Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, geornik said:

Η τελευταια μερα του καυσωνα η Πεμπτη  στην Αττικη με 44αρια τοπικα στο βορειο λεκανοπεδιο και στην ακρα δυτικη Αττικη...αυρα απο Σαρωνικο θα "δροσιζει" το κεντρονοτιο λεκανοπεδιο και Θριασιο( πλην Μανδρας)...σκληρη μερα φαινεται στη Βοιωτια με 46αρια τοπικα

Screenshot_20210805-004016_Chrome.jpg

Screenshot_20210805-003901_Chrome.jpg

Πότε θα μπει επιτέλους σταθμός στην Κινέτα. Οι Άγιοι Θεόδωροι θα φαίνονται γατάκι μπροστά της.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη ανάσα δεν φαίνεται μεν αλλά τέλος σ αυτη την κόλαση φαίνεται.Ολα δείχνουν ότι η κόλαση πατάει φρένο στα Δυτικά μας ενώ θα υπάρχουν προσπάθειες για κάτι ακόμη καλύτερο και δροσεροτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά καλημέρα από Χαλκίδα (περνάω το προκεχωρημενο) είχα καιρό να γράψω. Και αυτό που θέλω να γράψω δεν το λέω με κακία ούτε της βλακειες βορράς νότος κα. Αν είναι να τραβάμε τα ίδια κάθε χρόνο για να χιόνισει ένα 48ωρο στην Αθήνα σόρυ αλλά δεν θέλω... Δεν θέλω να ξαναχιονισει στην Αθηνα και το ίδιο θα έλεγα για την Θεσσαλονίκη την καλημέρα μου και πάλι από την καπνισμενη χαλκιδα 😢😢😢

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Παιδιά καλημέρα από Χαλκίδα (περνάω το προκεχωρημενο) είχα καιρό να γράψω. Και αυτό που θέλω να γράψω δεν το λέω με κακία ούτε της βλακειες βορράς νότος κα. Αν είναι να τραβάμε τα ίδια κάθε χρόνο για να χιόνισει ένα 48ωρο στην Αθήνα σόρυ αλλά δεν θέλω... Δεν θέλω να ξαναχιονισει στην Αθηνα και το ίδιο θα έλεγα για την Θεσσαλονίκη την καλημέρα μου και πάλι από την καπνισμενη χαλκιδα 😢😢😢

Δεν έχει καμία σχέση η Μήδεια με τον τωρινό καύσωνα. Καμία όμως..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

Φαίνεται καλή πτώση Παρασκευή προς Σάββατο. Θα την νιώσουμε καθόλου στο έδαφος ή έτσι όπως έχει πυρακτωθεί το σύμπαν τόσες μέρες δεν θα καταλάβουμε μία;

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια μηνιαια εκτιμηση μας ηθελα να πεσει εξω του αυγουστο και παει τρενο...πανω απο τα κλιματικα συνεχεια το μονο που μας σωζει ειναι οτι θα αρχισει να μειωνεται η μερα και η ηλιακη ακτινοβολια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Seventower είπε:

Παιδιά καλημέρα από Χαλκίδα (περνάω το προκεχωρημενο) είχα καιρό να γράψω. Και αυτό που θέλω να γράψω δεν το λέω με κακία ούτε της βλακειες βορράς νότος κα. Αν είναι να τραβάμε τα ίδια κάθε χρόνο για να χιόνισει ένα 48ωρο στην Αθήνα σόρυ αλλά δεν θέλω... Δεν θέλω να ξαναχιονισει στην Αθηνα και το ίδιο θα έλεγα για την Θεσσαλονίκη την καλημέρα μου και πάλι από την καπνισμενη χαλκιδα 😢😢😢

Καλημερα. Να φανταστεις οτι σημερα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα στη Χαλκιδα. Εχθες θα παθαινες καταθλιψη με αυτο που ζησαμε. Τα αυτοκινητα ειχαν ασπρισει ολα απο τις σταχτες με μια τρομερη αισθηση καυσου στο λαιμο....και μη χειροτερα να λεμε πραγματικα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Seventower είπε:

Παιδιά καλημέρα από Χαλκίδα (περνάω το προκεχωρημενο) είχα καιρό να γράψω. Και αυτό που θέλω να γράψω δεν το λέω με κακία ούτε της βλακειες βορράς νότος κα. Αν είναι να τραβάμε τα ίδια κάθε χρόνο για να χιόνισει ένα 48ωρο στην Αθήνα σόρυ αλλά δεν θέλω... Δεν θέλω να ξαναχιονισει στην Αθηνα και το ίδιο θα έλεγα για την Θεσσαλονίκη την καλημέρα μου και πάλι από την καπνισμενη χαλκιδα 😢😢😢

Τι σχεση μπορει να εχει μια τυχαια 3ημερη ψυχρη εισβολη,μια τυχαια συγκλιση ανεμων σε εναν θερμο χειμωνα,με εναν καυσωνα 6 μηνες μετα;ΚΑΜΙΑ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζιφος καλός, Ευρωπαίος αισχρός...  Δεν πάμε καλά το ευρωπαϊκό τουμπιαζει μόνο όταν έδειχνε το καλό σενάριο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημερα απο το απογευμα 16.00-17.00 εως αργα το βραδυ προβλεπω τις πιο δυσκολες συνθηκες για τον ανατολικο κορμο της χωρας και ειδικα και το ΝΑ κομματι. Με φοενιασμα και συμπιεση των θερμων αεριων μαζων απο τα δυτικα πριν το "αντιο" εστω και προσωρινα. Ισως βιωσουμε-ειδικα οι νοτιοανατολικοι-τις πιο θερμες συνθηκες σαν αισθηση απ το συνολο του καυσωνα που διανυουμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καμια συσχετιση χειμωνα με καλοκαιρι δεν υπαρχει...για να χιονισει στα πεδινα της ελλαδας ειδικα απο θεσσαλια και κατω αλλα και βορειοτερα που ειναι πιο ευκολο ειναι θεμα συγκυριων ανεμων ψυχρης εισβολης κλπ και μακαρι να χιονιζει καθε χρονο καλο στη φυση κανει..ο καυσωνας στην ελλαδα δεν ειναι θεμα συγκυριων δυστυχως ειναι δεδομενος καθε χρονο η ενταση του αλλαζει καθε χρονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το άικον πήγε προς τζίφο που είναι καλό. Η λογική όμως της μη λογικής των μοντέλων δείχνει πως ο τζιφος θα τουμπιαζει και πάει προς το ευρωπαϊκό.🤪

