Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτιστική έως μέτριας έντασης η βροχόπτωση εδώ και 3 ώρες στον Τύρναβο και φθάνουμε τα 5-6 χιλιοστά

http://penteli.meteo.gr/stations/platanoulia/

http://penteli.meteo.gr/stations/dendra-gaiafruit/

Και μια εικόνα από την πόλη

20210908_161216.jpg

 Οι ομίχλες ξεκινάνε περίπου από τα 400μ ενώ η θερμοκρασία μόλις 16,5°C

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τοπικα φαινομενα τωρα στα Γιαννενα με 19 βαθμους.Οι θερμοκρασιες λογο δυνατου Α.ΒΑ ανεμου απο την πινδο κρατηθηκαν σε πιο υψηλα επιπεδα.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και δεν είμαι Λάρισα, σήμερα κόψαμε το μεγάλο δέντρο που είχαμε στον κήπο ( το λίγο μικρότερο είναι στο μπροστινό μέρος της πιλοτής)  και στεναχωρέθηκα η αλήθεια είναι. Ήταν πολύ κοντά οι ρίζες του στο σπίτι, οπότε δεν υπήρχε άλλη επιλογή.

Τώρα μπορώ να καταλάβω ένα ελάχιστο από το μέρος της στεναχώριας των ανθρώπων των περιοχών που καήκανε..

 

 

Εδώ στα Γιάννενα εννοείται ούτε ψιχάλα προς το παρόν. Αύριο όμως θα αλλάξει αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζεται ακόμη η βροχόπτωση εδώ, έχει ενταθεί λιγάκι μου φαίνεται. Έπεσε και η θερμοκρασία 1 βαθμό, στους 17 πλέον. Ο ουρανός όλη μέρα γκρίζος😁

IMG_2308.thumb.JPG.48c4dc40e45d683faf05b97c95da7ddc.JPG

IMG_2319.thumb.JPG.e78357ecdd96eea0ac248152ffec7e77.JPG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27.6mm Λιβαδειά, 21mm Ζερίκι

Όχι και τόσο συνηθισμένη κατανομή με β-βα αλλά συμβαίνει κι αυτό.

Λόγω του ότι η υετο-λωρίδα σήμερα βρίσκεται σε χαμηλά έως μέτρια υψόμετρα, ο πολύς υετός εντοπίζεται στην πιο αμιγώς προσήνεμη ζώνη του Ελικώνα και στα πεδινά πλησίον αυτής. 

Το Ζερίκι, αν και με βόρειο προσανατολισμό, δεδομένου ότι βρίσκεται στο κεντρικό τμήμα του βουνού, στερείται αρκετό υετό σήμερα εξαιτίας της κορυφογραμμής 1000-1100μ που έχει β-βα του.

Αν σήμερα φύσαγε πιο ισχυρός β-βα στην περιοχή, η Λιβαδειά θα είχε 10mm και το Ζερίκι 60mm.

Πιστεύω ότι τα πιο προσήνεμα ημιορεινά χωριά πχ Ανάληψη, Κορώνεια, θα έχουν 40+mm.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ψιχαλιζει που και που στα γιαννενα με 18,5 βαθμους λιγο εξω απο την πολη

βολος βλεπω φθινοπωριασε για τα καλα με την θερμ. να ναι στους 17 βαθμους στο λιμανι με βροχουλα

νομιζω πως η τελευταια φορα που εκανε κατι αναλογο αρχες σεπτεμβρη ηταν το 2007 και τοτε μαλιστα νομιζω ηταν πιο ψυχρο....οπως και να χει μετα το φετινο καλοκαιρι-εκτρωμα το απολαμβανω φουλ

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 mm βάλαμε στη Χρυσούπολη Περιστερίου σήμερα...... στους 19.8°C η Τ αυτη την ωρα και 81% υγρασία.... .. η μυρωδιά της βροχής ειναι μοναδική και πολύ μου ειχε λείψει ...  μιας και μέχρι τα μεσα του καλοκαιριου περιπου, η οσφρηση μου δεν ειχε επανέλθει εντελώς......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 χιλιοστά η Λάρισα και συνεχίζει ποτιστικά βλέπω. Ψιχαλίζει εδώ που είμαι στα Γιάννενα. Αύριο θα την έχουμε την καταιγίδα μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

9 χιλιοστά η Λάρισα και συνεχίζει ποτιστικά βλέπω. Ψιχαλίζει εδώ που είμαι στα Γιάννενα. Αύριο θα την έχουμε την καταιγίδα μας.

Την αποδυναμωσαν την αυριανή μέρα τα μοντέλα Μιχαήλ. 

Δεν νομίζω να κάνει κάτι καλό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μπορεί να βάλει ούτε 0.2mm...ελεος....ολη μέρα μαυρίλα και από βροχή μόνο τα δυτικά προαστεια τοπικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

0,8 mm μεχρι στιγμης στα Γιαννενα αλλα με Β.Α - Α ρευμα δυσκολα δινει καλο υετο.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, billipiros12 είπε:

Την αποδυναμωσαν την αυριανή μέρα τα μοντέλα Μιχαήλ. 

Δεν νομίζω να κάνει κάτι καλό. 

Νομίζω Βασίλη ότι πριν λίγες μέρες δεν μας έδιναν ούτε αυτά τα πρασινάκια.. Έχουμε και λίγο cape , δεν θα έχουμε και ανατολικό άνεμο, οπότε πιστεύω ότι θα κάνει καταιγίδες στην Ήπειρο, σαν αυτές που κάνει τώρα στην Πελοπόννησο τώρα. όχι κάτι τρελό, αλλά καλύτερο από το σημερινό τίποτα [αλλά αναμενόμενο τίποτα]

Μόλις έβγαλε ήλιο εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...