Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετά τον φίλο από τον πύργο μ,ε 23.8 να αναφέρω και εγώ....13 μέγιστη !Άνω βόιο (δυτικά του νομού Κοζάνης  850 μετρα)....σόμπες μόλις πέσει ο ηλιος(λεμε τώρα ομίχλη έχει)....και ελάχιστη 9 με 10 βαθμούς...μέσα οκτώμβρη δλδ ακόμα και για τα δεδομένα αυτής της περιοχής.Κανένας λόγος για φαινόμενα πυκνή συννεφιά και κατα περιόδους ενα τσιρ τσιρ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

19.5 ηδη Ζωγραφου τα βλεπω απο μακρια και λιωνω....να αραξεις μπαλκονι πιτσα μπυρα μπαλα χωρις να ιδρωνεις !!!! Μονο με κοντομανικο που κυκλοφορουμε 6 μηνες ημιγυμνοι λες και ζουμε στη Σαχαρα με ιδρωτες και βρωμα ολη μερα....οαση απολαυση χαρειτε το !!!! Παει για το πρωτο 14-15αρακι ακομα κ μες στα μπετα το πρωι αν συνεχισει.ετσι !!!!! Δηλαδη φουτερακι !!!!!

Με παιρνουν τηλ φιλοι κ.γνωστοι τι ωραια που αλλαξε ο καιρος κ δροσισε...κ λεω την ιδια κασετα ^εγω ειμαι Πυργο και βραζω (κυριολεκτικα)^

23.8 εδω καααααπως καλυτερα απο αλλες ημερες....αλλα 63% υγρασια ακατεβατα και ασχημη αισθηση κολλας ολοκληρος

Μα ιδρώνεις με 23.8 βαθμούς βρε Γιώργο? Όση υγρασία και να έχει. Εμένα μου φαίνεται σαν όαση δροσιάς.. Κάτω από 20 ξεκινάει η λέξη ψύχρα για εμένα 13-19C πες

 

16 βαθμοί στα προάστια, λίγο παραπάνω στο κέντρο. ξαστέριασε, και πάμε για κρύο πρωινό. Να δω πως θα αντέξω με τα κοντομάνικα. Γιατί ήρθα πάνω και δεν πήρα τίποτα μακρυμάνικο, πέρα από το λεπτό μπουφανάκι, λόγω αναστροφών. Και λογικό, αφού ποτέ δεν θυμάμαι τόσο κρύο τον Σεπτέμβριο, αρχές κιόλας... Και κρυώνωωωωω

9/12 μήνες ανάβω θέρμανση σε αυτό το σπίτι.. Αν έμενα και φέτος εδώ θα είχε γίνει 10/12..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μα ιδρώνεις με 23.8 βαθμούς βρε Γιώργο? Όση υγρασία και να έχει. Εμένα μου φαίνεται σνα όαση δροσιάς.. Κάτω από 20 ξεκινάει η λέξη ψύχρα για εμένα 13-19C πες

 

16 βαθμοί στα προάστια, λίγο παραπάνω στο κέντρο. ξαστέριασε, και πάμε για κρύο πρωινό. Να δω πως θα αντέξω με τα κοντομάνικα. Γιατί ήρθα άνω και δεν πήρα τίποτα μακρυμάνικο, πέρα από το λεπτό μπουφανάκι, λόγω αναστροφών. Και λογικό, αφού ποτέ δεν θυμάμαι τόσο κρύο τον Σεπτέμβριο, αρχές κιόλας... Και κρυώνωωωωω

9/12 μήνες ανάβω θέρμανση σε αυτό το σπίτι.. Αν έμενα και φέτος εδώ θα είχε γίνει 10/12..

Εγω ειμαι εσκιμωος φιλε μου εχω σιγουρα γεννηθει κ.ζω σε λαθος χωρα...απο 25 βαθμους και πανω ιδρωνω σαν παλαιστης σουμο απο 30 και πανω με πιανει πονοκεφαλος....αντιθετα μου αρεσει.η αισθηση του κρυου δηλαδη προτιμω με κοντομανικο μεχρι και με 16-17 βαθμους και κρυολογω συχνα αλλα.ειναι ομορφα...καθαριζει το κεφαλι και η ψυχη με τη δροσια...

22.0 εδω λες και ακουσε τη γκρινια μου και παλευει να πεσει....το καλοκαιρινο Καστρο της Ηλειας ενω ολη η χωρα ζει τη φθινοπωρινη μεταβολη !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοντεύει τα 40mm ο σταθμός των Ωρεών που είναι αντιπροσωπευτικος της Ιστιαίας και πέριξ. 

