Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς ακόμα είμαστε πολύ κοντά στο καλοκαίρι μόλις 6-7 του μήνα έχουμε και έχει ακόμα πολύ δυναμική ο καιρός με τον ήλιο να κάνει την αίσθηση καλοκαιρινή και να ανεβάζει τις θερμοκρασίες ακόμα και κοντά στους 30 παρά του γεγονότος ότι στα 850 δεν έχει πάνω από 12-13 βαθμούς!! σήμερα πιάσαμε άνετα τους 29 βαθμούς μέγιστη εδώ στο Μακροχώρι με ηλιοφάνεια......λογικά και τις επόμενες όλες ημέρες εφόσον έχει μεγάλα διαστήματα ηλιοφάνειας τα μεσημέρια θα πιάνουμε άνετα 29-30....

τώρα ψύχρα με τη θερμοκρασία στους 19,8 βαθμούς.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8άρια γκαζωμένα εδώ Μελίσσια και 20,5οC με 50% υγρασία....ατελείωτη δροσιά.....δεν μας τα είχε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια αυτά ο Σεπτέμβριος....άλλα γούστα φέτος....

Και μια σημαντική παρατήρηση, που έρχεται από τη νότια Εύβοια και τον φίλο Δημήτρη (prosinemos).....

"Για πρώτη φορά φέτος παρατήρησα ότι τα χελιδόνια τις μέρες τού δεκαπενταύγουστου μαζεύονταν στα καλώδια κατά κοπάδια . Αυτό το κάνουν συνήθως τέλος Σεπτεμβρίου , δεν έδωσα.σημασια, όμως συνέβει κάτι που δεν έχω ξαναδεί τόσα χρόνια από τέλος Αυγούστου....δεν υπάρχει χελιδόνι για δείγμα στην περιοχή. Έφυγαν μετανάστευσαν τόσο γρήγορα".....

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

8άρια γκαζωμένα εδώ Μελίσσια και 20,5οC με 50% υγρασία....ατελείωτη δροσιά.....δεν μας τα είχε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια αυτά ο Σεπτέμβριος....άλλα γούστα φέτος....

Και μια σημαντική παρατήρηση, που έρχεται από τη νότια Εύβοια και τον φίλο Δημήτρη (prosinemos).....

"Για πρώτη φορά φέτος παρατήρησα ότι τα χελιδόνια τις μέρες τού δεκαπενταύγουστου μαζεύονταν στα καλώδια κατά κοπάδια . Αυτό το κάνουν συνήθως τέλος Σεπτεμβρίου , δεν έδωσα.σημασια, όμως συνέβει κάτι που δεν έχω ξαναδεί τόσα χρόνια από τέλος Αυγούστου....δεν υπάρχει χελιδόνι για δείγμα στην περιοχή. Έφυγαν μετανάστευσαν τόσο γρήγορα".....

 

 

 

 

 

Μακαρι τα χελιδονια να ειναι.σημαδι.για βαρυ χειμωνα !!! Τον εχουμε τοσο αναγκη

Ειναι προφανες οτι θα ειχε Σεπτεμβριατικες δροσουλες Αττικη τωρα που λειπω...Παρασκευη που επιστρεφω ξαναγκαζωνει σε 33αρια την αλλη εβδομαδα

Απτην αλλη σας διαβαζω κ σας χαιρομαι και σιγολιωνω εδω στον Πυργο

24.0 μεσανυχτα πανεμορφα σαν μεσα Ιουλιου ενα πραγμα...

Ευτυχως επεσε υγρασια 42% ενω συνηθως τετοια ωρα βαραγε 70%αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...Δε μας αφησε ο αερας να κοιμηθουμε..Καθε λιγο και λιγακι,ξυπνουσαμε απο τις ριπες..Δευτερη σερι νυχτα χωρις κλιματισμο..Και αυτο κρατω εν τελει..

Και δυο φωτο απο την Χαλκιδικη προχθες λιγο πριν ξεσπασει η καταιγιδα..Του κυριου Χρηστου..

