Jump to content
chrisk7

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Τι κατεβαζει ο τζιφος στις 380 ουτε δέκεμβριος να ταν χαχα

 

gfs-1-360.png

Με βαση αυτα που γινονται στα ψηλα θα υπαρχουν μεγαλες διαφοροποιησεις στην εξελιξη του φθινοπωρου και του χειμωνα σε σχεση με αυτα που περιμεναμε ως τωρα..στα μακροπροθεσμα υπαρχει η πρωτη αναλυση μας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Με βαση αυτα που γινονται στα ψηλα θα υπαρχουν μεγαλες διαφοροποιησεις στην εξελιξη του φθινοπωρου και του χειμωνα σε σχεση με αυτα που περιμεναμε ως τωρα..στα μακροπροθεσμα υπαρχει η πρωτη αναλυση μας..

Κάθε χρόνο ακούμε για στρατοσφαιρικη θέρμανση τα τελευταία χρόνια... Αλλά στην ουσία δεν αλλάζει τίποτα στον καιρό της Ελλαδας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απο Τριτη οι θερμοκρασιες επανερχονται σε κανονικα επιπεδα....ενω και οι βροχες φαινεται να επιρεαζουν αρκετες περιοχες της χωρας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Κάθε χρόνο ακούμε για στρατοσφαιρικη θέρμανση τα τελευταία χρόνια... Αλλά στην ουσία δεν αλλάζει τίποτα στον καιρό της Ελλαδας

Η θερμανση δεν επηραζει αμμεσα την ελλαδα ποτε με την εννοια της ψυχρης εισβολης που αμμεσα την δεχονται αλλες περιοχες..ομως εμμεσα την ενδιαφερει γιατι ουσιαστικα διαμορφωνει ενα μοτιβου καιρου που μπορει να σς φερει απο υποτροπικο βροχες η και ψυχρη εισβολη εν τελει.επισης αν  γινει κατι τοσο νωρις θα αλλαξει πολυ και το φθινοπωρο και την πορεια τπυ χειμωνα καθως να το πουμε απλα θα κουνηθουν προωρα σταθερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απο την επομενη εβδομαδα ιδιαιτερα στην Δυτικη χωρα και τα επτανησα οι βροχες επιστρεφουν δυναμικα....με το Ιονιο να παιζει καλη μπαλα.....η Αττικη θα το παλεψει και αυτη ωστε σε δευτερη εστω φαση να ξεφυγει απο τον ασφυκτικο κλοιο της ανομβριας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Μάλιστα... Συνεχιζεται η τάση και στα απογευματινά για βροχες στην Ήπειρο μετά τις 28 Σεπτεμβρη😊

Ε ναι τι παραξενο🤪 γιατί άραγε χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Φεύγει η μαυρογατα🤣🤣

Χάλια ο Ευρωπαίος, ίσως να άφησα χούι στα Γιάννενα. Χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, gthomasandros είπε:

απο την επομενη εβδομαδα ιδιαιτερα στην Δυτικη χωρα και τα επτανησα οι βροχες επιστρεφουν δυναμικα....με το Ιονιο να παιζει καλη μπαλα.....η Αττικη θα το παλεψει και αυτη ωστε σε δευτερη εστω φαση να ξεφυγει απο τον ασφυκτικο κλοιο της ανομβριας....

Χαχα το γραφω γιατι ξερω οτι ΔΕΝ θα βγει ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο....

Πεμπτη 30.09 κατεβαινω Πυργο για 5 ημερες...

Σας εχω πρηξει με.τη γκρινια.μου για το ποσο ζεστος κ ανομβρος ειναι ο Πυργος....

Ε δινει βροχη απο Πεμπτη κ σταματαει Κυριακη πρωι !!!!!!!! 50 η 60 χιλιοστα συνεχομενη βροχοπτωση 2.5 ημερες και θερμοκρασιες 14-19.....

Ρε λετε;;;; να τρελαθουμε.εντελως;;;;; Σεπτεμβριατικα τετοιο δωρο;;;;

Σακηηηηηηη

Εχω μια θεση στο αμαξι αμα στο 12αρι της Τεταρτης τα δειχνει.οπως ειναι ελα.μαζι Πυργο....

Αλλα το ξερω πως δεν προκειται να βγει....το 18αρι ταζει λαγους με πετραχειλια....θα ρθει το 00 να δωσει 1 μμ και λιακαδες με 28αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Χαχα το γραφω γιατι ξερω οτι ΔΕΝ θα βγει ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο....

Πεμπτη 30.09 κατεβαινω Πυργο για 5 ημερες...

Σας εχω πρηξει με.τη γκρινια.μου για το ποσο ζεστος κ ανομβρος ειναι ο Πυργος....

Ε δινει βροχη απο Πεμπτη κ σταματαει Κυριακη πρωι !!!!!!!! 50 η 60 χιλιοστα συνεχομενη βροχοπτωση 2.5 ημερες και θερμοκρασιες 14-19.....

