Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 23/10/2021 at 10:13 ΜΜ, sotos*snow είπε:

Προσωπικά δεν μ αρέσει καθόλου η τάση για ανύψωση και εγκαθίδρυση αντικυκλωνικών πιέσεων και άθλιων 500αριών στην ανατολική Ευρώπη...πάλι τέτοια εποχή αρχές Νοέμβρη..θυμίζει πολύ μπάστακα...ας ελπίσουμε και ας ευχηθούμε σε γρήγορη κατάρρευσή του .......αλλιώς θα χάνουμε την μια εβδομάδα μετά την άλλη και θα λέμε τα ίδια όπως κάθε χρόνο...υπομονή και υπομονή.....φέτος δεν θ αφήσω κανένα περιθώριο στον καιρό όπως έκανα τόσα χρόνια.. αν δεν αλλάξει κάτι μετά τις 5 Νοέμβρη στην διάταξη στην ευρωπαική ήπειρο προσωπικά πάντα θα νευριάσω πολύ ......θα το θεωρήσω και πολύ αρνητικό δεδομένο για τον Νοέμβρη αυτό,..... κανένα περιθώριο φέτος σε καρκινώματα του καιρού που μας ταλαιπώρησαν τόσα χρόνια....

άθλια εικόνα 500άρη για τέλη Οκτώβρη και αρχές Νοέμβρη......🤬 ... από όλα σχεδόν τα μοντέλα.....είπαμε 10 μέρες φυσιολογικές ελπίζω να μην τις πληρώσουμε με μήνα ή μήνες απραξίας....και καλοκαιρινών διατάξεων.....

ECMOPEU12_192_1.png

Όταν φώναζα από τις 10 Οκτώβρη ότι ο Νοέμβρης φέτος κατά πάσα πιθανότητα θα βγει και ξηρός και θερμός...ε τώρα λοιπόν επιβεβαιώνομαι...πολύ φοβάμαι ότι αν δε βρέξει ο εφετινός Νοέμβρης του χρόνου θα γίνει...της Πόπης το κάγκελο...το λέω γιατί και πέρσι δεν έβρεξε ενώ όλα τα έτη από 2015-2019 έβρεχε αρκετά έως πολύ στο 2ο 15ημερο ενώ στο 1ο από μέτρια έως καθόλου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

00    

Diagramme GEFS

6ρακι

Diagramme GEFS

 μ αρεσουν  πολυ τα διαγραμματα και μακαρι να παμε καπως ετσι....5 μερες πανω απ τα κλιματικα ( μετα απο 2 μηνες ) και απ τις 5..6 του νοεμβρη να  ξαναστρωσουμε !!

αν πιασουν και τα 500αρια κανενα -20  μεχρι και τραγουδακια θα ανεβασω !!!! 

καλησπερα !!🧐

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγωδία τα μοντέλα από Πέμπτη εθνική επέτειο και μετέπειτα το καθένα έχει το δικό του σενάριο μόλις 3μερες πριν και σε κάθε τρέξιμο μετακινούν τα φαινόμενα υετού κατά εκατοντάδες χιλιόμετρα...

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Σικελία πάει για νέο πνίξιμο. Απίστευτος ο υετός που έχει πέσει εκεί!! Κάνει την Ήπειρο να φαίνεται ξηρή....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το μονο θετικο τις επομενες ημερες ειναι πως θα πεσει βροχη και σε χωρες οπως Κυπρος αλλα και Αιγυπτος που εχουν σηνηθως προβλημα ξηρασιας.....επισης και η νοτια νησιωτικη χωρα που και αυτη δεν εχει φετος νερο......

εαν στην τις επομενες ημερες βγουν ποτιστικες στα υπερβορεια του νομου και παλι κερδος θα ειναι.....εκει που πραγματικα χρειαζονται και οχι μεσα στα τσιμεντα της Αθηνας......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατ αρχήν σύντροφοι...κοιτάμε γύρω γύρω αλλά θεωρώ οτι μας ξεφεύγει..το κεντρικό θέμα που δεν είναι αλλο απο την αναστροφή!Πιο συγκεκριμένα στην Κεντρική και Βόρεια ελλάδα(δυτ, μακεδονία -ηπειρώτικες περιοχές) αναμένεται να γίνει της αναστροφής το γκάγκελο!...μιλάμε οτι η δυτική μακεδονία..στις περισσότερες επριοχές της θα ξυπνά λευκή από την πάχνη..αλλά πιστεύω και πολλά αλλα ηπειρωτικά..Στο τέλος της εβδομάδας θερμοκρασίες όπως -4 και -3 το πρωί σε κάποιες πόλεις νομίζω δεν θα μας ξενίσουν και δεν μιλώ για φλώρινα αλλά πιθανά θεωρώ ακόμη και τα γιάννενα έδεσσα....κοντά στο 0 και η δυτική θεσσαλία.Αρα οι επόμενες μέρες για αυτές τις περιοχές θα έιναι καθαρά χειμωνιάτικες.

