Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, GEORGE SNOWMAN said:

Δυστυχως εχει ξεφυγει και προς δυτικα η φωτιά σε περιοχη που δεν περιμενα.

Λένε και για 3ο μέτωπο στο MEGA τώρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορείς να μου εξηγήσει κάποιος στην φωτογραφία που ανέβασα, πως φτάσαμε από αυτό το σημείο , σε αυτό? 

Ρε την αφήσανε την πυρκαγιά επίτηδες να εξελιχθεί 

Ξεφτιλισμενα λαμογια 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

Και για τα Πατήσια θυμάμαι είχες πει και για Μάνδρα (οκ δεν είναι του ΕΑΑ) και όλους φυσικά τους θερμούς αυτόματους της Αττικής από ΕΜΥ. Παραστατικά το είπα το 5. Μπορεί και 10 να ήταν αν βάλω μέσα και όσα έχεις πει για ''θερμοκαζανάκια''' της ΕΜΥ κτλ. Γενικά παρατηρώ οτι γίνεσαι εριστικός και είρων πάντα σε ότι αφορά τους θερμούς σταθμούς της Αττικής. Ευλόγως αναρωτιέμαι γιατί? Καταλήγω οτι έχεις κάποιο θέμα με τη ζέστη της Αττικής. Δε ξέρω, ίσως δεν μπορείς να αντέξεις οτι στην Αθήνα κάνει περισσότερο ζέστη από τη Λάρισα πολλές φορές. Αν πέφτω έξω συγχώρεσε με. 

Ψέματα ψέματα ψέματα

Για τα Πατήσια δεν έχω πει τίποτα, για την Μάνδρα είπα ότι είναι παθητικός Vue, επίσης για όλους τους αυτόματους της ΕΜΥ έχω πει και όχι μόνο εκείνους της Αττικής που σκανδαλωδώς λες ότι είπα για να δημιουργήσεις εντυπώσεις ότι και καλά έχω θέμα με Αττική, ναι τους αποκαλώ θερμοκαζανάκια γιατί όντως μετράνε υψηλότερες θερμοκρασίες από τους stevenson. Δες παραδείγματα Νέα Φιλαδέλφεια το 2007 47,5 ο αυτόματος και 46,2 ο stevenson. Ο άλλος ο σταθμός στις Σέρρες ο αυτόματος μονίμως πάνω κατά 3 βαθμούς σε σχέση με εκείνον του ΕΕΑ. Και όχι φυσικά δεν σε συχγωρώ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Frostfang8 said:

αυτο αναρωτηθηκα πριν. ηταν καλυτερη η εικονα και μετα απλα σταματησαν τα περισσοτερα εναερια!!!
και δεν ξερω τι γινεται με τις επιγειες δυναμεις... δεν βλεπω κατι σοβαρο

Πιστεύω ότι έχουν σπάσει όλες οι δυνάμεις σε διάφορες περιοχές της Ελλάδος. Ειδικά τα canadair πρέπει να έχουν πάει Μεσσηνία ή Ροδο. Και τώρα χρειάζεται δυνάμεις και η Εύβοια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, MeteoTirnavos said:

Ψέματα ψέματα ψέματα

Για τα Πατήσια δεν έχω πει τίποτα, για την Μάνδρα είπα ότι είναι παθητικός Vue, επίσης για όλους τους αυτόματους της ΕΜΥ έχω πει και όχι μόνο εκείνους της Αττικής που σκανδαλωδώς λες ότι είπα για να δημιουργήσεις εντυπώσεις ότι και καλά έχω θέμα με Αττική, ναι τους αποκαλώ θερμοκαζανάκια γιατί όντως μετράνε υψηλότερες θερμοκρασίες από τους stevenson. Δες παραδείγματα Νέα Φιλαδέλφεια το 2007 47,5 ο αυτόματος και 46,2 ο stevenson. Ο άλλος ο σταθμός στις Σέρρες ο αυτόματος μονίμως πάνω κατά 3 βαθμούς σε σχέση με εκείνον του ΕΕΑ. Και όχι φυσικά δεν σε συχγωρώ. 

Οι αυτόματοι της ΕΜΥ στην Αττική πάνε καλά όπως και να τους αποκαλείς εσύ. Έχω μιλήσει με ΕΜΥ και τους έχουν καλιμπράρει και φαίνεται καθημερινά από τις επιδόσεις τους. Για άλλες περιοχές πάρτους τηλ και ρώτα τους όπως έκανα εγώ αντί να κάνεις πολεμική. Και ο σταθμός στη Φιλαδέλφεια το 2007 μια χαρά δικαιολογήται να έγραψε πιο πάνω καθώς ήταν θυελλώδεις οι άνεμοι. Είπαμε άλλο Αττική άλλο μια αχανής πεδιάδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Spartan said:

Μπορείς να μου εξηγήσει κάποιος στην φωτογραφία που ανέβασα, πως φτάσαμε από αυτό το σημείο , σε αυτό? 

