Jump to content
Kilkis1989

Αναφορές Οκτωβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παμε σε ηπιο καιρικα ΣΚ που φερνει ομως και βροχες κυριως στα δυτικα....ωραιος ο φετινος Οκτωβρης..αρκετα γενναιοδωρος για ολη σχεδον την χωρα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Κάθε φορά που πηγαίνουμε από Πρέβεζα Λευκάδα κάναμε μπάνιο συνήθως κάθισμα και μετά ανεβαίναμε για φαγητό Καρυά που είχε δροσουλα κάτω απ' τα πλατάνια...έβγαζε και συννεφιά καμιά φορά ειδικά τα απογεύματα που έμοιαζε απειλητική...νομίζω πως υπάρχει και ένα χωριό λίγο πιο πάνω που είναι κοντά στα 800 μέτρα αλλά δεν θυμάμαι πως το λένε

Εγκλουβη.......με τις καλύτερες φακες στην Ελλαδα......τις σπερνουν στα 1000μ,στο οροπεδιο στον Αη Δονατο πανω απο το χωριό.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

Εγκλουβη.......με τις καλύτερες φακες στην Ελλαδα......τις σπερνουν στα 1000μ,στο οροπεδιο στον Αη Δονατο πανω απο το χωριό.....

Ναι αυτό είναι όντως γενικά πολύ ποικιλία σε τοπία το νησί της Λευκάδας και πολύ πράσινο...αλλά θα μου πείτε στην Ελλάδα μένουμε που είναι απ' τις πιο όμορφες χώρες παγκοσμίως λογικό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μελίσσια 11,8-21,8οC σήμερα, με σύννεφα και ήλιο (κυρίως)....16,8οC τώρα.....ήρεμες φθινοπωρινές ημέρες....Αγρίνιο έβρεξε σήμερα και είχαμε ακόμη 3mm σε έναν εκπληκτικό μήνα που πλησιάζουμε τα 440mm....πιθανόν να δούμε και το ρεκόρ των 500mm να σπάει ως τα τέλη του!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άνοιξη θύμιζε σήμερα ο καιρός σήμερα εδώ στην πεδινή Ημαθία...... άρχισαν τα νεύρα μου πάλι...ντάλα ήλιος όλη μέρα και 22,3 βαθμοί μέγιστη  εδώ στο Μακροχώρι.... παρόλο που η ελάχιστη είχε πέσει στους 8,2.... στους 15,1 τώρα με 86% υγρασία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25αρι στην Λάρισα σήμερα, πάλι καλά ζέστανε, μπας και σταματήσει να ρέει το πετρέλαιο.. έρχεται χειμώνας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, gthomasandros είπε:

παμε σε ηπιο καιρικα ΣΚ που φερνει ομως και βροχες κυριως στα δυτικα....ωραιος ο φετινος Οκτωβρης..αρκετα γενναιοδωρος για ολη σχεδον την χωρα.....

Καμία απολύτως σχέση με το περσινό το σίχαμα...μακάρι σιγά - σιγά να επιστρέψει η κανονικότητα που από μικρός γνωρίζω... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τις καλημερες μου...Στους 15.6 επεσε η ελαχιστη...Το κρυο η εστω η ψυχρα των προηγουμενων ημερων περιοριστηκε σημαντικα..Αιθριος καιρος και αυξημενη υγρασια για την ωρα...Αναμενουμε τα οποια φαινομενα απο αυριο και στην Αττικη αλλα με μεγαλη επιφυλαξη...Οτι πεσει και οτι ερθει καλοδεχουμενο...

Το φθινοπωρο παντως εξακολουθει να δηλωνει παρον πλεον σε ολοκληρη την χωρα και παρα τις οποιες θερμοκρασιακες και οχι μονο διακυμανσεις του...Καστορια εχθες...Του Σαββα Σαρβανιδη...Καλο σκ σε ολους...

image.jpg

Βρεχει πλεον και στην Κερκυρα..Κατα τοπους δυνατα..

Akron.gif

vrachos.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταιγιδες στα βορειοδυτικα της χωρας....αττικη αυριο θα το παλεψουμε για ποτιστικες..για να μην εχουμε και παλι τα ιδια...και ψαχνομαστε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα από το βροχερό Πλατύστομα.

18,4 mm νωρίς-νωρίς με ομίχλη ενώ Παξοί και Πάργα οδηγούν την κούρσα με 35,6 και 21,4 mm αντίστοιχα.

platistoma-cached.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ νερό ξανά με έμφαση την κεντρική Κέρκυρα. Στις 6 και το πρωί σε μισή ώρα έριξε 40 χιλιοστά ενώ και τώρα ρίχνει με καλή ένταση.

65 χιλιοστά ο σταθμός του Ιονίου Πανεπιστημίου στην πόλη 50 χιλιοστά ο σταθμός στα ΕΠΑΛ ο οποίος μια και μένω στα 200 μέτρα  σίγουρα δεν αποτυπώνει τον πραγματικό υετό.

