Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η φετινή κόλαση σύμφωνα με το πρωινό τρέξιμο του τζίφου δεν τελείωσε έχει και ένα ξεγυρισμένο ξέσκισμα αρχές Σεπτέμβρη με το κύριο και το κοντρόλ να φέρνουν στη χώρα μας και τα νότια Βαλκάνια το +25 με + 27 τουλάχιστον στα 850 το χειρότερο που θα μπορούσε ίσως να συμβεί 

7EF0A045-E1AA-45AE-939E-4D718480CBDF.png

FE62583C-E6C6-4AB4-B932-60A23DDC5CC8.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα μπορούσε να μη συμφωνήσει και ο ευρωπαίος στο χαλι για τις αρχές Σεπτέμβρη … πάντα οι θερμές εισβολές και οι καύσωνες φαίνονται από πολύ νωρίς και επιβεβαιώνονται πολύ νωρίς ετοιμαστείτε για όργια αρχές Σεπτέμβρη δεν ξέρω αν έμεινε κανένα δάσος χωρίς να καεί …..

58166BF7-18A1-4025-8124-4AE313686CE1.png

066119E8-E0CB-4C3D-9642-7399F8CDA533.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και έχουμε μπλέξει με τον αυλώνα που έχουμε μπλέξει, τουλάχιστον σε γενικές γραμμές φαίνεται να κάνουν σωστές κινήσεις τα μοντέλα, με το ούκμο το καλύτερο. βελτιώθηκε ο τζίφος στο 6αρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 ώρες πριν, oldboy332 είπε:

Η μακροπρόθεσμη πρόβλεψη για το Φθινόπωρο είναι ότι θα έχουμε ζέστη . Γενικά οι μακροπρόθεσμες έχω δει ότι τουλάχιστον τις πρώτες 20-30 ημέρες πιάνουν  την τάση όποτε οι προσδοκίες είναι χαμηλές πάρα το μαρτύριο που ζήσαμε . Σε ένα  διαλλειματάκι ελπίζω 2-3 ημερών με καμία βροχούλα για σπρώξουμε λίγο την κατάσταση,να ξεπλυθεί ο τόπος  και να την παλεύσουμε μέχρι να έρθει καμία σοβαρή κακοκαιρία  .

Όντως και στο καπάκι (από τις 20 Οκτωβρίου και μετά και όλο το Νοέμβριο) κίνδυνο πλημμυρών σε κάποιες περιοχές ή και πιθανότητες για medicanes

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα κλικ θέλει να βγάλει ωραιότατη φθινοπωρινή μεγάλη κακοκαιρία τέλος Αυγούστου αρχές Σεπτεμβρίου.Συνεχως και πιο ν.ανατολικα όλα τα μοντέλα όσον αφορά την αρχική λιμνη-αυλωνα οπότε για μένα πλέον το να δημιουργηθεί χαμηλάρα τα στα Δυτικά μας οργανωμένη είναι πλέον ένα υπαρκτό σενάριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Προσωπικα δεν περιμενω τιποτα και φετος απο τον ακρως καλοκαιρινο σεπτεμβριο

Μονο λιγοτερα κυματα ζεστης απο τις προηγουμενες χρονιες ευχομαι

Αντε και καμια δυο ασταθειες  αν μπορεσει

Απο οκτωβρη και βλεπουμε για φθινοπωρο εδω κατω

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακαρι να τελειωσει ρε παιδες αυτο το μαρτυριο...Δεν θελω εκπτωσεις φετος...Απο Σεπτεμβρη καταιγιδες..Καθε βδομαδα και ενα χαμηλο...Οχι βροχη της μιας ωρας...Πολυημερα χαμηλα με διαρκεια και ενταση...Καθε ειδους βροχη...Εντονες,ποτιστικες,καταιγιδες με ραγδαιοτητες!!

