Jump to content
chrisk7

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

Η σημαντική λέξη είναι συχνότητα.  Η συχνότητα βαρέων χειμωνων είναι τρομερά μικρότερη από ότι πριν 20-30-40-50-100 χρόνια.  Λες για το 2001 που κλεινει 20τια φετος. Και ρωτάω τα τελευταία 10-15 χρόνια τι έχει κάνει Δεκέμβρη; Όχι να κάνει σαν το 2001, έστω να χιονίσει κανονικά.  Εχει 10 χρόνια που δεν χιονίζει ούτε Φλωρινα Δεκέμβρη. 

Επίσης ποσες φορές  έχει γίνει τα τελευταία 10-15 χρόνια να βγουν και οι 3 μηνες του χειμώνα κρυοι,  να βγουν διπλάσιες μέρες χιονόπτωσης από το μ.ο, να βγει μισος ο μ.ο ωρών ηλιοφάνειας από το φυσιολογικο κλπ; Μόνο το 2011-12 μου έρχεται κ λίγο το 2019 σε 15 χρόνια . Από πότε έχει να βγει Σιβηρικος να παγώσουν όλα τα Βαλκάνια για 1 μηνα και όχι φωτοβολίδες 2 μερών;

Πλέον ο κανόνας είναι ατελείωτες ώρες ηλιοφάνειας, μείωση φαινομένων,  μείωση διάρκειας κακοκαιριών αλλα αύξηση έντασης ακραίων φαινομένων. Το Νοέμβρη θα χει 25 μερες ηλιο,  20ρια αλλα τα 2 συστήματα που θα κάνει θα ναι 200μμ σε 1 μέρα. Το χειμώνα θα χει 80 μερες ηλιο, Πασχουγεννα,  άνοιξη από Φλεβάρη,  αλλα 2-3 ή 4-5 μέρες θα κατέβει απότομα το -15 στα 850, θα κάνει ότι κάνει και μετά ξανά 20ρια και ανοιξη. 

Πατριώτη (έχω ζήσει τρία χρόνια στο σκλήθρο και είμαι από Κοζάνη) σημείωσα ότι είναι δεδομένο ότι το βόρειο ημισφαίριο είναι θερμότερο σε σχέση με τις δεκαετίες πριν από το 70 ωστόσω

α)Πράγματι τα δυτικά κράσπεδα του Σιβηρικού αντικυκλώνα τα τελευταία χρόνια είναι ανύπαρκτα κανείς όμως δεν μας λέει τι συμβαίνει με τα ανατολικά του φέτος έπιασε τιμή ρεκρό 1091hpa στην Μογγολία και οι Ιάπωνες ξεχιόνιζαν μεχρι τον Μάιο

β)Το να είμαστε εξοργισμένοι για μία κυκλοφορία που μας τυραννάει από το 2019 είναι δικαιολογημένο,ειδικά μετά από αυτό το καλοκαίρι ,οι Ισπανοί όμως τι έχουν να πούν?

 γ)Στην τελευταία δεκαετία εκτός από το 2012 να προσθέσω και το 2017 αλλά και το 2019 για την Δυτική Μακεδονία δεν ξέρω σε ποια χρονία από αυτές καθαρίζατε το χιονι από την φλώρινα φωρτόνοντας το στα φορτηγά.

Με το κύνδηνο να βρεθούμε τελείως εκτός θέματος με ευθύνη δικιά μου τελειώνω ότι από τον Σεπτέμβρη του 2019 μας βασανίζει αυτήν η κυκλοφορία, το θεωρώ πλεον υπερβολή οι χάρτες θελουν πολύ προσοχή στις αντικυκλωνικές πιέσεις που αναπτύσονται στην Ανατολική Ευρώπη μη μας κάτσει κανένα τέρας όπως περσι,και ο αντικυκλώνας οδηγός δυτικά της Ιβιρικής εκεί είναι όλο το παιχνίδι,ελπίζω επιτέλους η ιβιρική να αποκτήσει το πεδίο υψηλών πιέσεων που ο καιρός της χρωστάει και εμείς πια να αρχίσουμε να δεχόμαστε χαμηλά από την Κεντρική και βορειοδυτική ευρώπη κυκλοφορία που την έχουμε ξεχάσει τελείως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

 

3 ώρες πριν, kouvanos είπε:

3.3 μμ δινει ο ΨευτοΤζιφος για Ζωγραφου την Πεμπτη.....βρε και 1.3 μμ να πεσει αρκει να μην ειναι λασπη παλι

Και διακυμανση κρατηθειτε .... 15-18 με 6 μποφορ βορια....