Ρε την αφήσανε την πυρκαγιά επίτηδες να εξελιχθεί 

Ξεφτιλισμενα λαμογια 

Μόλις βγήκε ο αντιδήμαρχος Αχαρνων και επιβεβαίωσε αυτα που λέμε όλοι εδω μέσα. Δεν υπάρχει καμια επίγεια δύναμη παρα μόνο λίγα εναέρια. "Πρέπει να καεί η Ομόνοια για να έρθουν;" και ο δημοσιογράφος κλασσικά άλλαξε κουβεντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιλησα με τον φιλο που εχει την ταβερνα Αγ.Μερκουριος και εχει πλησιασει κι εκει.Πως;;;;Δεν ξερω,μου φαινοταν αδυνατον με βδ.Αυτη η περιοχη ειναι που καιγεται και πιο νοτια μεσα στο ρεμα της Χελιδονους στις Αδαμες.Δεν εχει που να παει η φωτια κατα τη γνωμη μου,θα σβησει αφου κατακαψει οτι υπαρχει μεσα στο πλαισιο που εχω βαλει.

IMG_20210803_191132.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Spartan είπε:

20210803_190746.jpg

Ντροπή!!!!! Ντροπή!!!!!Μόνο στονΕλλαδισταν..ΜΟΝΟ!!!! ΧΩΡΙΣ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΥΡΛΑΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΗΡΕΜΉΣΕΙ ΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΛΕΚΑΝΟΠΕΡΙΟ.. απίστευτα πράγματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλέον είναι πολλά τα σπίτια που καίγονται...Βλέπω συνέχεια μπαίνουν σε αυλές...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South Athens είπε:

Οι αυτόματοι της ΕΜΥ στην Αττική πάνε καλά όπως και να τους αποκαλείς εσύ. Έχω μιλήσει με ΕΜΥ και τους έχουν καλιμπράρει και φαίνεται καθημερινά από τις επιδόσεις τους. Για άλλες περιοχές πάρτους τηλ και ρώτα τους όπως έκανα εγώ αντί να κάνεις πολεμική. Και ο σταθμός στη Φιλαδέλφεια το 2007 μια χαρά δικαιολογήται να έγραψε πιο πάνω καθώς ήταν θυελλώδεις οι άνεμοι. Είπαμε άλλο Αττική άλλο μια αχανής πεδιάδα.

Η άποψη των μετεωρολόγων για τους αυτόματους σταθμούς της ΕΜΥ http://e-meteolarissa.blogspot.com/2012/08/blog-post_22.html

Φυσικά και δεν δικαιολογείται 1,3 βαθμούς αφού δίπλα ήταν οι σταθμοί, επίσης μόνος σου λες ότι έγινε καλιμπράρισμα άρα με επιβεβαιώνεις σε αυτό που λέω ότι τσιμπούσαν οι αυτόματοι σταθμοί. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, MeteoTirnavos said:

Η άποψη των μετεωρολόγων για τους αυτόματους σταθμούς της ΕΜΥ http://e-meteolarissa.blogspot.com/2012/08/blog-post_22.html

Φυσικά και δεν δικαιολογείται 1,3 βαθμούς αφού δίπλα ήταν οι σταθμοί, επίσης μόνος σου λες ότι έγινε καλιμπράρισμα άρα με επιβεβαιώνεις σε αυτό που λέω ότι τσιμπούσαν οι αυτόματοι σταθμοί. 

Η γνώμη ειδικού σε μετεωρολογικούς σταθμούς χρειάζεται όχι μετεωρολόγων. Επίσης να είναι γνώστες της Αττικής και του κλίματος της. Η ΕΜΥ αποδέχεται κανονικά το ρεκόρ της Νέας Φιλαδέλφειας στους 47.5.

Δες σελίδα 16

http://www.hnms.gr/emy/el/pdf/heat_summer_2017.pdf

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει μεγάλη θλίψη για τις πυρκαγιές και δεν υπαρχει όρεξη να σχολιάστει οτιδήποτε άλλο αυτές τις στιγμές.