Για αμέσως μετά ...κρατήστε μία επιφύλαξη για τα νοτιοχαμηλά κλπ...δείτε το τέλος του τζίφου...του 12ζ και σας αφήνω ενα γνωμικό της δυτικής Μακεδονίας οπου μετά την πάχνη έρχεται το χιόνι..και οχι κατ ανάγκη η βροχή,εννοώ οτι δεν θέλει πολύ οι υφηλές πιέσεις της κεντρικής Ευρώπης και οι σφήνες του αντί να σκαψουν στην Ιταλία να σκαψουν βορειο ιόνιο και να συνδυαστούν με ψυχρές μάζες στα βαλκάνια.....

υ.γ. δεν μπορώ την γκρίνια παιδιά...και για να αισιοδοξήσουμε λίγο, οι μόνοι που κυνδηνεύουν στον αρκτικό κύκλο πλέον είναι οι εσκιμώοι από τις πολίκές αρκούδες που έχουν διπλασιασθέι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Κατ αρχήν σύντροφοι...κοιτάμε γύρω γύρω αλλά θεωρώ οτι μας ξεφεύγει..το κεντρικό θέμα που δεν είναι αλλο απο την αναστροφή!Πιο συγκεκριμένα στην Κεντρική και Βόρεια ελλάδα(δυτ, μακεδονία -ηπειρώτικες περιοχές) αναμένεται να γίνει της αναστροφής το γκάγκελο!...μιλάμε οτι η δυτική μακεδονία..στις περισσότερες επριοχές της θα ξυπνά λευκή από την πάχνη..αλλά πιστεύω και πολλά αλλα ηπειρωτικά..Στο τέλος της εβδομάδας θερμοκρασίες όπως -4 και -3 το πρωί σε κάποιες πόλεις νομίζω δεν θα μας ξενίσουν και δεν μιλώ για φλώρινα αλλά πιθανά θεωρώ ακόμη και τα γιάννενα έδεσσα....κοντά στο 0 και η δυτική θεσσαλία.Αρα οι επόμενες μέρες για αυτές τις περιοχές θα έιναι καθαρά χειμωνιάτικες.

Για αμέσως μετά ...κρατήστε μία επιφύλαξη για τα νοτιοχαμηλά κλπ...δείτε το τέλος του τζίφου...του 12ζ και σας αφήνω ενα γνωμικό της δυτικής Μακεδονίας οπου μετά την πάχνη έρχεται το χιόνι..και οχι κατ ανάγκη η βροχή,εννοώ οτι δεν θέλει πολύ οι υφηλές πιέσεις της κεντρικής Ευρώπης και οι σφήνες του αντί να σκαψουν στην Ιταλία να σκαψουν βορειο ιόνιο και να συνδυαστούν με ψυχρές μάζες στα βαλκάνια.....

υ.γ. δεν μπορώ την γκρίνια παιδιά...και για να αισιοδοξήσουμε λίγο, οι μόνοι που κυνδηνεύουν στον αρκτικό κύκλο πλέον είναι οι εσκιμώοι από τις πολίκές αρκούδες που έχουν διπλασιασθέι!

Καταρχην γκρινιαζουν γιατι δεν ακουνε την λαρισα τιμ χαχαχα τα λεμε τοσο καιρο οτι θα ναι ζεστος ο νοεμβρης στην αρχη να ευλογουμε και τα γενια μας. θα μας αποζημιωσει ομως σε χειμωνα οταν πρεπει θα εχει και κρυο και βοριαδες πιο μετα στις καταλληλες ημερομηνιες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, gthomasandros είπε:

το μονο θετικο τις επομενες ημερες ειναι πως θα πεσει βροχη και σε χωρες οπως Κυπρος αλλα και Αιγυπτος που εχουν σηνηθως προβλημα ξηρασιας.....επισης και η νοτια νησιωτικη χωρα που και αυτη δεν εχει φετος νερο......

εαν στην τις επομενες ημερες βγουν ποτιστικες στα υπερβορεια του νομου και παλι κερδος θα ειναι.....εκει που πραγματικα χρειαζονται και οχι μεσα στα τσιμεντα της Αθηνας......

