Jump to content
chrisk7

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Πατριώτη θέλω 40 mm στο άνω βόιο για να μαζέυω στις 20 τα καλύτερα μανιτάρια....(βωλίτες και πάνω) λες να το πετύχουμε?κερδιζεις ενα τάπερ....βασιλικά και καλογράκια

Και γω το ίδιο ψάχνωαχχαχα....Μπορεί με 40μμ να γίνει δουλεια...αρκεί να κάνει κανει 4 ,5  μερες συννεφια να κρατήσει καμια υγρασια...αμα βρεξει και παλι βγαλει ηλιο και ξαστεριες δε κανουμε δουλεια...εχω να μαζεψω καλογρακια 4 χρονια νομιζω .αφου κάθε Σεπτέμβριος είναι ξερος και μόλις  βρεχει Οκτώβριο μετα πιανουν τα κρυα  και δε προλαβαινω...φετος ειναι ευκαιρια πιατευω ειδικα για εκει στο βοιο ειναι πιο καλη η κατασταση...σου ευχωμαι να μαζεψεις οσα θες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Και γω το ίδιο ψάχνωαχχαχα....Μπορεί με 40μμ να γίνει δουλεια...αρκεί να κάνει κανει 4 ,5  μερες συννεφια να κρατήσει καμια υγρασια...αμα βρεξει και παλι βγαλει ηλιο και ξαστεριες δε κανουμε δουλεια...εχω να μαζεψω καλογρακια 4 χρονια νομιζω .αφου κάθε Σεπτέμβριος είναι ξερος και μόλις  βρεχει Οκτώβριο μετα πιανουν τα κρυα  και δε προλαβαινω...φετος ειναι ευκαιρια πιατευω ειδικα για εκει στο βοιο ειναι πιο καλη η κατασταση...σου ευχωμαι να μαζεψεις οσα θες 

Mην ανυσηχείς και εχω κανει διατριβή..ο ήλιος κανει καλό και η υγρασία είναι δεδομένη από τα ποτάμια μας,αλλά η σύγκλιση είναι ενα κλικ ανατολικά από εμάς ...για να μην κουράσουμε πάντως τους άλλους με τα δικά μας...συνήθως όταν το μετωπο έρχεται από Αιγαίο και ξεφορτώνει σε εμάς (ανατολική πλευρά της Πίνδου) και καταφέρνει να βγεί Ιόνιο τοτε η επιστροφή του μπορεί να κάνει πράγματα και θάματα....καλή μας τύχη αύριο και τους δύο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Mην ανυσηχείς και εχω κανει διατριβή..ο ήλιος κανει καλό και η υγρασία είναι δεδομένη από τα ποτάμια μας,αλλά η σύγκλιση είναι ενα κλικ ανατολικά από εμάς ...για να μην κουράσουμε πάντως τους άλλους με τα δικά μας...συνήθως όταν το μετωπο έρχεται από Αιγαίο και ξεφορτώνει σε εμάς (ανατολική πλευρά της Πίνδου) και καταφέρνει να βγεί Ιόνιο τοτε η επιστροφή του μπορεί να κάνει πράγματα και θάματα....καλή μας τύχη αύριο και τους δύο

Άσε τη διατριβή..προχθές γρεβενα εβγαλε ξαστερια και ειχα 7 βαθμούς...χαχαχχα...Ο ήλιος καλος ειναι η ξαστερια με κανει ζημια...Μην αγχώνεσαι καπου σε εμας θα βγει η σύγκλιση σιγα σιγα τη πανε πιο δυτικα τα μοντέλα το ουκμο την εχει πανω μου και ο ευρωπαιος προς κοζανη και ο τζιφος ηδη απο το 6 αρι τη μετατοπίζει,,άρα καλα θα παμε

Εντωμεταξύ δε ξερω αν στο χω πει αλλα η μαμα μου και η γιαγιά ειναι απο το διλοφο..Προς τα δικά σου μέρη..

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μεσημεριανός ευρωπαιος υποβιβάσε παντου τις βροχες ...Πολύ κιολας...Πάνω από 10 χιλιοστά δε βγάζει πουθενά σε πόλη...Όχι ότι δε θα ρίξει αλλα λιγοτερο απο οτι φαινοταν ...

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ νωρίς ξεκίνησαν οι μούφες φέτος.. με το καλημέρα της σεζόν στο πρώτο υποψήφιο βρόχο συστηματακι … από τα 48 χιλιοστά που έταζε ο ευρωπαίος για εδώ την Κυριακή   μόλις προχτές στα ούτε 3 χιλιοστά στο τελευταίο τρέξιμο του στο 6αρι !!!! Προλαβαίνει να μην συννεφιασει καν …. Χαχαχαχα

D0D92155-AC44-48DA-832A-8278AECBE4E5.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ρε σεις με βλέπετε και με τρολαρετε;;;...σε όλο τον ηπειρωτικό κορμό ενα σκούρο και αυτό είναι ακριβώς πανω απο τη πολη των γρεβενων χαχαχαχα..δε ξέρω αν θα βγει μακαρι αλλα αισθάνθηκα ικανοποιημένος με τη πρώτη εικόνα που αντίκρισα κοιτώντας το λινκ...