Εχουμε ξεχασει εδω στην αθηνα τι σημαινει βροχη...Πρεπει να ερθει η ωρα της εξιλεωσης...!!Φτανει πια...Να καταλαβουμε φθινοπωρο..Τεινει να εξαφανιστει..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας κόψει λίγο η ζέστη πρώτα, να πάμε σε διακυμάνσεις του τύπου 18-20 ελάχιστες και 28-30 μέγιστες και μετά βλέπουμε για βροχές. Εγώ πάντως σοβαρά νερά περιμένω από Οκτώβρη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Μακαρι να τελειωσει ρε παιδες αυτο το μαρτυριο...Δεν θελω εκπτωσεις φετος...Απο Σεπτεμβρη καταιγιδες..Καθε βδομαδα και ενα χαμηλο...Οχι βροχη της μιας ωρας...Πολυημερα χαμηλα με διαρκεια και ενταση...Καθε ειδους βροχη...Εντονες,ποτιστικες,καταιγιδες με ραγδαιοτητες!!

Εχουμε ξεχασει εδω στην αθηνα τι σημαινει βροχη...Πρεπει να ερθει η ωρα της εξιλεωσης...!!Φτανει πια...Να καταλαβουμε φθινοπωρο..Τεινει να εξαφανιστει..

Φίλε τις δυνατές και ραγδαίες βροχές εγώ προσωπικά τις φοβάμαι και τις σιχαίνομαι. Ειδικά αν συνοδεύονται από αέρα και κρύο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βρε παιδιά τι ακριβώς περίμενουμε 23 αυγούστου και γκρινιάζουμε?...περιμένουμε κανένα χαμηλο? δε έρχονται τέτοια εποχή......κάποια ψυχρή καυτεβασιά και σχηματισμό λίμνης στο Αιγαίο η στο Ιόνιο ?Ας ηρεμήσει πρώτα η λάβα της Σαχάρας και θα έρθει και αυτην ...αλλά θυμίζω είναι 23 Αυγούστου...Από την άλλη η Ανατολική Ευρώπη ψυχραίνει για τα καλά και οι 240 ω΄ρες του ευρωπαίου δειχνουν σχεδόν μια χειμωνιάτικη κατεβασιά προς την Τουρκία ενω χθες εδειχναν την λάβα να μας ξανάρχεται ,λίγο ψυχραιμία.Η δύσμοιρη Αττική όπως και να το κάνουμε κομματακι δύσκολο να παιξει μπάλλα τον Σεπτέμβρη ,ας περιμένουμε λίγο.

και κάτι περί κλιματικής αλλαγής κλπ ...πέρσι τετοιο καιρό στο χωριό μου στην Δυτική Μακεδονία είχαμε πιάσει κοντα στα 300 mm υετού όλο το καλοκαίρι,οι θερμοκρασίες ήταν σχεδόν ανοιξιάτικες με το ζόρι ανέβαιναν τους 30  την νυχτα επαιζε τουλάχιστον μία κουβέρτα...τότε που ηταν όλοι οι προφήτες?δλδ τι μεσολάβησε σε ενα χρόνο και πάλι απειλούμαστε με ερημοποίηση? ας χαλαρώσουμε λίγο μακριά απο τους προβολέις των ΜΜΕ και πιστεύω αυτό που θα συμβεί στην Ανατολική Ευρώπη θα μας βγεί σε καλό έως πολύ καλό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, bardaris είπε:

βρε παιδιά τι ακριβώς περίμενουμε 23 αυγούστου και γκρινιάζουμε?...περιμένουμε κανένα χαμηλο? δε έρχονται τέτοια εποχή......κάποια ψυχρή καυτεβασιά και σχηματισμό λίμνης στο Αιγαίο η στο Ιόνιο ?Ας ηρεμήσει πρώτα η λάβα της Σαχάρας και θα έρθει και αυτην ...αλλά θυμίζω είναι 23 Αυγούστου...Από την άλλη η Ανατολική Ευρώπη ψυχραίνει για τα καλά και οι 240 ω΄ρες του ευρωπαίου δειχνουν σχεδόν μια χειμωνιάτικη κατεβασιά προς την Τουρκία ενω χθες εδειχναν την λάβα να μας ξανάρχεται ,λίγο ψυχραιμία.Η δύσμοιρη Αττική όπως και να το κάνουμε κομματακι δύσκολο να παιξει μπάλλα τον Σεπτέμβρη ,ας περιμένουμε λίγο.