Ακριβώς, τουλάχιστον θα βρέξει εκεί που υπάρχει πραγματική ανομβρία φέτος κ εκεί που υπήρχαν φωτιές το καλοκαίρι. Και το σημαντικότερο: Δεν διαφαίνονται πρός το παρόν κάπου προβληματικες ραγδαιοτητες. Ούτε καν στα νοτιοδυτικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με βάση τα 12αρια, πέρα από το ότι μάλλον το medicane Πάει Σικελία [μόνο το jma το δείχνει Κρήτη], διαγράφεται η πρώτη κακοκαιρία του Νοέμβρη, κάπου στις 4-5 του μήνα. Το πιθανότερο είναι να αφορά τα βορειοδυτικά, αλλά αν αποκοπεί, θα δώσει και αλλού νερά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχει διαθέσεις για να είναι ισχυρή.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλεπω μια αισιοδοξια η οποια βασιζεται σε μακροπροθεσμες "εκτιμησεις" που ισοδυναμουν με εικασιες.Επειδη εγω ειμαι  πραγματιστης σε μεγιστο βαθμο,να αναφερω οτι οι δυο μηνες του φθινοπωρου βγαινουν με ΜΙΑ κακοκαιρια.ΜΙΑ!Δεν βλεπω τιποτα το ομαλο και αισιοδοξο σε αυτο καθως εχει γινει πλεον κανονικοτητα.Εννοειται οτι προσωπικα θα απολαμβανω οτι δινει ο καιρος,αλλα αυτα περιοριζονται χρονο με τον χρονο.(Μιλαω παντα για την περιοχη της αν.Στερεας)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Βλεπω μια αισιοδοξια η οποια βασιζεται σε μακροπροθεσμες "εκτιμησεις" που ισοδυναμουν με εικασιες.Επειδη εγω ειμαι  πραγματιστης σε μεγιστο βαθμο,να αναφερω οτι οι δυο μηνες του φθινοπωρου βγαινουν με ΜΙΑ κακοκαιρια.ΜΙΑ!Δεν βλεπω τιποτα το ομαλο και αισιοδοξο σε αυτο καθως εχει γινει πλεον κανονικοτητα.Εννοειται οτι προσωπικα θα απολαμβανω οτι δινει ο καιρος,αλλα αυτα περιοριζονται χρονο με τον χρονο.(Μιλαω παντα για την περιοχη της αν.Στερεας)

Απλά να αναφέρω Τζορτζ ότι οι κακοκαιρίες που έπληξαν την χώρα έως περίπου και τουλάχιστον το 50% αυτής είναι δύο ...και πολυήμερες ....φυσικά στην πρώτη κακοκαιρία η Αν Στερεά δεν επηρεάστηκε καθόλου σχεδόν....το μόνο αρνητικό....κατά τα άλλα όλα θα συμφωνήσω..... προσωπικά κι εγώ αν δεν δω κάτι να συμβαίνει δεν το πιστεύω..... και είμαι πάντα του ρητού.... όπου ακούς για πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι.....

πάντως ένα ακόμα είναι σίγουρο ότι προς το παρόν ο Οκτώβρης δεν έχει καμία σχέση με τους περισσότερους Οκτώβρηδες των τελευταίων πολλών ετών και θερμοκρασιακά και υετικά....και μιλώ για τις περισσότερες περιοχές της χώρας....

να δούμε με ανυπομονησία τον Νοέμβρη που είναι ο πιο πειραγμένος μηνας του έτους από το 2006 και μετά.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Απλά να αναφέρω Τζορτζ ότι οι κακοκαιρίες που έπληξαν την χώρα έως περίπου και τουλάχιστον το 50% αυτής είναι δύο ...και πολυήμερες ....φυσικά στην πρώτη κακοκαιρία η Αν Στερεά δεν επηρεάστηκε καθόλου σχεδόν....το μόνο αρνητικό....κατά τα άλλα όλα θα συμφωνήσω..... προσωπικά κι εγώ αν δεν δω κάτι να συμβαίνει δεν το πιστεύω..... και είμαι πάντα του ρητού.... όπου ακούς για πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι.....

