Jump to content
chrisk7

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα φιλε.Να διορθωσω,οτι δεν υπαρχει καμια ΑΣΘ σε εξελιξη,δεν μπορει να υπαρξει ΑΣΘ Σεπτεμβριο μηνα καθως το polar vortex τωρα αρχιζει και δημιουργειται.Μπορεις να το δεις στους χαρτες θερκοκρασιων και ανεμων των 10hpa στο βορειο ημισφαιριο στο gfs.

δεν θα διαφωνήσω στο κάτω κάτω ερασιτέχνης είμαι δημοσιεύματα όμως έχω διαβάσει που την ορίζουν ετσι,νομίζω όμως οτι και η βιβλιογραφία αλλά και οι ορισμοί ακόμα είναι πολύ φτωχοί καθώς τώρα ασχολούμαστε με τις ΑΣΘ ,,,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, bardaris είπε:

δεν θα διαφωνήσω στο κάτω κάτω ερασιτέχνης είμαι δημοσιεύματα όμως έχω διαβάσει που την ορίζουν ετσι,νομίζω όμως οτι και η βιβλιογραφία αλλά και οι ορισμοί ακόμα είναι πολύ φτωχοί καθώς τώρα ασχολούμαστε με τις ΑΣΘ ,,,

Όλοι ερασιτέχνες είμαστε εδω μεσα, εννοείται,κανεις δεν είναι ειδήμων,αντε να εξαιρεσω τον Μιχαλη που εχει προχωρησει και ειναι το αντικειμενο σπουδων του,αν και παραμενει ερασιτεχνης.

Μια χαρά επαρκής ειναι η βιβλιογραφία,μη βλεπεις εμας που ανακαλύψαμε τα τελευταια χρονια την ΑΣΘ και την εχουμε κάνει σκοινι-κορδόνι ειδικά στα social media και αποδιδουμε σε αυτην καθε αλλαγη της κυκλοφορίας.Περαν αυτων ομως σου λεω οτι αρκει μια ματια στους χαρτες για να δεις οτι δεν υφισταται καμια ΑΣΘ,αντιθετως η στρατοσφαιρα ψυχραινεται σταδιακα και το polar vortex ενισχυεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Όλοι ερασιτέχνες είμαστε εδω μεσα, εννοείται,κανεις δεν είναι ειδήμων,αντε να εξαιρεσω τον Μιχαλη που εχει προχωρησει και ειναι το αντικειμενο σπουδων του,αν και παραμενει ερασιτεχνης.

Μια χαρά επαρκής ειναι η βιβλιογραφία,μη βλεπεις εμας που ανακαλύψαμε τα τελευταια χρονια την ΑΣΘ και την εχουμε κάνει σκοινι-κορδόνι ειδικά στα social media και αποδιδουμε σε αυτην καθε αλλαγη της κυκλοφορίας.Περαν αυτων ομως σου λεω οτι αρκει μια ματια στους χαρτες για να δεις οτι δεν υφισταται καμια ΑΣΘ,αντιθετως η στρατοσφαιρα ψυχραινεται σταδιακα και το polar vortex ενισχυεται.

Δεν θα διαφωνήσω..το είπα...εγώ βασικά τα χω με εναν παράλληλο στην Ευρώπη....που από εκεί και κάτω δεν συμβαίνει τίποτα για μήνες(βόρεια ανδριατική-μαύρη θάλασσα-βόρεια Ιταλία) βορειότερα αυτου του παραλλήλου γίνεται πραγματικό πάρτυ.Τώρα για την βιβλιογραφία εχεις δίκιο τα στοιχεία της  ομως που αποκτούν δημοσιότητα δίνονται με το χειρότερο τρόπο.από αυτά που γράφεις πάντως η το κρύο στα βόρεια αναπτύσεται μια χαρά...αυτό κάτι είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κυριακη υπεροχη μερα για μπανιο. Λογικα τελευταιο,αλλα επειδη το καλοκαιρι στην ελλαδα τελειωνει μεσα με τελη οκτωβρη κανεις δε μπορει να αποκλεισει να υπαρξει κι αλλο καλοκαιρινο σκ. Κι η επομενη βδομαδα βεβαια με εξαιρεση μια μικρη πτωση της θερμοκρασιας,καλοκαιρινη θα ειναι. Το φθινοπωρο ακομα αγνοειται με εξαιρεση τις 2 μερες της προηγουμενης βδομαδας,δεν ειναι βεβαια και η εποχη του ακομα,οποτε δεν υπαρχει καποια ανωμαλια προς το παρον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

'Ασχημα τα 12αρια.. πάλι Ισπανία δείχνουν την λίμνη, εκεί που αναπτερώθηκε το ηθικό μας εχθές. Άλλος ένας μάπα Σεπτέμβριος. Από το 2016 έχει να κάνει σοβαρή κακοκαιρία αστάθειας τον μήνα αυτό, και συνεχίζει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε ολοταχώς για τον χειρότερο Σεπτέμβρη όλων των εποχών ..κάθε χρόνο και χειρότερα......αθλιότατοι χάρτες χωρίς καμία προοπτική να φθινοπωριάσει ουσιαστικά και οριστικά....στο ίδιο έργο θεατές... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Spartan είπε:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

 

 

Κανένα καλοκαίρι προσεχώς σε φυσιολογικές τιμές θερμοκρασίας εποχής και και πιο βροχερό καιρό και έχει πολλά σενάρια  με πιο χαμηλές θερμοκρασίες μετά τις 23....φυσικά όλα ευμετάβλητα είναι σε κάθε τρέξιμο αυτά αλλά το μέσο όρο και ευρωπαϊκού είναι σε πιο ψυχρό μοτίβο σχετικά με το σήμερα και προσεχώς επόμενες ημέρες,όλα ανοιχτά είναι πολύ ευμετάβλητη εποχή για προβλέψεις μετά από 3-5 ημέρες...Μην ξεχνιόμαστε...!!

