Jump to content
chrisk7

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, weatherfan είπε:

Έχει να βρέξει κάτι μήνες και εσύ θέλεις να μην γίνει αυτό ούτε τώρα;

Μην ασχολείσαι. Ειχα εκνευριστει με αυτά που ελεγε αλλα βλεποντας οτι τα λεει απο τον ιουλιο διαρκώς, εχω βαρεθει.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά ρε παιδιά και εγώ είπα ότι δεν ήθελα να βρέξει ένα συγκεκριμένο σκ αλλά δεν σημαίνει ότι δε θέλω να μουλιασω τις υπόλοιπες μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Καλά ρε παιδιά και εγώ είπα ότι δεν ήθελα να βρέξει ένα συγκεκριμένο σκ αλλά δεν σημαίνει ότι δε θέλω να μουλιασω τις υπόλοιπες μερες

Δεν μιλσμε για ενα σκ. Ειχε ειπωθει και πριν τις πυρκαγιες και μετα(.....) .

Ειπαμε οκ. Σεπτεμβρης εφτασε τωρα τα βρισκω ατοπα να λέγονται αυτά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα από ολα αυτα που έχουμε βιωσει το φετινο καλοκαιρι περα απο βροχες που ειναι ο πρώτος και βασικος στοχος, θα ειχα αναγκη και κατι τετοιο κι ας εχουμε αρχες σεπτεμβρη οπως το 1953 να αναψουμε ενα τζακακι για να μας ξεπληρωσει απ τα πολλα ερκοντισιον που εχουμε φαει φετος

1953.png.d7102cff0f7b93a4d5cd7a02e452c8b1.png655270877_19531.png.a43fb5e5f22684fcb7c85bdbb802f03b.png

Κλασικη διαταξη χιονια Τουρκιας που βριζουμε γι αυτα τα 500 χιλιομετρα τον χειμωνα και εχει φαινομενα ευβοια, νησια αιγαιου και κρητη😂

Και για να μην ειμαι οφ τοπικ στα δικα μας δυστυχως οι βροχες θα ναι περιορισμενες οπου πεσουν το επομενο 3ημερο σε σχεση με αυτα που φαινοντουσαν 2-3 μερες πριν για το ιδιο διάστημα αλλα ας κρατησουμε τα θετικα που ειναι η φυσιολογικη εισοδος του φθινοπωρου με νορμαλ Τ στις περισσοτερες περιοχες (Δυτικη Ελλαδα😢) και την αναμενομενη πτωση της θερμοκρασιας τις επομενες μερες...κατι μου λεει οτι μεχρι τελη του μηνα θα βραχουμε καλα σχεδον ολοι...ιδωμεν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και ατυχής σύμπτωση, χωρίς να θέλω να σπάσω νεύρα, θα την πω την αμαρτία μου. 25 Σεπτέμβριου φεύγω οριστικά από τα Γιάννενα και είχα γυρίσει το ποδήλατο ήδη πίσω στην Λάρισα. Κοίτα να δεις που όμως τώρα βρηκα ατιμα για μεγάλες βόλτες με το ποδήλατο και εδώ στα Γιάννενα, τελευταία στιγμή, μετά από 7 μαμημένα χρόνια τώρα βρέθηκαν! Οπότε εκτάκτως θα πάρω το ποδήλατο από την Λάρισα, πάλι εδώ στα Γιάννενα. Και έτσι θέλω, μιας και έτσι και αλλιώς Cape δεν υπάρχει πουθενά για δείγμα, να μην έχει εκείνο το 10ημερο, ολοήμερες βροχές.. τελευταία ελπίδα να κάνω αυτόν τον γύρω της λίμνης επιτέλους!! Ας πάνε όλα ανατολικά της Πίνδου, εκείνες τις ημέρες χαχαχαχα. Θερμοκρασίες θα είναι φανταστικές έτσι και αλλιώς για τέτοιες δραστηριότητες.