πάντως ένα ακόμα 

Μα το γραφω φιλε Σωτο.Αναφερομαι στην ευρυτερη περιοχη μου που επηρεαστηκε απο μια κακοκαιρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Βλεπω μια αισιοδοξια η οποια βασιζεται σε μακροπροθεσμες "εκτιμησεις" που ισοδυναμουν με εικασιες.Επειδη εγω ειμαι  πραγματιστης σε μεγιστο βαθμο,να αναφερω οτι οι δυο μηνες του φθινοπωρου βγαινουν με ΜΙΑ κακοκαιρια.ΜΙΑ!Δεν βλεπω τιποτα το ομαλο και αισιοδοξο σε αυτο καθως εχει γινει πλεον κανονικοτητα.Εννοειται οτι προσωπικα θα απολαμβανω οτι δινει ο καιρος,αλλα αυτα περιοριζονται χρονο με τον χρονο.(Μιλαω παντα για την περιοχη της αν.Στερεας)

Ειμαι ο τελευταίος εδώ ,μέσα που θα μιλήσει για απαισιοδοξία, δεν πιστεύω και δεν είμαι θιασώτης της κλιματικής αλλαγής σαν την μόνη επιστημονική προσέγγιση  που προσπαθεί να ερμηνεύσει το παρόν κλίμα,όμως οι φετινές μακροπρόθεσμες προβλέψεις....η τουλάχιστον η απόδοση τους από τα ΜΜΕ έχουν και οικονομικό ενδιαφέρον..καθώς οταν μιλάνε για βαρύ χειμώνα στο Β ημισφαίριο η τιμή του φυσικού αερίου συνεχίζει να ανεβαίνει.Σημερα το bloomberg μίλησε για βαρύ χειμώνα στην ΒΑ Ασία...(ουσιαστικά απέδωσε αυτά που εχουμε διαβάσει όλοι...δλδ κρύο σε ορισμένα σημεία του πλανήτη λόγω του ψυχρού Ειρηνικού) και η τιμή του φυσικού αερίου εκτινάχθηκε.Ετσι τουλάχιστον προσοχή στην διαχείριση των μακροπ΄ροθεσμων προγνώσεων από τα ΜΜΕ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Και Καπως έτσι σύμφωνα με το 00αρι του GFS χανεται το 1ο δεκαήμερο του Νοεμβρίου..! 

Ευτυχώς προς το παρόν είναι μόνος του σχεδόν....gem και ούκμο φέρνουν χαμηλό από τα δυτικά ήδη μετά τις 168-180 .....φυσικά με νοτιάδες και καθαρά Νοεμβριάτικο .....αλλά σαν τον τζίφο δεν είναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μα το γραφω φιλε Σωτο.Αναφερομαι στην ευρυτερη περιοχη μου που επηρεαστηκε απο μια κακοκαιρια.

Δεν είπα ότι δεν το γράφεις Τζορτζ...αλλά σχολιάζω την γενική εικόνα του καιρού στις περισσότερες περιοχές της χώρας... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Ευτυχώς προς το παρόν είναι μόνος του σχεδόν....gem και ούκμο φέρνουν χαμηλό από τα δυτικά ήδη μετά τις 168-180 .....φυσικά με νοτιάδες και καθαρά Νοεμβριάτικο .....αλλά σαν τον τζίφο δεν είναι

Ούτε ο παιος είναι τόσο καλός.. Μοιάζει με τζιφο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Αττική και γενικά ανατολική στερεά μετά από το ευχάριστο διάλειμμα του Οκτωβρίου μπαινουμε στην κλασική περίοδο που όλοι συνηθίσαμε τα τελευταία χρόνια...είσοδος Νοεμβρίου με κοντομανικα (2008,2010,2012,2013,2016,2018,2019) και ο θεός βοηθός με την ελπίδα ότι θα επανέλθουμε στα φυσιολογικά....απ' τις χρονιές που προηγήθηκαν ο φετινός Οκτώβριος έχει περισσότερες ομοιότητες με εκείνο του 2010...ελπίζω να μην ακολουθήσει ο "Νοέμβριος 2010"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Για Αττική και γενικά ανατολική στερεά μετά από το ευχάριστο διάλειμμα του Οκτωβρίου μπαινουμε στην κλασική περίοδο που όλοι συνηθίσαμε τα τελευταία χρόνια...είσοδος Νοεμβρίου με κοντομανικα (2008,2010,2012,2013,2016,2018,2019) και ο θεός βοηθός με την ελπίδα ότι θα επανέλθουμε στα φυσιολογικά....απ' τις χρονιές που προηγήθηκαν ο φετινός Οκτώβριος έχει περισσότερες ομοιότητες με εκείνο του 2010...ελπίζω να μην ακολουθήσει ο "Νοέμβριος 2010"

Αν είχε το 2010 λα Νίνα πολύ πιθανόν.... Τουλάχιστον το πρώτο μισό να βγει με ν.δ θα φέρει και χαμηλά αρκεί να ριτζαρει καλά ο αζορ....μην κοιτάτε τόσο μακριά εδώ για την Παρασκευή τα μοντέλα είναι ασυμφωνα  μετά το χάος....

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...