Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι λένε ρε παιδιά πάλι αυτοί μιλάν για νέα εποχή των παγετώνων?βοήθεια και στα Αγγλικά μόνο την καθηγήτρια θυμάμαι....με ζιβάγκο λευκό...που να μάθεις...https://www.severe-weather.eu/cryosphere/polar-vortex-south-shift-powerful-climatic-event-trigger-ice-age-to-begin-rrc/?fbclid=IwAR1GfLjlSMmSuiWf2VSZBx02LMiaSdJlPntNaJyLDr43IxwHgVrFddMkGJ8

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μου άρεσε το 12αρι αικον. Κάθε άλλο παρά στον τζίφο πήγε. Ας ελπίσουμε να αποφύγουμε τα σενάρια τζεμ ευρωπαίου που θα μας χώσουν εκ νέου στον αντικυκλώνα, που βέβαια εδώ θα είναι θερμός.

to ukmo είχε το ισχυρότεερο medicane, τώρα έχει το ασθενέστερο

 

Μάλλον πάμε για καλή κακοκαιρία και στις 2 του μήνα στα δυτικά.. Περιμένουμε και τα υπόλοιπα τρεξίματα, αλλά η διάταξη tου τζίφο μπορεί να δώσει τοπικά 100αρες στην Ήπειρο, και γενικευμένα 50αρια.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν μου άρεσε το 12αρι αικον. Κάθε άλλο παρά στον τζίφο πήγε. Ας ελπίσουμε να αποφύγουμε τα σενάρια τζεμ ευρωπαίου που θα μας χώσουν εκ νέου στον αντικυκλώνα, που βέβαια εδώ θα είναι θερμός.

to ukmo είχε το ισχυρότεερο medicane, τώρα έχει το ασθενέστερο

 

Μάλλον πάμε για καλή κακοκαιρία και στις 2 του μήνα στα δυτικά.. Περιμένουμε και τα υπόλοιπα τρεξίματα, αλλά η διάταξη tου τζίφο μπορεί να δώσει τοπικά 100αρες στην Ήπειρο, και γενικευμένα 50αρια.

Αρκετο νερο και απο ευρωπαικο στα δυτικα για 2 του μηνα ειμαστε στο 15νθημερο των δυτικων και οτι αρπαξουμε οι υπολοιποι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αρκετο νερο και απο ευρωπαικο στα δυτικα για 2 του μηνα ειμαστε στο 15νθημερο των δυτικων και οτι αρπαξουμε οι υπολοιποι

ναι κάπως έτσι, αν και ο τζίφος φέρνει εκ νέου κρύα στην ανατολική Ευρώπη στην δεύτερη καρτέλα. 

Ο ευρωπαίος βελτιώνεται στην συνέχεια, αν και πάλι διαταξιακά στις 120 ώρες δεν έχει σχέση με τον τζίφο.

τι φάση 168 με 192 ώρες και νόμιζα ότι κοιτούσα λάθος ώρα ανανέωσης.. ... Τεσπα..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 26/10/2021 at 1:34 ΜΜ, ICELARISSA είπε:

Ο νοεμβρης δεν εχει μπει ακομα και αρχισαμε τα ιδια και τα ιδια...στην ελλαδα ζουμε προφανεστατα και θα κανει και καλο καιρο δεν γινετε να μας παει σερι ετυχε τωρα αρχες νοεμβρη να εχουμε λιγο ζεστη χωρις να σημαινει οτι δεν θα βγει χαμηλο στο διαστημα  νοεμβρη ...πιστεψτε με ο νοεμβρης θα δωσει και αρκετο κρυο στην συνεχεια του ..

Μακάρι φίλε! Το ζήτημα είναι να φέρει και δυνατά χαμηλά να ισορροπήσει το περσινό μηδέν και να συνδυαστεί με κρύο! Φέτος ειδικά το θέλουμε και δη μετά τις 10-15. Στόχος είναι πάντα το διάστημα 20/12-5/1 να είναι με τσουχτερό κρύο και σφοδρούς χιονιάδες μέχρι το κύμα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, weatherfan είπε:

Δεν ξέρω αν ήταν κάτι παρόμοιο αλλά στα βόρεια της Αττικής θυμάμαι ότι είχαμε στις 4/11/2006 ασθενή χιονόπτωση.

