Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωωωωπα, 33 βαθμούς Ραφήνα στις 20.00 το βράδυ δίπλα στη θάλασσα τώρα. Όντως τρελό φοεν! Στους Αμπελόκηπους, μέσα στα μπετά, την ίδια στιγμή 31! Αρρώστια...

Εδώ στη Ρόδο ευτυχώς δροσια με 24 βαθμούς τώρα 

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

περασμα καταιγιδας απο την πολη σημερα το μεσημερι κατα τις 2 περιπου συντομο αλλα δυνατο.εμενα με βρηκε στο βουνο οπου εκει ειχε συνεχως περασματα απο ΒΔ με καμποσα μπαμ-μπουμ αλλα στην ουσια μου χαλασε την μερα καθως για πανω απο τεσσερις ωρες εκλεινε ψιλοανοιγε και αντε ξανα και ξανα βροχη .εδω στην πολη που γυρισα κατα τις 6 οτι λακουβες υπαρχουν ηταν τιγκα στο νερο οπως και στα ανηλια ηταν ακομα βρεγμενα.30.2c η ανωτερη και στους 22.2c μετα την καταιγιδα.τωρα ησυχια και 22.6c.

το μπουρινι εκανε και ψιλοζημιες σε αλλα σημεια του νομου

https://www.karatzova.com/2021/09/blog-post_205.html

2 εικονες(ισως βαλω κ καμμια αλλη μετα)απο την σημερινη καλοκαιρινο-φθινοπωρινη? μερα)

εδω η αρχη της βροχης(μου αρεσει που ειχα παρει κ ψησταρια τρομαρα μου)

f2GU3kD.jpg

 

αντε εκανα και σεφτε για φετος αυτο κ αλλα 2 ιδια κ μεγαλα(με διαμετρο 22-23 εκ)ζαρκαδισια μανιταρια που λογω βροχης τα χλαπακιαζω  τωρα με κρασακι!

f9fuwD0.jpg

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει νυχτώσει εδώ και μια ώρα και ο τόπος ψήνεται στους 31 βαθμούς.....ρε τι κακό μας έχει βρει φέτος.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Κάστανα Βασίλη θέλω φωτό με κάστανα!!

νωρις ειναι ακομα.εδω στον καμπο προς αριδαια που υπαρχουν χωραφια με καστανα ειναι ακομα καταπρασινοι οι αχινοι😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η βροχη εκανε δουλεια 19.8c τωρα.αν και πρεπει να ερθουν καλες βροχες για οολη την ελλαδα δεν μπορει να παει ετσι ειναι αφυσικο,ακομα και για τα νοτιοτερα μερη!!

μια εικονα σε αναπαυλα απο την βροχη σε σημειο που γινεται υλοτομηση .αν και πιστευω οι 2 κομμενοι κορμοι ειναι αποτελεσμα λαθρουλοτομιας.ετσι κανουν διπλα στους δρομους κοβουν στα γρηγορα 2-3 μεγαλες οξιες τις κομματιαζουν φορτωνουν και φευγουν(πολλοι τα πουλανε σε τριτους! πιο φθηνα εννοειται).ελλας το μεγαλειο σου!!οι οξιες στην φωτο ειναι πανυψηλες αλλα ισως να μην φαινεται στην φωτο.

a0YNbk0.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.....μαγευτικη Σαββατοβραδιά στο μαγευτικό Μαρμαρι με 26 βαθμους,υγρασια 58 % ,μπονατσα,φεγγαράκι......τι άλλο θετε......!!!!!???????......😁

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35άρι μέγιστη κι εδώ στο Μακροχώρι σήμερα όπως είπα και νωρίτερα με το heat index να πιάνει παρακαλώ σχεδόν τους 40 βαθμούς!!! 39,4 για την ακρίβεια........ άθλια πράγματα ..ευτυχώς μετά την μπόρα το μεσημέρι δρόσισε αρκετά πέσαμε κάτω από τους 30 ήδη από τις 3 το μεσημέρι και τώρα είμαστε στους 23.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, bill snow είπε:

νωρις ειναι ακομα.εδω στον καμπο προς αριδαια που υπαρχουν χωραφια με καστανα ειναι ακομα καταπρασινοι οι αχινοι😀

Άντε ρε εγώ θυμάμαι σχεδόν κάθε χρονιά στο παζάρι της Λάρισας να πουλάνε και κάστανα, γενικά στο 3ο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη άρχιζαν να μαζεύουν, φέτος δεν ξέρω μπορεί να είναι πίσω η χρονιά.

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Άντε ρε εγώ θυμάμαι σχεδόν κάθε χρονιά στο παζάρι της Λάρισας να πουλάνε και κάστανα, γενικά στο 3ο δεκαήμερο άρχιζαν να μαζεύουν, φέτος δεν ξέρω μπορεί να είναι πίσω η χρονιά.