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζει το αικον να βγάζει την λογική του ψυχρού μετώπου, αν και θέλει βελτιώσεις. Ωστόσο ελπίζουμε για μετακίνηση των μοντέλων προς τα εκεί, και ειδικά του σπαστικού τζίφου, ο οποίος για φέτος έχει γίνει πολύ πιο σπαστικός από το αικον.

 

ωραίες αλλαγές από τζίφο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ξεκάθαρη μετακίνηση και του τζιφου προς ουκμο ευρωπαιο στον υετο αφου ο πολύς πηγε προς γρεβενα τρικαλα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας πηδήξουμε μια κακοκαιρία και ας πάμε στην μεθεπόμενη με την λιμναρα που τα μοντέλα δίνουν ένα τίποτα.ειναι δυνατόν ρε παιδιά τέτοια εποχή να μην υπάρχει τίποτα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Galanto είπε:

Ρε σεις με βλέπετε και με τρολαρετε;;;...σε όλο τον ηπειρωτικό κορμό ενα σκούρο και αυτό είναι ακριβώς πανω απο τη πολη των γρεβενων χαχαχαχα..δε ξέρω αν θα βγει μακαρι αλλα αισθάνθηκα ικανοποιημένος με τη πρώτη εικόνα που αντίκρισα κοιτώντας το λινκ...

Χαχα μονο για σενα τα κανουμε αυτα να αγχωνεσαι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Galanto είπε:

Άσε τη διατριβή..προχθές γρεβενα εβγαλε ξαστερια και ειχα 7 βαθμούς...χαχαχχα...Ο ήλιος καλος ειναι η ξαστερια με κανει ζημια...Μην αγχώνεσαι καπου σε εμας θα βγει η σύγκλιση σιγα σιγα τη πανε πιο δυτικα τα μοντέλα το ουκμο την εχει πανω μου και ο ευρωπαιος προς κοζανη και ο τζιφος ηδη απο το 6 αρι τη μετατοπίζει,,άρα καλα θα παμε

Εντωμεταξύ δε ξερω αν στο χω πει αλλα η μαμα μου και η γιαγιά ειναι απο το διλοφο..Προς τα δικά σου μέρη..

εγώ είμαι από την χρυσαυγή δλδ...3, 4 χιλιόμετρα νοτιανατολικά σου....και φυσικά παραβιάζω τα όποια όρια των κοινοτήτων για τα μανιτάρια..ειδικά στο δίλοφο το παραβιάζω εις διπλούν καθώς από πάνω σας εχετε φοβερό καστανόδασος,ευχαρίστως σε περιμένω στο κλέψιμο συγνώμη μαζεμα καστανων απο  μαγεριώτικο (μαερ-διλοφος) αφου τινάζουμε το πρωτο χιόνι από πάνω τους αρχες Νοεμβρίου...η τον αγιο δημήτριο....σταματω εδώ γιατί θα μας κράξουν οι admin..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

παρακολουθώντας με σεβασμό τις αναλύσεις σας ,βλέπω κάποια απόκλιση απο την εκτίμιση σας για τον Σεπτέμβριο αλλά το θεωρώ λογικό καθώς η είσοδος του πολικού στροβίλου στην Ανατολική Ευρώπη υποβαθμίστηκε από τα μοντέλα τα οποία επέμεναν σε μια συμβατική ανάλυση δλδ ενα χαμηλό στην κεντρική ευρώπη αποκομμένο που θα εξασθενούσε και μετά θα επιστρέφαμε στην γνωστή κυκλοφορία με βροχές στα δυτικά της Ευρώπης και σε εμάς ζέστη...μπριτσ..!.η δυναμική του πολικού στροβίλου δημιούρησε το κενό στην κεντρική Ευρώπη που ηρθε να καλύψει η αντικυκλωνική σφήνα τώρα, και να μας δώσει σε εμάς μια καθαρά φθινοπωρινή μεταβολή.Ολες μου οι ευχές στην Αττική για βροχές είναι κρίμα οι βόρειες κυκλάδες να δεχθούν τόσα νερά που φαίνονται και η Αττική ψίχουλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, notios_polos said:

Ας πηδήξουμε μια κακοκαιρία και ας πάμε στην μεθεπόμενη με την λιμναρα που τα μοντέλα δίνουν ένα τίποτα.ειναι δυνατόν ρε παιδιά τέτοια εποχή να μην υπάρχει τίποτα?

