Jump to content
chrisk7

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

καλα το 6αρι του τζιφου που ετρεξε ειναι ονειρο απο αλλο πλανητη.Δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο απλα να σκασει αυτη η σφηνα αδριατικη και οχι δυτικα της ιταλιας...θα θυσιαζα μεχρι και 5ποντο στρωμενο για να εβγαινε το 6αρι τοσο αχτι εχω να δω την χαμενη δυναμη του οκτωβριου και του νοεμβριου.Προς το παρον ας απολαυσουμε το κρυψιμο του ηλιου απο αυριο με την ευχη να ξαναβγει τον απριλιο αν ειναι δυνατον...

Μην είσαι τόσο άπλας Βαγγέλη, Δεν τα μοιράζουμε από εδώ κι από κει τα 5ποντα. Λίγα τα έχουμε τα άτιμα 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Ελπίζω μόνο να μην λέμε τα ίδια σε 1 μήνα από τώρα. Και εκτός αυτού, όσοι είπανε τον περασμένο χειμώνα το "αν είναι κάθε χρόνο να έχουμε τόσες βαρετοκαιρίες φθινόπωρο-χειμώνα αλλά να μας κάνει μια Μήδεια, χαλάλι", ας το ξανασκεφτούν.

Φιλε μου Ζερικιε...φοβαμαι οτι σε.1.μηνα θα λεμε ακριβως τα ιδια....παει να καθιερωθει καλοκαιρινος και ο Οκτωβριος.δυστυχως....

Επισης ειμαι.φανατικα υπερ αυτου που λες....βασικα το παραφραζω λιγο: αφου ζουμε την ακραια υπερθερμανση και ερημοποιηση οχι το 2100 και το 2200 αλλα σημερα.χθες τωρα κι αφου πλεον περιοχες της χωρας θα βιωνουν 9μηνο καλοκαιρι ουσιαστικα χωρις κρυα χωρις δροσιες χωρις φαινομενα.χωρις καν να μπορει.να συννεφιασει Ε ΤΟΤΕ ας.κανει τουλαχιστον ενα 5ημερο Σιβηρικο χιονια Μηδεια 10 φορες πανω....πολυ φοβαμαι οτι αυτη θα γινει η κανονικοτητα μας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Μην είσαι τόσο άπλας Βαγγέλη, Δεν τα μοιράζουμε από εδώ κι από κει τα 5ποντα. Λίγα τα έχουμε τα άτιμα 🙂

Ε τα τελευταία χρόνια τα χούμε Νικόλα...😁..αλλά όντος το εννοώ μιας και εκτός από λάτρης του χιονιού έχω και τεράστια αδυναμία σ αυτό το τσικι τσικι και τον συννεφιασμένο ουρανό του Οκτωβρίου και τις έντονες βροχές του νοεμβριου,μου έχουν λείψει πολύ.Οποτε από τα 3 5ποβτα τα φετινά κρατάω τα δυο συν ένα 20ποντο συν ένα 70ποντο ,ε νομιζω ότι είμαστε καλά😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτά είναι πρωτοβρόχια δυτικών

gens-3-1-192.pnggens-3-1-204.pnggens-3-0-204.pnggens-3-2-192.pnggens-3-2-204.png

Υπάρχει όμως αυτός ο αντικυκλώνας στη Ρωσία που προκαλεί τους βακους... Και φρενάρει τα, χαμηλά και το γαρμπή! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Υπάρχει όμως αυτός ο αντικυκλώνας στη Ρωσία που προκαλεί τους βακους... Και φρενάρει τα, χαμηλά και το γαρμπή! 

Aν τα φρενάρει εκεί που πρέπει όμως θα είναι στάσιμα πάνω μας χεχε. Πάντως για την συνέχεια έχουμε πολλά να δούμε. Για αύριο εδώ φαίνεται να τα πηγαίνουμε σχετικά καλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Aν τα φρενάρει εκεί που πρέπει όμως θα είναι στάσιμα πάνω μας χεχε. Πάντως για την συνέχεια έχουμε πολλά να δούμε. Για αύριο εδώ φαίνεται να τα πηγαίνουμε σχετικά καλά.

Θα βραχεις ρεμην αγχωνεσαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Θα βραχεις ρεμην αγχωνεσαι

Καλά είμαι. Μετά το αποχαιρετιστήριο τέρας των Ιωαννίνων, εγώ είμαι ευχαριστημένος για την θερινή σαιζόν φέτος. Λίγες σχετικά μεν, αλλά ξεχωριστές καταιγίδες η κάθε μία.!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά στο χάρτη της νέφωσης στο 0,25 του meteociel τι σημαίνουν τα χρώματα;

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Παιδιά στο χάρτη της νέφωσης στο 0,25 του meteociel τι σημαίνουν τα χρώματα;

Άσπρα χαμηλά νεφη, κίτρινα μέσα, και κόκκινα υψηλά νεφη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να δούμε αύριο αν μας επηρεάσει καμιά μπόρα από τα ορεινά, προς την Κεντρική Μακεδονία φαίνονται τα πιο αξιόλογα φαινόμενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μας κοροιδευει ο καιρος ξεκαθαρα

αντε παμε για εναν ανυδρο οκτωβρη στην αττικη

μπορουμε τα 0μμ

Επεξεργάστηκε από snowjohn
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθε ραν χειρότερο καί από το άλλο. 

Τρομερό. 