Θα παρακαλούσαμε όλα τα μέλη μας,πέρα απ' τη δικαιολογημένη οργή του καθενός μας τα μνμ μας να παραμείνουν απολιτικ και να επικεντρωθούμε με αναφορες στις πυρκαγιες και το πώς θα βοηθήσουμε όσους μας διαβάζουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Η γνώμη ειδικού σε μετεωρολογικούς σταθμούς χρειάζεται όχι μετεωρολόγων. Επίσης να είναι γνώστες της Αττικής και του κλίματος της. Η ΕΜΥ αποδέχεται κανονικά το ρεκόρ της Νέας Φιλαδέλφειας στους 47.5.

Δες σελίδα 16

http://www.hnms.gr/emy/el/pdf/heat_summer_2017.pdf

Νομίζω ήμουν σαφής, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω σε αυτά που είπα. Εκτός αν δεν καταλαβαίνεις ούτε τα βασικά. Οπότε με άσχετο μιλάω

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κριμα δυστυχως. Δεν μας εμεινε τιποτα πλεον ουτε στην Αττικη, ουτε στη Ευβοια αλλα απο οτι βλεπω και σε αλλα μερα δε θα μεινει τιποτα. Ευθυνες θα επιρηφθουν παλι εκ των υστερων, θα λεμε για μια φορα ακομα "Α θα επρεπε αυτο να ειχε γινει ετσι. Α θα επρεπε αυτος να ειχε κανει εκεινο. Α εφταιγε η ζεστη, α το ενα α το αλλο" ενω ολα τα εχουν πλεον καει. Και η πικρη αληθεια ποια ειναι; Οτι το συνολο του πυροσβεστικου σωματος δεν ειναι επαρκες και οι απαγορευσεις μετακινησεις σε δασικες περιοχες σε μερες οπως η σημερινη, ανυπαρκτες. Οτι τα εναερια μεσα για μια μεσογειακη χωρα οπως η Ελλαδα, με εφλεκτα δαση, εχει 10 αεροπλανα ολα και ολα να συνδραμουν σε μια μερα ακραιας επικινδυνοτητας και πολλαπλων εστιων. Τα τελευταία Canadair αγοραστηκαν πριν περιπου 20 χρονια και δυστυχώς έχει πάυσει απο όσο γνωρίζω και η παραγωγή τους χωρίς να έχουμε καταφύγει σε κάποια εναλλακτική για διάφορους λόγους. Το χειροτερο φυσικα ειναι οτι δεν θα σηκωσει κανεις ουτε τα μανικια για να φτιαξει την κατασταση αλλα ουτε και να εναντιωθει σε αυτη τη καταντια και να ζητησει δραση, αμεσα. Και του χρόνου, η και φέτος, η και αύριο.. παλι τα ίδια θα έχουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έπεσε 46.5 Λαγκαδάς ΕΑΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Καίγονται οι ταβέρνες στη λ.Παρνηθος.....απιστευτο.....θα ανεβει στο βουνό η φωτιά ...

ξαναλεω και θα αρχισω τα καντηλια μο υφαινεται καμια μερα στους υπευθυνους. ΧΩΡΙΣ ΑΝΕΜΟ. ΧΩΡΙΣ ΣΟΒΑΡΟ ΑΙΤΙΟ ΓΙΑ ΕΞΑΠΛΩΣΗ.
ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΚΑΝΟΥΝ. ΤΙ ΚΑΝΑΝ ΠΡΙΝ. δεν ξερω περναω φετος που περναω τοσα πραγματα και η ψυχολογια ειναι σκατα, με αυτο τ οσημερινο θα σκασω κυριολεκτικα.
ευχομαι τα χειροτερα. να διαλυθει η Π****** η ΔΕΗ η αρχηστη που τη χρυσοπληρωνουμε και πραγματικα οτ ιχειροτερο σε οσους ειναι υπευθυνοι. απο αυτους που χρματοδωτουν απο αυτους που διαχειριζονται εως αυτους που δινουν εντολες
δεν μπορω πρεπει να φυγω απο τη σκατοχωρα τελικα. ειμαι μολις 23 και βλεπω πλεον οτι δεν υπαρχει μελλον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, MeteoTirnavos said:

Εκτός αν δεν καταλαβαίνεις ούτε τα βασικά. Οπότε με άσχετο μιλάω

Ξανά οι προσωπικές επιθέσεις? Δηλαδή κάπου χαλάρωσε με τη συμπεριφορά σου. Πρώτα με κατηγορείς οτι έχω διπλούς λογαριασμούς στο φόρουμ και τώρα με αποκαλείς τι? 

Είπαμε οκ σε ενοχλεί οτι η Αττική είναι θερμότερη από τη Λάρισα. Δε βλέπω τον λόγο γιατί πρέπει να καταφεύγεις σε προσωπικές επιθέσεις. 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...