Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θλίψη, θλίψη και ΟΛΕΘΡΟΣ! Η κόλαση ανέβηκε πάνω στη Γη και απλά εμείς τα  ανθρωπάκια φαινόμαστε τόσο μηδενικά μπροστά στην οργή της φύσης που πλέον μας σιχαθηκε!! Καλή δύναμη ρε παιδιά..ΚΑΛΗ ΔΎΝΑΜΗ σε όλα τα παιδιά στο φόρουμ που περνάνε δύσκολες στιγμές.. :(...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο και αν στεναχωριέμαι για την περιοχή που καταγομαι την Μάνη έχω την ελπίδα ότι θα ξαναγίνει οπως πριν σύντομα.Όμως για το έγκλημα στην Εύβοια έχω στεναχώρια,πολύ θυμό και αηδία....Δεν είναι δυνατόν να αφήνουν να καεί όλη μα όλη η βόρεια Εύβοια,απλά δεν είναι δυνατόν!!!!!Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία από κανέναν για αυτό το έγκλημα που συντελείται.Και δυστυχώς δεν θα ξαναγίνει όπως πρίν . Για παράδειγμα το κομμάτι πάνω απο τις Ροβιές είχε καεί κάπου στο 2003-2004 και είχαν ξαναβγεί πευκάκια και τώρα καήκαν ολοσχερώς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι να σχολιασεις πλεον....δεν απομεινε σαλιο κι ενεργεια. Τετοια θλιψη πφφφ.

Καλη δυναμη σε ολα τα παιδια που ειχαν απωλειες. Γιωργο, κουραγιο αδερφε!! 

*Θα επιμεινω να λεω "και μη χειροτερα" γιατι η αλλαγη και ενταση του ανεμου θα ειναι το τελικο χτυπημα για τις ηδη πληγεισες περιοχες και ακρως επικινδυνο για νεες εστιες σε εντελως αλλες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά να ενημερώσω ότι το σπίτι του @GEORGE SNOWMAN δεν κάηκε . Εννοώ η φωτιά δεν μπήκε ευτυχώς στο εσωτερικό του. Η περιοχή έχει καταστραφεί ολοσχερώς και πολλά σπίτια είναι καμμένα . 

Κρυονέρι δεν έχω εικόνα αλλά προς το παρόν στην βορεινή πλευρά που είναι το σπίτι δεν πρέπει να είχε θέμα . Αν φυσήξει ΒΔ θα δείξει τι θα γίνει,ίσως υπάρξει πάλι κίνδυνος. 

Παρότι ήμουν στην περιοχή μέχρι αργά το απόγευμα τέτοια καταστροφή δεν την περίμενα στο κομμάτι προς Ιπποκράτειος Πολιτεία . Κόντρα αέρας ή άπνοια και η φωτιά προχώρησε σαν μην τρέχει τίποτα. 

Για την Εύβοια δεν υπάρχουν λόγια . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Πελοποννησο φαινεται οτι εχουν σβησει οι φωτιες απο τη δορυφορικη...Σε Αττικη κ Ευβοια δεν καταλαβαινεις λογω νεφωσης

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, gakhun είπε:

Συγκρίνεις την πυρκαγιά σε πυκνό δάσος κωνοφόρων σε συνθήκες παρατεταμένου -ακραίου καύσωνα με την προσπάθεια κάποιων χιλιάδων που προσπαθούσαν να περάσουν τα διόδια;

Συγκρίνω τη δυσανάλογη κινητοποίηση από τη μεριά της Πολιτείας! Ακριβώς για το λόγο που παρεθεσες. Τόσο απλά...

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα.Ευχαριστω για την ηθικη συμπαρασταση.Το σπιτι μονο απ εξω καηκε σε καποιο σημειο.

Οι γειτονες μου εχασαν τα παντα,εχουν σωθει παβτως πολλα σπιτια.

IMG_20210806_080710.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξαιρετικά νέα για το σπίτι του Γιώργου. Όμως η θλίψη παραμένει , όπως είπε και ο ίδιος η καταστροφή είναι ολοκληρωτική....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα******, αντιδημαρχος Μαντουδιου..."απο τις 500.000 στρ. εχουν καει ηδη οι 250.000!.....αυτοι οι τενεκεδες Στρατηγοι-Υποστρατηγοι της πυροσβεστικης ειναι εντελως ΑΧΡΗΣΤΟΙ. Ειμαστε μονοι μας, ειμαστε αβοηθητοι τελειως...." , μεταξυ αλλων.