Έχει μηνιαίο 285 χιλιοστά ενώ στάνταρ έχουν πέσει πολύ πάνω από 400 στην πόλη της Κέρκυρας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα μίλαγα με φίλο που έχει έναν ιδιωτικό Bresser στην Γαρίτσα και έχει γράψει 86.7 σήμερα και μηνιαίο 562mm που και για μένα ανταποκρίνεται πλήρως στην πραγματικότητα μια και δεν θυμάμαι ξανά τέτοια εμμονή και στην Αθηνά και στον Μπάλλο με την πόλη της Κέρκυρας.

Συνηθως η Πετάλια το Τέμπλόνι δέχονται τα περισσότερα ύψη βροχής αλλά αυτό τον μήνα το νερό πέφτει στην πόλη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 minutes ago, giorgoscorfu said:

Τώρα μίλαγα με φίλο που έχει έναν ιδιωτικό Bresser στην Γαρίτσα και έχει γράψει 86.7 σήμερα και μηνιαίο 562mm που και για μένα ανταποκρίνεται πλήρως στην πραγματικότητα μια και δεν θυμάμαι ξανά τέτοια εμμονή και στην Αθηνά και στον Μπάλλο με την πόλη της Κέρκυρας.

Συνηθως η Πετάλια το Τέμπλόνι δέχονται τα περισσότερα ύψη βροχής αλλά αυτό τον μήνα το νερό πέφτει στην πόλη.

Επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά με το hardware πάρα πολλών μετεωρολογικών σταθμών Davis, bresser κτλ καθώς και με μετρήσεις για την αξιοπιστία των μετρήσεων τους, οι φτηνοι σταθμοί δεν είναι τόσο κακοί όσο κάποιες φορές νομιζουμε. Βέβαια δεν ισχύει σε όλους τους φτηνούς σταθμούς (είναι θέμα hardware που έχει ο καθένας) και μετράει πολύ και πόσο σωστά έγινε η εγκατάσταση. Σε κάθε περίπτωση είναι πάρα πολύ πιθανό οι μετρήσεις του bresser να είναι σωστές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ νερό πάλι στην Κέρκυρα ....στα 54mm ο Ποταμός ....500+mm ο μήνας 

83mm στο Κομπιτσι και 657mm ο μήνας ....

Τρομερά νερά και εμμονή του καιρού στη Μέση Κέρκυρα και οι ζημιές από την προηγούμενη κακοκαιρία ανυπολόγιστες .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κέρκυρα μηνιαίος υετός (τρομερά πράγματα)

Κομπιτσι (Μέση Κέρκυρα) 657mm

Γαρίτσα (Μέση Κέρκυρα ) 562mm

Σινιες (Βορια Κέρκυρα) 532mm

Ποταμός (Μέση Κέρκυρα) 508mm

Παντοκράτορας (Βορια Κέρκυρα) 460mm

Γουβιά (κεντροβοριο) 432mm

Πόλη (Μέση Κέρκυρα) 432mm

Κάτω Κορακιάνα (Βορια Κέρκυρα) 380mm

Αργυράδες (Νότια Κέρκυρα) 340mm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Zisis είπε:

Επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά με το hardware πάρα πολλών μετεωρολογικών σταθμών Davis, bresser κτλ καθώς και με μετρήσεις για την αξιοπιστία των μετρήσεων τους, οι φτηνοι σταθμοί δεν είναι τόσο κακοί όσο κάποιες φορές νομιζουμε. Βέβαια δεν ισχύει σε όλους τους φτηνούς σταθμούς (είναι θέμα hardware που έχει ο καθένας) και μετράει πολύ και πόσο σωστά έγινε η εγκατάσταση. Σε κάθε περίπτωση είναι πάρα πολύ πιθανό οι μετρήσεις του bresser να είναι σωστές.

Ο δικός μου bresser που τον έχω από τον Δεκέμβρη του 2019 πάντως δεν έχει σχεδόν καθόλου απόκλιση από τις μετρήσεις με το αναλογικό μου βροχόμετρο αλλά και με τους υπόλοιπους σταθμούς που βρίσκονται πολύ κοντά μου και έως 700-800μ από μένα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη εμμονή του καιρού και σήμερα..... Το Ιόνιο δίνει πάλι πόνο σημερα.. Αλλά τα, δυτικά παραλία παλεύουν με μονοψήφια νούμερα υετού και  χαλαρές βροχούλες... Μοναδική εξαίρεση η Παργα με 23περιπου χιλιοστα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλοιμονο στην κυπρο που σημερα χτυπαει 30αρια.πρεπει να εχουν ξεχασει πως ειναι η βροχη....και η ανατολικη χωρα θα δυσκολευτει τις επομενες ημερες ...μαζι και η αττικη που τουλαχιστον εχει παρει λιγο τα επανω της....

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ξημερωματα δευτερας παμε για τα πρωτα χιονια στις βουνοκορφες της στερεας Ελλαδας!Μετριος υετος αλλα αρκει να κανει την ομορφια μιας και οι Τ ειναι στους +1-+2 στα 850hpa

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...