Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2021....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και ηλιοφανεια κομπλε ηταν σημερα οι θερμοκρασιες εδω.Βοηθουν πολυ οι ελαχιστες.Στους 17,9 τωρα το θερμομετρο που εχω εξω και στον σταθμο του Ε.Α.Α στους 18,8 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η νοτιαδουρα και η απαλευτη αισθηση υγρασιας στην Αττικη μου κανει πιο ευκολη τη μεταβαση στην υγρη κολαση του Πυργου....

26.3 με 56% υγρασια τωρα....

25.5 ο Πυργος με.65% υγρασια....

Ενταξει εχουμε επιβιωσει και με.88%αρια υγρασιες αιρκο 24ωρο και απο δω παν κι αλλοι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες!!!Υπεροχες αναπτυξεις χθες στην Κατερινη...Της κυριας Νικολοβα..Και ομορφο νυχτερινο θεαμα απο την περιοχη της Ασσηρου θεσσαλονικης...Του κυριου Χρανιωτη..

240958583_10226946835999908_6696141296732478207_n.jpg

240883031_4317609878330296_9154121380088348163_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλη εβδομαδα με το αριστερο ξεκινησαμε....24.5 ελαχιστη φουλ υγρασια δυσφορια και ηδη 30αρι απο τις 11.00....σαν να ειναι.αρχες καλοκαιριου ενω σε 36 ωρες μπαινει Σεπτεμβρης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21.8 η ελάχιστη στην Λάρισα, επιστροφή Γιάννενα η προτελευταία μου λογικά... Για 2-3 εβδομάδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βλεπω απο την σατ πως Στερεα και Πελοπονησσο αναπτυσεται σιγα σιγα ασταθεια...λιγα συννεφα και στην Αττικη...για να δουμε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9.8 ελάχιστη στα Καλάβρυτα 

9.1 στο Πάος Καλαβρύτων 

24.4 εδώ...

οι δικοί μου που είναι στο Πάος μου λένε πως κλασσικά τα βράδυα κοιμούνται με κουβέρτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13,8 η ελαχιστη στον σταθμο του Ε.Α.Α και 28.3 η μεγιστη μεχρι στιγμης.Στους 27,9 τωρα

Ανοιχτα τα παραθυρα το βραδυ μεχρι και το πρωι για να κραταει καλη δροσια την ημερα αλλα επειδη κρυωνει πιο γρηγορα το σπιτι χωρις κουβερτα δεν παλευοταν το κρυο.

Με τιε ιδιες ελαχιστες τον ιουλιο και τον αυγουστο με τον καυσωνα ουτε σεντονι δεν χρειαζοταν γιατι τα τσιμεντα εκαιγαν περισσοτερες ωρες σε πιο υψηλες θερμοκρασιες.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδες.Ξεσπιτωμενος,λογικα για ενα με δυο μηνες ακομα κι ελπιζωντας να βρεξει για να ξεπλυθει η σταχτη,παρτε μια ωραια εικονα απο τη βερυκοκια στην αυλη μας,της κοψαμε ολα τα καμενα κλαδια και δειχνει πανεμορφη μεσα στη μαυριλα.IMG_20210830_120249.thumb.jpg.a0ab42c527af6dee566728c293292dfd.jpg

Αποφασισαμε με τη γυναικα να μεινουμε στην καμενη Δροσοπηγη μας,ωστε να τη ξαναδουμε πρασινη και να βοηθησουμε οπου χρειαστει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29,4 μέγιστη στον Αγ. Στεφανο δεν μπορεί να 30ρισει. Ωραίο δροσερό αεράκι κ συννεφιά κατά περιόδους. Καλά είναι σήμερα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλησπερα παιδες.Ξεσπιτωμενος,λογικα για ενα με δυο μηνες ακομα κι ελπιζωντας να βρεξει για να ξεπλυθει η σταχτη,παρτε μια ωραια εικονα απο τη βερυκοκια στην αυλη μας,της κοψαμε ολα τα καμενα κλαδια και δειχνει πανεμορφη μεσα στη μαυριλα.IMG_20210830_120249.thumb.jpg.a0ab42c527af6dee566728c293292dfd.jpg

Αποφασισαμε με τη γυναικα να μεινουμε στην καμενη Δροσοπηγη μας,ωστε να τη ξαναδουμε πρασινη και να βοηθησουμε οπου χρειαστει.