*Το "Στα μου λος" γιατι το κοβει;

Επεξεργάστηκε από EVIA 1987!!
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και αυτη η εικονα εξω απο το σπιτι μου να στοιχειωνει τις ζωες οσων ειναι υπευθυνοι.Δεν λεω τιποτα αλλο,δεν ξερω αν μπορω να ξαναγραψω για καιρο,για αναφορες,δεννξερω τι θα κανω γενικοτερα,ειμαι διαλυμενος.

IMG_20210806_091431.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μην ξεχνατε οτι υπευθυνοι για την καταστροφη στο ματι πηραν προαγωγη ετσι.........

 

 

in other words καλλιθεα εχουμε σιγουρα μεταβολη του ανεμου 10-15 λεπτα ο αερας ειναι σημαντικα πιο δυνατος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανοίγω το παράθυρο στο σπίτι στη Μήλο και μυρίζει τρομακτικά ενώ δεν βλέπεις από τον καπνό ...φυσικά ο ήλιος δεν βγήκε ποτέ ......εθνική τραγωδία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Άγγελος είπε:

44 χρόνια μετά... κ η φωτιά πάλι σβήνει στην θάλασσα όπως τότε... Τελη Αυγούστου του 1977 που από την Λίμνη έσβησε στο Αιγαίο κ κατέκαψε τα πάντα... 

44 χρόνια μετά κ δεν άλλαξε τίποτα!!!

Αυτό ακριβώς είπε και ένας κύριος από τον Κοτσικιά στην πρωινή εκπομπή της ΕΡΤ που παρακολόυθώ.  44 χρόνια μετά, ακριβώς μια από τα ίδια!!!!  Δεν έχω τίποτα άλλο να πω....ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΓΩΔΙΑ!!!

Υ.Γ.: Η βόρεια Εύβοια ήταν πραγματικά ένας επίγειος παράδεισος, και ίσως το πιο σημαντικό φίλτρο για την τσιμεντοποιημένη Αττική.  Τώρα πια αυτό το φίλτρο (και σε συνδυασμό με τις φωτιές και στη βόρεια Αττική) δεν υπάρχει.  Ζοφερές εξελίξεις βλέπω στο μικροκλίμα της ευρύτερης περιοχής προσεχώς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με μισή καρδιά γράφω την αναφορά παρακάτω για λόγους αρχείου. Εύχομαι καλή δύναμη σε όλους...

Μέγιστες θερμοκρασίες Αττικής από όλα τα δίκτυα 05/08/2021

Φιλοθέη Weatherlink Davis Fan Aspirated 43.8°C

Αυλώνας Weatherlink Davis 43.8°C

Ολυμπιακό Κολυμβητήριο Ε.Μ.Υ 42.2°C

Νέα Φιλαδέλφεια Ε.Μ.Υ 41.9°C

Σαλαμίνα Ε.Α.Α 41.6°C

Ψυχικό Ε.Α.Α 41.6°C

ΣΚΑ Ε.Α.Α 41.4°C

Μάνδρα  IMΣ Davis 41.4°C

Κάτω Πατήσια Weatherlink Davis Fan Aspirated 41.4°C

Ίλιον Davis Δήμου Ιλίου 41.4°C

Αγία Παρασκευή Ε.Α.Α 41.2°C

Μενίδι ΙΜΣ Davis 41.1°C

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι χθεσινές μέγιστες από Ε.Μ.Υ

2037377405_Screenshot2021-08-06at10_40_38AM.png.30bf951c1d5ee408d58a499aee5b2381.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελάχιστη 28 βαθμοί για μια μόλις ώρα.. μέχρι τις 6 το πρωί είχαμε 30.. η δυσκολότερη νύχτα στην Λάρισα, δεν έχει ξαναγίνει αυτό. Πτώσεις δέντρων είχαμε εχθές λόγω του Λίβα με αποτέλεσμα και να κοπεί το ρεύμα σε κάποιες περιοχές , αφού έπεσαν σε πυλώνες της ΔΕΗ .. κάποιες φωτιές είχαμε προς Ελασσόνα και όρος Αγιά που γρήγορα σβηστικαν παρά τον άνεμο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και αυτη η εικονα εξω απο το σπιτι μου να στοιχειωνει τις ζωες οσων ειναι υπευθυνοι.Δεν λεω τιποτα αλλο,δεν ξερω αν μπορω να ξαναγραψω για καιρο,για αναφορες,δεννξερω τι θα κανω γενικοτερα,ειμαι διαλυμενος.