4/11/2006 θυμάμαι που γεννήθηκε η αδελφή μου και είχε ηλιοφάνεια μεν αλλά 1°C στο δρόμο για το μαιευτήριο (τόσο έδειχνε το αυτοκίνητο). Νομίζω τότε στην περιοχή μου είχαμε διακύμανση -1 έως +6.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουμπαρα τζιφου στο medicane, δεν φαίνεται α κάνει landfall στην Σικελία, αλλά στην Αφρική. Τεράστια νίκη του jma

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξαιρετικο τζεμ χάλια μαύρα το ευρωπαϊκό, και οι άλλοι στην μέση. Καλό είναι λογικά και το ουκμό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το διαλλειμα συνεχίζεται όπως είναι λογικό και αναμενόμενο.Ανατολικα της Πίνδου το βλέπω δύσκολο  έως πολύ δύσκολο να έχουμε κάτι αξιόλογο πριν της 10 νοεμβριου.Αλλα ξαναλέω είναι απόλυτα νορμάλ αυτό ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

Το διαλλειμα συνεχίζεται όπως είναι λογικό και αναμενόμενο.Ανατολικα της Πίνδου το βλέπω δύσκολο  έως πολύ δύσκολο να έχουμε κάτι αξιόλογο πριν της 10 νοεμβριου.Αλλα ξαναλέω είναι απόλυτα νορμάλ αυτό ..

Δεν είναι καθόλου λογικό Βαγγέλη και φυσιολογικό μετά από μια κακοκαιρία να κάνει έναν μήνα ίσως και βάλε για την επόμενη τέλη Οκτώβρη και Νοέμβρη...... απλά μάθαμε σε αυτές τις ανωμαλίες των τελευταίων ετών και το θεωρούμε και νορμαλ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Δεν είναι καθόλου λογικό Βαγγέλη και φυσιολογικό μετά από μια κακοκαιρία να κάνει έναν μήνα ίσως και βάλε για την επόμενη τέλη Οκτώβρη και Νοέμβρη...... απλά μάθαμε σε αυτές τις ανωμαλίες των τελευταίων ετών και το θεωρούμε και νορμαλ......

Δεν είναι μόνο οι βροχές σωτο αλλά και η θερμοκρασία .Και το να κάνει ένα διαλλειμα 15 -20 ημερών δεν το βρίσκω κακό.Επισης δεν υπάρχει μπαστακας που με κάνει πολύ αισιόδοξο για τον Νοέμβριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Δεν είναι καθόλου λογικό Βαγγέλη και φυσιολογικό μετά από μια κακοκαιρία να κάνει έναν μήνα ίσως και βάλε για την επόμενη τέλη Οκτώβρη και Νοέμβρη...... απλά μάθαμε σε αυτές τις ανωμαλίες των τελευταίων ετών και το θεωρούμε και νορμαλ......

Ρε σωτο πραγματικα πες μου φετος ενα λογο που γκρινιαζεις καταρχην ξεκιναμε απο τα βασικα σου εχουμε δωσει την εξελιξη νοεμβρη απο τον αυγουστο απλα δεν ηθελες να το πιστεψεις χαχαχχα...δευτερον το οτι δεν θα βρεξει θεσσαλονικη η λαρισα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κακακαιρια και διαταραχες στη χωρα και το σεμπτεμβρη εμεις εδω κλεισαμε πανω απο τα κανονικα υετικα και καποιοι δεν ειδαν σταλα βροχης...και στο πρωτο δεκαημερο του νοεμβρη θα βρεχει αλλα σε αλλα μεροι απο τα δικα μας...

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Ρε σωτο πραγματικα πες μου φετος ενα λογο που γκρινιαζεις καταρχην ξεκιναμε απο τα βασικα σου εχουμε δωσει την εξελιξη νοεμβρη απο τον αυγουστο απλα δεν ηθελες να το πιστεψεις χαχαχχα...δευτερον το οτι δεν θα βρεξει θεσσαλονικη η λαρισα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κακακαιρια και διαταραχες στη χωρα και το σεμπτεμβρη εμεις εδω κλεισαμε πανω απο τα κανονικα υετικα και καποιοι δεν ειδαν σταλα βροχης...και στο πρωτο δεκαημερο του νοεμβρη θα βρεχει αλλα σε αλλα μεροι απο τα δικα μας...

Βρε συμφωνώ... κι εγώ αυτό λέω ότι φέτος είναι πολύ πιο φυσιολογικά από άλλες χρονιές εννοείται και θερμοκρασιακά και υετικά...αλλά εύκολα ξεγελιόμαστε γενικά...μια κακοκαιρία καλή έκανε και γεμίσαμε τις μπαταρίες μας για μήνες... ενώ το φυσιολογικό από εδώ και πέρα είναι 1-2 κακοκαιρίες την εβδομάδα.... 

ξέρω ότι η ομάδα σας πάει περίφημα ως τώρα και για όσο φτάνουν οι προγνώσεις και μακάρι να επιβεβαιωθείτε και για την συνέχεια... αν και προσωπικά θα ήθελα τα κρύα να έρθουν νωρίτερα..... 

πάντως το είπα τις προάλλες και το ξαναλέω ότι επειδή έκανε ένα φυσιολογικό πρώτο δεκαπενθήμερο Οκτωβρίου εγώ δεν θα ξεγελαστώ....αν δεν έχουμε κάτι δυνατό (βροχοκαιρία δυνατή Νοεμβριάτικη με νοτιάδες για 2-3 ημέρες τουλάχιστον ) ήδη μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Νοέμβρη θα με ζώσουν τα φίδια προσωπικά ... ειδικά αν βγει η εξελιξη του κύριου του ευρωπαίου θα θυμίσει τις προηγούμενες χρονιές.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως τώρα που είδα την διάταξη του ευρωπαίου, για τα δυτικά είναι εντυπωσιακός θα έλεγα στις 2 του μήνα, πολύ ισχυρή κακοκαιρία. Ε ιδανικό θα ήταν αν ξεκινούσε έτσι και είχαμε την συνέχεια του jma.