Τα λιγουρευστε;;;🤪

Ωραία μέρα βρήκε ....στις 19:00 έχω αγωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

 

 

Ωραία μέρα βρήκε ....στις 19:00 έχω αγωνα

Ε δε θα γίνει κ καμία πλημυρα. Γ 3 χιλιοστά μιλάνε κ αααν πέσουν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υποχώρηση των πολύ θερμών αερίων μαζών για την εποχή, έβγαλε το Ευρωπαϊκό μοντέλο. 

ECM0-192.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

 

 

Ωραία μέρα βρήκε ....στις 19:00 έχω αγωνα

Παναγία μου...σταγόνα να μην πέσει Γιωργαρα,αν είναι να σου χαλασει τον αγωνα...

Ρε σταματηστε την πλακα,ή αν θέλετε ελάτε μια βόλτα εδω πάνω,γιατι δεν εχετε παρει χαμπαρι μερικοι του τι εχει συμβει φετος στην αττικη.Παρακαλαμε για μερικα χιλιοστα βροχης να παρουν δυναμη ολα τα νεα θαμνάκια που εχουν βγει στα καμενα,λυπηθειτε μας 

Με αυτήν την εικόνα ξυπναμε κ κοιμομαστε.Ελεος να πουμε 

 

IMG_20210920_235907.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό φθινόπωρο σε όλους! Ένα φθινόπωρο το οποίο θα φέρει βροχές τόσο πανελλαδικά όσο και πανευρωπαϊκά αλλά το κυριότερο υγεία, ευτυχία, τύχη, νέους στόχους κι όνειρα, αγάπη, ελπίδα, πίστη και χαρά σε όλον τον κόσμο! Καλό φθινόπωρο λοιπόν!

 

 

photo-1543837173-6c26bc89937b.jpeg

photo-1572541406051-5577a5688b88.jpeg

images (9).jpeg

istockphoto-1265225847-170667a.jpg

cbedd7ed17255162e54eb2675f967828.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παναγία μου...σταγόνα να μην πέσει Γιωργαρα,αν είναι να σου χαλασει τον αγωνα...

Ρε σταματηστε την πλακα,ή αν θέλετε ελάτε μια βόλτα εδω πάνω,γιατι δεν εχετε παρει χαμπαρι μερικοι του τι εχει συμβει φετος στην αττικη.Παρακαλαμε για μερικα χιλιοστα βροχης να παρουν δυναμη ολα τα νεα θαμνάκια που εχουν βγει στα καμενα,λυπηθειτε μας 

Με αυτήν την εικόνα ξυπναμε κ κοιμομαστε.Ελεος να πουμε 

 

IMG_20210920_235907.jpg

Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά ρε Γιώργη τι έχει συμβεί....τώρα αν δε θέλω να βρέξει για μία ώρα από τις 7 έως τις 8 δεν νομίζω ότι είναι και τόσο τρομερό ρε....Ας κάνει ότι θέλει τις υπόλοιπες ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Καλημέρα... Το χαβά του ο τζίφος... Καλοκαίρι  ως αρχές Οκτώβρη δυστυχως

Καλοκαιρινός και ο Ευρωπαίος... Μπλιαχ😡😡😡😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Καλοκαιρινός και ο Ευρωπαίος... Μπλιαχ😡😡😡😡

Έτσι ακριβώς φίλε. Για κλάματα τα τρεξίματα.. πάλι καλά που είχαμε την χθεσινή θετική έκπληξη, αλλά γενικευμένα φαινόμενα δυτικών αγνοούνται όσο πάει το μάτι ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Καλημέρα... Το χαβά του ο τζίφος... Καλοκαίρι  ως αρχές Οκτώβρη δυστυχως

