Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43,6 η Χαλκιδα και ρεκορ οπως φαινοταν απο τους χαρτες σημερα οτι θα ηταν η χειροτερη μερα του καυσωνα!

*Τι γινεται ρε σεις στο Κρυονερι?!!! Live του open και εφευγαν αρον αρον τα πυροσβεστικα γιατι εσκασαν τεραστιες γλωσσες φωτιας απο το λοφο εντελως ξαφνικα! Και μη χειροτερα θα ξαναπω....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Το εχω πει ξανα ναι...

Άρθρο 117 παράγραφο 3. 

Βεβαια νομοθετικα διαταγματα κτλ  που περνιούνται δεν ειμαι νομολογος να ξερω τι ισχύ εχουν και εαν μπορουν να περασουν.

Παραθυρακια φοβαμαι . Μονο δασικη νομοθεσια γενικα ξερω οχι ειδικα...

παρα πολυ σωστα για την υποχρεωτικη αναδασωση καμμενων δασικων εκτασεων

δεν μπορει να γινει ΚΑΜΜΙΑ εξαιρεση με τυπικο νομο (δηλ νομοθετημα της Βουλης)

οσον αφορα τα νομοθετικα διαταγματα ειναι νομοθετηματα σε ανωμαλες πολιτικες περιοδους οπου δεν υπαρχει βουλη η δεν συγκαλειται (οπως κατα την περιοδο της χουντας)

δεν υπαρχουν ν.δ οταν υπαρχει δηλ βουλη και λειτουργει ο κοινοβουλευτισμος (αλλο πραγμα οι γνωστες πραξεις νομοθετικου περιεχομενου σε εκτακτες συνθηκες)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, MeteoTirnavos said:

Εσύ μάλλον δεν γνωρίζεις φυσική. 

43,8°C η Φιλοθέη με 19% υγρασία

41,6°C το Ψυχικό με 20% υγρασία

Άνεμοι το ίδιο ασθενείς δυτικοί, κατεβαίνουν από τον λόφο των 200-250μ.

Θερμοκρασιακές διαφορές που δεν εξηγούνται από την ατμόσφαιρα, οπότε είναι θέμα σταθμού Φιλοθέης είτε είναι λάθος τοποθετημένος, είτε είναι ασυντήρητος.

Για να ανακεφαλαιώσουμε έχεις αμφισβητήσει μέχρι σήμερα

1. Το ρεκόρ του Λαγκαδά  λέγοντας μας οτι το ανεμιστηράκι χάλασε ενώ μέχρι την προηγούμενη δούλευε κανονικά όταν το ΕΑΑ δεν έχει αναφέρει το οτιδήποτε

2. Συστηματικά το Χαροκόπειο ΕΑΑ όταν τις ημέρες του μελτεμοκαύσωνα στην Αττική έδειχνε τις μέγιστες της Αττικής ενώ όλες τις υπόλοιπες πάει ακόμα πιο κάτω  και από τη Νέα Σμύρνη. Υποθέτω φτιάχνει ξαφνικά όταν δεν Β ε?

3. Το σταθμό της Μάνδρας

4. Το σταθμό της Φιλοθέης τώρα ο οποίος btw βρίσκεται ακριβώς κάτω από τα Τουρκοβούνια στα 340μ.

5. Κάτι σχόλια για τα Πατήσια κτλ 

6. Όλους τους αυτόματους της Αττικής από ΕΜΥ αποκαλόντας τους θερμοκαζανάκια ενώ σου έχουμε πει οτι η ΕΜΥ μας έχει ενημερώσει οτι οι σταθμοί συντηρούνται κανονικά κάτι που φαίνεται από τις εξαιρετικές επιδόσεις τους όλες αυτές τις μέρες. Μάλιστα γενικεύοντας και τσουβαλιάζοντας τους σταθμούς της ΕΜΥ στην Αττική με σταθμούς της ΕΜΥ σε άλλες περιοχές.

