Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα χειρότερα τα πρωινά τρεξίματα μάλλον θα γίνε ένα. Πέρασμα της πλάκας και τέλος..

Αστρονομικών διαστάσεων η τούμπα τζιφου, τζεμ πολύ πιο σταθερό που όμως εξαφάνισε και την άλλη διαταραχή

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Ακόμα χειρότερα τα πρωινά τρεξίματα μάλλον θα γίνε ένα. Πέρασμα της πλάκας και τέλος..

Αστρονομικών διαστάσεων η τούμπα τζιφου, τζεμ πολύ πιο σταθερό που όμως εξαφάνισε και την άλλη διαταραχή

 

Screenshot_2021-10-18-11-36-52-053.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Καλημέρα.... Χάλι το  ευρωπαϊκό και το τζεμ... Μέτριος τζίφος και βρετανος

Ετοιμάσου για την τελειωτική τούμπα του τζιφου στο 6αρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εικονικα τις ςχασα και τις 2 κακοκαιριες και ειδικα αυτο το τρελλο 4ημερο του μπαλλου που χορεψε πεντοζαλη!!😀..Αλλα το εζησα σε ολο του το μεγαλειο αυτο το υπεροχο φθινοπωρινο σκηνικο εξω μιας και ειχα τρεξιματα.Παμε τωρα για τα επομενα και απ οτι φαινεται φετος ανασα δεν θα παρουμε.Το επομενο δεν μου πολυγεμιζει το ματι και μαλλον θα αφορα τη κεντρονοτια ελλαδα οσον αφορα τις βροχες.Στοχευουμε στο μεθεπομενο που μπορει και να εχει σχεδον χειμερινα χαρακτηριστικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλήρης τούμπα τζιφου... Για να τουμπιαζει όταν δείχνει τα  καλά σεναρια μπορεί.. για να τουμπιαζει όταν οι άλλοι έχουν καλά σενάρια μας πρηζει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σημερινο σχολιο στο fb ως μια πολυ αρχικη αναλυση για το τι θα πρεπει να περιμενουμε φετος...η επισημη μακροπροθεσμη αργει ακομα

IMG_20211018_120717.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ICELARISSA είπε:

Το σημερινο σχολιο στο fb ως μια πολυ αρχικη αναλυση για το τι θα πρεπει να περιμενουμε φετος...η επισημη μακροπροθεσμη αργει ακομα

IMG_20211018_120717.jpg

Καλά περσι  είχαμε λιγο υψηλότερες θερμοκρασίες αλλα πολύ. Τεσπα, ελπίζω να μην παμε σε 3ο σερί μάπα χειμώνα, δεν παλεύεται άλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το αικον έβγαλε τροπική διαταραχή. Αυτή δεν χάθηκε ακόμα ολοκληρωτικά. 

Κατά τα άλλα για τον ερχόμενο χειμώνα, αλλά και για κάθε χειμώνα με λα νινα, υπάρχει ένα αρνητικό.. Η έλλειψη ψυχρών εισβολών στην νοτιοανατολική Αμερική και δυτικό Ατλαντικό. Αν δεν κατεβαίνει καλό κρύο εκεί, δεν θα έχουμε αζορικό, αλλά πάλι έναν τεράστιο αντικυκλώνα σε μεγάλα γεωγραφικά πλάτη, που απλά μας δίνει ανατολική κυκλοφορία, αλλά όχι μεσημβρινή. Δηλαδή  οι βόρειες περιοχές της Ευρώπης να είναι σημαντικά ψυχρότερες μεν, αλλά αυτό το κρύο να μην κατεβαίνει νότια δε. Όμως μπορεί να υπάρξουν εξαιρέσεις όπως η περσινή Μπέλλα που κάθισε όμως πολύ δυτικά, αλλά έφτασε αρκετά νότια.

