Jump to content
chrisk7

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξημερώματα 20ης Σεπτεμβρίου και η θερμοκρασία στους 26 βαθμούς ενώ για 3ο σερί μήνα έχουμε ξεμείνει με 0 χιλιοστά. Οι τελευταίες ψεκαδες που έπεσαν στο Κορωπι ήταν 14 Ιουνίου ….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και πολλοί θέλουν τις βροχές (κι εμένα μου αρέσει η ποτιστική βροχή πολύ) θέλω κι ένα ξερόκρυο προς την Πέμπτη έτσι για να σπάσει λίγο η κ@λοζέστη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Την Πέμπτη το απόγευμα τρεχω σ έναν αγώνα στο ΟΑΚΑ ....υπάρχει πιθανότητα για βροχή ????

 

Δύσκολα! Αύριο θα ξέρω 100%.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 18/9/2021 at 3:10 ΜΜ, ICELARISSA είπε:

Βροχες και καταιγιδες σημερα στη βορεια ελλαδα σεμπτεμβρης ο μηνας των αντιθεσεων αυριο ισως δουμε και στη θεσσαλια βροχες ...

Παταει με το ένα πόδι στο καλοκαίρι και με το άλλο στο φθινόπωρο! Πάντα ο Σεπτέμβρης στο μυαλό μου ήταν καλοκαιρινός στο 1ο μισό ενώ στο 2ο μισό φθινοπωρινός! Θεωρώ καλύτερο αυτόν το διαχωρισμό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ορισμός του ανάποδου Σεπτεμβρίου από τα γούστα μου. 0/10. Ότι μπορούσε να πάει στραβά σε τρεξίματα πήγε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο ορισμός του ανάποδου Σεπτεμβρίου από τα γούστα μου. 0/10. Ότι μπορούσε να πάει στραβά σε τρεξίματα πήγε...

Καταρχάς το 2ο 10ημερο βγήκε θερμότερο από το 1ο. Ειδικά στις μέγιστες στην περιοχή μου (Πολίχνη) 27,2 το 1ο 10ημερο, 29,8 το 2ο. Στις ελάχιστες 16,2 το 1ο, 16,6 το 2ο. 1ο 15ημερο είχε  27,9 μέγιστες και 16,2 ελάχιστες ενώ το 2ο 15ημερο έως τώρα έχει 30,4 μέγιστες και 17 ελάχιστες. Η μέση κλιματική του Σεπτέμβρη για εδώ Πολίχνη είναι 27 μέγιστες και 14 ελάχιστες. Καλό απομεσήμερο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά λίγο αισιοδοξία δεν ξαναγραφω μην το γρουσουσέψω και τα γραφω μία και καλή

Πόσες πιθανόητες έχει φέτος η ιβηρική νότια γαλλία να καλυπτεται από πεδίο υψηλών πιέσεων?..η απάντηση πολύ μεγάλες με σφήνες μάλιστα στην κεντρική ευρώπη.

Πόσες πιθανόητες στατισιτκά εχει  η ανατολική ευρώπη και φέτος να "κοιμηθεί" είτε από αντικυκλώνα εμποδιστή η από ένα ισλανδικό χαμηλό που να την σκάβει συνέχεια με νοτιάδες η απάντηση είναι και εδω μικρή.

Ετσι στατιστικά και μόνο είμαι  αισιόδοξοςκαι  το βουλώνω λόγω πιστοποιημένης γρουζουζιάς και αφήνω την στατιστική να υποτυπωθεί πια στους χάρτες.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πρωτοβρόχια πλέον για τα δυτικά είναι τόσο μακριά, που δεν φαίνονται πλέον ούτε καν σαν εικόνα.. Θα λέμε και μπράβο, ΑΝ έρθουν το πρώτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου.. Ελπίζω να μην γίνει το ίδιο και με τα χιόνια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, bardaris είπε:

παιδιά λίγο αισιοδοξία δεν ξαναγραφω μην το γρουσουσέψω και τα γραφω μία και καλή

Πόσες πιθανόητες έχει φέτος η ιβηρική νότια γαλλία να καλυπτεται από πεδίο υψηλών πιέσεων?..η απάντηση πολύ μεγάλες με σφήνες μάλιστα στην κεντρική ευρώπη.