ναι λογικα προς τα τελη του μηνα στα πεδινα και σε χωραφια θα γινουν.τα αγρια αργανε πολυ ακομα.οι ποικιλιες που καλλιεργουνται στα χωραφια ειναι πιο πρωιμες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φτάσαμε και τους 31 λίγο πριν την έλευση της καταιγίδας εδώ στην Πολίχνη. Ελάχιστη το πρωί νωρίς στους 18, τώρα στους 24. Τα βράδια έχει δροσίσει πλέον για τα καλά. Κάθομαι άνετα έξω και πίνω το χυμό μου! Μέχρι και τέλος Νοέμβρη πιστεύω άνετα θα μπορούμε να κάτσουμε έξω τα βραδάκια! Και το χειμώνα φυσικά υπάρχουν ευχάριστες μέρες και βραδιές! Καλό Σαββατόβραδο σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 βαθμοί αυτή την ώρα! Ο λίβας συνεχίζει να φυσάει αν και εξασθενημένος πλέον. Αναγκαίο το αιρκο χθες και σήμερα. Υπομονή μέχρι την Τετάρτη τώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απνοια και 18c τωρα.μια ακομα φθινοπωρινοκαλοκαιρινη εικονα απο την σημερινη βροχερη μερα στο βουνο(και οχι μονο).εδω σε αναπαυλα βροχης με μια οικογενεια απο μανιταρια coprinus comatus..νοστιμα αλλα δεν διατηρουνται πανω απο 4-5 ωρες.τα τρως επιτοπου αν θες και ωμα!ειχα την ψησταρια αλλα λογω βροχης μου γλυτωσαν!!χαχα ειναι μανιταρια usain bolt βγαινουν σε χρονο ρεκορ.σε μια σχεδον ημερα φυτρωνουν και μαραινονται.αυτα ειναι απο σημερα το πρωι η αντε απο χτες το απογευμα.στα αριστερα ενα μικρο που εχει δυο σβωλακια χωμα πανω του τωρα θα εχει γινει σχεδον σαν το διπλανο του!!

https://www.agriamanitaria.gr/coprinus-comatus-άγρια-μανιτάρια/

https://www.agriamanitaria.gr/κοπρίνος-ο-κομήτης-θεραπευτικές-ιδιό/

Ixu0uIn.jpg

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 23,8 αυτή την ώρα στο Κρυονέρι ,ξεκαθαρά εξαιτίας της Ρεματιάς που κατεβάζει δροσούλα  . Πριν καμία ώρα που ήμουν έξω πραγματικά είχε κουφόβραση ενώ φτάνοντας σπίτι καταλάβαινες την διαφορά.Γύρω  στους 27 βαθμούς οι γειτονικοί  σταθμοί αυτή την ώρα . 

Στους 34 έφτασε η θερμοκρασία στο χωριό και 50km/h οι ριπές του Λίβα. 

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισχυρό μπουρίνι με ανέμους εντάσεως έως και 9 μποφόρ χτύπησε την Ασπροβάλτα Θεσσαλονίκης. Από την κακοκαιρία προκλήθηκαν καταστροφές σε τροχόσπιτα ενώ υπήρξαν και πτώσεις δέντρων.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Πολλές καταιγίδες έρχονται από Αλβανία https://www.blitzortung.org/en/live_lightning_maps.php

Σύμφωνα με τον τζίφο οι όποιες καταιγίδες δημιουργούντε στην Αλβανία θα εξασθενούν τελείως όσο κινούνται ανατολικότερα ...το πολύ σε νομό Καστοριάς και Φλώρινας δίνει κάποια φαινόμενα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπεροχα χρωματα στον Πλατανιτη Ροδοπης μετα την καταιγιδα..Της κυριας Ευστρατιαδου...Και Σαμοθρακη απο την Ευγενια Παπαπετρου.

242198246_10225784706781991_6222790902467945596_n.jpg

242241952_2901873366732281_6643509570215585064_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ω ρε μνημες ΙουλΙου Αυγουστου.....27 νταν τα μεσανυχτα....δωσε Σεπτεμβρη μαγκα....απελπισια εξω και ασταματητο ΝΝΔ ρευμα φουλ υγρασια και δυσφορια....

Κανω τα παντα με.αερισμο αλλα.εφθασαν 28-28.5 οο εσωτερικες....αιρκο και.Αγιος ο Θεος ως το Νοεμβριο φετος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σας...Το χθεσινο shelf cloud στην Ηρακλεια Χαλκιδικης εκλεψε την καιρικη παρασταση..Αλλη μια ληψη..Απο την τουριστρια Γιουλια Λαμπραντινοβα...Πανεμορφο το ατιμο!!!Η πεμπτουσια της καταιγιδας!!!

242228490_4557618147591609_5326052779883954914_n.jpg

shelf-cloud-4-696x477.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...