Jump to content
chrisk7

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, geornik είπε:

36c με 37c το Σαββατοκύριακο στην Αττική με δυτικό...ειδικά με βάση τον τζίφο δεν αποκλείονται μέχρι και 39c τοπικά...τα υπόλοιπα πιο δροσερά...

Ετσι ετσι και εις ανωτερα.....μεχρι να μας βγαλει την ψυχη εντελως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

medicane έβγαλε το αικον στην δυτική μεσόγειο στο 00αρι το. Για να δούμε τώρα τι θα δείξει.

Δίνει κάποια φαινόμενα με πολύ cape το Σάββατο.. χμμμ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή η μαούνα με αυτή την κλίση μου θυμίζει τις διατάξεις που ψάχνω τον χειμώνα. Όμως χωρίς έτερη μαούνα στην Αμερική, δεν κατεβαίνει αυτό με τον τρόπο που πρέπει

gfs-0-174.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτή η μαούνα με αυτή την κλίση μου θυμίζει τις διατάξεις που ψάχνω τον χειμώνα. Όμως χωρίς έτερη μαούνα στην Αμερική, δεν κατεβαίνει αυτό με τον τρόπο που πρέπει

gfs-0-174.png?12

 Ενεργοποιείται το  δυνατό ισλανδικό χαμηλό.-β.ατλαντικος με την σταδιακή δυναμώση του πολικού Στροβιλου όπως λένε πρόωρα δυναμικά φέτος  άσχημο για εμάς εκτός αν περνάνε οι διαταραχές προς β.ευρωπη και φτάνουν Βαλκάνια πιέζοντας λίγο ψηλά ο αζορικος κτλ... το icon έχει άλλο σενάριο το κάθε μοντέλο μοντέλο θα μας τρολαρει κάθε μέρα διαφορετικά σενάρια πολύ ευμετάβλητη εποχή  προσεχώς....! Οι πολλοί  τυφώνες  τροπικές καταιγίδες απουσιάζουν φέτος  ενώ είχαν προβλέψει αρκετές ΔΕΝ τους βγήκε... Ίσως Η απουσια τους επηρεάσουν τη κυκλοφορία στο β.ημισφαιριο....

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

Εγω θα διαφωνησω οτι ο σεμπτεμβρης φετος ειναι κακος επειδη θα κανει 5 μερες ζεστη..ειναι ο πιο φυσιολογικος των τελευταιων ετων ειχαμε και 5-6 μερες κατω απο τα κλιματικα ενω υετικα υπαρχουν αρκετες περιοχες κοντα στα κλιματικα...και θα κλεισει σιγουρα στον μο και οχι στα πολλα συν των τελευταιων ετων

Κι εγώ επίτρεψέ μου να διαφωνήσω τουλάχιστον για την περιοχή μου....έχουμε ήδη 5 μέρες με πάνω από τα κλιματικά και θα ακολουθήσουν τουλάχιστον άλλες 5 το λιγότερο δηλαδή άρα 10+ τουλάχιστον.... 9 μέρες στα κανονικά...και 2 πιο κάτω.....το θέμα είναι ότι αντί όσο προχωράμε να ηρεμεί και να πέφτει στα κανονικά..... ανεβαίνουμε κάθε μέρα και περισσότερο... 33,1 σήμερα με αίσθηση στους 36,5...... χάλια κατάσταση και έχουμε μπει ήδη στο δεύτερο 15ήμερο.... απλά είμαστε καλύτερα σε σχέση με άλλες φορές που ήταν χειρότερα....

απλά έχουμε την ψευδαίσθηση ότι πάμε καλά γιατί οι κανονικές και οι λίγο πιο κάτω τιμές έγιναν το πρώτο δεκαήμερο.....που άλλες χρονιές βράζαμε ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

Εγω θα διαφωνησω οτι ο σεμπτεμβρης φετος ειναι κακος επειδη θα κανει 5 μερες ζεστη..ειναι ο πιο φυσιολογικος των τελευταιων ετων ειχαμε και 5-6 μερες κατω απο τα κλιματικα ενω υετικα υπαρχουν αρκετες περιοχες κοντα στα κλιματικα...και θα κλεισει σιγουρα στον μο και οχι στα πολλα συν των τελευταιων ετων

Η Ήπειρος είναι πολύ κάτω από το μ.ο όσον αφορά τις βροχές πάντως... Για, αυτό γκρινιάζω πιο πολυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα πράγμα ζητώ. Κεραυνούς, ποτιστική βροχή ( όχι πλημμύρες) και λίγο ψυχρα. Να κάτσω κάπου να μυρίσω την βροχή και να ακούω τον ήχο. Δηλαδή Φθινόπωρο με λίγα λόγια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι καλά αλλάζει η κυκλοφορια και βγάζει χαμηλά και βροχές στην κατάξερη Αγγλία μήνες έχει να δει βροχή και βαρομετρικά χαμηλά…..χαχαχα

 