Όλα αυτά λοιπόν και ενώ όταν σου λέγαμε οτι ο σταθμός του ΕΑΑ στη Λάρισα το 2017 ήταν για τα μπάζα και μάλιστα τον είχε κριτικάρει και ο Ζιακόπουλος εσύ άφηνες ανοιχτό το ενδεχόμενο να πηγαίνει καλά.

Πολύ επιλεκτική βρίσκω την κριτική σου. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μάλιστα στους θερμούς σταθμούς της Αττικής. Γιατί άραγε?

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τελικά δεν την γλύτωσες ούτε στις Κυκλάδες εσύ..  πότε γυρνάς Αθήνα;

24 ...Αργώ πολυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Snowman ελπιζω να εφυγες και να εισαι καλα ρε φιλε.....τα ντουβαρια ξαναγινονται ο ανθρωπος οχι....ειδα live open κ κου φαινεται σαν τια φωτο που αναβαζεις Γιρωργαρς...πρεπει να σου ειναι πολυ κοντα η φωτια...ο Θεος να βαλει το χερι του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστες Αττικής πλέον οριστικά για 5/8/2021

43.8 Φιλοθέη Davis fan aspirated 

43.6 Αυλώνας Davis

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλαξε ο άνεμος και η φωτιά πάει προς το Κρυονέρι λέει ο άλλος..εντωμεταξύ έχει άπνοια απλά κατάπινε η φωτιά ότι είναι δίπλα της..καίγεται μεγάλη έκταση όπως το δείχνει στο Όπεν.. Παιδιά μόνο η ζωή μετράει τα άλλα είναι δευτερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξυ αρχισε το δυτικο ρευμα πανελλαδικα..μην κλαψετε ο,τι και να ακουσετε αυριο...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά οποιος δεν είναι πυροσβέστης ή τουλάχιστον εθελοντής ή δεν έχει ζήσει μεγάλη φωτιά από κοντά παρακαλώ να προσέχει λίγο τα γραφόμενα του.

Θα επαναλάβω ότι και εγω  τα ίδια έλεγα  πριν φτάσω να είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς που συνδράμουν  σε μια πυρκαγιά ...τα έβαζα με θεούς και δαίμονες ...με κυβερνήσεις πρωθυπουργούς περιφερειάρχες δημάρχους με Τούρκους πράκτορες με αόρατους εχθρούς  κτλ κτλ.....

Όταν υπάρχει καμμένη περιοχή οι θερμοκρασίες εκεί μέσα είναι τεράστιες και η αναζωπύρωση είναι αστεία υπόθεση ακόμα και αν κάποιος φυσήξει πάνω από κάτι που ακόμα καπνίζει....

Έχω δεί να αναζωπυρώνεται δάσος που ήταν ήδη καρβουνιασμενο ...έκαιγε τα καμμένα λόγω της τρομερής θερμοκρασίας που αναπτύσσεται εκεί και μετά από 10-15 λεπτά έκαιγε ξανά καταπράσινο δάσος σαν να μην είχε σβήσει ποτέ .....Τι πιστεύετε ?Ότι υπάρχει ένα πυροσβεστικό ανά δέκα μέτρα στα καμμένα ??? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ....Άρα λοιπόν μέχρι να ξεκινήσει το πυροσβεστικό να φτάσει στο σημείο να ετοιμάσουν τις μάνικες και να ξεκινήσει η πυρόσβεση η φωτιά είναι ήδη άπιαστη...

Σας λέω τα έχω ζήσει πολλές φορές ...τα λέω και ανατριχιαζω ....γι'αυτό αφήστε τα αναθεματα ....

Ούτε οι ΗΠΑ δεν μπορούν να ελέγξουν την κατάσταση που έχουν υποτίθεται το πιο προηγμένο κράτος και το πιο πλούσια εξοπλισμένο...Τα ίδια και οι Αυστραλοί που πέρσυ φτάσανε να έχει καει η μισή Αυστραλία ....

Αυτά .

Σόρρυ για το άσχετο και το μεγάλο post

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, geornik said:

Απο τη δορυφορικη πλεον φαινονται σημαντικες φωτιες στην Ευβοια, ανατολικα της Παρνηθας, Ηλεια,Μεσσηνια κ Μανη...

