Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φανταστειτε μονο μετα απο αυτο το παρατεταμενο κυμα καυσωνα να ερθουν ακραια βροχοσυστηματα (ή θυελλωδεις ανεμοι)

θα εχει αυτο καποια ομορφια οταν ξερουμε -και πολλα παιδια το τονιζουν- τι θα προκαλεσει??

αυτο εννοω απλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, geornik said:

Αυριο θα αποδειχτει κ για Αττικη...θα θυμισει 2007 εντονα η αυριανη μερα...πιστευω για τον ιστορικο σταθμο του Θησειου αυριο παιζει να ειναι η δευτερη υψηλοτερη θερμοκρασια μετα το εξωφρενικο 26.6.2007

Ποσο ήταν  το εξωφρενικό;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο top10 το χωριό αυτή την ώρα  . Για εμένα την παράσταση κλέβει η Παξιμαδα Καρύστου που τέτοια Θερμοκρασία δεν βλέπει ποτε ούτε το μεσημέρι! 

32 βαθμοί στην Κύθνο.

SmartSelect_20210803-005157_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

I don't think so.

εκεί θα μείνει όμως, θα επηρεάσει κεντροδυτική Μεσόγειο περισσότερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Κώστας. said:

Εγω θυμαμαι σε ενα καυσωνα η Φαλασαρνα να εχει τρελα ψηλη θερμοκρασια μες τη νυχτα.

To χειμώνα ήταν αυτό.Πολλές φορές μάλιστα όχι μια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ρε σεις μήπως τώρα μπαίνουν οι πιο θερμές αέριες μάζες στην Ελλάδα? Έχουν κουλαθεί όλοι οι σταθμοί με τρελές Τ μεσάνυχτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Ποσο ήταν  το εξωφρενικό;

44,8c στις 26.6.2007...ποτέ αλλοτε μεταπολεμικα τουλαχιστον δεν επιασε 43c...μεχρι 42,8 με 42,7 ηταν οι πλεον φρικωδεις καυσωνες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, South Athens είπε:

ρε σεις μήπως τώρα μπαίνουν οι πιο θερμές αέριες μάζες στην Ελλάδα? Έχουν κουλαθεί όλοι οι σταθμοί με τρελές Τ μεσάνυχτα

Να έγινε τόσο μεγάλο λάθος λες? Δεν ξέρω. Πάντως δεν είχαμε κανένα Λίβα εμείς εδώ όταν ανέβηκε η θερμοκρασία. Και τώρα 32 έχουμε ακόμα. Αδιανόητα πραγματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω εχω παθει πλακα με.αυτα τα νουμερα σε σταθμους μες στα μεσανυχτα....πολυ φοβαμαι μηπως τα αγαπημενα μας.μοντελα κατι δεν διαβασαν σωστα...

ΔΕΝ γινεται να ξεκιναει η νεα ημερα με 35-37αρια.....δηλαδη οταν.βγει ο ηλιος τι θα γινει;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι συμβαίνει τώρα εδώ γιατί πολλές τοποθεσίες δεν έχουν φόεν για να πεις οτι ανεβάζουν από κει νυχτιάτικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 η Χαλκιδα με 36% υγρασια 2 παρα το ξημερωμα! Ψωφα ρεταλι επιτελους.

Αν ξεκινησουμε στην ανατολη του ηλιου με αυτες τις θερμοκρασιες, δεν θελω να φανταστω την αυριανη(σημερινη) μερα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Εγω εχω παθει πλακα με.αυτα τα νουμερα σε σταθμους μες στα μεσανυχτα....πολυ φοβαμαι μηπως τα αγαπημενα μας.μοντελα κατι δεν διαβασαν σωστα...

ΔΕΝ γινεται να ξεκιναει η νεα ημερα με 35-37αρια.....δηλαδη οταν.βγει ο ηλιος τι θα γινει;;;;

Δεν έχει σημασία πάντως αυτό. Η Τ θα πάει εκεί που είναι να πάει με βάση τα 850 και τις συνθήκες (π.χ. άνεμος). Το ότι θα ξεκινήσει από υψηλότερη Τ δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα ανεβαίνει συνέχεια με τον ίδιο ρυθμό. Δηλαδή αν η Μακρακώμη έχει +4 βαθμούς στις 7 το πρωί αύριο σε σχέση με χθες σημαίνει ότι θα φτάσει 50; Όχι. Είναι όπως λέμε το Χειμώνα να κάνει ξαστεριά πριν έρθουν τα φαινόμενα για να χιονίσει αμέσως. Δεν έχει σχέση. Αν η εισβολή είναι σωστή ακόμη και να βρέχει από πριν μπορεί να το γυρίσει αμέσως. 

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, yiannis_volos said:

Δεν έχει σημασία πάντως αυτό. Η Τ θα πάει εκεί που είναι να πάει με βάση τα 850 και τις συνθήκες (π.χ. άνεμος). Το ότι θα ξεκινήσει από υψηλότερη Τ δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα ανέβει συνέχεια με τον ίδιο ρυθμό. Δηλαδή αν η Μακρακώμη έχει +4 βαθμούς στις 7 το πρωί αύριο σε σχέση με χθες σημαίνει ότι θα φτάσει 50; Όχι. Είναι όπως λέμε το Χειμώνα να κάνει ξαστεριά πριν έρθουν τα φαινόμενα για να χιονίσει αμέσως. Δεν έχει σχέση. Αν η εισβολή είναι σωστή ακόμη και να βρέχει από πριν μπορεί να το γυρίσει αμέσως. 

Και λέει φτάνει 50 αύριο και μένουμε με ανοιχτό το στόμα χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά στους 36.2 έμεινε η Νέα Αγχίαλος σήμερα αφού ποτέ δεν μπήκε ο λίβας εκεί. Στον Αλμυρό τώρα, σχεδόν όλη την ημέρα είχαμε άπνοια, μόνο το απόγευμα φυσούσε ελάχιστα. Ένα φθηνό ψηφιακό θερμόμετρο που έχω έδειξε 40αρι για λίγη ώρα κατα τις 7, οπότε η μέγιστη για σήμερα θα κινήθηκε στους 39-40 πιστεύω. Πάντως η ζέστη συνεχίζεται και αυτή την ώρα, 29 βαθμούς δείχνει... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν βγαινει ακρη γιατι καποιοι σταθμοι ψηνονται αυτη την ωρα στους 36,5c ενω παραδιπλα ειναι πολυ χαμηλοτερες οι θερμοκρασιες...Λουτρακι, Παξιμαδα Καρυστου κ Κυμη αυτη την ωρα για ανεξηγητους λογους εχουν μεταμεσονυκτιο καυσωνα...

Screenshot_20210803-015753_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως και η Μακρακωμη και η Σπαρτη ειναι αυτη την ωρα στα 27.5.....παρα τις τρελες τιμες τους μες στη μερα....

Αντιθετα το ερμο το λεκανοπεδιο με 39-40-41αρια στεναζει τωρα με εκτεταμενα 32-33αρια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...