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πω πω πολύ απαισιοδοξία βλέπω σήμερα!! Εγώ προσωπικά ήμουν συγκρατημενος και κράταγα πισινή για τον Σεπτέμβρη οπότε τώρα δεν ξαφνιαζομαι. Έχουμε συνηθίσει πλέον τόσα χρονια😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπως και τον χειμωνα ποσο μαλλον τωρα η παρατηρηση των κυριων μονο δεν λεει κατι ολα τα ποιοτικα στοιχεια δειχνουν οτι και σταδιακη πτωση θα εχουνε μεσα στο σεμπτεμβρη και μεγαλες πιθανοτητες υπαρξης βροχων κυριως δυτικα κεντρικα και βορεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Οπως και τον χειμωνα ποσο μαλλον τωρα η παρατηρηση των κυριων μονο δεν λεει κατι ολα τα ποιοτικα στοιχεια δειχνουν οτι και σταδιακη πτωση θα εχουνε μεσα στο σεμπτεμβρη και μεγαλες πιθανοτητες υπαρξης βροχων κυριως δυτικα κεντρικα και βορεια 

Τάδε έφη Μπιλ Πανακογλου😃😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρελό cape εδώ την Κυριακή. Ίσως γίνει κάποιο θαύμα, και αναπτυχθεί καμιά καταιγίδα

το 18αρι έχει το μέτωπο που θέλουμε...

 

-14 li.. τρομερό

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36c με 37c το Σαββατοκύριακο στην Αττική με δυτικό...ειδικά με βάση τον τζίφο δεν αποκλείονται μέχρι και 39c τοπικά...τα υπόλοιπα πιο δροσερά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Τρελό cape εδώ την Κυριακή. Ίσως γίνει κάποιο θαύμα, και αναπτυχθεί καμιά καταιγίδα

το 18αρι έχει το μέτωπο που θέλουμε...

 

-14 li.. τρομερό

Modele GFS - Carte prévisions

Μη μείνουμε με το cape στο χερι🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

E απλά θα φάμε 6 μέρες με πάνω απ΄ κλιματικά και μετά την τελευταία βδομάδα του μήνα θα πάμε στα κανονικά με ελάχιστες βροχές και χωρίς κανονική κακοκαιρία με χαμηλό. Ο γνωστός Σεπτέμβρης..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Καλημέρες. Ποιο απαίσια τρεξίματα από τα σημερινά δεν υπάρχουν, ιδίως το ευρωπαϊκό. Για χαρακιρι😡😡😡

καλά το ευρωπαικό έτρεξε σύμφωνα με τους εφιάλτες μας....με συνοπτικές διαδικασίες...ο τζίφος όμως εχει ενδιαφέρον τρέξιμο από τετάρτη και μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Και λέμε ότι κάποια στιγμή θα αλλάξει...φανταστείτε ο Οκτώβριος να βγει με μέσο όρο στα 850 +17 χαχαχα

Ποιος περίμενε ότι μετά από τέτοιο καλοκαίρι θα επεστεφαν οι ζεστες? Αλλά πλέον με την κλιματική αλλαγή όλα να, τα περιμενουμε😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω θα διαφωνησω οτι ο σεμπτεμβρης φετος ειναι κακος επειδη θα κανει 5 μερες ζεστη..ειναι ο πιο φυσιολογικος των τελευταιων ετων ειχαμε και 5-6 μερες κατω απο τα κλιματικα ενω υετικα υπαρχουν αρκετες περιοχες κοντα στα κλιματικα...και θα κλεισει σιγουρα στον μο και οχι στα πολλα συν των τελευταιων ετων

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 9/15/2021 at 3:38 PM, GEORGE SNOWMAN said:

Όλοι ερασιτέχνες είμαστε εδω μεσα, εννοείται,κανεις δεν είναι ειδήμων,αντε να εξαιρεσω τον Μιχαλη που εχει προχωρησει και ειναι το αντικειμενο σπουδων του,αν και παραμενει ερασιτεχνης.

Μια χαρά επαρκής ειναι η βιβλιογραφία,μη βλεπεις εμας που ανακαλύψαμε τα τελευταια χρονια την ΑΣΘ και την εχουμε κάνει σκοινι-κορδόνι ειδικά στα social media και αποδιδουμε σε αυτην καθε αλλαγη της κυκλοφορίας.Περαν αυτων ομως σου λεω οτι αρκει μια ματια στους χαρτες για να δεις οτι δεν υφισταται καμια ΑΣΘ,αντιθετως η στρατοσφαιρα ψυχραινεται σταδιακα και το polar vortex ενισχυεται.

Εχετε επιστημονικα δεδομενα κυριε? 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...