Ευτυχώς έχουν πέσει με νορμάλ ραγδαιοτητες!! Πολύτιμα νερά!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη Θεσσαλονίκη σήμερα η αίσθηση είναι ότι βρέχει αρκετά όλη μέρα αλλά το ψιλόβροχο έχει δώσει μεταξύ 2 και 4 χιλιοστά στους σταθμούς της πόλης. Ο Χορτιάτης έφτασε τα 11 χιλιοστά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλείνουμε σχεδόν 9 ώρες συνεχούς βροχόπτωσης εδώ, από τις 12.30 έως και τώρα. Κάποια στιγμή κατά τις 15.30-17.00 είχε ενταθεί αρκετά. Αυτή τη στιγμή συνεχίζει ποτιστικά, ότι μπόρεσα να απαθανατίσω από τη λάμπα πριν λίγο, το λες και πρώτο λαμπινγκ της σεζόν χαχαχ

20210908_215455.thumb.jpg.383a822546c961ae568817985786d8a8.jpg

Η θερμοκρασία τώρα στους 16 τώρα, εύκολα η σημερινή μέρα θα ταίριαζε στα τέλη Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη. Υετικά αναρωτιέμαι πως τα πήγαμε σήμερα εδώ στον Αλμυρό... Θα έλεγα πως κινούμαστε κάπου στα 15-25mm.

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα 225 μ του Ζωγραφου εγκαινιασαν το φθινοπωρο....18.9 με 21.3 η σημερινη διακυμανση αν και η ελαχιστη ημερας μαλλον δεν εχει σημειωθει ακομα καθως εχει τωρα 19.1 και πεφτει πανεμορφα προς το 15αρακι νωρις το πρωι....

Παντα τετοια να εχουμε αφου ξεσκιστηκαν σε διαρκεια και ενταση τα καλοκαιρια ας εξισορροπει λιγακι η Φυση με φθινοπωρο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βροχή επιτέλους τη τελευταία ώρα κ στη πόλη του Ρεθύμνου που  όλη μέρα δεν είχε ρίξει σταγόνα στα 4 mm αυτή τη στιγμή  πολλά mm στα παραλιακά των Χανίων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, menidi είπε:

Εντελώς πληροφοριακά, και το 2007 που μας σακάτεψε με τις ζέστες το καλοκαίρι και αν θυμάμαι καλά και τον χειμωνα ειχαμε ζεστες, θυμάμαι που είχαμε ξεκινήσει αρχές Σεπτέμβρη με χιόνια στα ορεινα. Δλδ στα βουνα, ακόμα και της Πελλοπονήσου. Μη νομίζετε....και ο Σεπτέμβρης ΘΕΡΜΟΤΕΡΟΣ θα βγει απο τα κλιματικά. Σας ξενερώνω το ξέρω και ζητώ συγγνώμη, αλλά ήθελα να καταθέσω έναν προβληματισμο. 

Aρχικά δεν είναι αναφορά καιρικών συνθηκών αυτή Θανάση.....αλλά τον Σεπτέμβριο που τον είδες ότι θα είναι θερμότερος? Που ως τα μέσα του θα είναι ψυχρότερος και κανονικός.....κι όπως βλέπω τις αναρτήσεις μεσοπρόθεσμων του Ευρωπαϊκού, ως μέσα Οκτώβρη δίνει κανονικές συνθήκες/////οπότε μην λέμε άσχετα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ και ώρες συνεχίζει αυτό υπέροχο φθινοπωρινό σκηνικό με την ποτιστική βροχή και την ψύχρα να είναι αισθητή ...😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Aρχικά δεν είναι αναφορά καιρικών συνθηκών αυτή Θανάση.....αλλά τον Σεπτέμβριο που τον είδες ότι θα είναι θερμότερος? Που ως τα μέσα του θα είναι ψυχρότερος και κανονικός.....κι όπως βλέπω τις αναρτήσεις μεσοπρόθεσμων του Ευρωπαϊκού, ως μέσα Οκτώβρη δίνει κανονικές συνθήκες/////οπότε μην λέμε άσχετα!!

Εχεις δίκιο Κώστα. Λάθος topic. 😎

Να πω λοιπόν κάτι σχετικό. 19 βαθμοί στο Μενίδι και αέρας. 

Θα γκρινιάξω σε άλλο θέμα. ΧαχαχΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελευθερη πτωση στην Αττικη που παει για το.πιο ψυχρο.βραδυ απο Μαιο !!!!!

18αρακια ηδη εντος πολεοδομικου συγκροτηματος και επικο απογευματοβραδο για βολτα με ανθρωπινες.συνθηκες...

