Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Σήμερα έκλεισα εδω 3 μήνες ακριβώς που δεν έχω μετρήσιμο υετό....

Πάλαι καλά να λέω που η περιοχή μου ευνοήθηκε εκεί στα μέσα Ιουνίου από θερμικές καταιγίδες  και έβγαλα τον Ιούνιο με το τρομερό 73.5mm

Δεν λέει τίποτα αυτό. Και 300mm να μας είχε δώσει ο Ιούνιος, το ότι είμαστε 3 μήνες στεγνοί είναι πρόβλημα. Καλοί οι αριθμοί αλλά το θέμα είναι να έχουμε συχνότητα και όχι 8-10 νερά το χρόνο με 50mm το καθένα ίσα για να λέμε ότι πιάσαμε τον ετήσιο. Αν στις 365 μέρες το χρόνο, οι ημέρες βροχής (>5mm) είναι 20, το καιρικό ενδιαφέρον είναι ανύπαρκτο ακόμα κι αν ο ετήσιος υετός πιαστεί επειδή από αυτές τις 20 μέρες υπήρξαν κάποιες με 50-80mm daily.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και επειδή μιλάμε για υετό το Σεπτέμβρη θα παραθέσω μερικά στοιχεία από το σταθμό μου από τότε που κρατάω δεδομένα )

Σεπτέμβρης 2008  24.3 mm 

Σεπτέμβρης 2009  62.0mm

Σεπτέμβρης 2010  30.4mm

Σεπτέμβρης 2011  3.1mm

Σεπτέμβρης 2012  10.6mm

Σεπτέμβρης 2013  0mm

Σεπτέμβρης 2014  74.8mm

Σεπτέμβρης 2015  36.8mm

Σεπτέμβρης 2016 (χαμένα δεδομένα)

Σεπτέμβρης 2017 (χαμένα δεδομένα)

Σεπτέμβρης 2018 (χαμένα δεδομένα)

Σεπτέμβρης 2019 (χαμένα δεδομένα )

Σεπτέμβρης 2020  2.4mm

Σεπτέμβρης 2021 0mm (έως 20/9)

 

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Δεν λέει τίποτα αυτό. Και 300mm να μας είχε δώσει ο Ιούνιος, το ότι είμαστε 3 μήνες στεγνοί είναι πρόβλημα. Καλοί οι αριθμοί αλλά το θέμα είναι να έχουμε συχνότητα και όχι 8-10 νερά το χρόνο με 50mm το καθένα ίσα για να λέμε ότι πιάσαμε τον ετήσιο. Αν στις 365 μέρες το χρόνο, οι ημέρες βροχής (>5mm) είναι 20, το καιρικό ενδιαφέρον είναι ανύπαρκτο ακόμα κι αν ο ετήσιος υετός πιαστεί επειδή από αυτές τις 20 μέρες υπήρξαν κάποιες με 50-80mm daily.

Ισχύει ....εγώ μιλάω καθαρα για το ψυχολογικό κομματι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Γύθειο, όπως το περίμενα, ψήνεται κι αυτό με δυτικής συνιστώσας ανέμους (τέτοιους ανέμους έχει εκεί αυτές τις μέρες). Με Α/ΝΑ θέλω να δω τι μέγιστες θα γράφει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Θα μας λείψεις φίλε καλή συνέχεια στη Λαρισα😢❤️😉😄

Ερχονται βροχες στα δυτικα τυχεροι..καημενη λαρσα🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27.8 ακομα μια τροπικη βραδια ξεκινα....

Φυγαμε για βραδινο μπανιοοοοοο

Οχι θα κατσουμε να σκασουμε....μιλαγα με φιλο Νορβηγια....ηθελα να βαλω τα κλαμματα σε λαθος χωρα ζω να παρει η ευχη

Αντε μια αυριο κ μια Τεταρτη την Πεμπτη επιατροφη στα φυσιολογικα για την εποχη για 48 ωρες !!!! Και ΣΚ μπαναρες.ξανα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

27.8 ακομα μια τροπικη βραδια ξεκινα....

Φυγαμε για βραδινο μπανιοοοοοο

Οχι θα κατσουμε να σκασουμε....μιλαγα με φιλο Νορβηγια....ηθελα να βαλω τα κλαμματα σε λαθος χωρα ζω να παρει η ευχη

Αντε μια αυριο κ μια Τεταρτη την Πεμπτη επιατροφη στα φυσιολογικα για την εποχη για 48 ωρες !!!! Και ΣΚ μπαναρες.ξανα

Τετάρτη Πέμπτη με μέγιστη βαριά 20 βαθμούς Ζωγράφου μάλλον δεν το λες και πολύ φυσιολογικό....είναι αρκετά κάτω από το μέσο ορο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Το Γύθειο, όπως το περίμενα, ψήνεται κι αυτό με δυτικής συνιστώσας ανέμους (τέτοιους ανέμους έχει εκεί αυτές τις μέρες). Με Α/ΝΑ θέλω να δω τι μέγιστες θα γράφει.

