Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2021....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μελτεμι με 35-40αρες ριπες....υγρασιες 37-39% και θερμοκρασια 28.5 νταν στο.βορειο μπαλκονι....το λες και οαση για τα δεδομενα του φετινου κακοκαιριου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυνατό το χθεσινό απόγευμα 

Όμως ο ήλιος βγήκε την κατάλληλη στιγμή 

και τον γάμο κάναμε 

και κλαρίνο απολαύσαμε 

Αρκαδία Χαίρε 

 

737F4ECE-F724-43F8-8BF3-E200FD33F71D.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπαμ! 50αρα ριπη παρτην κατω τη γλαστρα...ποσο μου ελειψαν αυτα φετος....

29.2 και βιβα δροσουλα μελτεματη στη σκια δεν ιδρωνεις καν....μονο που ειναι τελη Αυγουστου δεν πειραζει καλλιο.αργα παρα ποτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά συννεφάκια και σήμερα εδώ στην Χόχλια, με τον ΒΑ να δροσίζει, 13,8οC ελάχιστη θερμοκρασία κι όλο το σκηνικό τοπίο, με το ελατόδασος σε ρόλο διεθυντή ορχήστρας και τα ποικίλλα δέντρα ως μουσικά όργανα να συγχορδούν, δίνει ένα υπέροχο μοναδικό τόνο στο παραδείσιο πρωινό μας!!! 

Ο ουρανός κατά διαστήματα, σχηματίζει ξανά σκηνικό φαινομένων....δύσκολα πάντως για σήμερα το βλέπω, αν και καμια ψιχάλα αργότερα, δεν θα ήταν έκπληξη;!

IMG_20210822_121930.jpg

IMG_20210822_123938.jpg

IMG_20210822_121922.jpg

IMG_20210822_122042.jpg

IMG_20210822_122052.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από μια γρήγορη ματιά στα στοιχεία των σταθμών του ΕΑΑ βλέπω πως σε κάποιες περιοχές ο Αύγουστος ενδεχομένως να βγεί ο θερμότερος μήνας της ιστορίας. Παράδειγμα η Λίνδος η οποία αυτή τη στιγμή είναι σχεδόν στους 36 βαθμούς μέγιστη, έχει ήδη μια μέση μηνιαία θερμοκρασία στους 33.4 βαθμούς. Δε θυμάμαι ποτέ σταθμό να έχει μέση μηνιαία θερμοκρασία πάνω από 32 βαθμούς λίγες μέρες πριν την εκπνοή του μήνα. Το προηγούμενο ρεκόρ υψηλότερης μέσης μηνιαίας θερμοκρασίας από σταθμούς του ΕΑΑ το είχε πάλι η Λίνδος με 31.8 τον Ιούλιο του 2017 ενώ το προηγούμενο ρεκόρ από σταθμούς της ΕΜΥ ήταν 32.0 τον Ιούλιο του 2012 από τον σταθμό της Ελευσίνας. 

Λογικά η Λίνδος πάει για ρεκόρ όλων των εποχών. Ταυτόχρονα θα είναι και Πανευρωπαϊκό ρεκόρ υψηλότερης μέσης μηνιαίας θερμοκρασίας αν κρατηθεί πάνω από 32 βαθμούς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα του καιρού εδώ στην Πολίχνη επικρατεί καλοκαιρία με τον υδράργυρο στους 30,9 ενώ στο αεροδρόμιο Μίκρας 30,3 με καλοκαιρία κι εκεί! Ελάχιστη στην Πολίχνη γύρω στο 23αρι ενώ στη Μίκρα γύρω στο 20αρι. 43% υγρασία εδώ και 50% στη Μίκρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aπο τον νομο Θεσσαλονικης χθες βραδυ..Του Γιαννη Παναγοπουλου..