Πόσες πιθανόητες στατισιτκά εχει  η ανατολική ευρώπη και φέτος να "κοιμηθεί" είτε από αντικυκλώνα εμποδιστή η από ένα ισλανδικό χαμηλό που να την σκάβει συνέχεια με νοτιάδες η απάντηση είναι και εδω μικρή.

Ετσι στατιστικά και μόνο είμαι  αισιόδοξοςκαι  το βουλώνω λόγω πιστοποιημένης γρουζουζιάς και αφήνω την στατιστική να υποτυπωθεί πια στους χάρτες.

 

Και βάση των όσων συμβαίνουν...πόσες πιθανότητες εχει η Ιβηρική να χει χαμηλές πιέσεις και μεις υψηλές μεχρι το Μάρτιο και μετά το αντιθετο;;; άπειρες χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, bardaris είπε:

παιδιά λίγο αισιοδοξία δεν ξαναγραφω μην το γρουσουσέψω και τα γραφω μία και καλή

Πόσες πιθανόητες έχει φέτος η ιβηρική νότια γαλλία να καλυπτεται από πεδίο υψηλών πιέσεων?..η απάντηση πολύ μεγάλες με σφήνες μάλιστα στην κεντρική ευρώπη.

Πόσες πιθανόητες στατισιτκά εχει  η ανατολική ευρώπη και φέτος να "κοιμηθεί" είτε από αντικυκλώνα εμποδιστή η από ένα ισλανδικό χαμηλό που να την σκάβει συνέχεια με νοτιάδες η απάντηση είναι και εδω μικρή.

Ετσι στατιστικά και μόνο είμαι  αισιόδοξοςκαι  το βουλώνω λόγω πιστοποιημένης γρουζουζιάς και αφήνω την στατιστική να υποτυπωθεί πια στους χάρτες.

 

Για την Ιβηρική αυτό το ακούμε 9 μήνες. Το Γενάρη έκανε το χιόνι της 50ετιας,  το Μάρτιο είχε χιόνια,  τον Απρίλιο είχε ξανά σπάνιο χιόνι Μαδρίτης,  Μάιο έπαιζε η Ρεάλ ημιτελικά τσ λ κ ήταν με μπουφάν,  καλοκαίρι κατέβηκαν 4-5  Αυλώνες και έκανε ένα καύσωνα μόνο 15 Αυγούστου , τώρα πάλι πλημμύρες έχει εκεί.  Και δεν υπάρχει πουθενά κάτι να φαίνεται ότι αλλάζει αυτή η κυκλοφορία.  Εύκολα αν συνεχιστει μπορεί να δεις ξηρασία όλο τον Οκτώβρη και  κάνα χιόνι 20 Νοεμβρίου στη Μαδρίτη ενώ εδώ θα μαστε με ήλιο ήλιο ήλιο ζέστη ζέστη ζέστη. Μπορεί να αλλάξει τον Οκτώβρη μπορεί να αλλάξει και το 2023

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Τα πρωτοβρόχια πλέον για τα δυτικά είναι τόσο μακριά, που δεν φαίνονται πλέον ούτε καν σαν εικόνα.. Θα λέμε και μπράβο, ΑΝ έρθουν το πρώτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου.. Ελπίζω να μην γίνει το ίδιο και με τα χιόνια...