Ρε λετε;;;; να τρελαθουμε.εντελως;;;;; Σεπτεμβριατικα τετοιο δωρο;;;;

Σακηηηηηηη

Εχω μια θεση στο αμαξι αμα στο 12αρι της Τεταρτης τα δειχνει.οπως ειναι ελα.μαζι Πυργο....

Αλλα το ξερω πως δεν προκειται να βγει....το 18αρι ταζει λαγους με πετραχειλια....θα ρθει το 00 να δωσει 1 μμ και λιακαδες με 28αρια

Mη πας πουθενά... Κάτσε Αθηνα🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί κάποιοι να μιλούν για ένα εξαιρετικό Σεπτέμβριο ανώτερο προηγούμενων ετών η πραγματικότητα όμως είναι αμείλικτη 0 χιλιοστά έως σήμερα και μηδέν προοπτική όσο φτάνουν τα τρεξίματα….

2C2CEC0C-2FDF-47A7-8AF1-4476CC6BB3C0.png

Επεξεργάστηκε από oasis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν να μπαίνει από την Τρίτη το φθινόπωρο; ή έστω σαν να πάμε στα φυσιολογικά;.....φτου φτου να μη το ματιάσω....

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πρωτοβρόχια πάλι δεν έρχονται με τον κλασσικό τρόπο.. Τέλος πάντων.. Ο ευρωπαίος τις 240 λέμε τώρα κάνει το κλασσικό τρόπο δημιουργίας medicane, αν έβγαινε.

ECM1-240.GIF?25-12

ECM1-48.GIF?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τα πρωτοβρόχια πάλι δεν έρχονται με τον κλασσικό τρόπο.. Τέλος πάντων.. Ο ευρωπαίος τις 240 λέμε τώρα κάνει το κλασσικό τρόπο δημιουργίας medicane, αν έβγαινε.

ECM1-240.GIF?25-12

ECM1-48.GIF?12

Στην ουσία δεν έχουμε κλειστό χαμηλό αλλά μια σκάφη σχετικά αβαθη η οποία έχει την τάση να κινηθει Προς Λιβύη, δηλαδή ανάποδα τελείως, νδυτικα της Ελλάδος και εκεί να φτιαχτεί κάτι σαν medicane🤔🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο υετος απο Τρίτη μέχρι Πεμπτη είναι πολύ διαφορετικός σε τζίφο απο οτι σε ευρωπαίο και ουκμο...ευρωπαίος ουκμο βγάζουν τον περισσότερο στα βόρεια τμήματα στις Δυτικής Μακεδονίας και σε Πέλλα Ημαθία...ενώ ο τζίφος σε ήπειρο και νότια τμήματα Δυτικής Μακεδονίας 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόνο εμένα αν μπει έτσι όπως φαίνεται ο Οκτώβριος με θερμοκρασίες ελαφρώς κάτω του κανονικού και καμία ελπίδα φαινομένων, ύπαρξη σιβηρικου αντικυκλωνα μου θυμίζει τον Νοέμβριο του 2011 που ήταν ο πιο κρύος από το 1995 και νομίζω εκλεισε στην Αθήνα με 1 χιλιοστό?... βέβαια τότε είχε προηγηθεί ο επικός Οκτώβριος 2011 που είχε και βροχές και κρυο ενώ τώρα μιλάμε για καταστάσεις που πλησιάζουν ιστορικά χαμηλά τύπου 1989-90

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Ο υετος απο Τρίτη μέχρι Πεμπτη είναι πολύ διαφορετικός σε τζίφο απο οτι σε ευρωπαίο και ουκμο...ευρωπαίος ουκμο βγάζουν τον περισσότερο στα βόρεια τμήματα στις Δυτικής Μακεδονίας και σε Πέλλα Ημαθία...ενώ ο τζίφος σε ήπειρο και νότια τμήματα Δυτικής Μακεδονίας 

Και το icon το γερμανικό που το κοιτάζω από προχτές δίνει φαινόμενα αρκετά στην κεντροδυτική Μακεδονία...κάτι σαν ευρωπαίο αν καταλαβαίνω καλά τι λες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Και το icon το γερμανικό που το κοιτάζω από προχτές δίνει φαινόμενα αρκετά στην κεντροδυτική Μακεδονία...κάτι σαν ευρωπαίο αν καταλαβαίνω καλά τι λες....

Ναι ετσι ακριβως...ο τζιφος ομως τιποτα ουτε καν τα ανσαμπλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ βλέπω τον εφιαλτικό μπαστακα που κάθε χρόνο εδώ και τόσα χρόνια τέτοιες μέρες παίρνει θέση στα β.ανατολικα μας και μας καίει μια ολόκληρη εποχή να έχει την τάση φέτος να σχηματιστεί πολύ πιο βόρεια και πολύ πιο δυτικά πράγμα που σημαίνει ..Οκτώβριος από τα 70ς και νοεμβριος από τα 80ς...αυτά από εμένα Μπόις😎😎😎...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...