32422193-3410-4F89-90DB-7930998500F9.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ασχημη προοπτικη για τον υπολοιπο σεπτεμβρη και δεν προκειται να αλλαξει ευκολα.. αποχη λοιπον ξανα γιατι δεν θελω να μου χαλασει η διαθεση παλι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγώ βλέπω ότι λαμβάνει χώρα το χειρότερο σενάρια,εάν το ισλανδικό χαμηλό ενεργοποιηθεί  τόσο γρήγορα θα έχουμε καρμπόν την κυκλοφορία που μας ταλαιπωρεί από το 2019 ,δεν ξέρω τι μπορεί να το ανατρέψει αυτό,δεν ξέρω τα παιδιά εδώ μέσα αν γνωρίζουν με ποιο τρόπο μπορεί να ανατραπεί αυτήν η κυκλοφορία...καθώς δεν αφορά μόνο εμάς αλλά και τα "ψυγεία" μας την Ανατολική Ευρώπη,μου φαίνεται ότι σε ορισμένους τύπους κυκλοφορίας το ισλανδικό χαμηλό είναι καλό και για εμάς,,,εφοσον έχουμε αντικυκλώνα στην Ιβηρική -γαλλία ,το κακό είναι ότι δεν θυμάμαι τα τελευταία χρόνια τέτοιες διατάξεις....κάποια βοήθεια παιδιά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Ένα πράγμα ζητώ. Κεραυνούς, ποτιστική βροχή ( όχι πλημμύρες) και λίγο ψυχρα. Να κάτσω κάπου να μυρίσω την βροχή και να ακούω τον ήχο. Δηλαδή Φθινόπωρο με λίγα λόγια. 

Αυτο ειναι ο ορισμος του δεκεμβρη τα τελευταια χρονια τουλαχιστον για κεντρονοτια😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια μικρή βελτίωση την ειχαμε στα 12αρια. Η λίμνη από Πορτογαλία, πλέον πιάνει Ισπανογαλλία. Το αικον συνεχίζει να το ανατολικεύει από ότι βλέπω, ενώ μας δίνει και αρκετά φαινόμενα εδώ το Σάββατο. Το τζεμ από την άλλη δίνει ισχυρές καταιγίδες την Κυριακή στην Θεσσαλία με 2000 Cape.. Γρίφος. Αν ήταν Ιούλιος με τέτοια διάταξη και 500αρια η Κυριακή για εμένα θα ήταν μπόμπα...

 

ανατολικεύει ο τζίφος

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Μια μικρή βελτίωση την ειχαμε στα 12αρια. Η λίμνη από Πορτογαλία, πλέον πιάνει Ισπανογαλλία. Το αικον συνεχίζει να το ανατολικεύει από ότι βλέπω, ενώ μας δίνει και αρκετά φαινόμενα εδώ το Σάββατο. Το τζεμ από την άλλη δίνει ισχυρές καταιγίδες την Κυριακή στην Θεσσαλία με 2000 Cape.. Γρίφος. Αν ήταν Ιούλιος με τέτοια διάταξη και 500αρια η Κυριακή για εμένα θα ήταν μπόμπα...

 

ανατολικεύει ο τζίφος

Τα μοντέλα δε δίνουν τίποτα για Ήπειρο το Σάββατο.... Που τα βλέπεις τα φαινόμενα? Ανατολική Μακεδονία και θρακη μονο😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Τα μοντέλα δε δίνουν τίποτα για Ήπειρο το Σάββατο.... Που τα βλέπεις τα φαινόμενα? Ανατολική Μακεδονία και θρακη μονο😉

To icon καθώς και το μοντέλο του πανεπιστημίου δίνουν καταιγίδες στην Ήπειρο, το Σάββατο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με άγριες διαθέσεις δείχνει το πρωινό του τζίφου ότι μπορεί να μπει ο Οκτώβρης τα +25 στα 850 καραδοκούν δυτικά νοτιοδυτικά μας … 🤪

1E3517B5-3E11-4B0A-B7AD-4F0926364943.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω εγραωα κ στο αλλο θεμα....μην την πατησετε και μαζεψετε ανεμιστηρες μπανιερα πετσετες μαγιο....μεχρι Νοεμβριο φετος παραλια χαλαρα ειναι ισως οι καλυτερες θαλασσες του χρονου αυτες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Με άγριες διαθέσεις δείχνει το πρωινό του τζίφου ότι μπορεί να μπει ο Οκτώβρης τα +25 στα 850 καραδοκούν δυτικά νοτιοδυτικά μας … 🤪

1E3517B5-3E11-4B0A-B7AD-4F0926364943.png

Μετα τις, 25 του μήνα δεν είναι τόσο χάλια τα μοντέλα παντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν 4-5 μέρες είμασταν οι περισσότεροι πεπεισμένοι για την ψυχρή συνέχεια του σεπτεμβρίου..υπήρχαν και διαφωνίες σχετικά με το αν είναι φυσιολογικό ή όχι να έχουμε ψυχρές καταβάσεις...όλα περίπατο πήγαν τελικά χαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ άσχημο το 6αρι του τζίφου... [για Ήπειρο το απόλυτο τίποτα] Ευτυχώς θα ξαναλλάξει, αλλά ελπίζω όχι προς το χειρότερο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ταζει το 6αρι ενα φθινοπωρινο διημερο την επομενη Πεμπτη-Παρασκευη Αττικη....με 15-20αρια διακυμανσεις δυνατο βορια (εδω γελαμε) και 3-5 μμ....μωρε λετε;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, kouvanos είπε:

Ταζει το 6αρι ενα φθινοπωρινο διημερο την επομενη Πεμπτη-Παρασκευη Αττικη....με 15-20αρια διακυμανσεις δυνατο βορια (εδω γελαμε) και 3-5 μμ....μωρε λετε;;;

Όχι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

to 6αρι του τζίφου για την θεσσαλονίκη μόνο η βάρδια του 18z θα το βγαζε..μιλάμε παίζουν οι acdc και κάπου στην  γωνία είναι και ο ΟΝΤΙΝ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...