Φοβερή φωτό Γιώργο! Από εδώ κ πέρα μέρα με τη μέρα η ελπίδα θα    κυριαρχήσει και το πράσινο θα επικρατήσει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ούτε που θέλω να φανταστώ πόσο μυρίζει ακόμη στη Δροσοπηγή. Ακόμη και τώρα στο Τροπικό Χωριό αργά τη νύχτα με την υγρασία μυρίζει στάχτη.

Περιμένοντας τη βροχή, πλην όμως ελπίζοντας να μη φέρει αυτή πλημμύρες...

Στα του καιρού, 33 βαθμοί στο Τροπικό Χωριό και μπόλικη δυσφορία από το νοτιαδάκι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, on the mend είπε:

Ούτε που θέλω να φανταστώ πόσο μυρίζει ακόμη στη Δροσοπηγή. Ακόμη και τώρα στο Τροπικό Χωριό αργά τη νύχτα με την υγρασία μυρίζει στάχτη.

Περιμένοντας τη βροχή, πλην όμως ελπίζοντας να μη φέρει αυτή πλημμύρες...

Στα του καιρού, 33 βαθμοί στο Τροπικό Χωριό και μπόλικη δυσφορία από το νοτιαδάκι.

Επιβεβαιώνω γείτονα. Και σε εμένα που είμαι ακόμα πιο κάτω, μυρίζει κάθε νύχτα! Να δούμε μήπως αύριο ρίξει καμια ψιχάλα. Αν και νομίζω οτι με το βοριά δεν έχουμε ελπίδες. Πιο πιθανό θα ήταν να γίνει σήμερα η έκπληξη. Τελος πάντων. Σώθηκε το ελατοδάσος. ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΑΜΕ. Αλλα δεν είναι αμελητέο. Το έλατο δεν ξαναγίνεται. Το πεύκο ναι. Ειδικά σε περιοχες με υψηλό υετό σε βροχή αλλά και χιόνι. Και δεν το λέω για να χρυσώσω το χάπι. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για 5-6 χρόνια θα είναι πολύ θλιβερό το θέαμα στην ανατολική Πάρνηθα...μετά (όσοι ζούν) θα τα δουν να αναζωογονούνται...το ελατοδάσος πάει χάθηκε για πάντα το 2007...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αποφασισαμε με τη γυναικα να μεινουμε στην καμενη Δροσοπηγη μας,ωστε να τη ξαναδουμε πρασινη και να βοηθησουμε οπου χρειαστει.

Μπράβο Γιώργη!!!!!

Ελπίζω και εύχομαι από δω και πέρα όλα να πάνε κατ ευχήν και σε λίγους μήνες  να μας χαρίζεις λευκές εικόνες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στη παρέα!!

Στην οικογενειακή μας πολυκατοικία χθες βράδυ, εδώ στη Χρυσούπολη Περιστερίου, έπεσε και το τελευταίο κάστρο......... δεν υπάρχει ούτε ένας πλέον.... ο μεγαλύτερος ξάδερφος μου, ένας καθαρά καλοκαιράκιας και μπανάκιας μου δήλωσε χθες βράδυ ξεκάθαρα, πως βαρέθηκε και "ε..! πότε θα βρέξει ρε;;" !! 😄 ....

..... στους 30.2°C με 51% υγρασία τωρα...  25.9°C η ελάχιστη και 33.6°C η μέγιστη της ημέρας..... παραθυρα διαπλατα ανοιχτα και ατελείωτη καθημερινή λιακαδούρα .. ναααα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, on the mend είπε:

Ακόμη και τώρα στο Τροπικό Χωριό αργά τη νύχτα με την υγρασία μυρίζει στάχτη.