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως τώρα που κοίταξα το gfs δεν είναι και άσχημο για Ελλάδα. Συμβαδίζει μάλιστα με την μακροπροθεσμη εκτίμηση Αυγούστου-Αρχών Σεπτεμβρίου του METO. Θα έχει ζέστη βέβαια αλλά οι πολύ θερμές αέριες μάζες μετακινουνται προς Ιβηρικη. Νοτιοανατολικη Αγγλία θα κάνει ζέστη για κάποιες ημέρες, όπως προβλέπει και το METO. Το 3ο δεκαήμερο και ειδικά μετά τις 24-25 θα δροσίσει αρκετά Ελλάδα, ειδικά στα Βόρεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το άικον πήγε προς τζίφο που είναι καλό. Η λογική όμως της μη λογικής των μοντέλων δείχνει πως ο τζιφος θα τουμπιαζει και πάει προς το ευρωπαϊκό.🤪

Το κυριο ειναι μονο του λογικα θα ακολουθησει τα ενς του και το μο ορο του που ειναι 3 και 4 βαθμους ψυχροτερα για την αλλη πεμπτη και παρασκευη ενω και για την τεταρτη ειναι κατα 2 βαθμους πιο θερμο απο τον μο.οσο αφορα το ευρωπαικο παντα

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουμπιαζει ο τζιφος, όπως αναμενόταν απ'ο την μη λογική της λογικής των μοντέλων....

 

Πάει η αστάθεια.. βαρέθηκα την ζωή μου!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Τουμπιαζει ο τζιφος, όπως αναμενόταν απ'ο την μη λογική της λογικής των μοντέλων....

 

Πάει η αστάθεια.. βαρέθηκα την ζωή μου!!

Μια ζωή τάζει μέρες πριν αστάθεια και τις παίρνει ο νέος άχρηστος τζιφουλας...🤣🤣🤣🆘

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μ.ο και το τρέξιμο τωρινό συνεχίζει η τάση για μελτεμι το 15γουστο και θερμες μαζες σε Δυτική Ευρώπη ίσως πιο έντονα εφόσον επαληθευτεί η βαθυνση του χαμηλού στην Ισλανδία και το επιτρέψει με τα Βαλκάνια πιο ευνοϊκά σε φυσιολογικές θερμοκρασίες....

Screenshot_2021-08-05-14-21-50-157.jpg

Screenshot_2021-08-05-14-24-42-644.jpg

Screenshot_2021-08-05-14-22-37-240.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καμία απολύτως σχέση το έχουμε ξαναπεί μια χιονοκαιρία 1-2 ημερών και μάλιστα σε σχετικά μικρή γεωγραφική περιοχή με τους καύσωνες που βιώνουμε όλη η Μεσόγειος και τα Βαλκάνια σχεδόν.....να έκανε κανένα εξτρίμ χειμώνα στα Βαλκάνια κανα μήνα διάρκεια να το συζητούσαμε αλλά τώρα δεν έχει ούτε κατά το ελάχιστο καμία απολύτως συσχέτιση.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεχρι Σεπτεμβριο πολλους βαθμους πανω απο τα κλιματικα και βεβαια για ασταθειες ουτε λογος !!!! Τουλαχιστον μετα τις 20-25 να μην.ξανακανει τετοια παρατεταμενα 40φευγαρια αλλα ως 37-38....που καταντησαμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλος και το άικον.. περιμένουμε την ολοκληρωτική Τούμπα του τζιφου... Καταιγίδες μόνο στα βόρεια βορειοανατολικά κατά πάσα πιθανότητα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Τέλος και το άικον.. περιμένουμε την ολοκληρωτική Τούμπα του τζιφου... Καταιγίδες μόνο στα βόρεια βορειοανατολικά κατά πάσα πιθανότητα

 

Πάμε για άλλα τώρα καλύτερα...το τυλίγουμε όπως είναι??🙏❗😁πόσες πιθανότητες να βγει?😁

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1628184508923_6829100798515542258.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Severe_Lover είπε:

 

Πάμε για άλλα τώρα καλύτερα...το τυλίγουμε όπως είναι??🙏❗😁πόσες πιθανότητες να βγει?😁

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1628184508923_6829100798515542258.jpeg

Kaloς ο τζίφο; Φίλε. Όμως έκανε και άλλο βήμα προς το ευρωπαϊκό το οποίο μένει αισχρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Kaloς ο τζίφο; Φίλε. Όμως έκανε και άλλο βήμα προς το ευρωπαϊκό το οποίο μένει αισχρο

σοβαρα , μετα τις 20 βλεπω να γινεται μια υποτυπωδης αλλαγη στην κυκλοφορια και αυτη και παλι δεν θα μας ευνοησει περα απο πιο νορμαλ θερμοκρασιες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...