 

Με φτύνει που με φτύνει συνέχεια ο καιρός, και πάω όπου έχει ήλιο. Τώρα που δεν θέλω εγώ βροχές [ατελειώτες, γιατί μια καταιγίδα της 1 ώρας, είναι πάντα ευπρόσδεκτη], κάνε μου την χάρη παλιόκαιρε. Χαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Frostfang8 είπε:

Δεν μιλσμε για ενα σκ. Ειχε ειπωθει και πριν τις πυρκαγιες και μετα(.....) .

Ειπαμε οκ. Σεπτεμβρης εφτασε τωρα τα βρισκω ατοπα να λέγονται αυτά.

Παιδιά ας το τελειώσουμε εδώ αυτό το θέμα.... εδώ μέσα σε χώρο ιερό προς τα καιρικά φαινόμενα και ειδικά τώρα που τελείωσε οριστικά το καλοκαίρι ποσταρίσματα αντίθετα στην λογική ενός καιρόφιλου δεν θα χωράνε...θα σβήνονται.... πείτε πως έληξε λοιπόν το θέμα με το συγκεκριμένο φίλο μας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Severe_Lover είπε:

Κλιματική αλλαγή απτην αντίθετη πλευρά τώρα....🌡️🆘🤔😁😉🤣

Screenshot_2021-09-05-17-01-17-236.jpg

δυστυχώς όμως αυτοί οι χάρτες συμβαίνουν 3-4 φορές μέσα σε ένα ολόκληρο χρόνο.. ενώ όλες οι υπόλοιπες μέρες του έτους κυλάνε με θερμοκρασίες πάνω από τις φυσιολογικές. ,, εδώ και πολλά χρόνια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψευτη τζιφο...Θα με τρελανεις θες ρε???Τι εβγαλες ρε αλητη??Γιατι το κανεις αυτο...Ασε με στην ησυχια μου,με τα 120mm ετησιο,με την ξηρασια μου...Γιατι μου ταζεις τετοια πραγματα κατω απο τις 90 ωρες ε???Τσαρλατανε....

Απευχομαι φυσικα να βγουν αυτα τα ακραια νερα για την Ευβοια...Μονο αυτο τους ελειπε τωρα...

Τζιφο φαφλατα....Κοιτα που θα με κανει τωρα ο μπεκρης να δω και το 18αρι το βραδυ..

gfs-2-84.png

gfs-2-90.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι σκ@τ_ έβγαλε για την Εύβοια ο τζιφος?? Πρώτα καίγεται και τώρα θα βυθιστεί???

126-777GR.GIF?05-12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μηπως εσπασε ο τζιφος? χαλασε και θελει αναβαθμιση?

δεν γινεται να το μυριστηκε ετσι

Επεξεργάστηκε από snowjohn
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Ψυχρη λιμνη σε συνδυασμο με τη συγκλιση των ανεμων δινει αυτον τον υετο στην Ευβοια.Μικρο καλαθι γιατι οτιδηποτε μετατοπιστει θα εχουμε και διαφορετικο αποτελεσμα τοσο στους χαρτες οσο και στο nowcast

image.png.435bc94fa91daaf9e7c163aa4df4de9d.png

image.png.f3996e287e7e838601b3dba75d2b94fb.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Σε λάθος φόρουμ είσαι Σταμάτη....

Το ξέρω είμαι σαν τη μύγα μεσ'το γάλα! Αν και λατρεύω τις ποτιστικές βροχές που ούτε καν τις καταλαβαίνεις! Μισώ όμως τις καταιγίδες και τις νεροποντές! Μακάρι εν τέλει τα φετινά πρωτοβρόχια του Σεπτεμβρίου να έχουν άκρως ποτιστικό χαρακτήρα παντού στην Ελλάδα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εμενα μου φαινεται υπερβολικα περιεργο 

πως γινεται ετσι ξαφνικα να εβγαλε τοσο μαυρο στην ευβοια

οπως και να εχει και να μη βγει αν το δειχνει μεθαυριο πρεπει να γινει κατι ΧΘΕΣ

Επεξεργάστηκε από snowjohn
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Severe_Lover είπε:

Κλιματική αλλαγή απτην αντίθετη πλευρά τώρα....🌡️🆘🤔😁😉🤣

Screenshot_2021-09-05-17-01-17-236.jpg

Το έτρεμα ότι θα γίνει 1-10/9 αυτό! Από την άλλη καλύτερα να βρέξει λίγο παραπάνω τώρα! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Ευβοία έχει πάντα ακραία φαινόμενα. 