241207553_151642673818797_8358054692742363788_n.jpg

241087265_151642623818802_2714502713925105087_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα ....19.5 αυτήν την ώρα με ριπές ανέμου κοντά στα 60χλμ /ώρα .....ερμητικά κλειστές οι μπαλκονόπορτες και σεντόνι όλη νύχτα !!!! Ονειρεμένος Σεπτέμβρης 

 

Screenshot_2021-09-07-08-21-53-879_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους, φθινοπωρινό το σημερινό πρωινό εδώ στον Αλμυρό. Ξυπνήσαμε με συννεφιά και μέτρια-ασθενής βροχή κατά διαστήματα. Αυτή την ώρα βέβαια βλέπω να σπάει ο καιρός και ο ήλιος κάνει την εμφάνιση του, η θερμοκρασία στους 19. Η Όθρυς στα δυτικά μου ακόμη βρίσκεται χαμένη στα βροχοσύννεφα

IMG_2289.thumb.JPG.64009ddfb1cef1d2aed66a9a680a59f7.JPG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους, κατ'αρχάς να αναφέρω για το φίλο που ρώτησε πιο πάνω πως σήμερα υπάρχει γενικό απαγορευτικό απόπλου από τα λιμάνια του Πειραιά, της Ραφήνας και του Λαυρίου για όλες τις κατηγορίες πλοίων.  Χτυπάει ριπές έως και 10 μποφώρ στα στενά ανάμεσα στα νησιά.  Βορίσια σύννεφα (και κατά τόπους και και βροχοσύννεφα) απ' ότι βλέπω πάνω από την ανατολική Αττική στην webcam της Ραφήνας

http://www.in-karystos.gr/weather3/forecast_5.html

Εδώ στη Ρόδο μέτριος δυτικός άνεμος (ουσιαστικά αύρα), θερμοκρασία 26 βαθμοί, και γενικώς σε άλλον μετεωρολογικό- και σαφέστερα πιο καλοκαιρινό- κόσμο.  Πάντως η μέγιστη θερμοκρασία τις τελευταίες ημέρες δεν αγγίζει καν τους 30 βαθμούς (γύρω στους 27 με 28 ήταν όλες τις προηγούμενες ημέρες).  Κοινώς γλυκιές καλοκαιρινές ημέρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! 15,6 βαθμοί η ελάχιστη εδώ στο Μακροχώρι αρκετή ψύχρα .... κατά τα άλλα με ηλιοφάνεια ξεκινάμε και σήμερα την ημέρα μας ...και πιάσαμε πλέον 21,5 βαθμούς.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα ισχυρότερος ο αέρας σήμερα στα Γιάννενα.. δεν κλείσαμε μάτι από τις τέντες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22° τώρα Κορωπί, ο βοριάς έχει σηκώσει τα πάντα, ενώ η ανομβρία δεν φαίνεται να σπάει, 120 χιλιοστά ο έως τώρα ετήσιος απολογισμός στην περιοχή μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μανιασμένος βοριας έχει βαλθεί να μου ξηλώσει το βορινό μπαλκόνι μαζί με τις τέντες .    22.4 βαθμοί λίγο πριν τις 12 το μεσημέρι .....Τέλειες θερμοκρασίες !!!! Από βροχή βέβαια θα αρχίσουμε τις προσευχές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από Μήλεσι προς Ωρωπό η εικόνα....πολλές νεφώσεις τοπικά....στο φερυ μποτ μπροστα ηρεμη θαλασσα, ενω στη στροφη λίγο πιο περα (Ωρωπό), κυματώδης....

IMG_20210907_121117.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο συναδελφος μου ο Νικολακης αρχισε τις δεησεις για να βρεξει....Και μονο οτι με παιρνει Ο μιχαηλ τηλεφωνο και τη μιση ωρα μιλαει με το Νικολακη,ειλικρινα με προσπερναει...Προσπαθει να μαθει τα περι καιρου αλλα θελει δουλιτσα...Αρχικα πρεπει να ξεχωρισει τα cummulus απο τα κουλουμα..🤣

20210907_124314.jpg

20210907_124319.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ο συναδελφος μου ο Νικολακης αρχισε τις δεησεις για να βρεξει....