 

Η περσινή Μήδεια ήρθε ως αποτέλεσμα ταξιδιού των ψυχρών αερίων μαζών από τα ανατολικά προς τα δυτικά, που ενώθηκαν με τα πολύ μικρά ατλαντικά χαμηλά, αυτά μεγάλωσαν και δημιουργήσαν αντικυκλώνα αρκετά ανατολικά και νότια, καθαρή τύχη δηλαδή. Πάντως ακόμα και έτσι πέρσι ήταν ένας πολύ πιο ενδιαφέρον χειμώνας από την προπέρσινη ιστορική μπούρδα για τα ηπειρωτικά. Που είχαμε ξεχάσει τι θα πει σύννεφο... Ξέρω πως μπορεί να είναι εκτός εποχής οι θερμικές καταιγίδες, αλλά ως καταιγιδάκιας, μόνο ως πλας μπορώ να το βάλω αν εμφανιστούν και τον χειμώνα😁

 

Χειροτερεύει ο τζιφος για την λίμνη που έβγαζε μέχρι εχθές. Όμως αυτό πλέον σημαίνει ότι βελτιώνεται για την τροπική διαταραχή. Οπότε ας συνεχίσει έτσι τώρα.

Ουκμό ύποπτο το 1015αρι του

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Καλά περσι  είχαμε λιγο υψηλότερες θερμοκρασίες αλλα πολύ. Τεσπα, ελπίζω να μην παμε σε 3ο σερί μάπα χειμώνα, δεν παλεύεται άλλο.

Το οπως ηταν περσι αναφερεται στο πανω απο τα κανονικα οχι στο λιγο υψηλοτερη που ειναι η θεωρητικη στατιστικη ικασια  για φετος λαθος διατυπωμενο ειναι...περσι δεκεμβρη +3...γεναρης +1.8...φλεβαρης +0.8..γενικα φετος παντως εχουμε καλυτερη αφετηρια απο περσι οσο αφορα το χειμωνα

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγώ πάντως βλέπω προσήλωση όλων των μακροπροθεσμων εκτιμήσεων(δεν μιλάω για την αγαπητή ομάδα της λάρισσας) στο la nina και στο el nino και φυσικά στις πιθανές ΑΣΘ,δεν ξέρω αν για τις μακροπ΄ροθεσμες εκτιμήσεις χρησιμοποιούταν αυτά τα εργαλεία γενικώς...........εγω πάντως για την ώρα  βλέπω μια κυκλοφορία στην Ευρώπη αρκετά ευνοική για εμάς...δεν βλέπω ακόμα δυστηχώς εκείνη την βαρβάτη ψυχρή εισβολή στην δυτική  Ρωσσία και την εναρξη της χιονόστρωσης εκεί....μόλις χιονισθεί η δυτική ρωσσία...και αρχίζει να παγώνει με τετοιο Αντλαντικό φετος το χουμε.Μην ξεχνάτε δεν αρκεί μονο να σηκωθεί ο αντικυκλώνας αλλά να χει και κάτι να κατεβάσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τροπική μπόμπιτσα από τζίφο!

Δεν πρόλαβε να χάσει τα μέτωπα τελικά, δεν πειράζει όμως είναι καλό τρέξιμο, αυτό έχει σημασία!

Θαψιμο ορεινών!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bardaris είπε:

εγώ πάντως βλέπω προσήλωση όλων των μακροπροθεσμων εκτιμήσεων(δεν μιλάω για την αγαπητή ομάδα της λάρισσας) στο la nina και στο el nino και φυσικά στις πιθανές ΑΣΘ,δεν ξέρω αν για τις μακροπ΄ροθεσμες εκτιμήσεις χρησιμοποιούταν αυτά τα εργαλεία γενικώς...........εγω πάντως για την ώρα  βλέπω μια κυκλοφορία στην Ευρώπη αρκετά ευνοική για εμάς...δεν βλέπω ακόμα δυστηχώς εκείνη την βαρβάτη ψυχρή εισβολή στην δυτική  Ρωσσία και την εναρξη της χιονόστρωσης εκεί....μόλις χιονισθεί η δυτική ρωσσία...και αρχίζει να παγώνει με τετοιο Αντλαντικό φετος το χουμε.Μην ξεχνάτε δεν αρκεί μονο να σηκωθεί ο αντικυκλώνας αλλά να χει και κάτι να κατεβάσει.