Πλέον το να βγεί και ο Οκτώβρης χωρίς κακοκαιρία είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερώτηση.Απο ποτέ ο Σεπτέμβριος φημίζεται για τα οργανωμένα και συνεχομενα χαμηλά?Πιο νορμάλ είσοδο φθινοπώρου από φέτος δε νομίζω ότι θα ζητουσαμε.Και από κι ως που καίμε τον Οκτώβριο με τέτοιους χάρτες προοπτικής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Ερώτηση.Απο ποτέ ο Σεπτέμβριος φημίζεται για τα οργανωμένα και συνεχομενα χαμηλά?Πιο νορμάλ είσοδο φθινοπώρου από φέτος δε νομίζω ότι θα ζητουσαμε.Και από κι ως που καίμε τον Οκτώβριο με τέτοιους χάρτες προοπτικής.

νορμάλ Σεπτέμβριος με δείκτες αστάθειας μηδενικούς και Li από +5 έως +15 δεν έχουν καμία σχέση Βαγγέλη. Και ναι, ούτε καύσωνες θέλουμε, αλλά ούτε και μηδενικούς αστάθειες τύπου Ιανουαρίου. Χάσαμε έναν απίστευτο μήνα για εμάς τους καταιγιδάκηδες.. Από τους χειρότερους έβερ...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικη αποψη παντως εφοσον δεν κανει τις βροχες που ολοι θελουμε τον οκτωβρη καλυτερα να κανει ξεροκρυα με μουνταδα παρα 77 αυγουστου...φθινοπωρο με βροχες μουχλα και νοτια θα κανει τον  δεκεμβρη..και 28αρια στη κρητη..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Θα συμφωνήσω με Μιχαήλ αλλά και Sakis 13 ότι δυστυχώς ο Σεπτέμβριος για μας τους καταιγιδάκηδες δεν ήταν καλός. Θα έλεγα ήταν άσχημος. Δεν υπήρξε μια μέρα έστω με ποτιστική βροχή, πόσο μάλλον δε με καταιγίδες. 

Οπότε, ελπίζω ο Οκτώβριος να πάει όπως λέει και ο Βαγγέλης. Με κρυμμένο ήλιο, κρύο για την εποχή και την έλευση οργανωμένου χαμηλού να σαρώσει την Ελλάδα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ο παιος στο τρέχον Ραν μας δείχνει πόσο εύκολο είναι να μας κάτσει η πρώτη σοβαρή φθινοπωρινή κακοκαιρία η οποία είναι και η πρώτη της σεζόν που έχω ψηθεί και θα την κυνηγήσω .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ βλέπω ότι τελικά υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να μας ξαναρθουν θερμές αέριες μάζες σύμφωνα με τα μοντέλα.......😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

Εγώ βλέπω ότι τελικά υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να μας ξαναρθουν θερμές αέριες μάζες σύμφωνα με τα μοντέλα.......😡

Όχι!!!!!ποτέ...ζαμε ζαμε ζαμε...😁το καλοκαίρι τελείωσε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρώτη φορά εδώ και μέρες έβγαλε ένα ενδιαφέρον σενάριο το ευρωπαϊκό, ίσως το πιο ενδιαφέρον από τα 12αρια. Πολύ μακριά χρονικά και εύκολα αλλάζει βέβαια...

ECM1-216.gif.00ed258782f058abd5e1bf7badb9a345.gif

ECM1-240.gif.c223655f69ad9b6b69d6cef466f29e85.gif

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, notios_polos είπε:

Ερώτηση.Απο ποτέ ο Σεπτέμβριος φημίζεται για τα οργανωμένα και συνεχομενα χαμηλά?Πιο νορμάλ είσοδο φθινοπώρου από φέτος δε νομίζω ότι θα ζητουσαμε.Και από κι ως που καίμε τον Οκτώβριο με τέτοιους χάρτες προοπτικής.

 ............ 👏👏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Θερμοκρασιακα  παμε καλα.

Τωρα μενει αν δουμε κατι αξιολογο απο  θεμα  βροχων (εκει κοντα προς το τελος του πρωτου δεκαημερου του οκτωβριου(

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, notios_polos είπε:

Ερώτηση.Απο ποτέ ο Σεπτέμβριος φημίζεται για τα οργανωμένα και συνεχομενα χαμηλά?Πιο νορμάλ είσοδο φθινοπώρου από φέτος δε νομίζω ότι θα ζητουσαμε.Και από κι ως που καίμε τον Οκτώβριο με τέτοιους χάρτες προοπτικής.

Συγγνώμη Βαγγελη αλλά τι χαμηλά  οργανωμένα και ανοργάνωτα;  Η Θεσσαλονίκη εάν δεν κάνω λάθος έχει γράψει στους σταθμούς της από 10,5 έως max 20mm μεχρι σημερα 28/9 .Όποιος θέλει συγκρίνει υετο, μέρες ηλιοφάνειας και μέση Θερμοκρασία και βγάζει αντικειμενικά συμπέρασμα για το πώς μπήκε το Φθινόπωρο στον τόπο του .

Για την Αθήνα π.χ έγραψε ένα παλικάρι ότι είναι υετικά στους 10 χειρότερους Σεπτέμβριους  τα τελευταία 130 χρόνια που υπάρχουν αρχεία . Είναι δυνατόν να είναι κάποιος καιρόφιλος  ευχαριστημένος ή να λέει ότι είναι νορμάλ; Τα ίδια έγραφε ενα παιδί για την Ήπειρο, με νούμερα όχι την αίσθηση που του άφησε ο Σεπτέμβρης που μας πέρασε.

Για τον Οκτώβρη δεν νομίζω ότι τον καεί κανένας, απλώς υπάρχει κούραση και περιμένουν όλοι να φανεί μια καλή προοπτική.

Καλό βράδυ σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...