21.9 ζοριζεται απιστευτα να πεσει η.θερμοκρασια εδω στον Πυργο....εκτος πολεως βεβαια αλλος.Θεος στην υπαιθρο ηδη 19αρι στη Μυρτια που ημουν προ ολιγου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και πάλι από το άκρος φθινοπωρινό έστω και για λίγο Μακροχώρι.... άκρος φθινοπωρινός ο καιρός έξω αυτη τη στιγμή με ψιλόβροχο συνεχόμενο και θερμοκρασία στους 16 παρακαλώ !! βγαίνουν και χνώτα από την θερμοκρασία και την υγρασία..... ανέλπιστη και η συγκομιδή χιλιοστών πιάσαμε τα 8,4 χιλιοστά και συνεχίζουμε.... όταν ο ευρωπαίος δεν έδινε τίποτα απολύτως...μόνο τα ανσάμπλ του τζίφου στα τελευταία τρεξίματα εδιναν καλό υετό για αρκετές ώρες..!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλουνται οσοι φοβούνται την άνοδο της θερμοκρασίας κατά 2 με 3 βαθμούς.....να έρθουν να βοηθήσουν στο κόψιμο/σκίσιμο ξύλων...στο χωριό...καθώς τα τελευταία καίγονται απόψε και τα έιχα κρατημένα για τον Οκτώμβρη....!ο Σεπτέμβρης θα ήταν υποτίθεται μήνας της προκοπής ζεστός και υγρός....οπου θα έκοβα ξύλα με βερμούδα....και το πάσο μου...μπρίτσ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18.6 αυτήν την ώρα

Παραθέτω και δεδομένα 24 ωρου του σταθμού μου σε μια σπάνια καιρικά μέρα για την εποχή όπου το μόνο που έλειψε ήταν ο μετρήσιμος υετος

 

Screenshot_2021-09-08-23-51-23-337_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18,7 η μεση θερμοκρασια της ημερας στο λιμανι του βολου, 15,9 η ελαχιστη  και 22,2 η μεγιστη, με απολογισμο ημερας 7,6 χιλιοστα.....πολυ φθινοπωρινη ημερα αποψε αλλα δεν ειναι και κατι ακραιο , ποσο μαλλον οταν πολυ προσφατα εχει υπαρξει ψυχροτερη μερα και στα μεσα ιουλιου....και φυσικα μιλαω για την 17η ιουλιου 2017 στην κακοκαιρια μεδουσα, οπου η μεση θερμ στο λιμανι του βολου ηταν 17,3 ενω η ελαχιστη και η μεγιστη ηταν αντιστοιχα 16,2 και 20,4 ενω ο υετος ηταν 47,2 χιλιοστα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψιλοβροχο της προηγούμενες 2 - 3 ώρες είχαμε στο Πλατύ, τώρα δυνάμωσε και έγινε ποτιστική βροχή (με καλή ένταση) , ενώ φυσάει λίγο και κάνει την αίσθηση του κρύου εντονότερη, η θερμοκρασία γύρω στους 14-15 βαθμούς. 

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

18,7 η μεση θερμοκρασια της ημερας στο λιμανι του βολου, 15,9 η ελαχιστη  και 22,2 η μεγιστη, με απολογισμο ημερας 7,6 χιλιοστα.....πολυ φθινοπωρινη ημερα αποψε αλλα δεν ειναι και κατι ακραιο , ποσο μαλλον οταν πολυ προσφατα εχει υπαρξει ψυχροτερη μερα και στα μεσα ιουλιου....και φυσικα μιλαω για την 17η ιουλιου 2017 στην κακοκαιρια μεδουσα, οπου η μεση θερμ στο λιμανι του βολου ηταν 17,3 ενω η ελαχιστη και η μεγιστη ηταν αντιστοιχα 16,2 και 20,4 ενω ο υετος ηταν 47,2 χιλιοστα

Ρεκόρ χαμηλότερης μέγιστης για μήνα Ιούλιο ήταν τότε με την Μέδουσα. Ακραία περίπτωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MeteoTirnavos είπε:

Ρεκόρ χαμηλότερης μέγιστης για μήνα Ιούλιο ήταν τότε με την Μέδουσα. Ακραία περίπτωση

ναι ναι για ιουλιο ηταν ακραιο...αν και το εχει ξανακανει το 2006 αλλα δεν ειχαμε σταθμους....αλλα και τοτε η μεγιστη ηταν 19-21 βαθμους....νομιζω 3-4 ιουλιου 2006

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

ναι ναι για ιουλιο ηταν ακραιο...αν και το εχει ξανακανει το 2006 αλλα δεν ειχαμε σταθμους....αλλα και τοτε η μεγιστη ηταν 19-21 βαθμους....νομιζω 3-4 ιουλιου 2006

Σωστά 3 Ιουλίου 2006 μέγιστη στον σταθμό της ΕΜΥ στην Λάρισα 21,6°C

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

9,8 ανέλπιστα χιλιοστά για τη σημερινή ημέρα εδώ στο Μακροχωρι και συνεχίζει για το νέο 24ωρο !!! 

Πολύ καλά τα πάμε Σώτο εδώ στην Ημαθία! Και οι θερμοκρασίες αρκετά χαμηλές!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...