Έδωσαν νέο μήνυμα εκκένωσης για Δροσοπηγή πριν λίγο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κυρία κουτσαβλη τώρα στο οπεν 

Νέες εστίες από το πουθενά. Καθαρά νέος εμπρησμός 

Έχουν σκοπό σήμερα να κάψουν όλη την Βόρεια Αττίκη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Έχουν σκοπό σήμερα να κάψουν όλη την Βόρεια Αττίκη

Προφανώς ήξεραν ότι θα φυσήξει νοτιάς και θα ενισχυθεί. Πραγματικό ψυχοπλάκωμα αυτή η χώρα. Αν είχα την άνεση να φύγω και να ζήσω εξωτερικό, θα το έκανα χωρίς σκέψη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πυρκαγιες στη φωκιδα - στον Σμολικα - στην Ευβοια - στην Μεσσηνια - στην Ηλεια - στην Αττικη και παντου... Δεν ειναι απλα μια ζεστη μερα. Ειναι στοχευμενοι εμπρησμοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τπτ έχει ξεφύγει η κατάσταση. Βάλτε ΣΚΑΙ. Αν δεν σβήσουν σήμερα αύριο με την ενίσχυση των ανέμων θα γίνει ολοκαύτωμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Παιδιά οποιος δεν είναι πυροσβέστης ή τουλάχιστον εθελοντής ή δεν έχει ζήσει μεγάλη φωτιά από κοντά παρακαλώ να προσέχει λίγο τα γραφόμενα του.

Θα επαναλάβω ότι και εγω  τα ίδια έλεγα  πριν φτάσω να είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς που συνδράμουν δε μια πυρκαγιά ...τα έβαζα με θεούς και δαίμονες ...με κυβερνήσεις πρωθυπουργούς περιφερειάρχες δημάρχους με Τούρκους πράκτορες με αόρατους εχθρούς  κτλ κτλ.....

Όταν υπάρχει καμμένη περιοχή οι θερμοκρασίες εκεί μέσα είναι τεράστιες και η αναζωπύρωση είναι αστεία υπόθεση ακόμα και αν κάποιος φυσήξει πάνω από κάτι που ακόμα καπνίζει....

Έχω δεί να αναζωπυρώνεται δάσος που ήταν ήδη καρβουνιασμενο ...έκαιγε τα καμμένα λόγω της τρομερής θερμοκρασίας που αναπτύσσεται εκεί και μετά από 10-15 λεπτά έκαιγε ξανά καταπράσινο δάσος σαν να μην είχε σβήσει ποτέ .....Τι πιστεύετε ?Ότι υπάρχει ένα πυροσβεστικό ανά δέκα μέτρα στα καμμένα ??? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ....Άρα λοιπόν μέχρι να ξεκινήσει το πυροσβεστικό να φτάσει στο σημείο να ετοιμάσουν τις μάνικες και να ξεκινήσει η πυρόσβεση η φωτιά είναι ήδη άπιαστη...

Σας λέω τα έχω ζήσει πολλές φορές ...τα λέω και ανατριχιαζω ....γι'αυτό αφήστε τα αναθεματα ....

Ούτε οι ΗΠΑ δεν μπορούν να ελέγξουν την κατάσταση που έχουν υποτίθεται το πιο προηγμένο κράτος και το πιο πλούσια εξοπλισμένο...Τα ίδια και οι Αυστραλοί που πέρσυ φτάσανε να έχει καει η μισή Αυστραλία ....

Αυτά .

Σόρρυ για το άσχετο και το μεγάλο post

Φίλε Χελμε, δυστυχώς είναι μεγάλη κουβέντα και θα είμαστε εκτός θεματολογίας. Δεν διαφωνεί κανείς σε αυτά που αναφέρεις, όμως το μεγάλο θέμα είναι η πρόληψη. Εκεί υπάρχουν τεράστιες ευθύνες από πάνω μέχρι κάτω. Τα wildfires των ΗΠΑ είναι άλλη κατάσταση. Αν θέλεις να μιλήσουμε με pm για αυτά διότι βλέπω ότι το forum δεν έχει συγκεκριμένο νήμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...