και κάτι περί κλιματικής αλλαγής κλπ ...πέρσι τετοιο καιρό στο χωριό μου στην Δυτική Μακεδονία είχαμε πιάσει κοντα στα 300 mm υετού όλο το καλοκαίρι,οι θερμοκρασίες ήταν σχεδόν ανοιξιάτικες με το ζόρι ανέβαιναν τους 30  την νυχτα επαιζε τουλάχιστον μία κουβέρτα...τότε που ηταν όλοι οι προφήτες?δλδ τι μεσολάβησε σε ενα χρόνο και πάλι απειλούμαστε με ερημοποίηση? ας χαλαρώσουμε λίγο μακριά απο τους προβολέις των ΜΜΕ και πιστεύω αυτό που θα συμβεί στην Ανατολική Ευρώπη θα μας βγεί σε καλό έως πολύ καλό.

Φίλε μου δεν ξέρω τι έγινε στο χωριό σου μια συγκεκριμένη περίοδο αλλά τα συνεχόμενα νέα ρεκορ στις μέγιστες και η σχεδόν μόνιμη παραμονή της θερμοκρασίας πάνω απο τα κλιματικά δεδομένα δεν είναι προφητείες. Σήμερα τα ζούμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, weatherfan είπε:

Φίλε μου δεν ξέρω τι έγινε στο χωριό σου μια συγκεκριμένη περίοδο αλλά τα συνεχόμενα νέα ρεκορ στις μέγιστες και η σχεδόν μόνιμη παραμονή της θερμοκρασίας πάνω απο τα κλιματικά δεδομένα δεν είναι προφητείες. Σήμερα τα ζούμε. 

μπορώ να σου παραθέσω αρκετά επιχειρήματα ,αλλά σιγουρα χρειάζετε άλλη θεματική ενότητα οπου ευχαρίστως να το συζητήσουμε,το μόνο που έχω να πω έιναι ότι η κλιματική αλλάγή είναι η κυρίαρχη αποψη σεβαστή αλλά όχι η μόνη το αντίθετο,μπορείς να διαβάσεις τις απόψεις του πολιτικού προισταμένου της ΕΜΥ κ κολυδά γι αυτήν,,,,και το λέω αυτό μόνο απλά για να τις διαβάσεις δεν χρειάζεται να τις αποδεχθείς.Οσο για το χωριό μου συνέβη οτι συνέβη σε ολη την Μακεδονία....επειδή και προφανώς δεν το ηξερες γιατί απλά κανείς δεν φροντισε να γίνει είδηση . το μονο που γ΄ραφανε ο καιρός τρελλάθηκε κλπ.Ας μείνουμε σε αυτά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, bardaris είπε:

βρε παιδιά τι ακριβώς περίμενουμε 23 αυγούστου και γκρινιάζουμε?...περιμένουμε κανένα χαμηλο? δε έρχονται τέτοια εποχή......κάποια ψυχρή καυτεβασιά και σχηματισμό λίμνης στο Αιγαίο η στο Ιόνιο ?Ας ηρεμήσει πρώτα η λάβα της Σαχάρας και θα έρθει και αυτην ...αλλά θυμίζω είναι 23 Αυγούστου...Από την άλλη η Ανατολική Ευρώπη ψυχραίνει για τα καλά και οι 240 ω΄ρες του ευρωπαίου δειχνουν σχεδόν μια χειμωνιάτικη κατεβασιά προς την Τουρκία ενω χθες εδειχναν την λάβα να μας ξανάρχεται ,λίγο ψυχραιμία.Η δύσμοιρη Αττική όπως και να το κάνουμε κομματακι δύσκολο να παιξει μπάλλα τον Σεπτέμβρη ,ας περιμένουμε λίγο.