Είναι. Φυσιολογικότατο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιλάμε για πλήρη εκφυλισμό κακοκαιρίας...Μόνο τζιφος εμεινε...βέβαια εκει προς Πάτρα πύργο αυξηθηκαν αρκετα τα φαινόμενα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, bardaris είπε:

παρακολουθώντας με σεβασμό τις αναλύσεις σας ,βλέπω κάποια απόκλιση απο την εκτίμιση σας για τον Σεπτέμβριο αλλά το θεωρώ λογικό καθώς η είσοδος του πολικού στροβίλου στην Ανατολική Ευρώπη υποβαθμίστηκε από τα μοντέλα τα οποία επέμεναν σε μια συμβατική ανάλυση δλδ ενα χαμηλό στην κεντρική ευρώπη αποκομμένο που θα εξασθενούσε και μετά θα επιστρέφαμε στην γνωστή κυκλοφορία με βροχές στα δυτικά της Ευρώπης και σε εμάς ζέστη...μπριτσ..!.η δυναμική του πολικού στροβίλου δημιούρησε το κενό στην κεντρική Ευρώπη που ηρθε να καλύψει η αντικυκλωνική σφήνα τώρα, και να μας δώσει σε εμάς μια καθαρά φθινοπωρινή μεταβολή.Ολες μου οι ευχές στην Αττική για βροχές είναι κρίμα οι βόρειες κυκλάδες να δεχθούν τόσα νερά που φαίνονται και η Αττική ψίχουλα.

Χοντρικα αυτο που περιμεναμε ηταν πρωτο δεκαπενθημερο με βροχες και θερμοκρασιες κατω απο τα κανονικα η στα κανονικα και ενα δευτερο με ζεστουλες δεν εχουμε αλλαξει γνωμη για το δευτερο δεκαπενθημερο ακομα ....θεωρουμε οτι θα κλεισει στα κανονικα η λιγο πανω..χαιρομαι παντως που οι εκτιμησεις μας και οι αναλυσεις των ενς εχουν απηχηση...ελπιζω απο νοεμβρη να εχουμε πολλα ενδιαφεροντα πραγματα.αποκλισεις παντα θα υπαρχουν εννοειτε και ελπιζω παντα  να πεφτουμε εξω στις ζεστες και μεσα στις βροχες και στα χιονια χαχα

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρωινά Ραν για φίλημα!!!!εάν βγει αυτή η προοπτική που στην ουσία εξαφανίζει το ήδη εξαφανισμένο καλοκαίρι τότε μικρό το κακό του έντονου καύσωνα των 50 ημερών.Η φύση ξέρει να ισορροπεί οπότε σε σχέση με το ατελείωτο σιγοβρασιμο μηνών που είχαμε τα τελευταία χρόνια είχαμε τηγάνισμα πολύ μικρότερης διάρκειας όμως οπότε  έτσι το δέχομαι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Πρωινά Ραν για φίλημα!!!!εάν βγει αυτή η προοπτική που στην ουσία εξαφανίζει το ήδη εξαφανισμένο καλοκαίρι τότε μικρό το κακό του έντονου καύσωνα των 50 ημερών.Η φύση ξέρει να ισορροπεί οπότε σε σχέση με το ατελείωτο σιγοβρασιμο μηνών που είχαμε τα τελευταία χρόνια είχαμε τηγάνισμα πολύ μικρότερης διάρκειας όμως οπότε  έτσι το δέχομαι...

Εδώ δεν ήρθε σήμερα η αλλαγή και εσύ μιλάς για τόσες μέρες μπροστά? 🤣Μιλάμε για φιάσκο η κακοκαιρια🙃🙃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εδώ δεν ήρθε σήμερα η αλλαγή και εσύ μιλάς για τόσες μέρες μπροστά? 🤣Μιλάμε για φιάσκο η κακοκαιρια🙃🙃

Εμένα πάντα Μ αρέσει να βλέπω θετικά το μέλλον αναπολώ τα καλά και μονο του παρελθόντος και όσον αφορά το παρων σε μένα έχει φθινοπωρινή συννεφιά βροχουλα και ψυχρά....😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Εμένα πάντα Μ αρέσει να βλέπω θετικά το μέλλον αναπολώ τα καλά και μονο του παρελθόντος και όσον αφορά το παρων σε μένα έχει φθινοπωρινή συννεφιά βροχουλα και ψυχρά....😀

Περιεγα πράγματα... Το είδα και στη δορυφορική... Ανατολικά της Πίνδου έχει συννεφιά και εδώ σε εμάς ηλιο🙃🙄🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Μακάρι να εκφυλιστεί η κακοκαιρία εντελώς! 

Έχει να βρέξει κάτι μήνες και εσύ θέλεις να μην γίνει αυτό ούτε τώρα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...