Το λα νινα ειναι σιγουρο οποτε επηραζει τον καιρο της ευρωπης και εμας σε δευτερο χρονο επισης οι ασθ παιζουν μεγαλο ρολο στην εξελιξη του καιρου γιατι καθοριζουν την χαλαροτητα του στροβιλου ολα αυτα θα ξεκαθαρισουν μεσα στο νοεμβρη ετσι ωστε να βγουν και οριστικα συμπερασματα φυσικα με πολλες ακομα παραμετρους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από την πρωινο μοντέλιγκ που έκανα είναι φως φανάρι ότι το επόμενο αφορά κεντρονοτιους και μόνο.Προς το παρόν δεν μου χτυπησε κάνα καμπανάκι για επόμενο στόχο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Το λα νινα ειναι σιγουρο οποτε επηραζει τον καιρο της ευρωπης και εμας σε δευτερο χρονο επισης οι ασθ παιζουν μεγαλο ρολο στην εξελιξη του καιρου γιατι καθοριζουν την χαλαροτητα του στροβιλου ολα αυτα θα ξεκαθαρισουν μεσα στο νοεμβρη ετσι ωστε να βγουν και οριστικα συμπερασματα φυσικα με πολλες ακομα παραμετρους

καλό κουράγιο...!.....χμμ τον Σιβιρικό πάντως τον πήρε ο ύπνος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τα 12 άρια πάλι το τζεμ θα έχει το χειρότερο σενάριο πάλι... Για άλλο λόγο αυτή την φορά..

Χειρότερο από το πρωινό το τζεμ. Ενετικό σενάριο και βάζει μικρό φρενο ΟΕ ς το παρόν στα ονριρα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

Από την πρωινο μοντέλιγκ που έκανα είναι φως φανάρι ότι το επόμενο αφορά κεντρονοτιους και μόνο.Προς το παρόν δεν μου χτυπησε κάνα καμπανάκι για επόμενο στόχο.

Δυτικό κέντρονοτιους θα έλεγα μιστερ🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάπα ο ευρωπαίος, απλά το τζεμ είναι πιο μάπα. παρόλα αυτά τα δυτικά θα έχουν σίγουρο πέρασμα όπως φαίνεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται να βελτιώνεται σημαντικά το άικον. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό όμως? Θα χαλάσει ο τζιφος μάλλον 🤪

kαι κακός να βγει ο τζίφος, δεν πήγε προς τζέμ, μου αρκεί αυτό προς το παρόν

πολύ ωραίο το 18αρι επίσης, ίσως βγάλει πιο ισχυρό χαμηλό, αφού φαίνεται να μένει περισσότερο στην θάλασσα

 

σπάνια εικόνα από Jma.

J228-594.GIF?18-12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...Χαρμα οφθαλμων ο τζιφος..

gfs-2-138.png

Εβγακε επιτελους και το gem την διαταραχη...Αλλα ακομα πιο δυτικα..Και το ουκμο καλο αλλα θελει βελτιωσεις..Το αικον επισης πολυ καλο...Σιγα σιγα μπαινει το νερο στ αυλακι...Φαινεται να πεφτει εκ νεου πολυ νερο σε πολλες περιοχες της χωρας...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα...Χαρμα οφθαλμων ο τζιφος..

gfs-2-138.png

Εβγακε επιτελους και το gem την διαταραχη...Αλλα ακομα πιο δυτικα..Και το ουκμο καλο αλλα θελει βελτιωσεις..Το αικον επισης πολυ καλο...Σιγα σιγα μπαινει το νερο στ αυλακι...Φαινεται να πεφτει εκ νεου πολυ νερο σε πολλες περιοχες της χωρας...

Το είδα και εγώ πάει να ανταγωνισθεί τον "μπάλο" εχει  τα ίδια χαρακτηριστικά....αν το ευρωπαικό τουμπιάσει....τότε σημαίνει οτι έχει πρόβλημα σε αυτές τις ώρες....!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...