και κάτι περί κλιματικής αλλαγής κλπ ...πέρσι τετοιο καιρό στο χωριό μου στην Δυτική Μακεδονία είχαμε πιάσει κοντα στα 300 mm υετού όλο το καλοκαίρι,οι θερμοκρασίες ήταν σχεδόν ανοιξιάτικες με το ζόρι ανέβαιναν τους 30  την νυχτα επαιζε τουλάχιστον μία κουβέρτα...τότε που ηταν όλοι οι προφήτες?δλδ τι μεσολάβησε σε ενα χρόνο και πάλι απειλούμαστε με ερημοποίηση? ας χαλαρώσουμε λίγο μακριά απο τους προβολέις των ΜΜΕ και πιστεύω αυτό που θα συμβεί στην Ανατολική Ευρώπη θα μας βγεί σε καλό έως πολύ καλό.

Καλά η περσινή χρονιά ήταν εξαίρεση....δε ξαναγίνεται μεσα στο κατακαλόκαιρο να έρθουν 2 λίμνες...Αλλά μη ξεχνάμε ότι και το 2007 λέγαμε ελα εξαίρεση ειναι για εκείνο τον άθλιο χειμωνα αλλα δυστυχως εγινε κανόνας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απλά και μόνο για να εξιτάρω το ενδιαφέρον

α)Γνωρίζουμε ότι τον χειμώνα 2020-2021 ο σθβηρικός έκανε ρεκόρ υψηλής πίεσης με 1091 mp στην μογγολία ?η ότι στο τέξας έγινε ρεκόρ χαμηλότερης θερμοκρασίας με -19 βαθμούς?

β)Γνωρίζουμε πότε αρχισε να ανεβαίνει η θερμοκρασία στην γή ?το 1850 και σταμάτησε να ανεβαίνει και έρχισε να πέφτει το 1940 ..μεχρι το 1974 οποτε και άρχισε να ανεβαίνει πάλι...δλδ το 1860 καίγαν CO2?

γ)Γνωρίζουμε οτι υπήρχαν πολύ πιο θερμές περιόδους στην γη από την σημερινή?

δ)Κάποια στιγμή ας μετρήσουμε επιτέλους το CO 2 ως αέριο του θερμοκηπίου και ας ποσοστικοποιήσουμε την συμμετοχή του σε αυτό το φαινόμενο...και τελός η τρύπα του όζοντος τι γίνετε?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά ας μείνουμε στο θέμα μας.. ανάλυση χαρτών... ας αφήσουμε τα περι κλιματικής αλλαγής ...δεν υπάρχει τελειωμός σε αυτό το θέμα....μόνο ανάλυση χαρτών εδώ.....ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Παιδιά ας μείνουμε στο θέμα μας.. ανάλυση χαρτών... ας αφήσουμε τα περι κλιματικής αλλαγής ...δεν υπάρχει τελειωμός σε αυτό το θέμα....μόνο ανάλυση χαρτών εδώ.....ευχαριστώ!

Σε τσακωσα κι εδώ...χαχαχα...πολύχρονος!!πολύχιονος!!!...είμαστε πολλοί οι γεννημένοι τον Αύγουστο τελικά...😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά τα πρωινά ρανς. Η λίμνη της μεταξύ Ισπανίας και Αζορών αντί να μετακινηθεί Ατλαντικό, μπαίνει Ευρώπη, και φέρνει κύμα ζέστης...

 

AΘΛΙΟ ΤΟ 6ΑΡΙ ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΣ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς τουμπιασε εκ νέου ο τζιφος και θα βγάλει ένα λογικότερο σενάριο. καλό το άικον, οκ ικανοποιητικο για τα δεδομένα το ουκμό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω βλεπω σταθερα πανω απο τα κλιματικα και ο Σεπτςμβρης μπαινει με μινι καυσωνα 28-37αρια Αττικη και ακομα.χειροτερα Πυργο οπου θα βρισκομαι....δειτε το αλλο ΠΣΚΔ τι δινει....αισχος απογοητευση θλιψη...σε λαθος χωρα ζουμε δυστυχως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...