Ακόμα και τα τελευταία χρόνια είν αι σπάνιο να φεύγει Σεπτέμβριος χωρίς ούτε ένα οργανωμένο χαμηλό.  2-3 φορές έχει γίνει τον 21ο αιώνα . Απαίσια χρονιά αυτή αν δεν υπήρχαν οι 3-4 μέρες το Φλεβάρη θα έπαιζε για χειρότερη οσο ζουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ η πτώση στις 23 θα είναι εντυπωσιακή στην ορεινή και ημιορεινή ΒΑ Ελλάδα...καιρός Βορείου ρεύματος που ευνοεί κυρίως περιοχές προσηνεμες στον ΒΑ (βορεια-βόρειοανατολικη Εύβοια) και με το 4αρακι στα 850hpa που προβλέπεται θα δούμε ωραίες Τ...στην Αττική δε, θα φτάσουμε απ τα τωρινά 20-21 στα 850 σε τιμές κοντά στο 6 με ΒΑ ανεμο και νεφώσεις που θα πυκνώνουν και ίσως δώσουν και τοπικά φαινόμενα κυρίως στην πάντα ευνοημένη Β Αττική σε τέτοιες περιστάσεις αφού λείπει το αίτιο για γενικευμένα φαινόμενα...εδώ στο Γέρακα πιστεύω θα έχουμε μέγιστη κοντά στο 20-21 αλλά ίσως σημειωθεί κοντά στα μεσάνυχτα της ίδιας μέρας αφού η μεταβολή θα είναι ραγδαία και θα αργήσει να φτάσει στα χαμηλότερα υψόμετρα...πάντα τέτοια θα έλεγα αλλά θα αδικήσω τους δυτικούς φίλους μας που δεν θα πάρουν χαμπάρι απ' την έστω προσκαιρη μεταβολή, ενω μετά τραβάμε όλοι μαζί την ανηφόρα που φέτος δεν είναι και κάτι πρωτόγνωρο

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Στούς Xionoflorina και galanto δεν απαντώ για να μην γρουσουζέψω όπως είπα ,αλλά από διαστροφή μελέτησα τους χάρτες μιας επικής περιόδου την τριετία πριν το 1940 και μετά ,θα δείτε ότι η θερμοκρασία ανεβαίνε συνέχεια πριν το 1940 αμέσως μετά όμως ηρθε ο κατήφορος και επικοί χειμώνες για τα μέρη μας,κατήφορος που συνεχίσθηκε μέχρι την δεκαετία του 1970,και ας μην ξχνάμε ότι ο πόλεμος του 1940 ανέδειξε σε ανύποπτο χρόνο την δυναμική της δυτικής μακεδονίας,ολόκληρη τζούλια εκπαιδευμένη στις άλπεις κόλλησε στην λάσπη στο χιόνι και στα βράχια του τόπου μας,έτσι χαιρετώ φλωρινα και γρεβενά και ελπίζω να ξαναδώσουμε τέτοιες εικόνες άμεσα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και εδώ το άρθρο του Κολυδά για τον χειμώνα του 40 με χάρτες κλπ. ο οποίος κάνει μνέια και για την ζεστή Ευρώπη του μεσοπολέμου και την κατηφόρα του 1940http://www.kolydas.gr/content/ο-παράγων-καιρός-στο-έπος-του-40 αισιοδοξείτε φίλοι μου.

συγνώμη για τα bold του προηγούμενου μνμ δεν ηξερα πως να τα αλλάξω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μπήκα να δω για τον χειμώνα του 40, και ακόμα δεν μπήκα και οι χαρτες μου ξύνουν πληγές!

archives-1940-12-12-12-0.pngarchives-1940-12-12-12-1.png

 

και δευτερο...

archives-1941-1-17-18-0.pngarchives-1941-1-17-18-1.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Εντωμεταξύ η πτώση στις 23 θα είναι εντυπωσιακή στην ορεινή και ημιορεινή ΒΑ Ελλάδα...καιρός Βορείου ρεύματος που ευνοεί κυρίως περιοχές προσηνεμες στον ΒΑ (βορεια-βόρειοανατολικη Εύβοια) και με το 4αρακι στα 850hpa που προβλέπεται θα δούμε ωραίες Τ...στην Αττική δε, θα φτάσουμε απ τα τωρινά 20-21 στα 850 σε τιμές κοντά στο 6 με ΒΑ ανεμο και νεφώσεις που θα πυκνώνουν και ίσως δώσουν και τοπικά φαινόμενα κυρίως στην πάντα ευνοημένη Β Αττική σε τέτοιες περιστάσεις αφού λείπει το αίτιο για γενικευμένα φαινόμενα...εδώ στο Γέρακα πιστεύω θα έχουμε μέγιστη κοντά στο 20-21 αλλά ίσως σημειωθεί κοντά στα μεσάνυχτα της ίδιας μέρας αφού η μεταβολή θα είναι ραγδαία και θα αργήσει να φτάσει στα χαμηλότερα υψόμετρα...πάντα τέτοια θα έλεγα αλλά θα αδικήσω τους δυτικούς φίλους μας που δεν θα πάρουν χαμπάρι απ' την έστω προσκαιρη μεταβολή, ενω μετά τραβάμε όλοι μαζί την ανηφόρα που φέτος δεν είναι και κάτι πρωτόγνωρο

