φυσάει νοτιάς και γλιτώσαμε ένα νέο 2007 (από άποψης φωτιάς).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

Αναφέρεται εγκλωβισμένος Αστυνομικό και κάτοικοι στον ΣΚΑΙ.

Ρε σεις είναι αξιόπιστοι εκεί στον ΣΚΑΙ? Έχω ακούσει τέρατα εδώ και τόση ώρα. Δε μπορώ να το πιστέψω οτι εκκενώνονται τόσες πολλές περιοχές. Τόσο χάλια είναι?

Δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα, οπότε αναμένουμε.. Μακάρι να μην έχει συμβεί κάτι τέτοιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ορατοι οι καπνοι απο την φωτια και απο την δορυφορικη....μαλιστα εχουν φτασει εως την Μηλο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θέλω να φανώ μάντης κακών ΑΛΛΑ η φωτιά αν δεν περιοριστεί το επόμενο 2ωρο θα κάψει τεράστια έκταση πρασίνου .....εύχομαι να μην έχουμε ζημιές και νεκρούς αν και η κατάσταση είναι τραγικά δυσκολη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Kostir said:

Ρε παιδιά έχετε δει και ακούσει κανα canadair?  Είναι όλα στη Μεσσηνία; 

Τους έχει ξεφύγει για τα καλά και σε 1 ώρα πλησιάζει το βράδυ.

Απο Γλυφάδα τελευταίο εναέριο που άκουσα ήταν πριν 2 ώρες περίπου. Δεν ξέρω αν σε άλλες περιοχές έχουν καλύτερη εικόνα. 1-2 τα άκουσα στις 4 περίπου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, george-kozanh said:

Λαγκαδάς Θεσσαλονίκης 47.1 °C at 18:08. Καληνύχτα!

Παιδιά όντως!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

αμελεια να πω οτι καποιος εχει πολλα στο μυαλο του και ξεχασε κατι.
αμελεια ΔΕΝ ειναι οταν περναει με το αμαξι ριχνει το τσιγαρο. ΔΕΝ ειναι οταν ψηνουν με καρβουνα σε ανοιχτη ψησταρια σε δασος διπλα και δεν προσεχουν. και ΔΕΝ ειναι αμελεια το δικτυο της ΔΕΗ που χαλαει και βγαζει σπιθες ενω το ιδιο εχει ξανασυμβει και ΔΕΝ αλλαξε τιποτα.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...