Δεν είναι χαβάς … η λογική συνέχεια είναι μιας καινούριας κανονικότητας του καιρού για Σεπτέμβρη και Οκτώβρη τουλάχιστον όπως έχει διαμορφωθεί τα τελευταία πολλά χρόνια που θέλει ανομβρους και ζεστούς αυτούς τους μήνες και όχι μόνο … επισης όλα τα μακροπρόθεσμα έως τώρα αυτό δείχνουν για τον Οκτώβρη ότι πάμε σε ένα γενικα ανομβρο μήνα απλά μπορεί να έχει κανονικές θερμοκρασίες που αμφιβάλω προσωπικά με τόσο ήλιο …. Οτιδήποτε διαφορετικό κέρδος θα είναι για εμάς … μακάρι φυσικά να πέσουν έξω όλες οι προγνώσεις και να χούμε φυσιολογικό Οκτώβρη με βροχες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κύριοι και κυρίες(?) λαμβανοντας υπ οψην οτι περα απο χαμηλά κλπ κυρίαρχη μεταβλητή ειναι οι αεροχείμαροι κοιτάξτε τι γίνεται στις 126 ώρες του τζίφου πάνω από την Ευρώπη ο βασικός αεροχείμαρος ανατρέπεται και από νοτιοδυτική -βορειανατολική διεύθυνση αποκτά νοτιοανατολική-βορειοδυτική επειδή δεν έχω οποιαδήποτε γνώση επί του θέματος αν γνωρίζει κάποιος συντροφός αν είναι σημαντική αυτήν η ανατροπή ας το γράψει.Κατά τα λοιπά εγώ κοιτάω Ισπανία..τπτ άλλο.

https://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Με μεγάλη μου τιμη😃😉🤣

Γιαννη αν θελεις να γραφεις τις εκτιμησεις σου και για τα Γιαννενα οταν υπαρχει καιρικη εξελιξη.Ο Μιχαηλ φευγει απο τα Γιαννενα και 1 στις 3 εβδομαδες θα βγαζει αναλυτικες προγνωσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35-37αρια Αττικη το ΣΚ 10-11 Οκτωβρη.....μην κανετε κανα αστειο και ανεβασετε μαγιο και μπανιερα....αν δεν παει Δεκεμβρης δεν ερχεται φθινοπωρο φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, kouvanos είπε:

35-37αρια Αττικη το ΣΚ 10-11 Οκτωβρη.....μην κανετε κανα αστειο και ανεβασετε μαγιο και μπανιερα....αν δεν παει Δεκεμβρης δεν ερχεται φθινοπωρο φετος

10-11 Οκτώβρη; 22 Σεπτέμβρη έχουμε ακόμη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κάποιες ελπίδες μας δίνουν τα 12αρια για το πρώτο 5 ήμερο του Οκτώβρη..

Μέχρι τον Νοέμβρη έτσι θα μας πάει. 

Μην περιμενεις κάτι. 

Νέος καύσωνας 5 Οκτωβρίου από τζίφο. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθε μέρα και άλλα ραν ...όλο αλλαγές στις διατάξεις στην ευρώπη ..... τον αντικυκλώνα από την δυτική Σιβηρία χτες τον πήγαν Σκανδιναβία σήμερα ..φυσικά μιλάμε για τις 240 ώρες και βάλε.....αλλά και πάλι τεράστιες αλλαγές....το μόνο σχεδόν ακούνητο είναι ο αντικυκλώνας στην Μεσόγειο..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Καλημέρα. Κάπως μου αρέσει το πρωινό του τζιφου

Τα περισσότερα καλά είναι τα πρωινά. Μόνο το τζεμ μας φτύνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλο ένα καλοκαιρινό 4-5ημερο εν όψει …. λίγες μέρες πριν μπει ο Οκτωβρης κατά τα αλλά πανηγυρίζουμε για 1,5 μέρα με φυσιολογικές η έστω λίγο πιο χαμηλές θερμοκρασίες χωρίς καν φαινόμενα για τος περισσότερες περιοχές 

D3C8F6E6-C662-475C-AE48-250049332B7D.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...