IMG_20210806_091431.jpg

Αυτες οι εικονες θα με στιγματιζουν για καιρο. Ποναει η καρδια μου, ποναει η ψυχη μου και το χειροτερο δε ξερω πως να το διαχειριστω.
Σκεφτομαι πως θα νιωθει ενα ζωακι που βλεπει οτι καιγεται, οτι χανεται ο κοσμος γυρω του και δε ξερει που να παει και τι πρεπει να κανει, αν θα πρεπει να γυρισει να σωσει τα μικρα του κλπ και με πιανουν τα δακρυα στα 36 μου.

Δε νομιζω δυστυχως οτι εχω πλεον τα ψυχικα αποθεματα να μεινω στην Ελλαδα για πολυ καιρο ακομα. Δε μπορω να διαχειριστω με την ιδια αναισθησια οπως εκανα οταν ημουν μικρος, τον κοσμο γυρω μου.


 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και αυτη η εικονα εξω απο το σπιτι μου να στοιχειωνει τις ζωες οσων ειναι υπευθυνοι.Δεν λεω τιποτα αλλο,δεν ξερω αν μπορω να ξαναγραψω για καιρο,για αναφορες,δεννξερω τι θα κανω γενικοτερα,ειμαι διαλυμενος.

IMG_20210806_091431.jpg

Ξυπνησα και πραγματικά εχω πλανταξει. 

Αυτα ιδιως δεν μπορω να τα διαχειριστω ψυχολογικα. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδη εχθες εγινε μεγαλη συζητηση για τον αερα, σημερα δυστυχως θα αποδειχτει πως ο συνδυασμος χαμηλης υγρασιας, δυνατου αερα και φωτιας, ειναι πολυ επικινδυνο φαινομενο γιατι αιφνιδιαζει  ζωα και ανθρωπους σε δευτερολεπτα....

Ευχη απο εδω και περα για τις λιγοτερες απωλειες.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα την ευχαριστη ειδηση για το σπιτι του Γιωργου,υπαρχει ενα ακομα ευχαριστο νεο σε προσωπικο επιπεδο..Το χωριο του πατερα μου η Κελεφα Μανης σωθηκε εν τελει..Η φωτια βρισκεται στην κορυφογραμμη του βουνου..Απειλει το χωριο Ανω Γερμα αλλα ακομα ολα τα γυρω χωρια ειναι ασφαλη..

Ο θειος μου βρισκεται στην περιοχη και με ενημερωνει...Μαλιστα κατορθωσε να σωσει και το σπιτι των παππουδων μου που βρισκεται εξω απο το χωριο..Το πατρικο του πατερα μου δηλαδη...

Ενημερωτικα μονος του το κρατησε με συγχωριανους που εσπευσαν για βοηθεια...Δεν υπηρχε κανενα πυροσβεστικο οχημα σ εκεινο το σημειο...Εν τελει τα καταφεραν...

Και κατι ασχετο αλλα μεσα στην μαυριλα ας τα λεμε κι αυτα..Η εθνικη ομαδα πολο ανδρων στον τελικο των Ολυμπιακων αγωνων!!!Γι αλλη μια φορα οι αθλητες μας,μας κανουν περηφανους...Να ακουγεται σε ολη την οικουμενη και η αλλη οψη της Ελλαδαρας μας...Η ευχαριστη και περηφανη οψη!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και αυτη η εικονα εξω απο το σπιτι μου να στοιχειωνει τις ζωες οσων ειναι υπευθυνοι.Δεν λεω τιποτα αλλο,δεν ξερω αν μπορω να ξαναγραψω για καιρο,για αναφορες,δεννξερω τι θα κανω γενικοτερα,ειμαι διαλυμενος.

IMG_20210806_091431.jpg

re tetoies eikones emas toys filozoous poy ofelei na tis vlepoyme??? o mi filozoos oyte poy tha eyaistitopoiithei,kai go poy latreyo ta zoa tora eida mia eikona poy den xreiazotan na do !!!!! pote de katalava poy stoxeyei na vlepo tetoia pragmata !!!!!!!!!DEN EXEI NOIMA NA VLEPOYME TETOIES PHOTOS TZAMPA PONAME PARAPANO !!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...