3-6 Αυγούστου πήγα Γύθειο για κάμπινγκ...μέγα λάθος κατά τις 2:30 το μεσημέρι έστηνα την τέντα πάνω απ' την σκηνή και ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα κοντά στον θάνατο😂...πρέπει να είχε γύρω στους 44...μετά σε αραγμα στην παραλία έμπαινες στο νερό δροσιζοσουν και σε 5 λεπτά στο ίσκιο κιόλας αισθανοσουν να παθαίνεις έγκαυμα από τον καυτό αέρα που φυσουσε...ευτυχώς στο κάμπινγκ το βράδυ είχε από παρατήρηση με το αυτοκίνητο γύρω στους 4-5 βαθμούς κάτω από την πόλη αν και το πρώτο βράδυ ήταν εφιαλτικό...επίσης φύγαμε λόγω της φωτιάς το τελευταίο πρωι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλκιδικη προχθες το απογευμα απο νεα ληψη  και σημερα το βραδυ!!!Η καιρικη αντιθεση σε ολο της το μεγαλειο...!!!Καλο σας βραδυ...

E_oqMU9XEAEup0Z.jpg

242449874_10219734276843295_2087565345457709475_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν πέφτει με τίποτα απόψε η θερμοκρασία ....27.3 αυτήν την ώρα .....φοβερά πράγματα φέτος .....να φύγει και να μην ξανάρθει αυτή η κόλαση....ώρες μετράει το χτικιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάυσωνα για την εποχή είχαμε σήμερα εδώ στην περιοχή του κάμπου της Ημαθίας....36,4 ολόκληρους βαθμούς η μέγιστη εδώ στο Μακροχώρι.. κάψιμο κανονικό για 20 Σεπτέμβρη. ευτυχώς χωρίς πολύ υγρασία κι έτσι μείναμε στους 39 βαθμούς μέγιστο heat index.....μιλάμε καυτός αέρας και τα κλιματιστικά ξανανάψανε μετά από πολλές ημέρες.....

στους 25,5 τώρα λίγο πριν τα μεσάνυχτα , θερμοκρασίες για τέτοια ώρα Ιουλίου!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27.8 εγω Γιωργη και 27αρια εσωτερικες περιμενω να πεσει να ανοιξω να αερισω λιγακι....που καταντησαμε...

Ας κανει τα 20αρια μεγιστες Πεμπτη Παρασκευη κ θα κανω τουμπες....θα μας φανει σαν να κατεβηκε ο Βορειος Πολος τετοια λαυρα κ ζεστη εχουμε φαει 4 μηνες τωρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς όσο δεν έχουμε βροχές θα έχουμε φαινόμενα σαν αυτό που γίνεται τώρα στην Νέα Μάκρη που ο κάθε τρελός βάζει μια φωτιά και εξαπλώνεται ραγδαία...μελετημενο πολύ πάντως αφού από τις 9 ξεκίνησε ισχυρός δυτικός έπεσαν οι υγρασίες και ανέβηκε η Τ πάνω απ' τους 30 ιδανικές συνθήκες για την επιβίωση της φωτιάς...και η φωτιά μπήκε που αλλού στην δυτικη πλευρά της Νέας Μάκρης έτσι ώστε να κατακαψει κάθε τι στο πέρασμα της...ντροπή απλά και μια φωτό από φίλο μου που μένει Νέα Μάκρη και εκκενώνουν αρον αρον σπίτι φίλου του

received_543533660204353.thumb.jpeg.728aefcf391b1090d45fb30cb7012e3e.jpeg

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Το Γύθειο, όπως το περίμενα, ψήνεται κι αυτό με δυτικής συνιστώσας ανέμους (τέτοιους ανέμους έχει εκεί αυτές τις μέρες). Με Α/ΝΑ θέλω να δω τι μέγιστες θα γράφει.

Το ΕΑΑ αναφέρει ότι ο σταθμός βρίσκεται στο ΕΠΑΛ Γυθείου, δηλαδή έξω από το Γύθειο σε ένα χωριό τις Αιγιές. Όντως πρέπει να ψήνεται με Δ-Β-ΒΔ άνεμο, όπως και με ΝΔ που δρουν σαν καταβάτες. Με Α-ΒΑ πάλι θα γράφει ψηλά. Εκεί θα δροσίζει μόνο με Ν-ΝΑ. 