Πχ εγώ πιστεύω ότι μεθαύριο άνετα η Σεττα βάζει 1000 χιλιοστά σε μια μέρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Frostfang8 είπε:

Δεν μιλσμε για ενα σκ. Ειχε ειπωθει και πριν τις πυρκαγιες και μετα(.....) .

Ειπαμε οκ. Σεπτεμβρης εφτασε τωρα τα βρισκω ατοπα να λέγονται αυτά.

Εγώ πάλι δεν το βρίσκω καθόλου άτοπο. Δηλαδή το Μάρτη δεν είναι άτοπο να λέγονται αυτά και είναι άτοπο να λέγονται Σεπτέμβριο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σίγουρα για εμάς που το έχουμε κάψει στους χάρτες θέλει ψυχραιμία...χθές έδειχνε σύγκλιση στα ΒΑ της εύβοιας...σήμερα δείχνει ένα μεταφυσικό σενάριο που ένας θεός ξερει τα αποτελέμσατα του αν επιβεβαιωθεί.Θεωρώ όμως δεδομένο ότι καπου θα γίνει η συγκλιση και κάπου θα ξεσπάσει ,σωστά τα παιδιά(θυμάμαι τον Μιχαήλ μόνο) πριν δύο μέρες παρατήρησαν ΄τι μπαινει στο Αιγαίο και τα μοντέλα δεν δείναν τπτ.Ευχή μια...πιο "απλωμένη σύγκλιση" στο ηπειρωτικό κορμό με διάταξη από τα βορειοδυτικά προς τα νοτιανατολικά με άφθονες βροχές παντού,πάντως αν επιμείνει ο Ιανός θα είναι νουβέλα.Ελπίζω απλά να είναι οι γνωστές υπερβολές των μοντελων που ειδικά στις περιοχές της μαγνησίας και ευβοιας ζωγραφίζουν.Ποτιστική βροχή τώρα Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, billipiros12 είπε:

96-779GR.gif

Ευτυχώς δεν θα γινει ετσι. Ειναι πολλες οι ωρες για να το σχολιαζουμε σχολαστικά. 

Εγώ θα εβαζα σαν βορειο και νότιο άκρο μιας πιθανης( πολυ ασθενέστερης) σύγκλισης, νοτια θεσσαλια-ΒΑ αττικη.

Αλλα δεν γνωριζουμε καν αν θα υπαρξουν φαινόμενα καλα καλα. 

Επισης δεν πιστεύω επ ουδενί οτι θα εχει τετοια εκταση σύγκλιση σε οποιαδήποτε κακοκαιρία. Ειναι απλα ενα σεναριο οπως αυτα με τα 2μ χιονι στις βαρκες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατι ακραιο ειχε κατσει κεντρικη ευβοια το Σεπτεμβρη του 2005 και 2009 αν θυμαμαι καλα...αν κατσει συγκλιση με τα πολυ ζεστα νερα του Αιγαιου θα γινει σκοτωμος...αλλα τρεχει μονο του δυστυχως

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει και δεν θέλει πιστεύω κανείς να πέσουν τόσα νερά σε τοσο σύντομο χρονικό διάστημα στην Εύβοια ειδικά στα κανένα αναφέρομαι ….  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το icon φερνει τη συγκλιση λιγο βορειοτερα στις Σποραδες

image.png.d84d40a97702b6a70acdb3b8f2300408.png

Και το ukmo για την περιοχη περιξ.

image.png.56b2c46993bba283fab4e3bc3c63a498.png

Ο κινεζος στον συνολικο μεχρι Παρασκευη βραδυ]

image.png.887bfb59510cac879ebdf46943255051.png

Και ο Ελβετος

image.png.2efdd0c0b9ed334972d86194ea91e83e.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...