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro/ipeiros/precipitation-total/20211103-0000z.html

J240-21.GIF?28-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βασικα το διαλλειμα ηταν ο Μπαλλος.Διαλλειμα στην καιρικη ανυπαρξια απο τον Απριλιο ως τωρα.Σε 7 μηνες εχει κανει 5 μερες κακοκαιριας.Τραγικη κατασταση για εδω και ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε παιδες.Τωρα αν τα παει καλα η ηπειρος καλως κανει και να το χαρουν τα παιδια εκει.Εδω δεν υπαρχει τιποτα,μονο καιρικη νεκρα και ανωμαλια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

.......απο μερες τζιφος εδειχνε πως η "ανοδος" (εκτος απο αναμενομενη) θα ειναι  προσκαιρη και χαιρομαι που επιμενει σ αυτο !! περιμενω  τωρα να δω που και πως θα καταληξουν οι γαμμουλες εκει στα τελη του 10ημερου.......

ομορφα διαγραμματα κανονικοτητας βγαλμενα απο παλιες ,καλες εποχες !!! Χρονια πολλα   !!!

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τιναιαυτορε

gfs-0-384.png?6

Τέλειο!!! Φοβερό σενάριο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Δεν είναι καθόλου λογικό Βαγγέλη και φυσιολογικό μετά από μια κακοκαιρία να κάνει έναν μήνα ίσως και βάλε για την επόμενη τέλη Οκτώβρη και Νοέμβρη...... απλά μάθαμε σε αυτές τις ανωμαλίες των τελευταίων ετών και το θεωρούμε και νορμαλ......

Αυτός ο εμετός που θα ρθει την άλλη βδομάδα με κάνει 10% πιο αισιόδοξο για το μετά το Πολυτεχνείο από ότι 2 μερες πριν. Υπάρχει μια παράδοση όταν κάνει τέτοιες ζεστές και σκόνες γυρω στις 5 Νοέμβρη μετά από τις 20  κάτι να κατεβαίνει και να κάνει χιόνια και παγετους στα ΒΔ. Εχει γινει πανω απο 5-6 φορες αυτο. Σε αντίθετη περίπτωση τι είχαμε τι χασαμε θα προστεθεί ένας ακόμα εκτρωματικος Νοέμβρης αν πάει όλος ο μήνας +5 απο το φυσιολογικό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Αυτός ο εμετός που θα ρθει την άλλη βδομάδα με κάνει 10% πιο αισιόδοξο για το μετά το Πολυτεχνείο από ότι 2 μερες πριν. Υπάρχει μια παράδοση όταν κάνει τέτοιες ζεστές και σκόνες γυρω στις 5 Νοέμβρη μετά από τις 20  κάτι να κατεβαίνει και να κάνει χιόνια και παγετους στα ΒΔ. Εχει γινει πανω απο 5-6 φορες αυτο. Σε αντίθετη περίπτωση τι είχαμε τι χασαμε θα προστεθεί ένας ακόμα εκτρωματικος Νοέμβρης αν πάει όλος ο μήνας +5 απο το φυσιολογικό 

Δεν υπαρχει περιπτωση να παει στα συν ο μηνας και να βγει +5 ας χαλαρωσουμε αλλωστε πειτε μου μια χρονια και σε παλιακους χειμωνες περα καποιων χρονολογιων επος  που σε καθε μηνα δν υπαρχουν θετικες αποκλισεις ...παντα υπηρχαν ποσο μαλλον τωρα που υπαρχει και κλιματικη αλλαγη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

Ρε σωτο πραγματικα πες μου φετος ενα λογο που γκρινιαζεις καταρχην ξεκιναμε απο τα βασικα σου εχουμε δωσει την εξελιξη νοεμβρη απο τον αυγουστο απλα δεν ηθελες να το πιστεψεις χαχαχχα...δευτερον το οτι δεν θα βρεξει θεσσαλονικη η λαρισα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κακακαιρια και διαταραχες στη χωρα και το σεμπτεμβρη εμεις εδω κλεισαμε πανω απο τα κανονικα υετικα και καποιοι δεν ειδαν σταλα βροχης...και στο πρωτο δεκαημερο του νοεμβρη θα βρεχει αλλα σε αλλα μεροι απο τα δικα μας...

τον εχω ψυχολογησει τον σωτο απο περσι το κανει για γουρι   το εκανε κ περσι κ πηρε τα περισσοτερα στην κ. μακεδ. φετος ομως δεν εχει οσο κ να γκρινιαζει θα παρει τα λιγοτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...