IMG-20210921-001337.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σίχαμα... Μας αρρώστησες..παρε δρόμο.. 1.00 το βράδυ, ανοιχτά τα παράθυρα και κολλάω και ιδρώνω με 86%υγρασια...αί σιχτιρ😡😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Τελευταία μέρα που πάτησα στο πανεπιστήμιο την παρασκευη. Το τέλος μιας εποχής, και η έναρξη μιας άλλης. Την διπλωματική λογικά θα την τελειώσω μέσα στο φθινόπωρο από την Λάρισα. Ομολογουμένως συγκινήθηκα, 7 χρόνια πέρασαν σαν αέρας, και θα κρατήσω μόνο τα καλά, όπως ότι γνώρισα την πιο όμορφη πόλη του κόσμου από κοντά.! Μακάρι σ την έβλεπα και χιονισμένη από κοντά μια τελευταία φορά! 

Χαιρετώ το γραφείο και το πανεπιστήμιο λοιπόν, και σε 5 μέρες οριστικά τα Γιάννενα😔

Μιχαηλ μου κακοφαινεται τωρα που τελειωνεις γιατι δεν θα σε εχουμε στα Γιαννενα οπως τις προηγουμενες χρονιες 🙁 Να ξαναερχεσαι οποτε θελεις σαν βολτα.

Η θερμοκρασια τωρα στους 16,2 και 17,7  στους σταθμους Ε.Α.Α του λεκανοπεδιου.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν μας λυπασαι ριξε 50 μμ την Πεμπτη να σταματησει το αστειο.....21 Σεπτεμβρη καιγεται η Νεα Μακρη λες και ειναι 21 Ιουλη αφου δεν εχει αλλαξει κ κατι στον καιρο σε σχεση με τοτε....φυσικα ο ανθρωπινος παραγοντας φταιει αλλα και η γκινια της Κουλας...μια βροχη ρε μια %%%% βροχη τι ζηταμε πια !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Αν μας λυπασαι ριξε 50 μμ την Πεμπτη να σταματησει το αστειο..

Ας ριξει 10μμ και θα πουμε κι ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Σίχαμα... Μας αρρώστησες..παρε δρόμο.. 1.00 το βράδυ, ανοιχτά τα παράθυρα και κολλάω και ιδρώνω με 86%υγρασια...αί σιχτιρ😡😡

Και εδώ παρατήρησα πως με το κοντό μανίκι στο σπίτι, πλέον πάλι δεν κρυώνω. Η άνοδος της θερμοκρασίας φάνηκε.

7 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Μιχαηλ μου κακοφαινεται τωρα που τελειωνεις γιατι δεν θα σε εχουμε στα Γιαννενα οπως τις προηγουμενες χρονιες 🙁 Να ξαναερχεσαι οποτε θελεις σαν βολτα.

Η θερμοκρασια τωρα στους 16,2 και 17,7  στους σταθμους Ε.Α.Α του λεκανοπεδιου.

Εμένα να δεις πόσο μου κακοφαινεται φίλε. Άστα. Αλλά κάποτε θα γινόταν αυτό και ήρθε η ώρα. Εννοείται θα ξαναπεράσω το συντομότερο δυνατόν!

 

Καλημέρες, βλέπω έχουμε καταιγίδα στα βορειοδυτικά στην αλβανια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...Τοπικες νεφωσεις νωρις το πρωι στην Αθηνα...Οσο περνα η ωρα σπανε κι αυτες...Στην Χαλκιδικη στην Ποτιδαια,συννεφια....Λογικα το βραδυ θα βγουν φαινομενα εκει οπως και σε αλλες περιοχες της Κεντρικης και Ανατολικης Μακεδονιας...

Με την ελπιδα το περασμα της Τεταρτης να δωσει βροχες και στην Αττικη...Η λογικη λεει οτι θα βραχουμε...Υπο αλλες συνθηκες ουτε που θα ασχολουμασταν με το συγκεκριμενο συστημα..Αλλα εδω που φτασαμε..Στην Καλλιθεα απο την 1η Σεπτεμβρη του 2020 μεχρι και τωρα εχουν πεσει 240 χιλιοστα εκ των οποιων τα 130mm επεσαν το περασμενο δεκεμβρη..Τα συμπερασματα δικα σας...Ποτιδαια Χαλκιδικης τωρα..Καλη και δημιουργικη μερα σε ολους σας..

242587266_4455998651089276_6397367544064667172_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαχαχα πλησιάζουν τα ηλεκτρικά, ενώ σε μια ώρα πρέπει να ξεκινήσω για ποδήλατο χαχαχ. Παίζει να βρήκε την χειρότερη ώρα αυτή η καταιγίδα για να δημιουργηθεί.

Κοιτάξτε τι πλησιάζει!! Μέχρι το έδαφος τα νεφη!

 

09-46-03-ligiades.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...