THESSALONIKH KERAUNOI KAIROS.jpgΚαι στη νεα κρηνη λιγο πριν ξεσπασει μπορα χθες..Απο την Μαρια θεοχαρη...Εβγαλε μπορες σε αρκετες περιοχες αλλα τα ηνια κρατησε ο μοριας..Αφου τοπικα επεσαν και πανω απο 45 χιλιοστα κυριως στην Γορτυνια της Αρκαδιας!!!Οσα δηλαδη εχω γραψει εγω το τελευταιο 5 μηνο.. 🙈

236192958_4205031052946901_7444769241513504340_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω έρθει για extreme  μπάνιο σε βορινή παραλία του νησιού ....δεν υπάρχει ψυχή....μόνο εγώ ήρθα να θυμηθώ τα νιάτα μου και να κολυμπήσω λίγα χιλιόμετρα μέσα στα κύματα ....ο αισθητήρας που πήρα επίτηδες μαζί μου και τον έχω στη σκιά στο beach-bar δεν ανέβηκε από το πρωί πάνω από τους 24.2 με τρομερές ριπές ανέμου που τις υπολογίζω ανά διαστήματα στα 80χλμ/ωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παραλία Οβριος μάλλον η τελευταία παραλία στο ανατολικο Πηλιο απαράμιλλης αισθητικής τοπίο με ελαφρύ αεράκι δροσερό από το Αιγαίο.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα απο Αθηνα πλεον..Νωρις το μεσημερι γυρισαμε στην Καλλιθεα απο το χωριο...Υποφερτη η ζεστη καθως το μελτεμι βοηθα ιδιαιτερα...Πολυ αερα συναντησα στην Κερατεα που βρεθηκα για μια δουλιτσα...Πραγματικα ειναι πολυ σημαντικο το γεγονος οτι σημερα δεν ειχαμε φωτιες σε αττικοβοιωτια και ευβοια..

Ερχομενος απο το Κοκκινο ειδαμε αρκετα πυροσβεστικα γυρω απο την εθνικη οδο σε παραδρομους να ειναι προφανως σε επιφυλακη..Καλιο αργα παρα ποτε θα μου πειτε...

Μπαλκονακι πλεον με σοδιτσα και λεμονι μπας και ξεφουσκωσω..2 μερες στα πεθερικα καταναλωνα θερμιδες που αντιστοιχουν στην ημερησια διατροφη ενος εφηβου ελεφαντα...Και μακαρι να ταν σε χορτα...Αμ δε....Σαρωσε η προβατινα και τα χοιρινα...🤣

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23.8 - 27.9 σήμερα στη Μήλο....στις παραλίες με βόριο προσανατολισμό βαριά 24.5 μέγιστες και τρομερές ριπές αέρα που εμπειρικά φτάνανε τα 70-80χλμ/ώρα .....ονειρικές μέρες....μετά τις πρώτες 2 μέρες που ήρθα με τον υπερκαυσωνα δεν έχω υδρωσει ούτε σταγόνα οποιαδήποτε ώρα της ημέρας παρά μόνο όταν κάνω προπόνηση ....Όλα τα ωραία όμως τελειώνουν και Τρίτη μεσημέρι επιστρέφω Αθήνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα στα παιδια..Απολαυστικη νυχτα..Η θερμοκρασια στους 25 βαθμους και συνεχιζει να πεφτει...Καθεσαι ευχαριστα στο μπαλκονι...Το μελτεμι αν και εκοψε σε σχεση με το απογευμα λειτουργει ευεργετικα καθως περιοριζει την δυσαρεστη αισθηση της υγρασιας που αυτη τη στιγμη ειναι στο 57%.

Κατα τ αλλα φουσκωμενος...Ουτε η σοδα ουτε το λεμονι δεν ηταν αρωγοι..Αναποφευκτα το εριξα στις χημικες λυσεις...simeco...Οι οδυνηρες συνεπειες απο προβατινες,λουκανικα,τσιπουρα,λουκουμαδες κτλ εχουν κανει το στομαχι και την κοιλια μου σαν τους αμμολοφους της Λημνου...