20210907_124314.jpg

20210907_124319.jpg

Χαχαχαχαχα θεέ μου τι είναι τουτοοο σακηηηηηξ όντως έκλαψα ρεεεε χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα..πρεπει να χει κανει μια γανουδα στον ολυμπο σε μυτικα-στεφανι-σκολιο πανω απ τα 2750.. χιονισε με θετικες μεχρι τα ψηλα καταφυγια στα 2600-2650.. ειδα και βιντεακια σε ορειβατικα σαιτ..αν ανοιξει ο καιρος να το απολαυσουμε😋..

Την πεμπτη δειχνει πιο ισχυρα φαινομενα με τα ιδια επιπεδα παγοποιησης στα 2900-3000μ..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα !! Δε ξέρω εαν είμαι λίγο κρυουλιάρης, πάντως την έχει μια ψύχρα σήμερα....... φυσάει ένας υπςροχος βοριάς.... μάλιστα έχω όλα τα τζαμιλικια .. τις μπαλκονόπορτες κι εγώ, κλειστές και τώρα που είναι μεσημέρι........

Η συννεφιά μάχεται τον ήλιο και σήμερα.. φαίνεται μάλιστα να κερδίζει αυτή την ώρα, με τη Τ στους 24.8°C και 51% υγρασία..... η βροχή ωστόσο που μας χρειάζεται, ακόμη αγνοείται...

.... ελάχιστη 21.1°C ... μέγιστη 25°C για την ώρα, στη Χρυσούπολη Περιστερίου, με ΒΒΑ ανέμους και μέγιστη ριπή στα 54.7 km/h....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περισσότερο έχει υφή χειμώνα η σημερινή μέρα παρά Φθινοπωρου  ασχέτως Εάν η θερμοκρασία είναι υψηλή . Είχα κατέβει Λαύριο και το αμάξι χόρευε ακόμη και σταματημένο . 

20 βαθμούς η Θερμοκρασία στο χωριό αυτή την ώρα με τον καιρό να κλείνει από τα ΒΑ.Τρελός αέρας στο Κρυονέρι, δυστυχώς δεν περιμένουμε κάτι το ιδιαίτερο.

Στα 29,0 mm ήδη  η Αμφίκλεια. Από το βράδυ και κυρίως απο αύριο το πρωί θα δούμε πως θα πάει η Β. Εύβοια . 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλη μια καταπληκτική μέρα. Ήλιος και ελαφρύ αεράκι το πρωί που εδώ και λίγη ώρα έχει δυναμώσει ενώ έχει και συννεφιά τώρα. Τ στους 23-25 στους δύο σταθμούς και η εσωτερική είναι πλέον σε επίπεδα χαμηλότερα του Α/C, πολύ γρήγορα φέτος. Και ευτυχώς φαίνεται να κρατάνε οι θερμοκρασίες, να δούμε πότε θα βρέξει όμως. Το προσπάθησε χθες το βράδυ αλλά δεν τα κατάφερε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερη η επιδραση του ΒΑ εδω στο Γερακα και γενικα στα περιξ της Πεντελης αφου η μεγιστη με 10,6 στα 850hpa ηταν μολις 23,2...τετοια διαφορα παρατηρω μονο κατα τους χειμερινους μηνες στο ελαχιστο της ηλιακης εντασης ακτινοβολιας...επισης πρωτη ελαχιστη κατω απο 20 μετα απο τις 18/6 (19,9 τοτε και σημερα 19,1) και επισης πρωτη μεγιστη κατω απο 25 μετα τις 15/6 (22,8 τοτε 23,2 σημερα)...και εις κατωτερα να ευχηθώ λοιπον!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...