Στα δυτικά θα πέσει στα φυσιολογικά... Δηλαδή 25αρι...νορμαλ δηλαδή... Στα ανατολικά τα 20αρια που θα, έχετε θα είναι κάτω από τα κλιματικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Στα δυτικά θα πέσει στα φυσιολογικά... Δηλαδή 25αρι...νορμαλ δηλαδή... Στα ανατολικά τα 20αρια που θα, έχετε θα είναι κάτω από τα κλιματικα

Ακριβώς χαμπάρι δεν πάρουμε από την πτώση. Ίσα ίσα οι ελάχιστες θα ανέβουν λόγω βορειοανατολικού, και οι μέγιστες δεν θα πέσουν πολύ για τον  ίδιο λόγο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Στα δυτικά θα πέσει στα φυσιολογικά... Δηλαδή 25αρι...νορμαλ δηλαδή... Στα ανατολικά τα 20αρια που θα, έχετε θα είναι κάτω από τα κλιματικα

Πιστεύω Πρέβεζα που την ξέρω αν και δεν είναι ο κανόνας της Ηπείρου θα βαρεσει ακόμα και στις 23 του μήνα 27-28 μέγιστη λόγω ΒΑ...και οι υπόλοιποι εκεί όπως λες 25

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς το κλασικό χαμηλό από Ιόνιο και προς το Αιγαίο δεν δείχνει να οργανώνεται και να μας επισκέπτεται. Το καλύτερο είναι λίγη αποχή από χάρτες για κάνα 15μερο, να έχει μπει και ο Οκτώβρης και σιγά σιγά να βλέπουμε άλλους χάρτες με πιο φθινοπωρινά χαρακτηριστικά. 

Υπομονή, αλλιώς δεν θα την παλέψουμε. Ο Χειμώνας είναι μπροστά μας. Πρέπει να μαζέψουμε δυνάμεις. Χαχα 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

μπήκα να δω για τον χειμώνα του 40, και ακόμα δεν μπήκα και οι χαρτες μου ξύνουν πληγές!

archives-1940-12-12-12-0.pngarchives-1940-12-12-12-1.png

 

και δευτερο...

archives-1941-1-17-18-0.pngarchives-1941-1-17-18-1.png

Το 1940-41 το πιο μέτριο ήταν. Ο πιο ζεστος απο ολους την περιοδο 1939-45. Δες 1939-40 και 1941-42 εκεί ήταν χειμώνες κτηνοι. Τότε τα -30 στς 850 κοβαν βόλτες μέχρι τη Ρουμανία και κατέβαιναν 3-4-5 -15 μέχρι τη Κρήτη . Δεν πρόκειται να ξαναβγούν τετοιοι χάρτες με τέτοια συχνότητα και διάρκεια.  Εδώ πια με το ζόρι βρέχει 3-4 μέρες στις 30 κάθε μηνα

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Το 1940-41 το πιο μέτριο ήταν. Ο πιο ζεστος απο ολους την περιοδο 1939-45. Δες 1939-40 και 1941-42 εκεί ήταν χειμώνες κτηνοι. Τότε τα -30 στς 850 κοβαν βόλτες μέχρι τη Ρουμανία και κατέβαιναν 3-4-5 -15 μέχρι τη Κρήτη 

θα τα ελένξω και αυτά εννοείται. Απλά εγώ συγκινούμε λίγο παραπάνω με το δυτικό ρέυμα και το χιόνι λόγω Ιωαννίνων χαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...