 

2 ώρες πριν, menidi είπε:

Επιβεβαιώνω γείτονα. Και σε εμένα που είμαι ακόμα πιο κάτω, μυρίζει κάθε νύχτα!

Μια απ' τα ίδια κι εδω.. και το μεσημέρι...... και λέω όντως? Σαν τσιγάρο μυρίζει ακόμη που και που.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, geornik είπε:

Για 5-6 χρόνια θα είναι πολύ θλιβερό το θέαμα στην ανατολική Πάρνηθα...μετά (όσοι ζούν) θα τα δουν να αναζωογονούνται...το ελατοδάσος πάει χάθηκε για πάντα το 2007...

Δεν είναι ακριβώς έτσι για το ελατοδάσος. Υπάρχουν σημεία που έχουμε αναγέννηση! Ειδικά κοντά στο Μπάφι έχου βγει πολλά ελατάκια. Εκεί που είναι η διχάλα (δεξιά για Καζίνο και αριστερά για Μπάφι και κεραίες). Αλλα υπάρχουν σημεία που ναι, πραγματικά το ελατοδάσος δεν βγαίνει με τίποτα. Ειδικά προς τις κεραίες του Ναυτικού (για όσους ξέρουν) και πίσω, δυτικά - βορειοδυτικα απο τις κορυφές. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Καλησπερα παιδες.Ξεσπιτωμενος,λογικα για ενα με δυο μηνες ακομα κι ελπιζωντας να βρεξει για να ξεπλυθει η σταχτη,παρτε μια ωραια εικονα απο τη βερυκοκια στην αυλη μας,της κοψαμε ολα τα καμενα κλαδια και δειχνει πανεμορφη μεσα στη μαυριλα.IMG_20210830_120249.thumb.jpg.a0ab42c527af6dee566728c293292dfd.jpg

Αποφασισαμε με τη γυναικα να μεινουμε στην καμενη Δροσοπηγη μας,ωστε να τη ξαναδουμε πρασινη και να βοηθησουμε οπου χρειαστει.

οπου ειναι δυνατο βαλτε νεα δενδρα που θα ειναι πιο ανθεκτικα σε περιπτωση φωτιας ωστε να σας δινουν μια ασπιδα προστασιας.....

Η χαρουπιά είναι σπουδαίο διακοσμητικό φυτό. Είναι όμως ακόμη σπουδαιότερη σαν δασικό δέντρο. Εμποδίζει την εξάπλωση της φωτιάς, αντίθετα απ’ ό,τι συμβαίνει με το πεύκο και είναι κατάλληλη για αναδασώσεις. Και όσο και αν ο εμπορικός ρόλος της χαρουπιάς στις μέρες μας έχει υποβαθμιστεί, ο περιβαλλοντικός της ρόλος είναι σπουδαίος γιατί μπορεί να επιβιώνει σε άγονα και ξηρικά ασβεστολιθικά εδάφη.

Πολλές περιοχές οφείλουν στη χαρουπιά το πράσινο χρώμα τους, ενώ συγχρόνως το πλούσιο ριζικό της σύστημα συγκρατεί και προστατεύει το έδαφος από τη διάβρωση. Η χαρουπιά μπορεί να καλύψει εγκαταλελειμμένες ή άγονες και θαμνώδεις εκτάσεις, ακόμη και βραχώδη εδάφη. Οι αναδασώσεις στις εκτάσεις αυτές, μπορούν να σταματήσουν τις διαβρώσεις, να αλλάξουν τη φυσιογνωμία των περιοχών,να δώσουν νέες δυνατότητες και να κάνουν τα μέρη πιο ελκυστικά για τους επισκέπτες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λιγες καταιγιδες τωρα μονο στον ακριτικο Εβρο.....σχεδον αιθριος  στην υπολοιπη χωρα......36.6 μεγιστη ημερας στο Κρανιδι συμφωνα με τους σταθμους του αστεροσκοπειου....Σκα Αχαρνες 34.6 μεγιστη ημερας στο λεκανοπεδιο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...