Λοιπον σας καληνυχτω απο την σχετικα δροσερη καλλιθεα...Καλη βδομαδα σε ολους...Και ευελπιστω καποια στιγμη να εχουμε και καιρικο ενδιαφερον..Να αρχισουμε τις πραγματικες αναφορες...Καλο βραδυ φιλαρακια...Και παλι στον καλο φιλο mademjim,τις θερμοτερες ευχες...Χρονια καλα φιλε μου και χιονια πολλα!!!Να τα εκατοστησεις!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το λιμανι του πειραια τωρα με το αυγουστιατικο φεγγαρι.. no filters..

απο αυριο το πρωι αναφορες απ την μεγαλονησο..

20210822_211725.jpg

20210822_211706.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ομορφη δροσουλα κ Ζωγραφου με 25.8 ηδη νωρις νωρις και ελαφρυ ΒΒΑ αερακι...

Μακαρι να μας πηγαινε ετσι και οχι με.ζεστη κ υγρασια απο αυριο και για οσο παει το ματι...

Τα μοντελα ειναι σαν αρχες Ιουλιου ανοδος και κρατημενο ψηλα με 37-38αρια το επομενο ΣΚ...

Ποτε θα κανει ξαστερια....ραγιαδες ραγιαδες...ποτε θα ριξει 50 μμ να πεσει η Τ κατω απο 27-28 και να μην ξανανεβει !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα.Σημερινή φωτό εξω απο το σπίτι μου.17 μερες μετα και ο κορμος καίγεται ακόμα!Τραγική εικόνα μου ****** ακομα περισσοτερο τη ψυχολογία. 

 

IMG_20210822_155420.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και στο καπάκι μια ελπιδοφόρα εικόνα απο ενα δεντρο στην αυλή μου που φαινότανε θερμοκαμμενο.Η ζωή αντεπιτιθεται μεσα στην κόλαση της καρβουνίλας.Ποτέ δεν περιμενα μερικα βλασταρακια να μου δωσουν τοση δυναμη κ ελπίδα. 

 

IMG_20210822_220313.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερές εικόνες Γιώργο...και οι δύο.... ο θάνατος και η ζωή.....

Εδώ σήμερα πάλι επιστρέψαμε στα κλιματιστικά  το μεσημέρι....μέχρι νωρίς το σούρουπο είχε πολύ ζέστη σαν αίσθηση σχετικά μετά από 3 μέρες φυσιολογικών θερμοκρασιών και δροσιάς......στους 33,6 η μέγιστη με το μέγιστο heat index να πιάνει τους 36 σχεδόν.... τώρα ευτυχώς δρόσισε με την θερμοκρασία στους 25,5 .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κρυουλακι κι αποψε στον πανουργια φωκιδας..12β τωρα και 8 βαθμους ειχε το πρωι..εχουμε μπει σε σταθερη τροχια μονοψηφιων..its coming cold..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρέβεζα ένα υποπνεων αεράκι με όχι και τόσο ψηλή υγρασία για τα δεδομένα της περιοχής περίπου 75% και Τ στους 27-28...ελαφρώς έξω απ' την Πρέβεζα στο ψαθακι τέλεια νύχτα

IMG_20210822_231636.thumb.jpg.1f92d4daa8c61c080e0c3afe48736191.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απολαμβανω τη δροσερη σχετικα νυχτα...Παρεα με το Αυγουστιατικο φεγγαρι..Ησυχια καθως αρκετος κοσμος λειπει ακομα...Μια αλλη οψη της ομορφης Αθηνας...

Ελαχιστες φωνες,περισσοτερο ακουγονται ακομα τα τζιτζικια...Που και που περνα καποιο αυτοκινητο...Καθισμενος στην πολυθρονα του μπαλκονιου εχοντας την αισθηση οτι δεν ειμαι σε πολη αλλα σε καποιο ομορφο χωριο της εξοχης...

Σας καληνυχτω με μια υπεροχη ληψη απο την πανσεληνο οπως την καταγραψε ο κυριος Καραντινης στο Σουνιο...

Αυγουστιατικο φεγγαρι ποσα σου χω πει....

 

239363568_832610110588486_8252371193444195167_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...